Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

افغــانســتان در بی نظمــی کــــامل: PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط محمد ظریف امین یار   
چهارشنبه ، 3 شهریور 1395 ، 07:16

آیا این همان چیزی است که آقای حامد کرزی می خواهد؟آیا این همان چیزی است که آقای حامد کرزی می خواهد؟
منبع: نیویارک تایمز تاریخ نشر: ۵ آگست ۲۰۱۶
ترجمه: محمد ظریف امین یار

پیشگفتار مترجم:
مطالعه این نوشته شما را قادر می سازد تا در مورد طرز سیاست گذاری در افغانستان و وضعیت سیاسی حاضر کشور بیشتر بدانید. نوشته بیشتر روی شخصیت آقای حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان و نقش آن در سیاست حاضر میچرخد. بعد از مطالعه شما خواهید یافت که آقای کرزی چه نوع سیاست مدار بوده و با استفاده از کدام سیاستها توانسته خود را بصورت دوامدار در معاملات بزرگ سیاسی کشور حفظ کند. درآیت رهبری، مهارت سخنرانی، زرنگی و همچنان نقشه‌ پردازی و حقه ‌بازی کرزی را در این نوشته می توانید دریابید.

در این نوشته شما از ناکارآمدی و عدم موفقیت حکومت وحدت ملی  نیز آگاه می شوید. اینکه حکومت وحدت ملی از با چه چالشها دست و پنجه نرم می کند در کدام وضعیت قرار دارد را نیز در لابلای این نوشته می توانید درک کنید.حکومت وحدت ملی در وضعیت وخیم و بحرانی قرار دارد و چگونگی نقش آقای کرزی در این حال، برای ثبات و بی ثباتی کشور مهم پنداشته میشود.در کل بنظر من ، نگارنده سعی کرده مقاله را به نفع حکومت وحدت ملی بنویسد و ناکارآمدی سران حکومت وحدت ملی را به دخالتهای  سیاسی آقای کرزی توجیه بدارد.اما در مجموع مطالعه این نوشته پر ارزش است. مطالعه کنید و لذت ببرید.     

سپاس
امین یار
۷/۰۸/۲۰۱۶

افغانستان در بی نظمی کامل: آیا این همان چیزی است که آقای حامد کرزی می خواهد؟
آقای حامد کرزی رییس جمهوری سابق افغانستان و رقیب حکومت وحدت ملی افغانستان کسی است که خوش دارد سیاست افغانستان را «مسابقه دویدن طولانی» عنوان کند.

در لست بازدید کننده گان روزانه آقای کرزی اشخاص مختلف مانند دلالان سیاسی محلی، بزرگان قوم، کارمندان حکومتی، رهبران مذهبی ، روحانیون ، هواداران و پیروان قدرت او شامل می باشند. استعاره روشن است «آقای کرزی هیچگاه دست از حرکتهای سیاسی و مانور های سیاسی بر نداشته و  بر نخواهد داشت.»

منتقدان سیاسی آقای کرزی به خصوص «آنهایکه با رییس جمهور داکتر اشرف غنی ارتباط نزدیک دارند آقای کرزی را به بی ثبات کردن حکومت متهم می کنند.» آنها می گویند «آقای کرزی با وارد کردن فشار های سیاسی بالای حکومت وحدت ملی دنبال بدست آوردن قدرت سیاسی در وضعیت بحرانی احتمالی میباشد.» آنها باور دارند که در حال حاضر آقای کرزی حدل اقل دنبال گسترده ساختن نفوذ سیاسی در حکومت حاضر می باشد.

آنها معتقد اند که «آقای کرزی بصورت دوامدار و فعال در پی تضعیف حکومت آسیب پذیر فعلی است.» آنها باور دارند که آقای کرزی سعی کرده یک «قدرت سیاسی و حمایتی جدا از حکومت» را تشکیل دهد تا بتواند بالای حکومت وحدت ملی فشار های سیاسی وارد کند. آنها می گویند باوجود نگرانی های که تظاهرات در وضعیت وخیم فعلی می تواند بخشونت انجامد، «آقای کرزی همواره تظاهرات بر ضد حکومت را حمایت و شعله آور کرده است.»  

