Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

بازی استخبــارات پاکســتان بســر اســامه بـن لادن PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط اکبر نوابی   
دوشنبه ، 19 ارديبهشت 1390 ، 10:14

اکبر نوابیبعد از سالها اختفاء سر انجام اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده توسط نیروهای امریکایی در شصت کلیومتری پایتخت پاکستان رد یابی و کشته شد.
کشته شدن بن لادن که در شهر ایبت آباد در نزدیکی بزرگترین مرکز نظامی پاکستان موسوم به «کاکول» صورت گرفت سوال های زیاد و بی پاسخی را در مورد نقش استخبارات پاکستان ( آی. اس. آی) در این عملیات بوجود آورده که هنوزهیچکدام آن بدرستی واضع نشده است؛

اما آنچه متصور است اینکه اقامتگاه بن لادن در نزدیکی یکی از مراکز بزرگ نظامی پاکستان بی خبر از چشم و گوش استخبارات این کشور بوده نمی تواند.

البته این وضاحت دارد که پاکستان اکنون درگیر بازی های بزرگی در مناسبات سیاسی با ایالات متحده امریکاه است و این بعید نیست که دیگر نقش بن لادن برای پاکستان آنقدر پرنگ نبوده که بهای بودن او را در خاک خود به قیمت از دست دادن منافع سیاسی و اقتصادی اش در منطقه قربانی کند.

از ینرو احتمال این میرود که پاکستان و استخبارات نظامی این کشور در یک معاملۀ سیاسی با ایالات متحده امریکاه بسر بن لادن بتواند منافع استراتیژک خود را در منطقه با، بازی با کارت طالبان بدست بیآورد. اگر این ادعا ثابت شود که استخبارات پاکستان در ماجرای کشته شدن بن لادن دست داشته است، این بمثابه ای دست انداختن در خانۀ زنبور برای پاکستان تمام خواهد شد که موج عملات انتحاری گروه طالبان و القاعده را بالای اهداف نظامی پاکستان بطور بی سابقه افزایش داده و اوضاع نا بسامان این کشور را بحرانی خواهد ساخت.

اسامه بن لادن که محصول جنگ سرد و دست پرورده ی سیا برضد اتحاد شوروی بود، بعد از خروج نیروهای شوروی از افغانستان، با یک چرخش معکوس امریکاه را هدف حملات خود قرار داد وآنرا دشمن اسلام قلمداد کرد. بن لادن در سال 1998 با بمب گذاری در سفارت خانه های امریکاه در نایروبی و دارالسلام و بعد در ابعاد وسیعترش با فرو ریختاندن دو قلوهای منهتن نیویارک در یازده سپتامبر 2001 جنگ رسمی خود را با ایالات متحده امریکاه اعلان کرد.

طراحی ترور رهبر مقاومت ملی و قهرمان ملی کشور، احمد شاه مسعود توسط بن لادن و گروه تروریستی القاعده صورت گرفت، که بعد از آن بن لادن هرگز دم خوش نزد و با پنهان شدن ازیک غار به غار دیگر تا اینکه توسط نیروهای امریکایی کشته شد وجسدش به دریا سپرده شد.

اسامه بن لادن به عنوان بنیان گذار شبکه القاعده که یک سازمان ایدلوژیک وبا تفسیر بشدت افراطی از اسلام است، توانست تشکیلات پیچیده و زنجیره ئی را در نقاط مهم و استراتیژک جهان سازمان دهی نموده و خود را همزمان با تکنالوژی مدرن بمنظور ترور و از بین بردن آماده نمائید.

در دنیای امروز سازمان های سیاسی با وجود تفاوت های ایدلوژیک که دارند با آنهم میتوان نقاطی را به عنوان تشابه در آنها نشانه گذاری کرد، اما سازمان القاعده سازمانی است منحصر به فرد که هیچگونه برنامه ایجادی و اصلاحی برای آینده خود و دیگران ندارد، برنامه اصلی آن ترور بر اندازی و خشونت است که در جهان امروز به هیچ صورت کاربرد ندارد.

