Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

دنیا مدرن و دمکراتیک امروزی و بازی با سر نوشت ملت ها PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط دکتور شهیر نثاری   
پنجشنبه ، 18 آبان 1396 ، 09:43

دکتور شهیر نثاریوقتی دیروز سر خط خبر بی بی سی را در مورد اظهار نظر گوردن براون در مورد جنگ عراق شنیدم ، یادم از ملاقات هفته قبلی ام با جراح قلب عراقی آمد و با وجود مصرفیت بیش از حد ناگزیر شدم چند سطری از سرنوشت ناجور کنونی و درد های مشترک ما بنویسم.
روی تصادف هفته قبل  صحبتی داشتم با یک داکتر جراح قلب عراقی  را که سه سال است با خانواده اش از بصره در کشور های اروپایی سرگردان و آواره است. با دل پر درد و صورت پریشان و نا امیدی  از کار و روزگاران خوب و آسوده گذشته اش  در بصره میگفت و از آواره گی ،  بی خانمانی و سر گردانی و بلاخره بی سرنوشتی اش در اروپا. زیاد حرف زدیم و به یقین که داستان اش بسیار دردآور و ناامید کننده بود. من هم از سرنوشت مشابه مردم خود برایش گفتم و این که دهه هاست که ما در آتش جنگ های تحمیلی قدرت های جهانی و منطقه یی  میسوزیم .  بهر صورت در حد توان و امکان  تا جایی که میشد راهنمایی  اش کردم.
و اما ادامه بحث :
در دنیا مدرن و دمکراتیک امروزی چه ساده میتوان با سر نوشت ملت ها بازی کرد
و شرمنده تر از آن چه ساده میتوان از زیر بار مسولیت کشتار صدها هزار انسان بی گناه شانه خالی کرد
گوردون براون، نخست‌وزیر سابق بریتانیا (۲۰۰۷-۲۰۱۱ میلادی) در کتاب خاطرات خود که به تازگی با عنوان "زندگی من، دوران ما" منتشر شده، گفته کشورش درباره دراختیار داشتن سلاح‌های کشتار جمعی توسط عراق گمراه شده است.
وی گفته است که آمریکا، بریتانیا را در جنگ عراق گمراه کرد
اظهار نظر اخیر گوردن براوان و گزارش پارلمان انگلیس در سال گذشته خود همه حقایق را برملا میکند.
خون مردمان ما چقدر ارزان است و قدرت های جهان با چه زشتی و بی رحمی با سرنوشت ملت ها و سرزمین های ما دارند بازی میکنند.
افغانستان،  عراق ، سوریه و سایر کشور های که قربانی سیاست های شوم و نا درست قدرت های جهانی شده اند ، جزی از کشور با فرهنگ ، تمدن و تاریخ پربار که سرشار از منابع طبیعی و زیرزمینی استند که سال ها است که بسیار ساده وپیوسته در آتش بازی های بزرگ سیاسی  میسوزند.
هنوز هم که هنوز است  بعضی از قدرت های جهانی مسولیت وحشت ، دهشت و بلاخره بدبخنی ها آوره گی ها را در افغانستان و سایر کشور های قربانی بازی های سیاسی بر گردن ملت های شان میاندازند.
حتی قدرت های بزرگ در دنیا مدرن و دموکراتیک امروزی با خاک زدن در چشم ملت های شان حقایق سیاست های شوم شان را پنهان میکنند.
در اکثر موارد مردم سایر کشور ها فکر میکنند که این مردم سرزمین های ما استند که دست به ناامنی زده و باعث گسترش نا امنی و بدبختی شده باعث تضعیف دولت های شان میشوند
با تاسف که با فروباشی نظام ها و جا گرفتن گروه های تروریستی جنایات و فجایع را که ترورستان و افراطیون زیر نام دفاع از دین اسلام در کشور ما و سایر کشور های مانند عراق ، سوریه و لیبی  براه انداخته اند ، باعث بدبختی ، فقر و آوراگی مردم بیگناه این سرزمین ها گردیده است.
جای شک نیست که افراطیون و بنیادگرایان با پشتیبانی باداران و تمویل کننده های شان در  جنگ افروزی  و گسترش خشونت ، آوارگی  و از هم پاشی حکومت ها نقش بازی میکنند ولی ما باید از یاد نبریم که در بسیاری از موارد بعضی از قدرات های جهانی استند که در فرو پاشی حکومت ها مستقیما دخیل استند.
در بسیاری از موارد قدرت های جهانی با  دخالت های غیرموجه و تجاوز مستقیم شان باعث فرو پاشی حکومت ها شده و بلاخره با افزایش خشونت ، ویرانی ، فقر و آوراگی مردم از زیر مسولیت سیاسی شان  شانه خالی کرده و مسولیت تمامی بدبختی و ناهنجاری را بدوش مردم بیچاره و بدبخت میاندازند.
اکنون گوردن براون و در سال گذشته  پارلمان انگلیس مشارکت و سهم گرفتن دولت انگلیس را در  حمله و سرنگونی بعضی از دولت ها اشتباه میداند
آقای براون که در زمان جنگ عراق وزیر دارایی کشورش بود در کتاب خود نوشته نهادهای اطلاعاتی آمریکا، پیش از پیوستن بریتانیا به جنگ عراق اطلاعات درستی در این باره در اختیار مقام‌های بریتانیایی قرار نداده بودند.
نخست‌وزیر سابق بریتانیا و رهبر سابق حزب کارگر در کتاب خود می‌نویسد: " نه تنها به ما اطلاعات غلط داده شد، بلکه گمراه هم شدیم.
اطلاعاتی که بریتانیا از سال ۲۰۰۲ و در زمان نخست‌وزیری تونی بلر و پس از آن گوردون براون به دست آورده بود، حاکی از آن بود که حکومت صدام حسین قادر به "داشتن سلاحی‌های کشتار جمعی" است.
آقای براون در کتابش نوشته: " به من گفته شد که می‌دانند این سلاح‌ها کجاست."
او همچنین گفته است: "وقتی فکر می‌کنم بیاد می‌آورم که گویی آنها می‌توانند نام خیابان و شماره پلاک جایی که این سلاح‌ها در آنجا پنهان شده را به من بدهند."
آقای براون البته گفته در آن زمان دونالد رامسفلد، وزیر دفاع وقت آمریکا دستور تهیه گزارشی را در این زمینه داد.
تونی بلر، در سال ۲۰۰۳ میلادی رسما دستور ورود نیروهای نظامی کشورش به جنگ را داد.
گزارش هفت ساله تیم تحقیق و تفحص جنگ عراق در بریتانیا نشان داده است در زمان حمله بریتانیا و آمریکا به عراق، صدام حسین هیچ "خطر فوری" نداشته است.
براساس این گزارش "اطلاعات ناقص" باعث آغاز این جنگ شده است.

