Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

خطر تقابل ناتو با روسیه در شرق اروپا PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط عبدالناصر نورزاد استاد دانشگاه   
پنجشنبه ، 17 تیر 1395 ، 10:27

عبدالناصر نورزاد استاد دانشگاه کابلتاسیس پایگاه نظامی و قبل از آن انتقال سامانه موشکی ناتو در پولند و رومانیا، می تواند بعنوان زنگ خطری برای امنیت روسیه محسوب شود. این اقدام بعداز ختم جنگ سرد، یکی از نمونه های بارز بازگشت به سوی این جنگ بعداز ۲۵ سال می باشد که گمانه زنی های را در مورد قطبی شدن جهان  به فزاینده ای امکان پذیر می سازد. اقدامات پیشگیرانه ی ناتو در اروپای شرقی، نشان از نگرانی های عمده این سازمان در مقابل تحرکات اخیر روسیه چه در تحولات خاورمیانه و چه هم در بحران اوکراین دارد. تحرکات نظامی و سیاسی روسیه در جهان، چنان افزایش یافته است که بسیاری ها خواب اتحاد شوروی سابق را دوباره به شکل عینی می بینند. پوتین با نوعی از سیاست متحرک در عرصه بحران ها و بازی های بین المللی که آمیخته ازیک بازی دوبعدی نظامی- سیاسی است، در صدد است تا نقش جهانی فدراسیون روسیه را در تحولات جهانی علی الخصوص در بحران های ماورای این کشور ( اروپا، آسیا و جنوب آسیا) بارز سازد. با این حال ناتو و کشور های هم پیمان آن از بابت تحرکات اخیر روسیه نگرانی های وافری را ابراز کرده و دست به تحرکات متقابل زده اند. یکی از نمونه های آن، اجرای تمرینات نظامی است که شامل ۳۱۰۰۰ سرباز و هزاران وساطه زرهی می شود، که ۲۴ کشور عضو این پیمان را به همگرایی نظامی و استراتیژیک واداشته است. این تمرینات نظامی کشور های عضو ناتو، منجر به استقرار ساختار های دفاعی در مرز های مشترک روسیه و ناتو شده است که خطر تقابل نظامی را هر لحظه افزایش میدهد.
در این میان ناتو از بابت تحرکات بی سابقه روسیه در مرز های مشترک این کشور با ناتو هشدار داده است. تا جاییکه کارتر آشتون وزیر دفاع امریکا گفته است” ما در جستجوی خصومت با روسیه نیستیم. ولی در دفاع از مرز های مشترک هم پیمانان مان در مقابل روسیه مصمم هستیم. که این کار حق مسلم ما در عرصه سیاست خارجی می باشد. “
تحرکات هستوی روسیه سئوال های زیادی را در خصوص تعهدات این کشور مبنی بر ثبات استراتیژیک و موقف های اتخاذ شده این کشور درمقابل پیمان های کنترول سلاح های هستوی خلق کرده است. ناتو نگرانی زیادی از بابت اتخاذ سیاست های پیشگیرانه روسیه در خصوص تحولات در اروپا و خاورمیانه دارد. روسیه با اتخاذ این تحرکات چه در عرصه سیاسی و چه در عرصه نظامی، دست به اقدامات تلافی جویانه ای می زند که ۲۵ سال قبل امریکا بعداز شکست اتحاد شوروی سابق و ختم جنگ سرد، آن را انجام داده بود. یکی از نمونه های قابل ذکر آن، واکنش های تلافی جویانه پوتین در رابطه به استقرار سپر دفاع موشکی امریکا در رومانیا در ماه گذشته بود که موجب موجی از نگرانی درخصوص تشدید بحران در اروپا شده بود. بااین حال ناتو در تلاش است تا نشان دهد که نمیخواهد تا از در دشمنی با روسیه پیش آید. بل این عمل خود را نشانه  ای از اقدام پیشگیرانه علیه اقدامات اتومی ایران وانمود ساخته است. روسیه در رابطه به نگرانی های ناتو در خصوص برنامه هستوی ایران گفته است که این اقدامات صرف به منظور حفظ توازن قوا در آسیا و امنیت جهانی اتخاذ شده است. چنانچه ولادیمیر پوتین ریس جمهور روسیه گفته است” موقف ما از سال ۲۰۰۰ به این سو، به طور دوامدار بر این بوده است که ما خواستار حفظ تعادل امنیت بین المللی هستیم و تمام اقدامات ما در این چهارچوب صورت گرفته است ولی هیچ گوش شنوای در این خصوص وجود نداشته است “.