در برابر این همه اتهامات پاسخ آقای کرزی چه می تواند باشد؟ «آقای کرزی به طرز تمسخر آمیز به صراحت اتهامات را که گویا او در پی تضعیف یا ضربه زدن به حکومت وحدت ملی است شدیداً رد می کند.» اما در صحبتهای او یکنوع خنده کج مفهومی پنهان شده را می توان به سادگی یافت. او در باره حکومت حاضر چنین می گوید:« کسانی که توانایی سریع دویدن را دارا می باشند و موفقیت را می توانند بدست بیاورند و دیگرانیکه توانایی این کار را ندارند، نباید شکایت یا گیله ای از دیگران داشته باشند.»

بعد از بررسی و نظارت دقیق از جریانات مجالس، گفتمان های بیشمار و همچنان مصاحبه های آشکار و پشت پرده آقای کرزی می تواند گفت که «آقای کرزی تا هنوز هم از قدرت سیاسی فعال و گسترده برخوردار است».

گفته می شود که یکتعداد بازدید کنندگان بخاطر «استفاده از نفوذ سیاسی آقای کرزی» با او ملاقات می کنند. برخورد آقای کرزی با این نوع اشخاص کاملاً مرحمت آمیز می باشد یعنی اکثراً او تیلفون را بر میدارد و به وزیر، والی یا هم سفیر برای انجام کار مهمانان تماس می گیرد. «او تا هنوز هم با رهبران جهان ارتباطات موثر دارد و برای آنها بصورت دوامدار (هر هفته) نامه ها می فرستد.»

آقای کرزی تصمیمات سیاسی خویش را اکثراً در وقت نماز چاشت می گیرد. این زمانی است که مردم برای نماز جماعت گردهم می آیند و بعداً با آقای کرزی غذای چاشت را در منزل دوم صرف می کنند. دراین نوع ضیافت ها ،در یک روز معمول اشخاص نظیر کارمندان ارشد دولت سابق، جنرالان نظامی، قضات، متخصصین امور بانکداری، رهبران قومی، اعضای سابق طالبان،ملایان و داعیان از مساجد مهم کابل اشتراک کرده باهم صحبت های سیاسی می کنند.

آقای کرزی بعنوان «استاد حکایات و سخنرانی» در مقام عالی میز می شیند. در یکی از اینوع مجالس او در مورد پاسخ سوالی که «آیا کرزی دوباره به قدرت می خواهد بر گردد؟» حکایت را از مرچ و سبزیجات، برنج و مرغ پوخته شده آغاز کرده و چنین می گوید: «حالا باید برایتان واضح شده باشد که من اراده برگشت مجدد را ندارم.»

اما صحبتهای او برای تاثیر گذاری بالای مردم کاملاً فوق العاده بوده و او همواره با استفاده از مهارت سخنرانی فوق العاده با روحیه توانسته اذهان عامه را بخود جلب نماید. او با استفاده از حکایات جالب در مورد حکومت سابق به مردم بصورت موثر می فهماند که چرا مردم بالای حکومت وحدت ملی اعتماد ندارند. «یک وزیر سابق دولت که در حال‌حاضر به‌عنوان مشاور آقای غنی کار می‌ کند، تاکید داشت که آقای کرزی تنها جایگزین طبیعی و امید بزرگی برای ۹۰ درصد مردم کشور است که از دولت کنونی سرخورده شده‌اند». آقای کرزی این گفتگو را بدقت گوش می دهد و لقمه بعدی نان  را بر می دارد.  

آقای کرزی به ظاهر دیده می شود که زمینه این صحبت ها را خودش طرح می کند. چرا که اگر او نمی خواهد دوباره به قدرت بر گردد هدف از وارد نمودن فشار بالای حکومتی که نزدیک به مرز سقوط قرار دارد چه بوده می تواند؟ او از اینوع سیاستها چه چیزی را بدست خواهد آورد؟

آقای کرزی در یکی از مصاحبه های خویش که از طریق فیس بک بصورت زنده نشر شد درباره حکومت وحدت ملی چنین ابراز نظر می کند:«حکومت وحدت ملی در مرز سقوط قرار دارد.» هرچند در باره حکومت وحدت ملی و بحران ماه آینده کارمندان داخلی و خارجی در کشور نگرانی های همانند آقای کرزی دارند.

