Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

Warning: preg_match(): Compilation failed: regular expression is too large at offset 46 in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/components/com_comment/joscomment/utils.php on line 607
افغانستان به چه قسم رییس جمهوری نیاز دارد؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط ترجمه از داکتر هارون امیرزاده   
يكشنبه ، 14 تیر 1388 ، 00:56

  واشنگتن تایمز
  28 جون 2009
  نویسنده: پتریسا له لونده (Patricia Lalonde)
  برگرداننده: هارون امیرزاده

  انتخابات ریاست جمهوری در ماه اگست در افغانستان برگزار خواهد شد و اکنون کارزار انتخاباتی جریان دارد. برای افغانستان انتخاب رییس جمهور مناسب نیاز است نه بخاطر نمایندگی از کدام قومیت خاص و یا بخاطر خشنود ساخاتن جامعه جهانی، بلکه بخاطر این که اوضاع وخیم روز افزون را برعکس سازد.


این چنین رییس جمهور باید قادر به مبارزه با فساد باشد، قدرت بیشتر به ولایات و پارلمان کشور بدهد و امید برای مردم افغانستان بدهد. در آنصورت مهم نیست که این رییس جمهور پشتون باشد، تاجک، هزاره و یا ازبک. برای دموکراتهای افغانستان مهمتر از همه اینست که همه خود را شهروند افغانستان احساس کنند.


ما پیوسته میشنویم که رییس جمهور حامد کرزی بدیل ندارد. این در واقع یک توهین به مردم افغانستان است. مردم افغانستان از مدیریت بد و فساد به ستوه آمده اند و بطور طبیعی از تحمیل چنین وضعیت خشمگین هستند.

برای سالهاست که جامعه جهانی با انتصاب جنگسالاران مخالفت می کند، اما برای کرزی این مناسب است که محمد قسیم فهیم را که در فساد دست دارد بحیث معاون اول خویش برگزیند. هدف از انتصاب فهیم این بود که کرزی می خواست بطور تاکتیکی از وی در فرپاشاندن جبهه ملی که بحیث بزرگترین اپوزیسیون دولت است، استفاده کند.

جبهه ملی از ائتلاف احزاب کوچک تشکیل شده است که در سرنگونی طالبان تحت نام جبهه شمال نقش بازی نمودند. رهبران این جبهه هم شامل جنگسالاران هستند و هم گروهای متعهد به دموکراسی ومدعی اسلام معتدل طوریکه قوماندان احمد شاه مسعود بود.

اما مردم افغانستان جنگسالاران را نمی خواهند و از این بازی های سیاست مداران شان خسته شده اند. آنها از دست این گروه ها بسیار رنج کشیدند. آنها مسوول خرابی امنیتی و فساد در گذشته هستند.

ما باید به نوع دموکراسی که مردم افغانستان می خواهند و مطابق به منافع و فرهنگ شان است احترام بگذاریم. این در حالیست که مردم افغانستان باید بهای شرارت های گذشته را نیز بپردازند. اما این دموکراسی باید به حقوق بشر و بویژه حقوق زنان احترام بگذارد.

هم چنان نباید ما را برای مذاکره با طالبان فشار داد. ما نباید آنانی را که از فقر و بدرفتاری دولت به دالر های طالبان پناه برده اند، بحیث طالبان قلمداد کنیم.

طالبان زمانی تجرید خواهند شد که مردم افغانستان اعتماد و اتکاء به دولت شان داشته باشند. و این زمانی عملیست که ارتش افغانستان قوی شود و معاش مناسب داشته باشد، سرک ها، مکاتب ساخته شود، معلمین معاش خوب داشته باشند و مردم صاحب کار شوند. و این زمانی میشود که ما سربازان خود را بطور تدریجی ازین کشور بیرون بکشیم و سرنوشت امنیت افغانستان را به نیرو های امنیتی این کشور بسپاریم.

در افغانستان مردان و زنان با استعداد برای اعمار مجدد کشور شان کم نیستند. ما باید برای آنها کمک کنیم که بر کابوس گذشته غلبه کنند و از اختلافات قومی و وسوسه های افراطی بیرون بر آیند. آنها می خواهند که ما برای پیشبرد دموکراسی در کشور شان برای شان کمک کنیم.
در کوتاه مدت ما باید به آنها کمک کنیم که مطمئن شوند انتخابات شان در ماه اگست دموکراتیک، آزاد از تقلب و آزاد از ترس تقلب برگزارشود. اکثریت مردم افغانستان در کوتاه مدت خواهان حضور قوت های ما بحیث نیروی ضد طالبان هستند ولی خواهان رفتار محتاطانه و شایسته از جانب ما نیز هستند.