همزمان با آن روسیه در حال بررسی تعویض سیستم دریا برد از نوع Tor anti-aircraft missile system ( یا سیستم موشکی ضد هواپیمایی) است. این سیستم تا سال ۲۰۱۸ تکمیل شده و جایگزین نسخه قبلی آن می شود.  با این حال روسیه در سیستم کشتی های جنگی اش نیز تجدید نظر خواهد کرد، زیرا روسیه تصادمات اخیر و تحولات در خاورمیانه و اروپای شرقی را برای منافع و امنیت ملی خود یک چالش عمده حساب می کند. سیستم Tor anti-aircraft missile system با مسافت میان برد در قالب سیستم پدافند هوایی طراحی شده و از دقت و هدف گیری لازم برخوردار است.
این اتفافات دراماتیک در عرصه روابط میان روسیه و ناتو در حالی صورت می گیرد که روسیه گفته است تا زمانیکه کدام اقدام تحریک کننده از جانب کشور های عضو ناتو علیه روسیه صورت نگیرد، این کشور هیچگاه بر کشور های عضو این پیمان حمله نخواهد کرد. در حقیقت مشکل عمده در این خصوص این است که روسیه درحال حاضر با مدنظرداشت اقدامات اخیر ناتو در راس امریکا، حالت تدافعی گرفته و حساسیت های زیادی را در این خصوص، در رابطه به حفظ امنیت مرز هایش با اروپای شرقی و منافع و امنیت ملی اش که در قالب یک سند در سال ۲۰۰۴ طرح شده را در گستره روابط جهانی خلق کرده است.
روسیه به نیکی درک میکند که اقدامات توسعه جویانه ناتو در خصوص حرکت این سازمان بسوی شرق اروپا و تاسیس پایگاه های نظامی در نزدیکی مرز با این کشور، میتواند بعنوان عامل مهم در مهار تحرکات بیشتر روسیه در عرصه تحولات جهانی حساب شود.یکی از مولفه ها و بند های اصلی دکترین نظامی روسیه، جلوگیری و مهار اقدامات توسعه جویانه ناتو بسوی شرق است  در حالیکه روسیه اذعان می دارد که ناتو را یک تهدید جدی تلقی نمی کند اما بحران های اخیر در اروپا مانند قضیه اوکراین ناتو را واداشت تا اقدامات توسعه طلبانه را در در منطقه انجام دهد که با موجی از اقدامات تدافعی از جانب روسیه همراه شد. این کار به نوبه خود منجر شد تا ناتو دست به اقدامات بیشتر نظامی در نقطه ی از اروپا بزند که شدیدا برای روسیه حساسیت بر انگیز است. این اقدامات از زمانی حساسیت بر انگیز شد که ویکتور یانوکوویچ رییس جمهور سابق اوکراین از قدرت خلع شد و به مسکو فرار کرد. وی یکی از متحدین نزدیک روسیه در اروپای شرقی بود. خلع وی از قدرت در پی اعتراض های گسترده مردمی در قبال گرایش سنتی اوکراین بسوی روسیه که در چهارچوب آن اوکراین از کشانیده شدن به سوی اتحادیه اروپا باز داشته می شد، صورت گرفت. همسان با گرایش و کشانیده شدن کشور های حوزه بالتیک بسوی کشور های اسکاندنویا بعداز سقوط اتحاد شوروی سابق. با این اقدامات روسیه تلاش کرد تا از ورود و سقوط یکی دیگر از متحدان کلیدی خود در منطقه تحت منازعه با ناتو جلوگیری کرده و تصمیم به الحاق کریمیه به خاک روسیه را گرفت، که با تحریم های از جانب غرب مواجه گشت.  در حال حاضر روسیه اقدامات توسعه جویانه ی ناتو را یک عمل تهاجمی بر علیه منافع خود تلقی می کند تا یک میکانیزم مقدماتی دفاعی برای حفظ امنیت ناتو در شرق اروپا.
