Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

دورنمای مدیریت ترامپ از جنگ افغانستان و وعده های انتخاباتی او PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
سه شنبه ، 23 آذر 1395 ، 08:55

دورنمای مدیریت ترامپ از جنگ افغانستان و وعده های انتخاباتی اوترامپ می گوید، پاکستان را در فهرست کشور های حامی تروریزم اعلان خواهد کرد
جند روز بعد شخصی وارد کاخ سفید می شود و سکاندار واشنگتن می شود که در زمان مبارزات انتخاباتی اش برهمگان تاخت و تمامی معاهده ها و قرار داد های پیشنی کاخ سفید را در سطح داخل و خارج به باد انتقاد گرفت. این شخص دونالد ترمپ بازرگان و میلیاردر امریکایی است که برج نیویارک نشانهء ثروتمندی او است که در کنار آن چندین دانشگاهء خصوصی و مرکز های بزرگ تجارتی را اداره می کند. اظهارات ترمپ در زمان مبارزات انتخاباتی اش تمامی سیاستگران و حتا مردمان جهان را شگفت زده گردانده بود. او چنان برهمه تاخت که حتا رهبران حزب اش پشتیبانی خود را از او گرفتند و حتا او را متهم به ماخولیایی کردند و او را اجنت مسکو خواندند؛ اما ترامپ بی توجه به تمامی فراز و نشیب های فراراه اش یک سره و سر راست به راهء خود ادامه داد و حرف های خود را بی پرده و رک و راست بیان کرد. ترامپ گفت هرگاه به قدرت برسد، سهم امریکا در ناتو را کاهش خواهد داد، موفقتنامهء محیط زیست را مورد تجدید نظر قرار خواهد داد، معاهدهء هسته یی با ایران را فسخ خواهد کرد. وی مدعی است که این معاهده ایران را صاحب بمب هسته یی می سازد. از این که امضای معاهده با ایران فرمان تقنینی اوباما است و تایید مجلس سنای امریکا را ندارد و هرگاه او بخواهد، معاهده با ایران را می تواند لغو کند. وی به همین گونه پاکستان را لانهء تروریزم خواند و گفت که این کشور پول های زیادی را از امریکا بدست آورده است و اما برای مبارره با تروریزم کاری انجام نداده است. ترامپ در آخرین بیانیۀ خود گقته است که به زودترین فرصت پاکستان را در فهرست کشور حامی تروریزم اعلان خواهد کرد. این گفتۀ وی می تواند امید ها برای محو تروریزم در جهان را روح تازه ببخشد. او برای سرمایه داران بزرگ امریکا وعدهء کاهش مالیه تا سیزده درصد را داد و در برابر مسلمانان و شهروندان امریکای لاتین موقف سخت تر گرفت و گفت که با رسیدن به مقام ریاست جمهوری در سرحد میان امریکا و مکسیکو دیوار ایجاد می کند ودروازه های امریکارا بر روی مسلمانان می بندد و آن مسلمانان را که وارد امریکا می شوند، مورد پیگرد قرار می دهد. این در حالی است که اکنون بیشتر از شش میلیون مسلمان و ببشتر از ۳۲میلیون شهروندان امریکای لاتین در امریکا زنده گی می کنند. ترامپ چنان بی خیال و یک دنده توسن مبارزاتی خود را به پیش راند که حتا نقش در حدود چهل میلیون شهروندان مسلمان و امریکای لاتین را به هبچ گرفت. وی هرچند در جریان مبارزات انتخاباتی خود به افغانستان اشارهء مستقیم نکرد و اما بر مبارزه با داعش تاکید کرد. ترمپ در حالی با این اظهارات خود تاکید می کرد که می دانست روحیهء شماری از شهروندان امریکا و مردمان بیرون از آن در حال برانگیختن برضد وی  بود و اما او از هیچ چیز هراس نداشت و از انتقاد ها بر ضد خود خمی بر ابرو هم نیاورد. حتا این سخنان که او را بر خشونت برضد زنان متهم کردند و زنانی گفتند که ترمپ از آنان ناخوسته بوسه گرفته است. این که جنگ های لغظی میان او و رقیب اش هیلاری به مرز های حربم شخصی رسید و وی او و حزب او را متهم به ساختن داعش کرد حتا کلنتن را تهدبد کرد که اگر به قدرت رسید، او را به زنذان می فرستد. کارزار مبارزات انتخاباتی آنان را وارد مرحلۀ خیلی حساس و سرنوشت ساز کرد.
