Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

مســـعود؛ و "روح بلنــد انســانی در ســـتیغ آزاد منشـــی" PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - احمــــد شـــاه مســـعود
نوشته شده توسط فضل الرحمن فاضلیار   
دوشنبه ، 25 شهریور 1392 ، 08:16

فضل الرحمن فاضلیاربرادران عزیز، خواهران گرامی و تمامی حاضرین محترم،
اجازه دهید تا سلام ها و احترامات صمیمانه خود را حضور تان بعرض برسانم، السلام علکیم ورحمت الله و برکاته؛
بی بها نخواهد بود اگر به بهانه دوازدهمین سالگرد شهادت قهرمان ملی کشور مسعود بزرگ به روح پاک او و تمامی شهدای نامدار و گمنام سرزمین مان درود بفرستیم.
همچنان، درود بر روان مطهر پروفیسور برهان الدین ربانی شهید صلح و آشتی که دو سال قبل آغوش صلح خواهانه اش را بیرحمانه شگافتند.

هم میهنان گرامی،
کشورعزیزمان را میتوان سرزمین شهدا نامید؛ زیرا هیچ گوشه ی کشور را نمیتوان سراغ کرد که در آنجا شهیدی نه خوابیده باشد و یا هم هیچ ملیتی نیست که شهید نداده باشد. بنا خیلی ها مشکل است تا نام هریکی از شهدا را بر زبان اورد.
به همین منظور به گونه مثال و یا مشت نمونه خروار میتوانیم از: ذبیح الله شهید، استاد مزاری شهید، عبدالحق شهید، کاظمی شهید، ملک زرین شهید، جنرال داوود شهید، شاه جهان نوری شهید، مطلب بیک شهید، احمدولی کرزی شهید، سیدخیلی شهید، انجنیرعمر شهید، محسنی شهید و ده ها شهید دیگر که فرماندهی و قیادت مردم را در امر مبارزه و آزادی خواهی بردوش داشتند، به نیکی یاد کرد و یاد و خاطرات شان را گرامی داشت.
به همین منوال، درود بر آن بیوه زنان و پیچه سفیدان که برای عشق به ازادی فرزندان شان را به میدان کار زار فرستادند تا آزادی و عزت را درکشور ماندگار سازند، اما بیخبر از اینکه بیوه ها و فرزندان آن غازیان امروز در گرداب فقر دست و پنجه نرم میکنند و برای دریافت لقمه نانی روزها در کنار جاده های شهر گرد و خاک تنفس میکنند، گرد و خاک ناشی از عبور موترهای همسنگران شوهران و پدران شهید شان که بی آلایش از کنارشان رد میشوند.
درود بر آن فرزند شهیدی که سیمای پدر را هرگز ندیده و نقطه وصل او با پدرش، تنها روایت های شب های تار مادرش هست.
در این شکی نیست که دو رخداد عظیم و تاریخی کشور که همانا جهاد و مقاومت بی بدیل مردم افغانستان است از جمله افتخارات بزرگ ملی و میهنی بحسباب میآید که هیچ شهروند کشور نمیتواند از آن چشم پوشی کند.

مسعود شهید به صفت شاخص ترین چهره محوری و شکست نا پذیر در این دو برهۀ عظیم تاریخی با فراخوان همه اقوام و ملیت های ساکن و بسیج مردمی تا پای جان برای حریت مردمش رزمید. و برای ماندگاری و مثمریت گفتمان آزادی و استقلال، برحضور همه اقوام و ملیت های کشور و تشریک برنامه های ملی صحه میگذاشت. هیچ چیزی نمیتوانست مانع تفکر ملی و سبز اندیشی هایش نسبت به جایگاه وحدت ملی شود.
شجاعت و مردانگی، کارنامه های شفاف، زندگی ساده و بی پیرایه، روح بلند انسانی و انسان دوستی، سیمای روشن، اخلاق نیک و برخورد صادقانه و صمیمی مسعود شهید با مردم بود که او را محبوب دلها ساخته و همه نسبت به وی عشق می ورزند.