همانطوریکه می دانید ضرب الاجل برای عملی کردن تعهدات سیاسی که در موافقتنامه سیاسی بین آقای داکتر غنی و آقای داکتر عبدالله توسط وساطت آقای جان کیری بعد از جدال انتخابات مصیبت بار ۲۰۱۴ میانجیگری شد، فقط اخیر ماه سپتامبر ۲۰۱۶ می باشد. تا اخیر ماه سپتامبر ۲۰۱۶ حکومت باید انتخابات پارلمانی را انجام داد، نظام انتخابی را اصلاح و قانون اساسی کشور باید بعد از برگزاری لویه جرگه سمت صدراعظم را برای آقای داکتر عبدالله رییس اجراییه حاضر قانونی و رسمی بسازد. اما اجابت به این تقسیم اوقات چند ماه قبل از امروز ناممکن بنظر می خورد ، بدین خاطر بود که آقای جان کیری تاکید بر دوام این حکومت برای ۵ سال کرد. آقای کیری گفت «بدون هیچ شرطی این حکومت دوام پیدا خواهد کرد.»

این فقط آغاز بحران است ! «باوجود افزایش تعداد عساکر آمریکایی و درگیری آنها در جنگ رویارویی با دشمن ، وضعیت امنیتی کشور به گذشت هر روز بدتر میشود.» در این اواخر طالبان قادر به گرفتن چندین ولسوالی جدید شده اند و توانسته اند به حکومت همواره تهدیدات جدید ایجاد نمایند.

آقای داکتر غنی که یک «تکنوکرات ثابت» است مجبور شده تا روی موضوعات امنیتی بیشتر تاکید کند. این علتی اساسی است که او «نتوانست ابتکارات و اصلاحات اقتصادی را تا هنوز عملی کند.» همانطوریکه شما می دانید حکومتش در اواخر توسط تظاهرات ملیت هزاره نیز به چالش کشیده شد. در این تظاهرات هزاره ها حکومت را به «تبعیض سیستماتیک» متهم کردند.

تظاهرات اخیر توسط حملات انتحاری اخلال شد و باعث مرگ حد اقل ۸۰ تن گردید. مسوولیت انجام حملات انتحاری بر تظاهرات جنبش روشنایی را گروه داعش بعهده گرفت. حالا مدیران تظاهرات جنش روشنایی حکومت را به «سهل انگاری در وظیفه حفظ امنیت مظاهره متهم کرده» و می گویند که حکومت عمداً این کار را انجام داده است. آنها برای برآوردن شدن تقاضا هایشان به آقای غنی یک ضرب الاجل تازه صادر کرده اند. این ضرب الاجل نیز یک ضرب الاجل همانند ماه سپتامبر برای حکومت وحدت ملی می باشد.

علاوه بر این یک «تظاهرات جدید نیز محتمل الوقوع است!» احتمال میرود این تظاهرات خطرناکتر از تظاهرات جنبش روشنایی باشد. سرچشمه این تظاهرات از شمال کابل می باشد. مدیران این تظاهرات تاکید بر خاکسپاری مجدد و با احترام کامل «پادشاه رهزن شمال» که صد سال پیش از امروز توسط حکومت به «جرم خیانت ملی» از بین رفت را ، دارند. در میان افرادیکه تاکید بر خاکسپاری حبیب الله خان کلکانی (مشهور به بچه سقاو) دارند قوماندان شبه نظامی شمال افغانستان موجود می باشند. «آنها بالای حکومت آقای غنی باور ندارند.» آنها نیز ضرب الاجل ماه سپتامبر را برای سران حکومت وحدت ملی تعیین نموده اند.  

کارمندان حکومت وحدت ملی «آقای کرزی و متحدان آن را متهم به دست داشتن در این تظاهرات می کنند.» اما آقای کرزی می گوید «او هیچگاه درتلاش سقوط حکومت نیست و نیت برگشت به قدرت را نیز ندارد.» او می گوید «من در این رابطه هیچ تردیدی ندارم.»

آقای کرزی می گوید که «او فقط دنبال تصدیق مشروعیت حکومت بعد از ماه سپتامبر ۲۰۱۶ می باشد.» «او اعتقاد دارد که یگانه راه مشروعیت دهی حکومت برگزاری لویه جرگه توسط رهبران قومی از سراسر کشور می تواند باشد.»