ترامپ حالا که برنده شده، در برابر چالش های بزرگی قرار دارد و بدترین میراث از اوباما و بوش برای او باقیمانده است؛ نه تنها میراث طولانی ترین جنگ های امریکا؛ بلکه دشواری های بزرگ اقتصادی و قرضه های کلان بازمانده از جنگ های امریکا در افغانستان، سوریه و عراق برای او به ارث مانده است و به قول معروف وارد کاخی می شود که مبارزه با تروریزم آن را به ببر کاغذی بدل کرده است و بیش از هر زمانی از افلاس ضجه می کشد. این در حالی است که ترامپ وعدهء تغییرات سریع اقتصادی را برای مردم امریکا داده است که بیشتر مورد توجهء سفید پوستان افراطی قرار گرفته است و ۹۰ درصد از رای دهنده گانش به این تغییر برای او رای دادند. آنان می خواهند امریکا مرز هایش را محدودتر کند و از ورود مهاجران به آن جلوگیری شود. ترامپ هم برای آنان رویای امریکای عصر طلایی را چون دوران ریگان را داده است که شماری امریکایی ها می گویند، امریکا در آن اقتصاد خوب، ارتش قدرتمند داشت که خود امریکا مایهء مباهات بود. هرچند او در هنگام مبارزات انتخاباتی خود از سوریه و عراق زباد گفت و در مورد افغانستان چیزی نگفت؛ اما از اظهارات سفیر امریکا بعد از پیروزی ترامپ که گفت که هرچند افغانستان در ظاهر درحاشیهء کمپاین های انتخاباباتی نامزدان امربکا قرار داشت و اما به گونهء قطعی در اولویت سیاست های امریکا قرار دارد. شاید هم این به دلایل حساس بودن موضوع افغانستان باشد که هر دو نامزد نخواستند، فضای انتخاباتی شان را تحت شعاع قرار بدهد. از این رو هر دو نامزد تلاش کردند تا بیشتر بر اوضاع داخلی امریکا تمرکز کنند.
شگفت آور این است که ترامپ در کنار تندی هایش از انعطاف پذیری های عجیبی نیز برخوردار است. چنانکه او در نخست مظاهره کننده گان را تحریک شونده از سوی رسانه ها خواند بعد گفت، آنان امریکا را دوست دارند. این حرکت ها آهسته آهسته ترامپ را از یک سیاستگر ساده و رک و راست گوی به یک سیاستمدار جدی و حسابدهء نزدیک می کند. این حرف ها او را از یک سیاستگر هنجار شکن شبه به یک سیاستگر حرفه یی می نماید. چنانکه دونالد ترامپ، در نخستین گفت و گوی تلویزیونی خود در خطاب به معترضان به انتخابش گفت  که از ریاست جمهوری او "نهراسند". او افزود که زمان این فاصله را کم می‌کند. آقای ترامپ همچنین گفته است که افزایش خشونت علیه مسلمانان و لاتین‌تبارها در آمریکا او را "تاراحت" کرده است و خواهان پایان دادن به این گونه خشونت‌ها شده است. او در گفت‌وگویی با شبکه تلیوزیون سی‌بی‌اس گفت که گزینه‌های او برای دادگاه عالی طرفدار محدود کردن سقط جنین مخالفتی با ازدواج همجنس‌گرایان نخواهند داشت. این در حالی است که ترامپ هنوز وارد کاخ سفید نشده و به گونۀ رسمی به کار شروع نکرده است ،مشکل است تا با این ساد گی به تمامی گفته هایش و بویژه در مورد افغانستان باورکرد؛ زیرا نظام سیاسی امریکا نظامی نیست که درآن ترامپ به تنهای دربارۀ آنچه تا کنون در مورد سیاست های داخلی و سیاستهای  جهانی امریکا  و بویژ ماندن یا رفتن ازافغانستان تصمیم بگیرد.ممکن است که در چند ماه نخست درباره افغانستان توجه جدی نکند،اما بعد تر مانند اویاما در باتلاق افغانستان چنان می افتد که ناچار به تصمیم گیری درزمینه می شود.مثلا،رابرت گیتش در کتاب خود"وظیفه"،نوشته است که: اوباما تا ماه اکتوبر 2009 علاقمندی به مسایل افغانستان نداشت، اما شرایط وادارش کرد که درزمینه جدی شود وجدی هم شد.ازسوی دیگر،ترامپ تاکید جدی به جنگ علیه داعش کرده است، حتا درهمکاری با روسیه وحکومت اسد.ازهمه مهم تراینکه ، جنگ با داعش بدون جنگ با طالبان والقاعده موفق نمی شود.زیراکه ، داعش وطالبان دورخ یکسیکه می باشند.ازاین رو، برخورد قوی تر ترامپ با پاکستان وکالای صادراتی- تروریستی اش به افغانستان محتمل به نظرمیرسد.
