Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

ســرتــاج عـــزیز کــه نــه تــاج است و نــه عــزیــز PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
شنبه ، 22 خرداد 1395 ، 07:04

ســرتــاج عـــزیز کــه نــه تــاج است و نــه عــزیــزبعد از حادثه خونین در ساحه پل محمود خان کابل آقای اشرف غنی رئیس جمهور از پاکستان تقاضا نموده بود تا مخالفین دولت افغانستان را گرفتار  و آنها را جهت محاکمه به حکومت افغانستان بسپارد. گرچه احمد سعیدینه تنها در حال حاضر بلکه در اوایل نیز این آرزو و امید رئیس جمهور افغانستان از پاکستان خیلی منطقی بنظر نمی رسید حامیان بین المللی که پاکستان بخاطر شرارت پیشگی خود در عقب خود دارد در گذشته و در حال هرگز به خواسته های زمامداران افغانستان وچکترین اعتنای نکرده و در آینده نیز نخواهد کرد.

چنانچه روز چهار شنبه هفته گذشته سرتاج عزیز مشاور سیاست خارجی صدر اعظم پاکستان طی کنفرانس مطبوعاتی گفته است جنگ راه حل نیست ما با طالبان از طریق جنگ اقدام نمیکنیم دولت افغانستان باید راه مذاکره و مفاهمه را پیش گیرد و همچنان سرتاج عزیز اعتراف کرده است که هئیتی به نماینده گی از طالبان قطر به پاکستان آمده اند و ما با آنها گفتگو های داشته ایم ، حالا که پاکستان به خواست رئیس جمهور افغانستان جواب رد داده است نمیدانم دستگاه دیپلوماسی و دست اندرکاران ارگ ریاست جمهوری طرح دیگری را که باید ارایه نمایند چه خواهد بود.

به فکر من با گذشت هر روز روابط بین افغانستان و پاکستان تیره تر شده می رود با دوام این وضعیت دور از امکان نیست که جنگ تمام عیار بین این دو کشور رخ ندهد یا حد اقل در کوتاه مدت پوسته های سرحدی گاه و بیگاهی یک دیگر را راکت باران نکنند . به باور من تا کنون دروازه های دیپلوماسی همه جانبه بین افغانستان و پاکستان بسته نشده است در حال حاضر  افغانستان به یک دیپلماسی فعال هم  در سطح منطقه و هم در سطح بین المللی نیاز دارد. با نا توانی با عذر و زاری از پاکستان صلح و تفاهم خواستن کار عاقلانه ای نیست به فکر من با در نظرداشت همه چالش های موجود دید و بازدید ها و فعالیت های دیپلوماتیک در هر سطحی که باشد در رابطه با پاکستان مفید است. بلاخره  ما باید با پاکستان راهی پیدا کنیم تا زندگی مصالحت آمیزی را در کنار هم داشته باشیم. باید تماس های مستقیم در تمام سطوح با پاکستان را افزایش دهیم. و در پهلوی آن مداخله و شرارت پیشگی سیاست پاکستان در مورد افغانستان را به جهانیان نیز معرفی کنیم من میدانم طی اضافه تر شش دهه روابط ما با پاکستان همیشه از زاویه تنش های هند و پاکستان دیده شده است تا تماس های مستقیم بین دو کشورافغانستان و پاکستان. حتی هنوز هم ما نتوانسته ایم مستقیم با هم صحبت کنیم و مشکلاتمان را مستقیم و رو در رو مطرح کنیم و هنوز هم مشکلات بین افغانستان و پاکستان تحت سایه تنش ها بین پاکستان و هند و امتیاز طلبی های بدون موجب پاکستان در تعین سرنوشت افغانستان دیده می شود. از سوی دیگر تحت رهبری دستگاه دیپلوماسی افغانستان اگر ما بتوانیم
با پارلمان پاکستان، سکتور خصوصی پاکستان، گروههای اسلام گرا  و حتی حکومت ملکی پاکستان دیدار داشته باشیم به یقین کمک می کند. خواه یا ناخواه مهم است با کسانی که معتقد به ذهنیت استفاده از خشونت هستند هم دو به دو دیدار داشته و صحبت هایی راانجام دهیم.

