Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

وقتی احســـاسی بـــه پــــرواز می آیــــد... PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - زبــــان
نوشته شده توسط زبیر هجران قاسمزاده   
يكشنبه ، 10 آبان 1388 ، 12:59

وقتی احســـاسی بـــه پــــرواز می آیــــد...در این اواخر مجموعه ی شعری از شاعر خوب و بااستعداد کشور خانم صدیقه اغبر که حاوی 60 پارچه غزل می باشد و در زمستان 1387خورشیدی در کابل به چاپ رسیده است، به دستم رسید.

 خانم صدیقه اغبر در یک خانواده ی نظامی در سال 1340 دیده به جهان گشود و از درس آموخته گان تربیه معلم سید جمال الدین افغانی می باشد بعد از اینکه از سید جمال الدین فارغ التحصیل میشود به رشته مبارک آموزگاری روی می آورد و مدت 15 سال عمر عزیز اش را در این رشته ی پر افتخار میگذارند،

تا اینکه جنگ های خان ومان سوز شاعر مارا در دیار آبائی اش نمیگذارد و او مانند دیگر هموطنانش راهی دیار مهاجرت میگردد و چند سالی میگذرد که با خانواده ی عزیز اش در آلمان زندگی میکند.

 

شاعر با اینکه از دیار خود دور زندگی میکند اما انگار حال وهوای وطن هرگز از سر اش بدر نرفته است و همواره درد وطن و وطندارانش را حس میکند، چنان چه گفته اند که شعر تبلور از احساسات انسان است این جاست که درد و آواره گی افغانستانی های که در این جا در سرزمین آبایی خانم اغبر زندگی میکند در شعرهایش محسوس است.

 

او در کتاب "نیستان ناله ها" از دربدری های حرف می زند که انسان های این مرزبوم همه روزه با آن دست وگریبان اند و هر روز می میرند و فریاد هایشان روی زمین را فرامیگیرد.

خانم اغبر در مجموعه ی شعری" نیستان ناله ها" یک شاعر انقلابی و یک انسان دردمندی است که همواره میکوشد تا به حیث یک مخلوق که خود تصمیم اش را میگیرد و خود سرنوشتش را رقم می زندخود را به تصویر بکشد او از آزاده گی و از حقوق انسان های پیش پا افتاده ی مردم این مرزبوم حکایت و شکایات فراوان دارد.

 

دردلم نیست هوای که ازینجا بروم

 پای دل بشکند اربیتو وتنها بروم

 مرغ دل قیدی زندان تو گشته ست بیا

 ذوق پرواز ندارد که به صحرابروم.

 دردلم هست سفرباتو کنم دلبرمن

 درپی ات یوسف من مثل زلیخا بروم

 منم آین خسته دل تشنه به دیدارتویار

 همچودیوانه به هرکوچه ی غوغا بروم

 دل اغبر زفراق تو ندارد ارام

 دل پرغصه زیادتو زدنیا بروم

 

دید کلی:

یکی از مولفه های غزل امروز این است که غزل دیگر غزل تک بیتی نیست و غزل باید شبیه دیوار باشد که خشت های آن استادانه چیده شده باشد که اگر یک خشت آن را برداریم مشکل در تمام دیوار دیده شود درغزل امروز قضیه این چنین است که اگر یک بیت یا حتی یک واژه ی را از یک غزل برداریم باید خواننده به سادگی حس کند که فلان بیت یا فلان واژه برداشته شد است.

 امروز برعکس گذشته غزل تک بیتی نداریم بلکه هرچه غزل که امروز سروده میشود باید غزل باشد دارای مضمون واحد و محتوایی که از آغاز شروع تا پایین خواننده را در یک جاده همراهی کند.

 

 حالا با استفاده از این نگاه این غزل خانم اغبر را باهم یکجا می خوانیم.

با این غزل نبشته ام را به پایان م

تاحسن دلآرایی تو دل را ز برم برد

چون عاشق سرگشته زخود بیخبرم برد

من قدرت دیدار رخ یار ندارم

یعنی که زمن قوت جان فتنه گرم برد!

درخواب وصال تو ایا فتنه ای دوران

هرخواب وخیالی که بداشتم بسرم، برد

من برسراوبارگران بیش نبودم

تنها به سفر رفت و غمی همسفرم برد

فریاد دل آغبر بیچاره تو بشنو!

کان آفت جان هم اثرو هم هنرم برد!

 

 

در کل بیت ها باهم خوب بافیده شده اند اما یک مشکل که نه تنها خانم اغبر بلکه اکثر غزل سرایان امروز ما با آن روبرو هستند همان کلی گویی هست. شاعر از یک شاخ به شاخ دیگر می پرد بدون اینکه جزئیات را در مورد همان شاخه برای خواننده ارایه کند،که این یکی از عیب های غزل های خانم اغبر به شمار میرود. غزل دیروز و غزل کلاسیک چنین بود یعنی شاعر می توانست یکبار از ده حرف بزند و یکبار از کوه مثلآ اگر غزل های شاعران گذشته را بخوانیم با چنین دید و دنیای روبرو میشویم.

 

هر بیت در یک غزل از هویت مستقل برخوردار هست در یک بیت از کوه حرف زده میشود و در بیت دیگر از زمین و از خانه و گاهی از درخت. اما امروز قضیه وارونه است و شاعر وقتی از شاخچه درخت حرف هایش را آغاز کند به عمق جزئیات همان شاخچه می پردازد و هرچه برای گفتن دارد با جزئیات برای خواننده آن ارایه می کند اما در این غزل اگر دقیق شویم هرچه را میخوانیم همان کلی گویی است با اینکه مثلآ در این غزل بااستفاده از ردیف "امشب" توانسته نسبتآ مضمون غزل را جمع کند اما در کل موفق نبوده است.