مسعود شهید به عرایض مردم شخصاً رسیدگی میکرد و هیچگونه موانعی را میان خود، هوادارن و حتی مردم عامه ایجاد نمیکرد؛ تماس، همنشینی و استشاره با مردم راجع به امورعامه و مسایل کلان میهنی، یکی از ویژه گی های خاص و منحصر به فردش بود.

به یقین شخصیت چند بعدی او بود که هریک از طیف های جامعه به آسانی وجه مشترک خویش با اورا درمی یافتند و نسبت به وی اعتماد میکردند. این درحالیست که چنین ویژه گی ها را با تأسف در وجود برخی دوستانیکه ادعای ادامه راه و روش او را دارند نمیتوان سراغ داشت.
به همین دلیل است که امروزه جمع کثیر از هواداران آمرصاحب شهید، به ویژه جوانان حوزه مقاومت درنظر دارند تا در رویکرد های سیاسی- اجتماعی بعدی شان نسبت به دوستانیکه حوصله مندی پاسخ به تماس های عادی و تعارفی مردم را ندارند و حتی علاقمند آن نیستند تا بدانند در جغرافیای روزهای بدشان که سخاوتمندانه حمایت شان کردند چه میگذرد، تجدید نظر نمایند.

خوشبختانه، نسل جوان امروز از همه چیز آگاه است، هم از اجتماع خود آگاه است و هم به سیاست و مؤلفه های آن بلدیت دارند. شرایط کنونی و جو سیاسی و اجتماعی حاکم درکشور اندکی متفاوت تر از گذشته هاست. قالب ها و ساختارهای نفوذ و اقتدار بصورت جدی تغیر یافته است؛ مردم سخت مشتاق آن اند تا در برابر اعتمادشان آغوش گرم صمیمیت را تجربه کنند و از تعامل و رویه بالمثل برخوردار گردند؛ نه با تکرار برخوردهای موسومی و نا متجانس.
ازسوی دیگر مردم ترجیح میدهند تا قاعده تشکیلات و مسئولیت های حزبی وسیع تر ساخته شود؛ وگزینش مسئولین حزبی به شیوه های انتخابی و دیموکراتیک باشد، تا اهداف بزرگ و عالی میلیون ها انسان پاک دل و ساده اندیش در قالب تشکیلات و دیدگاه های کوچک انحصار گرایانه محصور ساخته نشود. تا اینکه هم درخواست های اصلاحی جامعه و نسل نوین برآورده شود و هم از اصطکاکات حاصله از خیزش های اصلاحی و تجزیه نهادهای بزرگ به دسته های کوچکتری که راه و رسم دیگری درپیش خواهند داشت، جلوگیری صورت گیرد.

هموطنان معظم،
بادر نظرداشت اوضاع نگران کننده امنیتی درکشور آرزوی مردم از نهادهای رسمی و غیر رسمی و نخبگان سیاسی این است که باید منافع و مصالح علیای کشور را در اقدامات و کارنامه هایی سیاسی- اجتماعی شان نسبت به هرچیز دیگر ترجیح دهند. و درهمه ابعاد برنامه های اصلاحی را روی دست گیرند و اندک اندک برای نسل جوان و تحصیل کرده که هم ظرفیت عالی برای کار دارند و هم عاری از هرگونه الودگی های اداری و مالی هستند، مجال حضور و نقش فعالانه داده شود تا همکاران خوب امروز و هم بدیلان مسئولیت پذیر آینده باشند.
مرام و هدف کلیه جناح ها، احزاب و نهادهای مدنی و سیاسی باید استحکام نظام و سیستم دولت باشد. و باید از هرگونه اقدامی که دولت را به چالش کشیده، مارا از کاروان تمدن بشری به عقب بیندازد و بازگشت به تفکر عقبگرایانه و غیر متمدن را ترویج بخشد، جلوگیری صورت گیرد.
این یک رسالت تاریخی برای ملت و دولت است که در این برهه ی حساس به وظایف و مسئولیت های شان بذل توجه نموده، راه های سلامت نظام و انکشاف پایدار و متوازن سیاسی – اقتصادی را دنبال نمایند. به پروسه ی تداوم و اکمال فرایند دولت سازی درکشور و نهادینه ساختن اساسات دموکراسی که در صدر اهداف کلان ملی قراردارد همکاری همه جانبه صورت گیرد؛ تا اینکه برای احراز و یا انتقال قدرت سیاسی درکشور، عبور از مجرای انتخابات، اجتناب ناپذیر گردد.