این صحبت ها به شرطی مفید می تواند باشد که در داخل افغانستان هماهنگی لازم در مورد روابط با پاکستان و مخالفین افغانستان وجود داشته باشد. یعنی زیر چتر ملی که بر افغانستان داریم ساختارهای سیاسی، امنیتی، اقتصادی ما استوار و پایدار در جایگاه خود وظایف خود را انجام دهد  ولی اگر این صحبت های ما مانند صحبت ها و طرح های رهبران حکومت وحدت ملی که در این روز های نزدیک در مورد پاکستان و مخالفین مطرح کرده اند به شکل پراکنده با جناح های پاکستانی مطرح شود، هم برای خود و هم برای پاکستان از یک طرف مشکل ایجاد میکنیم و از طرف دیگر نتایج مطلوبی از این سیاست ها بدست نیاوردیم در آینده نیز دست آوردی نخواهند داشت این سخنان را نه تنها در رابطه با پاکستان بلکه در رابطه با دیگر کشورهای منطقه و کشورهای فرامنطقه ای باید جدی بگیریم . اگر ساختار های سیاسی ،امنیتی اجتماعی اقتصادی افغانستان به صفت یک کشور پا بر جا باشد، و عملکرد های شورای عالی صلح از شیوه نمایشی و سریال فلم ها به یک اداره کارا تبدیل شود ما میتوانیم  به مراتب در تعاملاتی که با دنیای بیرون داریم بهتر و توانمند تر عمل کنیم . من مشکلات درونی روابط و تفاهم بین دیپلمات های طراز اول و جناح های نظامی پاکستان را که چقدر در مورد افغانستان متفاوت می اندیشند از الف تا یا میدانم  وجود این دو گانگی در برخورد دیپلماتی و برخورد امنیتی هم در قضایای افغانستان و هم در کشور های دیگر آشکار دیده می شود اگر نظامیان پاکستان با حکومت ملکی در سیاست گذاری ها بخصوص در مورد افغانستان دید مشترکی پیدا نکنند ما با این سیاست دوگانه که پاکستان در حال حاضر و در گذشته داشته  به همین جهت ما هنوز نمی توانیم به دست دوستی که از طرف پاکستان دراز می شود اطمینان کنیم که آیا واقعا این دست دوستی از تمام جناح پاکستان است یا چند نفر مامور تکنوکرات فقط گذشت زمان ثابت می کند و تا به حالا هم با توجه به شواهد و آثار ملموسی که وجود دارد نمی توان گفت در پاکستان یک حرکت کلی برای تغییر ذهنیت استفاده از خشونت در برنامه های سیاسی وجود دارد. اما به هر ترتیب هر گام مثبتی که از اسلام آباد برداشته می شود که تا کنون چنین گام را که صادقانه باشد ندیدیم بهتر است از هر گامی استقبال کنیم و برایش وقت بگذاریم. بسیار سادگی ما است که زود بپذیریم همه چیز بزودی تغییر خواهد کرد چنانچه جناب رئیس جمهور در روز های اول حکومت خود با چنین وعده های کاذب پاکستان اعتماد کرده بود تجربه نشان داده است .

در گذشته پاکستان وعده هایی در قبال افغانستان داده است که جدی نبوده است، درست است که پاکستان از نا امنی های افغانستان سود میبرد و منافع دراز مدت خویش را از همین زاویه جستجو میکند اما متاسفانه کشور های دیگری نیز از برهم خوردن امنیت افغانستان و بر هم خوردن امنیت منطقه مفاد خود را می بینند و تلاش ما باید بر این باشد که چطور به همان اشخاص خودمان را برسانیم و چطور برایشان تصویر منطقه را بالای میزشان بگذاریم زیرا در درازمدت اگر خودشان شخصا در خطر نیستند اولادهایشان در خطر هستند، در آینده درازمدت نواسه هایشان در خطر هستند و کوشش کنیم که وجدان هایشان را متواتر مخاطب قرار دهیم. تا بیدار شوند . جناب رئیس جمهور آقای غنی در شرایط الان واقعا افغانستان توانایی این را دارد که بتواند هردو مورد را به صورت همگون حفظ کند یعنی روابط نزدیک با هندوستان و هم روابط حسن همجواری با پاکستان
افغانستان ضرورت یک دیپلماسی فعال و ابتکاری را دارد. افغانستان نمی تواند که با یک دیپلماسی واکنشی بتواند بر مشکلات فایق شود. ما مجبور هستیم بر توانمندی های کلی افغانستان کار کنیم. توانمندی های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و تا جایی که به مذاکرات ارتباط می گیرد خواه یا نا خواه که ما به یک دیپلماسی فعال و ابتکاری نیاز داریم تا درعمق قضایا داخل شود تا هم در خط اول جنگ و هم در عقب جبهه جایی که آرکستری امنیت افغانستان صورت می گیرد مذاکره کند. کسانی که با استفاده از عوامل مختلف نه تنها از فرستادن گروه های مخالف مسلح دولت افغانستان بلکه از موجدیت بی کاری در افغانستان  و سود جویی از مواد مخدر  و امثال آنها استفاده می برد و برهم زدن امنیت افغانستان را آرکستری می کند. به همین خاطر به این مسایل اگر ما رسیدگی کنیم ضرورت دارد تا ما توانمندی های خود را زیاد بسازیم. جناب رئیس جمهور به باور من روابط افغانستان و پاکستان با روابط پاکستان با هند تعریف می شود، حالا فکر می کنید که نزدیکی که پاکستان در آغاز حکومت شما  با افغانستان داشته است به این دلیل است که پاکستان نگران است افغانستان با کشورهای دیگر مانند هند رابطه بر قرار نسازد سیاست های روز های اول حکومت وحدت ملی شما اینطور تعریف میشد من مشکل افغانستان را از زاویه دیگری که آن موقعیت استراتژیک افغانستان است. نیز میدانم گرچه در گذشته ها فرصت های طلایی هم ما داشتیم. این طور هم نبوده است که افغانستان همیشه صحنه جنگ بوده است ما سال های بسیار طویلی آرامی داشتیم سرعت رشد در افغانستان بسیار مطلوب بوده است. از طرف دیگر اگر شما مناطق مختلف جهان مطالعه کنید ما سه طبقه از ساختارهای امنیتی، سیاسی و اقتصادی داریم. یکی طبقه ملی که ساختارهای امنیتی، سیاسی و ملی توسط مردم خود همان کشور ساخته می شود. یکی طبقه منطقه ای و یکی هم سطح جهانی. حال ما یک سلسله ساختارهای امنیتی جهانی داریم، یک سلسله ساختارهای امنیتی منطقه ای داریم و یک ساختار امنیتی داخل خود کشور ماست. تا جایی که به داخل خود افغانستان ارتباط می گیرد در طول 14 سال گذشته ما بسیار تلاش کردیم که نیروهای امنیتی خود به مصارف بسیار گزاف ساز و برگ بدهیم و باید هم ما امروز یک اردو داشته باشیم با این میلیاردها دالری که صرف ساختن اردوی و پولیس افغانستان و نیروی استخباراتی ما شده است. خوشبختانه امروز افغانستان صاحب یک اردو، پولیس و صاحب یک شبکه استخباراتی قوی است. اما از نظرسیاسی ما درزیر چترملی خود لرزان مانده ایم. هنوز قانون حاکم نشده است وهنوز ساختار های سیاسی ما سر پایش نیست. قوای سیاسی به آن شکل که باید نفس بکشد نفس نمی کشد. درصد قابل ملاحظه ای از مسوولین امور، معتقد به نظام انتخاباتی و دمکراسی نیستند. تلاش دارند تا لویه جرگه قانون اساسی و  انتخاباتی پارلمانی بر گزار نشود این عملکرد ها و این کم کاری ها برای دولت کمر شکن است از سوی دیگر یک سلسله مشکلات در داخل افغانستان داریم.