در این میان هیلاری کلنتن، کاندیدای پیشتاز از جناح دموکرات ها، به طور مستمر هشدار داده است که روسیه یک تهدید بزرگ برای کشور های حوزه بالتیک است. اگر به فرض، این کاندیدای جناج دموکرات در انتخابات پیشرو برنده شود، ممکن تحریم های بیشتری بر روسیه وضع شود که خود موجی از تشنجات و تقابل گری ها را در قبال داشته باشد.با این حال، فاز تازۀ از روابط میان روسیه و ناتو-امریکا زمانی شروع خواهد شد که تحریم ها بر روسیه تشدید شوند. این تشدید تحریم ها به مثابه آغاز جنگ سردی خواهد بود که لایه های آن از قبل بر فراز سیاست جهانی سایه افگنده است. اما اگر جناح جمهوری خواه برنده انتخابات شود ممکن توافقات منسک اجرایی شوند که شامل توقف حمایت روسیه از شورشیان جدایی طلب ضد دولت اوکراین خواهد بود. این توافق نامه شامل برگشتاندن جزیره کریمیه به اوکراین نخواهد بود.
اما چرا اقدامات توسعه طلبانه ناتو برای روسیه حساسیت بر انگیز است؟ پاسخ قانع کننده این است که به اساس نفس شکل گیری ناتو بعداز ختم جنگ جهانی دوم، این پیمان متعهد شده بود تا از پیشروی در حوزه شرق اروپا که حوزه سنتی تحت نفوذاتحاد شوروی سابق است، جلوگیری کند و به آن دست نیازد. روسیه این تحرکات توسعه طلبانه ناتو را آغاز جنگ جهانی سوم تلقی میکندو آنرا تهاجم زمینی برعلیه منافع روسیه در شرق اروپا می پندارد زیرا ناتو پایگاه های سنتی اتحاد شوروی سابق مانند کشور های رومانیا و پولند را تسخیر کرده است. این اقدام ناتو به نظر آگاهان و صاحبنظران سیاست جهانی، نوعی از آماده گی ها برای استقرار سامانه های دفاعی و رزمی برای تطبیق فاز بعدی پلان های بزرگ است. این تحرکات ناتو را روسیه شدیدا زیر نظرداشته و برای آن اماده گی می گیرد. استقرار قوای ۴۰۰۰۰۰ نفری ارتش روسیه ده برابر قوای مستقر شده ناتو در شرق اروپا است که نگرانی های فزاینده ای را از این بابت خلق کرده است. روسیه در تلاش است تا به تجدید قوا در شرق دست بزند زیرا درنشست بعدی ماه آینده وزرای دفاع کشور های عضو ناتو، این درخواست از جانب ناتو از کشور های عضو صورت خواهد گرفت. در حال حاضر کشور های رومانیا و پولند سامانه دفاع موشکی ناتو را در خاک شان مستقر دارند که موجب نگرانی شدید روسیه است و این کشور را واداشته است تا تحرکات مشابه را در حوزه های خاورمیانه و جنوب شرق آسیا انجام دهد. همچنان روسیه در نظر دارد تا تجهیزات سنگین نظامی را در نزدیک مرز با ناتو در حوزه شرق اروپا مستقر سازد. این در حالیست که شورای دفاع و امنیت روسیه در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد که کشور های رومانیا و پولند میتوانند بعداز استقرار سامانه دفاع موشکی ناتو به اهداف مهم به روسیه مبدل گردند.
Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 188 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.