اگر انتخابات آزاد و دموکراتیک برگزار شود، ما خواهیم دید که مردم افغانستان آیا همان رییس جمهوری را دوباره برخواهند گزید که آنها را به هرج و مرج کنونی فرو برده است، به تند روان طالبی تضمین داده است،یک معاون خود را یک جنگسالار انتخاب نموده است و مهمتر از همه وی با یک جنگسالار دیگر و بنیادگرای افراطی بنام گلبدین حکمتیار در حال مذاکره است؟

اما هر کی رییس جمهور برنده باشد صرف یک انتخابات سالم و عادلانه می تواند به وی مشروعیت لازم را بدهد و بدین تر تیب مردم خود را به همان آینده ای ببرد که آنها می خواهند، نه به گذشته خونین و تراژیک.

اگر انتخابات عادلانه نباشد، پس هدف جنگ طولانی ما در افغانستان به خاطر چیست؟

***

مقاله نوشته شده توسط پاتریسا له لونده رییس سازمان" بسیج زنان منتخب" در افغانستان که یک سازمان غیر دولتی فرانسوی است وظیفه آن ایجاد مکاتب در افغانستان می باشد.

Advertise your business here. Click to contact us.
 • Atiq Az Sydney
  man fikr mikonam ke agar mardom Afghanistan mikhand ke nazam mardomi basshad, wa dectatori resha kan shawad bayad bakarzai ray nadahand, chon nazam ryasati yani dectatori. entakhabi shodan wali aa qod ratmand sakhtan parleman wa hoquq masawi tamam mardom afghanistan dar barabar qanun chizist ke Dr. A bdullah modahee an ast, pas nazam ke ayenda shama ra tazmeen konad ray daeed, chon Afghanistan wa n azam siasi an hamisha khahad bud Dr,Abdullah tanha chand sali bish nist bayaeed ba karzai ray nadahe em.
 • فاروق پارسا

  سلام و درود
  برادر مهترم در كشور عزيز ما همه در طول اين چند سال نظام رياستي را تجربه كرده اند و مي دانند در اين نظام خيانت و ديكتاتوري حرف اول را ميزند و تمام مردم خسته شده اند به غير از معدود انسان هاي كه منافعه دارند ديگر كسي به اين نظام فكر هم نمي كند.
  حال خود اقاي كرزي هم از مسير خود خارج شود ه و ميداند كه اين نظام در فكر مردم هيچ جايگاهي ندارد...
  تنها علت اصلي پيروزي كرزي در دوره قبل حمايت بي چون و چراي غرب بود اما در اين دور به فضل خدا كه غرب هم به اين درك رسيده كه ايشان هيچ گونه شايست گي براي احراض دوباره اين پوست ندارد و هيچ گونه برنامه اي هم ندارد اگر هم مي داشت بايد در اين چند سا ل كه از حمايت ها بر خوردار بود ...
  طوري كه در اين روز ها مشاهده مي كنيم غربيان هم در كنار اين كه به منافعه خود مي انديشن به فكر اين هستن كه كسي سر كار ايند كه برنامه داشته باشد و در گذشته سابقه نيك د اشته باشد كه انها نيزبه اين نتيجه امكان دارد كه رسيده باشند كه بهتر اين كانديد اقاي عبدالله هست كه ب ا يك چهره اي كاملا دگرگون كننده وارد اين دور شوده و با يك برنامه كاملا سنجيده شوده و دموكراسي گونه و باسابقه بسيار خوب و در كنار مردم و اشناي با تمام جناهاي سياسي و داشتن يك جايگاهه مردمي متاسفانه ما شاهد هستيم كه در اين روز ها اقاي كرزي بسيار با بي چشمي و با وعدهاي غير قابل باور و با معاملات وجب وج ب اين خاك و پوست ها و ...به تمام مردم هم از نماينده هاي مردمي هم از استانداران و هم از وكيلان و نماي نده هاي منطقه اي و با پول هاي سرشار دولتي ! مي خواهد هر طوري كه شوده باز يك دوره ديگر ...غافل از اين كه در فكر مردم اين مرزو بوم هيچ جاي ندارد و مهم تر اين كه ديگر امريكاي نيست كه هر طوري شوده ايشان را در اين وظيفه نگهدارد .
  من اميد وارم در روز انتخابات مردم بايك درك اسلامي و بايك وجدان اسلامي راي خود را به كسي بدهند كه برنامه داشته و ازموده شديه نيك بوده باشد
  ازموده را باز ازمودن خطاست جفواست ستم و ظلم اس

  فاروق پارسا
 • افراسیاب
  واقعاً ما همیشه این صدا را کشیده ایم کسی که وطن ما را به هرج و مرج کشیدهو خراب ساخته است هر روز با د زدان و آدم کشان همدست میشود هیچگاهی مصدر ریاست جمهوری شده نمیتواند . یاید بهر قیمتی که میشود دست حا مد کرزی جنایت کار دین و ناموس فروش و هرزه گرفته شود. آخر چطور امکان دارد یک آدم چست و پلید ادعا داش ته باشد که خود را بریاست جمهوری کاندید نماید و بخدا قسم است که کالا در جانش نمیگزارند بهتر است اولاد های خود را یتیم نکند و بهمان دوکان پیزا فروشی خود برود
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 15 تیر 1388 ، 10:18
 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 242 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.