اما گفته می شود «تاکید آقای کرزی برای برگزاری لویه جرگه پلان طرح شده او برای دوباره برگشتن به قدرت یا هم بدست آوردن نفوذ بیشتر در حکومت حاضر است.» این در حالی است که آقای کرزی روابط خوب و احسنه با رهبران محلی و  قدرت فوق العاده موثر از ناحیه مردمی دارد اما «آقای غنی رهبران محلی را نتوانست حفظ کند و آنها را از خود دور ساخته است.»

در کندهار مردی با قدرت که گویا از جانب آقای کرزی حمایت می شود با نماینده داکتر غنی در مورد چگونگی مصرف مالیات پرس و پال کرده و نگرانی خود را ابراز نموده است.  یک قانون گذار شمال کشور که از جانب حکومت برای بازدید کردن کرزی منع شده بود می گوید که «حکومت وحدت ملی سعی می کند پایه مردمی او را بصورت بسیار سیستماتیک تضعیف کند و روابط بین آقای کرزی و او را قطع کند.» اگر وضعیت همچنان ادامه پیدا کند او امکان دارد از رخصتی های خود بیرون از کشور دوباره بر نگردد. این دروضعیتی است که آقای کرزی پلان خود را در این مورد بطور واضح ابراز نمی کند.

اگر بحث تلاش ، جدوجهد موفقیت سیاسی و دست آورد مطرح گردد، «واضح نیست که آقای غنی قادر به اخذ نمره شود.» چه چیزی می تواند دلیل عقلایی آقای غنی خلاف کرزی باشد؟ مثلاً غنی می تواند استدلال کند که بنیاد نا امنی ها و بحرانهای سیاسی امروزی را کرزی نهاده است و اینکه «آقای غنی رییس جمهور یک نظام کاملاً مملو از فساد و متکی بر کمکها است میراث آقای کرزی می باشد.»  

گفته میشود «آقای کرزی مصروف بکارگیری از روابط اجتماعی گسترده خویش جهت تبریه و روشن کردن رژیم ۱۳ ساله خویش است.» او نزدیک به ریاست جمهوری زندگی می کند. او می گوید که تقسیم اوقات او با مقایسه به آنزمانی که رییس جمهور کشور بود حالا اندک تغییر کرده است. او در وقت چاشت حالا بیشتر وقت برای استراحت کردن را دارد اما در اوقات صبح همچنان مصروف می باشد. وی به نبست وقتی که رییس جمهور بود حالا تعداد بیشتر از مردم را ملاقات می کند. براساس اوسط که توسط دفتر او محاسبه شده او درمدت یک ماه بیش از ۴۰۰ نفر را دیدار میکند. معمولاً در ایام عید آقای کرزی درهای خود را برای بازدید کننده گان عام باز می کند و در این دوران تقریباً در حدود ۶۰۰۰ نفر را می بیند.


از همان لحظه زمانی که وقت صبح آقای کرزی خانه را ترک می کند دو دختر کوچک او نزدیک لباسهای او قرار گرفته و همرای رییس جمهور سابق کشور می خواهد بازی کند. آقای کرزی یک شخص «متحرک» می باشد. او خوش دارد همواره در حرکت باشد. کرزی که ۵۸ سال دارد خود را فوق العاده فعال توصیف می کند. او از لحاظ جسمی لاغر اما چست و فعال می باشد. او ۴ یا ۵ گلاس کافی اسپرسوز(Espressos)  را در یک روز می نوشد.

آقای کرزی تا هنوز هم با گروهای مختلف مردم مثلاً بزرگان ولایت ارزگان و یا هم با محصلان جوان که برای ارایه تحقیق جدید خود با او ملاقات می کنند، بصورت عادی و بطور مشتاقانه ملاقات می کند. «آقای کرزی آنها را آنقدر می خنداند که از خنده های زیاد آشکهای آنها میرزد.» «وقتی آشکهای آنها میرزد کرزی برایشان دستمال کاغذی پیش می کند.» در یکی از ملاقات های اخیر که یک گروه مردم از افغانستان مرکزی تشریف آورده بودند او برایشان دستمال کاغذی پیشکش نمود.