با درنظر داشت واقعیت های عینی جامعه بابت تهدیدات مختلف که متوجه وحدت ملی است، باید همه برای زدودن این تهدیدات منسجم شوند و پایه های نظام را با باورهای ملی و وحدت و یکپارچگی حقیقی مستحکم سازیم، تا بدان جایگاهی که شایسته حال ماست برسیم.
فقط و فقط ما میتوانیم از راه حاکمیت قانون و حرمت گذاشتن به قانون اساسی و تحقق عدالت اجتماعی به استحکام هرچه بیشتر پایه های نظام و منافع ملی دست یابیم.

امروز اگر وحدت ملی ما خدشه دارگردد و توحید نظر نسبت به پروسه های ملی و دولت سازی و پیگیری مسایل حیاتی درکشور وجود نداشته باشد، ما کما کان شاهد عقب ماندگی چند بعدی خواهیم بود که دوام این کار آب را به آسیاب دیگران ریختن است، که درآنصورت کشور مان بسان بستر عمیق رودی است که نه تنها توان سیراب ساختن اراضی همجوار را نداشته، بلکه آبش را به فرسنگ ها راه دور در چرخه های توربین های بیرون مرزی ریخته؛ و بر کویر آرزوهای اجانب، سبزه میدمد.

حضار گرامی،
طوریکه همه مطلع هستند، مردم ما قربانی های بیشماری را تقدیم راه آزادی و استقلال کشور کردند تا باشد با کسب استقلال و طلوع خورشید آزادگی، به رؤیای همیشگی داشتن یک کشور مرفع و عاری از جنگ، به زندگی آبرومندانه و شرافتمندانه برسند.
اما آرمان ها، آرزو ها و خواست های برحق مردم مان به آن پیمانه ی که قربانی پرداختند براورده نشد. زیرا با ختم دوره مبارزه مسلحانه در سنگرهای گرم که سپس می بایست وارد مرحله سازندگی سیاسی- اجتماعی و اقتصادی درکشور میشدند، چالش های زیادی مانع این اهداف گردید؛
توطئه های زهرآگین بیرونی،
قطع حمایت های بین المللی،
قلت مفکوره های مدبر وکار اگاه،
عدم اعتماد به قشرتحصیل کرده ی دارای سوابق کاری دولتی،
کمرنگی تعهد برخی ها مبنی بر تداوم پایبندی بر قداست آرمان های گذشته؛ و
بسیاری از علل وعوامل دیگر، موفقیت مرحله سازندگی را به ناکامی مواجه ساخت.     

راه و روشی را که ما بایست یک صده قبل و یا ماقبل میداشتیم، امروز ما داریم به صورت مقدماتی تجربه میکنیم و در مسیری قرار داریم که میخواهیم اهسته آهسته خود را در شاهراه متعارف جهانی همراه ساخته، وعلی الرغم حفظ دستآوردهای گذشته، سیرتکامل و سازندگی را به امید پروردگار وهمکاری خردمندانه مردم به پیش ببریم.

در پایان، به روح همه آزادگان و شهدای عزت و سربلندی افغانستان به ویژه قهرمان ملی کشور و استاد فقید "رحیمهم الله" دعامیکنیم؛ زیرا ایشان صدای رسای نسلی بودند که طلسم متجاوزین و متهاجمین زمانه را درهم شکستند و با شهادت شان میثاق آزادی وصلح خواهی را به امضا رسانیدند.

از خداوند ج برای تحقق صلح وصفا و گسترش هرچه بیشترعدالت که زیر بنای همه انکشافات است، دعا میکنیم.

پاینده باد افغانستان،

14/09/2013/ نیدرلندز
Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 135 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.