Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

دونالد جان ترامپ مقصر نیست! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط ادیب معصومی   
يكشنبه ، 22 اسفند 1395 ، 07:20

ادیب معصومیما خاور نشینان جهان سومی بیشتر اوقات نگاه مان نسبت به اتفاقات جهانی جهت دهی شده و کمتر توانستیم سیاه را از سفید جداسازیم.
با روی کار  آمدن آقای ترامپ موج بزرگی از نفرت و بدبینی مسلمانان و اقلیت های مذهبی بر علیه رئیس جمهوری جدید  امریکا برانگیخته شد.
از طرف دیگر اتفاقاتی همچون تیراندازی بالای نمازگزاران، به آتش کشیدن مساجد و کشتن افراد سرشناس روحانی  را در ایالات متحد امریکا و یا گوشه و کنار جهان سیاست های ضد اسلامی ترامپ دانسه اند.
حالان که باید توجه داشت، دیری نمی‌گذرد که ترامپ به سمت رسمی خود تکیه زده است، بیشتر این تحولات آنانی و با تصمیم‌گیری‌های فوری در کشوری جهان اولی اتفاق نمی‌افتد و همه چیز پیش‌بینی‌شده انجام می‌گردد مگر بعضی از اتفاقات.
و نکته دیگر، تحولات ننگینی که ما افغان ها تجربه تاریخی آنرا داریم باعث شده تا ذهن مان مقایسه گر بار آید و با هر موضوعی که مواجه میشویم بیشتر اوقات ناخودآگاه مقایسه میکنیم و بر اساس همان مقایسه قضاوت میکنیم مثلا وقتی بخواهید در مورد ترامپ صحبت کنیم آنرا ذهنا مقایسه میکنیم با رئیس جمهور افغانستان آقای (غنی) این در حالی است که وضعیت اجتماعی، اقتصادی و نظام سیاسی در دو کشور به اشکال بسیار متفاوتی رعایت گردیده است و یا  آقای ترامپ نمیتواند به تنهایی سیاست طرح کند، اجرا کند و قضاوت کند. او رئیس جمهور کشور جنگ زده ی مثل افغانستان نیست در امریکا قانون اساسی،کنگره قوی، فعالین مدنی ولابی های فعالی وجود دارند که وظایف و محدودیت های زیادی بر دوش رئیس جمهور گذاشته اند و سرپیچی از دستورات قانون اساسی در کشور جهان اولی  مثل امریکا به ندرت اتفاق می افتد.
آنچه فهم ما از گذر زمان در مورد سیاست‌های امریکایی را متمایز کرده است این است که اولاً اذهان عمومی وجهانی جهت‌دهی می‌شوند ثانیاً عمل بصورت سنجش شده صورت می‌گیرد.
سیاست‌های اسلام ستیزی از قبل طرح ریزی شده و ماه ها وسالهای روی آن کار میشود تا به مرحله اجرار سپرده شوند و یا اتفاق طبیعی است که رخ میدهد.
از هر منظر که به آن نگاه کنیم، نفع کشور های غربی را در پی خواهد داشت که به‌طور نمونه به ذکر چند نمونه آن اشاره می‌کنیم.
اولاً اینکه تند روان غیر اسلامی وسیله این سیاست‌ها قرارگرفته و سرگرم این بازی سیاه می‌شوند.
ثانیاً مسلمانان را در چرخه انحطاط نگه میدارد و سدی در مقابل بالندگی آنان می‌شوند.
ثالثا این هرج و مرج باعث آسوده‌خاطر بودن و حفظ وضع موجوده بوده و برای تأمین نیازهای خود به راحت‌ترین شیوه دسترسی پیدا می‌کنند و موج افراط‌گرایان و بنیادگرایان دینی اسلامی نیز در این زد و خورد ها مورد تاخت‌وتاز قرار خواهند گرفت.
رابعا نگرانی هانتینگتون و یا برخورد تمدن ها را رفع میکند.
با این حال واکنش ما در مقابل این وضعیت چیست ؟
ما یاد گرفته‌ایم که خلأهای دیگران را پیدا و توجهی برای برائت خود حاصل کنیم
ما یاد گرفته‌ایم دولت را مقصر اصلی بشماریم
ما یاد گرفته‌ایم نقدمان را با جنگ و سنگ آغاز کنیم
ما یاد گرفته ایم روح قبیله را در خود پرورش دهیم
بلی حالان که هر فرد به‌مثابه یکی از واحدهای ساختمان یک جامعه محسوب می‌شود و نقش خودش را در جایگاه که قرارگرفته دارد و دولت‌ها از درون ملت‌ها سبز می‌شوند متأسفانه ما مسلمانان همواره در فروعات توجه داشته‌ایم از چگونگی بستن دستارگرفته تا بلند کردن ریش، چرخ دادن تسبیح، تکفیر کردن دیگران بیرون نشده‌ایم وهیچگاه برای وحدت تن به هیچ‌گونه محور سازی که بتواند ما را دورهم جمع کند نداده‌ایم حتی دین هم امروزه ما را نتوانسته دورهم جمع کند به دلیل اینکه ما در طول تاریخ تفاهم وهم پذیری را تمرین نکرده‌ایم و ما دچار یک ناهمگونی تاریخی مستمر و پرتنش تعصب زا بوده‌ایم.
یگانه عنصر بزرگ که برای محوری سازی ما افغان‌ها می‌شد بر آن امیدوار بود دین بود وقتی دین در این کشاکش ناتوان بماند به‌یقین که فرهنگ (زبان )، نظام‌ها، نخبگان سیاسی، و یا هر منافع ملی دیگری به مشکل و موانع مواجه خواهد شد.
تنها راه بیرون رفت از این‌همه به‌هم‌ریختگی‌ها افق کوچکی که از دور مینماید تحول خزنده علمی و روشنفکری توأم با روشنگری واحدهای اجتماعی مثبتی هستند که خیر و صلاح جامعه را در هم پذیری همه اقشار با حرمت و احترام به عقاید و دیدگاه‌هایشان است.
ما در مرحله‌ی قرار نداریم که خود را غرق کشمش‌های کنیم که از هم رکابی با دیگران عقب بمانیم دکتر نجیب الله رئیس‌جمهور پیشین افغانستان دریکی از سخنرانی‌هایش جمله زیبای را بیان کرده بود که لازم میدانم نقل‌قول کنم و پیش از آن من وابسته به هیچ  گروه، قوم و حزبی نیستم و معیار برتری هر انسان آگاه و فهمیده‌ ی (انسانیت) است و بس .
گفته بود: ( اگر من بگویم که منم – و اگر تو بگویی که منم ) نه منم و نه تویی ( اگر من بگویم که تویی – و اگر تو بگویی که منم ) هم تویی و هم منم.
به امید تحمل،هم پذیر و وحدت همه‌ی افغان‌ها.
با احترام
ادیب «معصومی»


Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 105 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.