جهان امروز جهان علم و معرفت و تکنالوژی است که شتابان و به سرعت پیش میرود، اگر همزمان با آن حرکت صورت نگیرد، هیچگاه توانائی و ظرفیت های یک زنده گی بهتر برای ما مسلمانان و نسل های آیندۀ ما رقم نخواهد خورد.

خیزش ها در کشور های خاورمیانه و شمال افریقا که اکثریت مردم شان مسلمان است نشان داد که نسل امروز در این کشور ها نسلی است مجهز با توانائی و ظرفیت های مدون امروزی که گام به گام نقش فعال در ایجاد و اصلاح ساختارهای جامعه خود مطابق به نیاز مندی های محاصر را داشته و از آن در جهت رفاه و ترقی اجتماعی و اقتصادی بهره می گیرند.

البته گفتمان عدالت خواهی اکنون در این کشور ها از بکارگیری جنگ و خشونت به گفتمان عقلانی، روشنفکری و همگانی جا خالی کرده و با اعتراضات مدنی و انسجام ملی در برابر بی عدالت های سیاسی و نا برابری های اقتصادی به حرکت ملی و مردمی تبدیل شده است. بااینحال میتوان گفت که نقش سازمان القاعده در این کشورها بسیار کم رنگ بوده و جذابیت خود را از دست داده است.

اکنون سوال مطرح اینست که نبود بن لادن چه تأثیراتی را بالای شبکه القاعده و طالبان در افغانستان خواهد داشت؟

با توجه به تشکیلات پیچیده و زنجیرۀ القاعده که شامل حوزه های وسیع نقاط مختلف جهان میشود نمی توان ادعا کرد که این سازمان بساده گی در نبود بن لادن از هم بپاشد، اما با توجه به نقش کاریزماتیک و پر جاذبه ای بن لادن در سازمان القاعده رهبران دیگر این گروه هرگز قادر به انسجام این گروه از گزند روز گار نخواهند بود. با آنکه گفته میشود که ایمن الظواهری از مدت ها قبل نقش کلیدی در سازمان القاعده داشته و بن لادن صرفاً بعنوان رهبر معنوعی و نمادین این گره بوده با آنهم نبود او در این سازمان بطورملموس کمبودی خواهد بود برای هوادارانش که جبران آن هیچگاه میسر نیست.

همچنان کشته شدن بن لادن برای گروه طالبان و رهبری آن که از از حمایت های مادی و معنوی او برخوردار بودند، ضربه شدید روانی و کاهش تدارکات مالی این گروه را بهمراه خواهد داشت؛ هرچند حملات انتحاری و بمب های کنار جاده ای این گروه به منظور انتقام گیری از بن لادن افزایش خواهد یافت، اما مرگ او در دراز مدت تأثیرات شدید در جهت تضعیف روحی القاعده و بنیۀ مالی گروه طالبان خواهد داشت. اکنون نبود او بعنوان رهبر معنوی القاعده و بزرگترین تمویل کنندۀ جنگ طالبان بر ضد قوائی جامعه جهانی برهبری امریکاه در افغانستان برای القاعده و طالبان محسوس بوده که رهبران دیگر این گروه چون ایمن الظواهری و ابویحیی اللیبی و دیگران آنرا به مشکل جبران خواهند کرد.

با اینهمه پاکستان و استخبارات نظامی این کشور هیچگاه دست از حمایت گروه طالبان، بمنظور رسیدن به اهداف خود در منطقه نخواهد کشید و خلاء بوجود آمده در کمک های مالی بن لادن به این گروه را جبران خواهد کرد.

 

بهرصورت کشته شدن بن لادن توانست اعتبار از دست رفته ای قوای ایالات متحده امریکاه که در جنگ و پیدا کردن بن لادن به بن بست رسیده بودند بازداده و بر محبوبیت بارک اوباما در بین مردم و طرفدارانش بیفزاید.

بارک اوباما که در انتخابات ریاست جمهوری کشته شدن و یا دستگیری بن لادن را یکی از شعار های انتخاباتی اش برگزیده بود، اکنون با کشته شدن وی برگ برنده ای انتخابات 2012 ریاست جمهوری را در امریکاه در دست دارد که می تواند موفقیت و راهیابی مجدد او را به کاخ سفید تضمین نمائید.

 

 

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 69 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.