کرزی چه چیزی را از این همه جستجو می کند؟ «کارمندان غربی در کابل می گویند که رییس جمهور پیشین افغانستان آقای کرزی استاد تاکتیک و استاد سیاست می باشد.» او باالعموم نیاز ندارد تفکرواضح از چیزی را که می خواهد داشته باشد. او قادر است بالای حکومت از نوع فشار های کوچک وبزرگ وارد کند یا در آتش تیل پرتاب کند و یا هم آقای غنی را فشار دهد تا اشتباه وخیم را مرتکب شود.

اما «داکتر غنی نیز بدون منابع نیست!» غالباً بیشتر موفقیت و عدم موفقیت غنی  منحصر به این خواهد بود که «او چقدر می تواند اپوزیسیون های سیاسی خود را از آقای کرزی دور نگهدارد» و «آقای کرزی را حد اقل بصورت نسبی به حاشیه براند.»

آقای کرزی انتقاد قوی و تیز خود را بعنوان گناه بزرگ خویش بخود ذخیره دارد: او می گوید «این فوق العاده نگران کننده است که ما بالای ایالات متحده آمریکا متکی باشیم و بقای خود را از امریکا جستجو کنیم.»

آقای کرزی کسی است که به «سفیر امریکا به مناسبت ۴ جولایی گل میفرستد و همچنان سپاس نامه برای سفیر بابت تشکری از او می فرستد.» او در یک مصاحبه خود که با نیویارک تایمز بود، چنین گفت: «امریکایی ها که شعار بینادی آنها دموکراسی می باشد، در افغانستان شرم دموکراسی را بوجود آورده اند.»

او می گوید که «خودش بطور بنیادی خلاف حضور آمریکایی ها در افغانستان نیست. او می خواهد آمریکا بیش از این مردم ملکی افغانستان را بمباردمان نکرده و همچنان از دخالت در امور سیاسی کشور خود داری کنند.» او «آقای جان کیری را متهم به دخالت در امور سیاسی افغانستان و بوجود آوردن حکومت غنی می داند.»

«این دیگر یک دخالت آشکار در امور کشور و نقض استقلالیت افغانستان می باشد»، آقای کرزی در یک مصاحبه گفت. «به افغانستان نظر بیاندازید: ما بجز از «افتخارات ملی و استقلالیت» دیگر چه داریم؟ حالا اگر کسی از یک کشوری بنام امریکا بیاید و از کشور ما استفاده کند و مدت حکومت ما را مطابق خواست های خویش تعیین کند. «این بجز از یک توهین آشکار چه چیز بوده می تواند.»

جریان بازدیدکننده گان آقای کرزی همچنان ادامه پیدا می کند و آقای کرزی آنها را با مثالهای جالب سرگرم می سازد که بعضاً این جریان درست همانند «مزایده برای خریداری» بنظر می خورد. در یکی از ضیافت های چاشت او در باره حکایت مسافران خسته شده را نقل می کند «این داستانی از مسافران خسته در بیابان می باشد که از فاصله ‌یی دور شعله‌های آتش را می‌بینند و صدای نواختن طبل به گوش آن‌ها می رسد. در آنجا مردانی در حال اجرای رقص ملی اتن هستند. مسافران تصمیم می ‌گیرند که شب را در آنجا سپری کنند و برای اینکه میزبان با آنها احساس راحتی بیشتری داشته باشد، در رقص به آن‌ها می‌پیوندند.» اما رقص همچنان ادامه‌ پیدا می‌کند. «یکی از مسافران که عاقل تر از بقیه بود دریافت که این رقصی دیو و شیطان است و تمام شب ادامه خواهد داشت. بعداً آقای کرزی به مهمانان می گوید «صبح که برسد، هیچ نشانه ‌یی از رقص با دیوها وجود نخواهد داشت.» آقای کرزی سکوت می کند و می گوید «ما در رقص دیو گرفتار آمده‌ایم، زمانی که خورشید بالا بیاید، دیوها رفته‌ اند اما ما هنوز در همین سرزمین خشک باقی مانده‌ایم.»

منبع:

http://www.nytimes.com/2016/08/06/world/asia/afghanistan-hamid-karzai.html?_r=0


یاداشت:      
نگارنده این نوشته مجیب مشعل می باشد. این گزارش با همکاری ماتیو روزنبرگ(Matthew Rosenberg)  از واشنگتون و جواد سخنیار(Jawad Sukhanyar)، محمد فهیم عابد(( Mohammad Fahim Abedو زهرا نادر ( Zahra Nader)از کابل  تهیه شده است.Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 179 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.