سال گذشته کمیته تحقیقات انگلیس درباره جنگ عراق گزارش خود درباره دخالت بریتانیا در جنگ عراق را منتشر کرد.
و به نقل از بی‌بی‌سی، جان چیلکات قاضی بازنشسته و رئیس کمیته تحقیقات انگلیس در مورد جنگ عراق با قرائت گزارشی تاکید کرد تصمیم حمله به عراق تصمیم درستی نبود و به اهدافی که دولت انگلیس اعلام کرده بود دست پیدا نکرد
چیلکات در انتها گفت: اکنون روشن است که تصمیم‌گیری درباره عراق بر مبنای اطلاعات و ارزیابی‌های معیوب گرفته شد. این اطلاعات و ارزیابی‌های ناقص باید به چالش گرفته می‌شد، اما نشد.
در گزارش “هیئت تحقیق نقش بریتانیا در جنگ عراق” از تونی بلر، نخست‌وزیر وقت بریتانیا، به عنوان “عامل محرک” روند تصمیم‌گیری “شتابزده” ‌در رابطه با شرکت این کشور در جنگ نام برده شده است.
یک کمیته پارلمان بریتانیا از نحوه مداخله این کشور در جنگ دیگری انتقاد کرد. این بار مداخله این کشور را در جنگ لیبی علیه انتقاد کرده است. به گفته کمیته امور خارجه پارلمان بریتانیا، دیوید کامرون تحت تاثیر رییس جمهوری سابق فرانسه، وارد عملیات نظامی در لیبی شد و تصمیم به مداخله در جنگ بدون اطلاعات دقیق و قابل اعتماد بود و برنامه ای برای لیبی بعد از قذافی وجود نداشت.
و اما ادامه بحث !
وقتی به دو رنگی سیاست های قدرت های جهانی خیره میشویم حالا کدام انسان بیدار و آگاه از هر دین و آیین و در هر کنج این کره خاکی با توجه به وضعیت ناجور و بدختی روزافزون فعلی در کشور های ذکر شده ، چطور میتوانند به این سادگی به این ماجرا نقطه بایان بگذارد ؟
بحث در اینجاست ؛ اگر هر بار چند کشور قدرتمند دست بدست هم داده و نظامی را بدون داشتن دلیل روشن و یا اجماع بین المللی و بلاخره بدون داشتن آبسیون و یا انتخاب دوم سرنگون کنند و از اثر سرنگونی آن ملت ها از هم بپاشند ، افراطیون خونخوار به جان مردم بریزند، شهر ها به آتش کشیده شوند ، به زنها تجاوز گروهی صورت بگیرد ، مردم آواره شوند ٰ، فقر و مصیبت دامنگیر جامعه شود  . . . . وبلاخره هر یک از کشور های قدرتمند با چشمان باز و از طریق رسانه های معتبر و مجهیز شاهد این همه بدبختی و روزبد ،کشتار مردم  در داخل قفسه ها و لیلام زنان و دختران و بلاخره آورگی و گرسنگی باشند و در آخر کار جهت رفع مسولیت با نشر گزارشی در چند پاره کاغذی به بسیار سادگی از کنار ماجرا بگذرند  و بگویند اشتباه کردیم .
بلاخره ما باید بدانیم که آیا مسولیت ، هزینه و بلاخره جواب تمام بدختی ها را میتوان صرف با بیان اینکه اشتباه کردیم ادا کرد ؟
هر گز نه ! ما مردم  کشورهای  بحران زده و جامعه جهانی  نباید به ادامه این سناریو دست زیر الاشه نشسته و از کنار این همه بدختی ، خشونت و آورگی که از اثر سیاست نادرست  بعضی از قدرت های بیش آمده است بسادگی بگذریم.
قدرت های جهان باید تمامی مسولیت خود را پذیرفته و هزینه اعمال شوم شانرا را بپردازند.
شهیرنثاری

Sources :
http://www.bbc.com/persian/world-41876613
http://www.bbc.com/persian/world/2015/10/151025_l30_iraq_invasion_blair_cnn_iv
http://www.aljazeera.com/news/2016/09/uk-parliament-report-criticises-libya-intervention-160914101755665.html
http://www.dw.com/fa-ir/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D9%87%DB%8C%D8%A6%D8%AA-%D8%AA%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82-%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%A8%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%AF/a-19382364


Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 214 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.