در سطح منطقه ای که احاطه شده ایم توسط آسیای جنوبی و آسیای مرکزی، شرق دور و شرق میانه یا آسیای غربی هیچ ساختار امنیتی بخصوصی وجود ندارد که افغانستان عضویت آنرا بپذیرد و امنیت افغانستان را اتضمین کند. نزدیک ترین چیزی که ما داریم سازمان همکاری های شانگهای است که البته او هم فعلا عبا و قبا یا چهره یک سازمان اقتصادی را به خود گرفته ما مجبور هستیم که یک راه حل دایمی برای افغانستان پیدا کنیم. ما امروز یک پیمان استراتژیک یا یک موافقت نامه امنیتی با آمریکا امضا کرده ایم اگر امریکا مانند چند دهه گذشته مانند شوروی وقت به مشکل مواجه شد آیا برای    برای حل مشکلات دایمی کشور خود یک دیدگاه منطقی داریم . از همه مهم تر به باور من توانمندی های خود افغانستان است که چقدر ما روی آن کار کردیم. اگر ساختار سیاسی ما فعال باشد و یک چتر خوب سیاسی ما داشته باشیم که تحت آن قوای ثلاثه و نظام نفس بکشند و قانون حاکم باشد. پارلمان ما مطابق قانون فعال باشد، امنیت ما سراسری باشد میتوانیم بهتر گام برداریم  . اما در داخل حکومت وحدت ملی تفاهمات مطلوب نیست ما نمیدانیم در حال حاضر که مشکل امنیت را چطور رفع می سازیم. در رابطه با انتخابات اصلاحات قوانین انتخاباتی چه کار های را باید انجام میدادیم که ندادیم  .


انتقال قدرت سیاسی با ایجاد سناریوی حکومت وحدت ملی مشکلات زیادی را دامنگیر ما ساخت با همه مشکلات در حال حاضر از همه اولتر توانمندی های اردو ، پولیس و استخبارات ما خیلی مهم است و سرانجام داشتن یک دیپلماسی فعال و ابتکاری برای افغانستان یک ضرورت مهم است.

نتیجه : در مقابله و رویا روی با پاکستان باید هرچه عاجلتر در سطح ملی و منطقوی و بین المللی گام های موثری که منافع ملی افغانستان را ضمانت کرده بتواند برداشته شود از سوی دیگر افغانستان در ذخایر استراتیژیک خود از همین لحظه دست به کار شود اگر دروازه های تورخم برای یک هفته بخاطر مواد خوراکه بسته شود افغانستان در این مورد چه تدابیری دارد هرچه عاجلتر اسناد شواهد و دلایل که مداخلات پاکستان در امور افغانستان را به همگان اثبات برساند به شورای امنیت ملل متحد تقدیم شود از کشمکش ها و خورد و برد های داخلی حکومت جلو گیری کنید جهت مهار کردن روز های دشوار روی یک اجندای بسیج ملی از همین لحظه باید کار آغاز شود .

 

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ، 30 خرداد 1395 ، 09:13
 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 183 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.