چنانکه اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، نوشته است که دونالد ترامپ نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری امریکا با رفتن به دفتر ریاست جمهوری میزبان چالش‌های متعددی از جمله چالش‌های امنیت ملی و مبارزه با تروریسم در بیرون از مرزهای این کشور است. چگونگی مبارزه با طالبان، رسیدگی به جنگ داخلی سوریه، مقابله با بلندپروازی‌های روسیه و عقب راندن داعش از عراق از جمله چالش‌های فرا روی دونالد ترامپ خواهد بود. این‌ها از جمله مشکلات مهمی‌اند که رسیدگی و پاسخ به هر یکی از آنها کار آسانی نیست، رسیدگی و عدم رسیدگی به این مشکلات از سوی ایالات متحده امریکا با خطراتی همراه می‌باشد. دونالد ترامپ رویکرد سیاست خارجی باراک اوباما را قبول ندارد سی‌ان‌ان گزارش داد: در جریان کارزارهای انتخاباتی، دونالد ترامپ بارها رویکرد امنیت ملی و سیاست خارجی باراک اوباما، مانند توافق هسته‌ای با ایران و مسئله مهاجرت‌ها را مورد انتقاد قرار داده بود، اما پرسش اساسی برای دونالد ترامپ این است که او چگونه با این مشکلات رسیدگی و مواجه خواهد شد. هر چند در زمان کارزارهای انتخاباتی هیلاری کلینتون گفته بود که امریکا با تهدیدهایی که در گذشته مواجه بود، امروز نیز با آن دست به گریبان است و او همان راهبرد باراک اوباما را در برخورد با گروه‌های تروریستی و در سیاست خارجی ادامه خواهد داد. اما برای دونالد ترامپ که بارها رویکرد امنیت ملی و سیاست خارجی اوباما را مورد انتقاد قرار می‌داد، رسیدگی به این مسایلیک پرسش مهم و اساسی به شمارمی‌رود. در کنار جنگ سوریه و مبارزه با داعش، رسیدگی به جنگ افغانستان یک مشکل اساسی در برابر ترامپ است. در حالیکه جنگ افغانستان طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا برای این کشور به شمار می‌رود، اما در جریان سه مناظره انتخاباتی بین ترامپ و هیلاری کلینتون، هردو نامزد فقط یک بار به صورت گذرا به افغانستان اشاراتی داشتند. اما در عین حال توجه جدی به مسائل افغانستان بخشی از سیاست خارجی امریکا است و باید به این قضیه به سرعت رسیدگی شود. مهم نیست که مقام های امریکا دارای چه نگاه سیاسی درقضیه افغانستان می باشند؟ اما براساس گزارش مقام های نظامی امریکا، در حال حاضر طالبان در موقعیت نسبتاً خوبی قرار دارند و جنگجویان وابسته به این گروه کنترل حدود یک سوم از جمعیت افغانستان را در اختیار دارند، یعنی طالبان بر 10 میلیون افغانستانی حکومت می‌کنند و در سایر بخش‌های این کشور مشغول نبرد با نیروهای امنیتی افغانستان هستند. پس حالا که جنگ افغانستان به زخم ناسور برای کاخ سفید شده است، مسؤولیت آن بر می گردد به این کاخ، حال مهم نیست که چه کسی سکاندار این کاخ است. هر شخصی که باشد، چه اوباما و چه ترامپ، هر یک ناگزیر به پاسخدهی به جنگی اند که امریکا میلیارد ها دالر برای آن هزینه کرده است و به بهای حفظ حیثیت امریکا بدل شده است. ترامپ بحیث سیاستگر جدید در صحنۀ سیاسی امریکا می تواند، نقش تعیین کننده یی برای پایان جنگ افغانستان داشته باشد؛ زیرا او بحیث کسی که آرزو دارد تا بنیاد های سیاست های سنتی امریکا را بشکند و سنگ بنای جدید در همه عرصه ها ایجاد کند، آشکار است که نگاۀ جدید به جنگ افغانستان را با بدرود گفتن به سیاست های محافظه کارانۀ کاخ سفید در مبارزه با تروریزم و رد حمایت از پاکستان باید آغاز کند. وی به بزرگترین اشتباۀ کاخ سفید در مبارزه با تروریزم نقطۀ پایان بگذارد که محصول اشتباهات پیهم زمامداران کاخ سفید در یک و نیم دهۀ گذشته بوده است. یاهو

ترامپ در آخرین بیانیۀ خود گقته است که به زودترین فرصت پاکستان را در فهرست کشور حامی تروریزم اعلان خواهد کرد.

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 108 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.