 

ترکیب سازی:

ترکیب سازی یکی دیگر از کارهای است که می تواند کار شاعر را به حدی اعلای برساند و کار یک شاعر را از شاعر دیگر متمایز بسازد. با اینکه امروز یکی از شگرد های مهم در شعر به شمار میرود اما ترکیب نیز ترکیب سازی دیروز نیست بلکه امروز ترکیب سازی نیز برعکس دیروز است.

 

وقتی ترکیب های شاعران دیروز را می خوانیم با ترکیب های روبرو می شود که آنقدر آسمانی و انتزاعی می باشد که گویی با شاعر که از آسمان ها آمده باشد طرف هستیم قرار از نبشته ی من این نیست که شعر گذشته را مورد نقد قرار بدهم دیروز دیروز بود و امروز، امروز است.

شاعر امروز باید دید امروز و حرف امروز را داشته باشد، امروز دیگر تصاویر انتزاعی و ترکیب های انتزاعی در شعر جا ندارد بلکه شعر امروز شعر است دست یافتنی و ترکیب که شاعر امروز می سازد ترکیب است غیر انتزاعی و تصویر است که خواننده ها می توانند به سادگی به آن ها دست یازند.

 

اگر شاعر دیروز صدای غزل میگفت شاعر امروز برعکس ترکیب می سازد که از دو واژه که ترکیب اش به وجود می آید، یکی آن اگر واژه ی انتزاعی است دیگرش باید ملموس باشد.

مثلآ بجای اینکه صدای غزل بگوید. سیب غزل میگوید سیبی شی دست یافتنی و غزل اگر واژه ی انتزاعی هم باشد حرف ندارد. حالا به ترکیب های که خانم اغبر ساخته است به دقت نگاه میکنیم.

سایه ی مژگان، شاهد غوغایی، باغ وصال، حسن دلآرا، قدرت دیدار و چند ترکیب دیگر که همه شان ترکیب های انتزاعی می باشد. ترکیب های که در شعرهای مجموعه ی حاضر خانم اغبر به کار برده شده است در کنار اینکه بعضی ترکیب های ملموس نیز وجود دارد ترکیب های انتزاعی و دست نیافتی اش زیاد تر می باشد.

 

حس زنانگی:

آنچه شعرامروز را افغانستان را از شعر دیروز متمایز می سازد همان نگاه زنانه ای است که متاسفانه در کمتر شعر شاعران امروز ما انعکاس یافته است و کمتر شاعرزن را سراغ داریم که نگاه زنانه و احساس خاص خود شان در شعرهایشان متبلورشده باشد.

وقتی حس زنانه میگوییم باید با خواندن شعر یک خانم حس برای ما دست بدهد که این شعر را خانمی- شاعری سروده است و اگر در پای شعر امضایش هم وجود نداشته باشد باید فهمیده شود که این شعر یک خانم است.

 

به این بیت توجه کنید:

من مستم و مستانه مهمان من است امشب

پیچیده به گیسویم دردام من است امشب

 

اول این در" گیسوی پیچیدن " ترکیبی زیبا و کشف خوبی است که شاعر توانسته است آن را به شکل خیلی خوبی بیان کند و دوم با خواندن این بیت میتوان به جرات ابراز کرد که این بیت را یک شاعر زنی سروده است. اما متاسفانه این گونه کشف ها و احساس زنانه در کل در غزل های خانم اغبر کم رنگ است که آرزومندم در مجموعه های شعری ایشان که بعد ها به چاپ می رسید روی این اصل تاکید فرواوان نمایند.

 

در فرجام:

در آخر یک نکته را قابل یاد دهانی میدانم که شاعر در بعضی از شعر هایش فراز و نشیب های را پیموده است و گاهی شعرهای به اصطلاح سخته و پخته ی را برای علاقه مندانش اش تقدیم نمیکند و در بعضی غزل هایش مشکلات زبانی حس میشود که نبابد بالای آن خرده گرفت و امیدوارم که در مجموعه های که بعدآ به چاپ می رسد این مشکل مرفوع گردد، با انهم این خود بزرگترین کاریست که در دیار بیگانه و در جایی که اکثر افغانستانی های ما حتی زبان شان را فرامواش کرده اند و یا سوگمندانه از فارسی حرف زدن عار میکنند زحمت کشی های شبانه روزی این چنین شاعران و نویسندگان را نباید دست کم گرفت و باید از کارهای شان همیشه استقبال کرد.

ضمن این که کتاب "نیستان ناله " را برای خانم اغبر از صمیم دل تبریک میگویم برایشان از بارگاه خدا عمر جاوید می خواهم و چشم براه اثر های دیگری از این شاعر گرانمایه هسیتم.

در فرجام به با امید موفقیت های هرچه بیشتر این شاعر عزیز نبشته ام را با غزل زیبای از ایشان به پایان می رسانم وامید وارم در آینده شاهد زیباترین شعرها از ایشان باشیم.

 

من مستم و مستانه مهمان من است امشب

پیچیده به گیسویم دردام من است امشب

درسایه ی مژگانش خمیازکشم هرچند

ان شاهد غوغایی ا رام من است امشب

کس نیست چو من شاداب درباغ وصال یار

من شیروشکرخوانم ایام من است امشب

بیرون ودرون دل معنی وکلام یعنی :

ایینه ی روی تو درجام من است امشب

چون موج قرارم نیست درتاب وتب ام ؛ اغبر!

گردون زحضور تو در کام من است امشب.

 

زبیر هجران قاسمزاده، کابل افغانستان

www.zobair-hejran.blogfa.com

 

 

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ، 10 آبان 1388 ، 20:46
 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 115 مهمان آنلاین


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.