Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

جلو سقوط نظام را سد شوید PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط سید حسیب مصلح   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:07

سید حسیب مصلحدر دل شب بیدارم ساختند و از من خواستند با اصل رعایت امانت داری سخنان آن ملت گرایانی میهن دوستی استقلال طلب را به قلم کشم و به اطلاع سران رژیم ع و غ و کافه ی ملت رنج دیده افغانستان برسانم.
آنچه در داخل قوسین است متن سخنان یک تن از سران برجسته و برحال نظامی افغانستان از کابل است که خدمت شما پیشکش می شود و من مسؤول آن نیستم:

"اخطار به سرکار اشرف غنی احمدزی و داکتر عبدالله عبدالله

هم ملت، هم شخصیت ها، احزاب و جناح های سیاسی مستقل، ملتگرا و میهندوست افغانستان از وضعیت رقتبار کنونی به سطوح آمده اند و از بیم تجزیه شدن افغانستان کمر همت بسته اند و خواهان نجات افغانستان از این ورطه ی سقوط به دام جنگ های قومی رهبری شده توسط شورای امنیت ملی رژیم شما هستند.

اطلاع کامل یافتیم که برنامه کوچی سازی حوزه های شمال غرب، شمال شرق، جنوب غرب و مرکزی افغانستان خطر تجزیه افغانستان را بیشتر کرده است و کارد قبیله گرایی به استخوان ملتگرایان خورده است. اکنون افسران مجرب چه در داخل ارتش و نیروه های امنیت داخلی و چه آنان که حق شان ضایع شده و به ناحق از ارتش و دیگر نهاد های امنیتی عمداً کنارزده شده اند دیگر بیش از این تحمل این اوضاعی تحمیلی و موقف رژیم پوشالی شما را قبول ندارند و خریطه نظامی مورد نظر را تکمیل و آماده اجرا ساخته اند.

اطلاعات موثق از کابل می رساند که حامدکرزی و حامیانش در داخل ارگ و نهاد های رژیم تان همیشه در تلاش بیش از پیش ضعیف ساختن رژیم تان هستند تا زمینه را برای دایر کردن یک جرگه قومی کلان به نفع اهداف خاص خود رقم زنند.

اگر شما به زودی حنیف اتمر رییس شورای امنیت ملی، معصوم ستانکزی رییس ریاست امنیت ملی، سلام رحیمی رییس اداره‌ی امور و دفتر ریاست جمهوری و عبدالله حبیبی وزیر دفاع افغانستان را از مقام های نصب شده پس نکنید؛ برنامه کوچی سازی و انتقال و اسکان کوچی ها را در سرتاسر شمال و غرب کشور توقف ندهید؛عاملین قتل های زنجیریی شخصیت های بزرگ افغانستان را به چنگ قانون نسپارید تا به سزای اعمال ننگین خویش برسند؛ ارسال اسلحه و مهمات به دهشت افگنان را متوقف نکنید؛ و از ساختن ارتش خاص مورد نظر جنایتکاران جنگی افغانستان به سرکردگی شهنواز تنی اجتناب نکنید در کل مسؤولین سرنگونی رژیم موجود و هرگونه کشت و خون و ویرانی در افغانستان خود شما هستید. طرح تغییر رژیم شما از طریق نظامی جهت فراهم شدن زمینه ی تطبیق انتخابات براساس قانون اساسی آماده ی اجرا است.

افسران و تعداد زیادی از افراد کلیدی احزاب خاص جهادی و ملی و سیاسیون مستقل و نیک نام کشور برای نجات نظام، کشور، ملت و مردم سالاری از شر سیاست های خام، غیر ملی، نامشروع و ملت تباه کن شما دو تن سرکار و رییس اجراییه رژیم موجود تصمیم قاطع گرفته اند و هرگونه غفلت شما موجب اجرایی شدن طرح آنان خواهد شد.

شما اگر در مورد موضوعات یاد شده در ظرف هفته های آینده کوتاهی کنید خود تان جنایتکار و خاین ملی محسوب شده و مسؤول عواقب این جنایت و خیانت بزرگ ملی شمرده می شوید.

خریطه کودتای نظامی علیه رژیم بالای میز چهل و هشت افسر عالی رتبه نظامیی برحال که مربوط به همه اقوام افغانستان هستند قرار دارد و چندین کشور خارجی هم در جریان این امر مهم قرار دارند و شرط قبولی این حرکت آن است که اگر شما دو تن مسؤولین درجه اول رژیم خویش افراد مخل امنیت و ثبات ملی افغانستان را از وظایف شان سبکدوش نکنید و به چنگ قانون جهت محاکمه کردن تسلیم نکنید و خواست های دیگری یاد شده در این اخطارنامه را عملی و اجرایی نکیند خود مسؤول پیامد های این عمل ننگین تاریخی خویش قلمداد می شوید.

افسران مسلمان، ملتگرا و میهن دوست ما اکنون آماده نجات افغانستان از شرّ لوث وجود همه تمامیتخواهان قبیله گرا و انحصارطلبان قدرت هستند."

اصلاح نظام یک امر ضروری است. تطبیق قانون اساسی و اجرایی کردن مواد مندرج در توافقنامه ی رژیم وحدت ملی هم باید به زود ترین فرصت انجام شود. رژیم باید افراد مستقل، لایق، شایسته، بادرایت و نیکنام را که در هیچ جنایت جنگی و خیانت ملی دست نداشتند و به هیچ کشور بیگانه یا نهاد و سازمان جاسوسی خارجی وابسته نبوده و نباشند در راس امور کشوری و لشکری مقرر گرداند.

احترام به سه نهاد نظام و نجات نظام یک اصل مهم است. اجرایی کردن شرط های یاد شده جهت نجات نظام یک عمل بخردانه و عقلانی است. اما چنان که از شیوه کار سرکار اشرف غنی احمدزی و داکترعبدالله عبدالله آشکار است این دو فرد از سواد کافی سیاسی و دانش و تجربه مدیریت کلان نظام در همه عرصه ها برخوردار و موفق نیستند. هم غنی و هم عبدالله بدون اتکا به بیگانگان نمی توانند دو هفته هم بر اریکه قدرت تکیه زنند. اگر این دو شخص خواهان خدمت به افغانستان هستند باید شخصیت های سالم مکتبی- مسلکی و ملی را در راس امور مقرر کنند و نظام را اصلاح سازند و درست بر محور منافع ملی افغانستان مدیریت کنند و اگر چنین کار نیکی را انجام نمی دهند یا از عهده عملی ساختن آن برآمده نمی توانند بهتر است که زود کنار روند و مانع خونریزی های در آینده گردند و بگذارند که زمینه ی دایر شدن یک انتخابات شفاف و عادلانه جهت تعیین سرنوشت نظام انجام شود.

اما ما باورمند هستیم که غنی و عبدالله جرئت اخلاقی، شجاعت، بزرگی و درایت چنین اقدام های بزرگ را دارا نیستند و آنان با کمال وابستگی و بی درایتی با زبان بازی و سفسطه گرایی بدون اجازه امریکا به خصوص جان کری حتی نفس کشیده نمی توانند.

پنجم نوامبر 2016

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 226 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.