Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

ناتــو افغــانســتان را تــرک خــواهد کــرد؟! PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - اخبـــار رســیده
نوشته شده توسط گزارشگر: لیلما سدید   
جمعه ، 6 تیر 1393 ، 08:06

ناتــو افغــانســتان را تــرک خــواهد کــرد؟!اگر این دو سند، قرارداد امنیتی میان کابل واشنگتن و سوفا را حکومت افغانستان امضا نکند ناتو در اغاز سال جاری نیروهایش را از افغانستان بیرون می کند.
اندرس فوغ راسموسن سکرترجنرال ناتو پس ازنشست وزرای خارجه کشورهای ناتو- ایساف بتاریخ 25 جون در کنفرانس خبری شرکت نموده با اظهار این مطلب گفت : " این چیزی نیست که ما می خواهیم، اما اگر حضور ناتو قانون مند نشود راه دیگری نیست، وما نیازبه یک چارچوب قانونی داریم."
ولی با انهم سکرترجنرال خوشبین است که هردو کاندید ریاست جمهوری افغانستان وعده نموده اند در صورت برنده شدن امضای دو سند در اولویت کاری شان خواهد بود.
راسموسن خاطرنشان ساخت که بحث روی چگونگی حضور ناتو درافغانستان و همچنان عضویت چند کشور به سازمان ناتو نیز در جلسه امروز مطرح گردید.
موصوف گفت وزرا روی چگونگی رابطه با افغانستان یا ماموریت قاطع و گام هایی که در جهت پلان گذاری برای آموزش، مشوره و کمک به افغانستان در سال آینده می باشد بحث صورت گرفت و همه در این مورد موافقت کردند.
راسموسن تاکید کرد که ناتو به حمایت از افغانستان متعهد است وماموریت قاطع با افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ آغاز خواهد شد که نقش ناتو را تا سال 2016 مشخص می سازد.
سکرترجنرال همچنان از اشتراک میلیون‌ها افغان‌ها برای دادن رای شان درانتخابات اظهار رضایت کرد و از نیروهای امنیتی افغان برای تامین امنیت و برگزاری انتخابات قدردانی کرد و گفت که انتخابات افغانستان با یک روند شفاف، قابل اعتبار وعادلانه به صورت رسمی خاتمه یابد ؛ او از هردو طرف خواست تا نتیجه را بپذیرند.
مسله دیگری که در این کنفرانس از سوی راسموسن مطرح شده این بود که ناتو نمی خواهد مردم افغانستان برداشت کنند که انتخابات افغانستان مورد دخالت نهادها یا کشورهای خارجی قرار گرفته است. او می گوید که انتخابات افغانستان باید یک روند ملی، دموکراتیک و تحت رهبری افغان‌ها باشد. اما در صورت تقاضا جامعه جهانی باید در این مورد همکاری نماید.
همچنان وزیرخارجه امریکا در نشست خبری شرکت نموده بود ولی بیشتر روی مسله عراق، اوکراین و روسیه تمرکز نمود اما اشاره کوتاه بر دست اورد های افغانستان در طول یک دهه گذشته داشت و گفت که باید ان دست اوردها حفظ گردد .
سکرترجان کری وزیرخارجه ایالات متحده امریکا خاطر نشان ساخت کشور امریکا از افغانستان حمایت می کند و بر همکاری هایش در ان کشور ادامه خواهد داد.
او همچنان برگزاری انتخابات افغانستان را موفقانه خواند . و ابراز امیدواری کرد که نتیجه انتخابات مردم پسند باشد.
بروکسل 25 جون

 

*************************

 

گزارشگر: لیلما سدید
بروکسل 25 جون

تصویب پلان ماموریت قاطع ناتو در افغانستان

باوجودتهدید و مشکلات امنیتی و قطع شدن انگشتان یک تعداد شهروندان افغان، با ان همه مردم افغانستان موفق شدند تا با پای صندوق های رای بروند تا رییس جمهور منتخب شان را انتخاب کنند.
ارشاد احمدی معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان که در نشت وزرای خارجه کشورهای ناتو- ایساف در بروکسل شرکت نموده است با بیان این موضوع جلسه امروزی را موفق و مهم برای افغانستان اعلام کرد.
او در کنفرانس خبری که بتاریخ 25 ماه جون با خبرنگارن در بروکسل داشت گفت که ناتو دراین نشست ، پلان ماموریت قاطع را در مورد افغانستان تصویب کردند، که برای اینده مهم می باشد.
موصوف می گوید که قراراست نتیجه نهایی انتخابات د ردوم ماه اگست از طرف کمسیون مستقل انتخابات رسما اعلام گردد و قسمی که رییس جمهور کرزی ابراز داشتند حکومت افغانستان برای تکمیل شدن این پروسه متعهد می باشد و برای مراسم تالیف امادگی می گیرد.
ولی به گفته او نهاد های انتخاباتی باید اعتبار شان را نزد مردم که به بسیار مشکلات رای داده اند حفظ کنند و بر مشروعیت کامل این پروسه متعهد باشند.
احمدی اضافه کرد که وزرای خارجه ناتو وایساف برتجدید کمک های مالی شان در اجلاس شیکاگو و تعهد مالی 4 ملیارد دالر برای نیروهای امنیتی افغان ، که فراتر از سال 2017 می باشد تاکید کردند.
نامبرده خاطرنشان ساخت که با امضا دو سند امنیتی میان امریکا و افغانستان نقش ماموریت ناتو بعد از سال 2014 قانونی خواهد شد و ناتو بیشتر روی سه مسله که اموزش ، مشوره و همکاری است تمرکز خواهد کرد.
به گفته اقای احمدی ، افزون بر ماموریت جدید ؛ کشورهای عضو این سازمان می خواهند روابط دوامدار شان را با افغانستان حفظ نمایند. و تمام این مسایل همچنان در حضور رییس جمهور نو افغانستان در اجلاس سران ناتودر شهر ویلس کشور بریتانیا نیز مطرح خواهد شد. که نماینگر همکاری های این سازمان در درازمدت با افغانستان می باشد.
او گفت که قراراست در ماه جون جلسه تحت عنوان " فورس جنریشن" دایر گردد که اعضای ناتو تعداد عساکر شان را بعد از سال 2014 در افغانستان مشخص خواهند نمود.
تاکنون عساکرکشورهای چون : امریکا درجنوب، جرمنی در شمال ، ایتالیا در غرب  و ترک ها در مرکز مشخص شده است که بعد از سال 2014 در افغانستان باقی خواهند ماند ولی تعداد انها تعین نشده است.  که گفته می شود حدود 12 تا 15 هزار نیروی خارجی در افغانستان حضور خواهند داشت.  

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 332 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.