Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

ســیاست هــای متضـــاد غـــربی هـــا و... PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط داکتر هارون امیرزاده   
چهارشنبه ، 28 مرداد 1388 ، 21:35

ســیاست هــای متضـــاد غـــربی هـــا و همســـایگان در انتخـــابــات افغـــانســـتان
داکتر هارون امیرزاده

قرار است دومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در اوج نا امنیها و نگرانی های فزاینده از احتمال تقلبات گسترده فردا 20 اگست (29 اسد) برگزار شود. مردم افغانستان در دو ماه اخیر برغم مشکلات متعدد با شور و هیجان در کمپاین انتخاباتی نامزدان اشتراک نموده حمایت شانرا به گونه مختلف به نمایش گذاشتند.


اگر انتخابات آزاد، شفاف و دموکراتیک برگزار شود، بدون شک ما شاهد سقوط رژیم پوسیده حامدکرزی و متحدین رنگارنگ شان خواهیم بود و اگر برعکس با تقلبات گسترده برگزار شود بدبختانه بحران بی سابقه تا سطح قیام مسلحانه در برابر تقلبگران و رژیم روبزوال روبرو خواهیم بود در آنصورت مسوولیت بزرگی تاریخی بدوش کرزی و همدستان شان خواهد بود.

 

باید یاد آور شد یکی از تفاوت های عمده میان انتخابات 2004 و 2009 افغانستان اینست که در انتخابات قبلی آقای بوش سیاست بسیار روشن نسبت به انتخابات افغانستان و سرمایگذاری بر سر یک کاندید نظیر آقای کرزی داشت. در نتیجه جامعه جهانی، سازمان ملل و ناظران بین المللی از جمله سازمان نظارت اتحادیه ارو پا در یک موضع واحد با پیروی از سیا ست های بوش از کاندید مورد نظر واشنگتن حمایت می نمودند. چنانچه هنوز آرای مردم در حال شمارش بود، نخست وزیر قبلی آلمان با بی حوصلگی پیش از وقت پیام تبریکیه به حامدکرزی فرستاد. این در حالی بود که انتخابات با تقلبات گسترده برگزار گردید و در نتیجه فشار آقای خلیلزاد نماینده خاص بوش در افغانستان کاندیدا های رقیب مجبور ساخته شدند که نتایج انتخابات را به نفع کرزی قبیول کنند. ناظران بین المللی نیز با پیروی از سیاست های بوش چشم پوشی از تقلبات گسترده به نفع آقای کرزی نموده و به اعتراضات نامزدان ارزشی قایل نشدند.

 

در انتخابات 2004 همسایگان افغانستان نیز سیاست های روشن نسبت به کاندیدان داشتند. پاکستانی ها در نتیجه فشار بوش از آقای کرزی برغم تنش ها میان کرزی و مشرف حمایت نموده و روز انتخابات ما شاهد آرامش کامل بودیم و پاکستانی ها بچه های تروریستی طالبی خویش را به صلح یکروزه فرا خوانده بودند. اما پاکستانی ها در عوض امتیازات در کابینه آینده حکومت کرزی گرفتند. هندی ها بیشتر از نامزدی کرزی حمایت نمودند. ایرانی ها سخت با نگرانی انتخابات افغانستان را تعقیب می نمودند و آقای کرزی را بحیث مرد مورد حمایت بوش نگاه می کردند. روسها نیز از انتخاب کرزی چندان راضی نبودند و با کنایه به امریکاییها در مسئله انقلاب نارنجی اوکرایین می گفتند که آنها صندوق های آقای کرزی را قبلاً در پایگاه هوایی بگرام پُر نموده بودند.

 

 اما در انتخابات فعلی برخورد همسایگان نسبت به تعین رهبری جدید افغانستان گستخانه تر و خیلی جانبدارانه تر شده است. پاکستانی ها، ایرانیها، روسها و حتا ترکها روابط تنگاتنگ با کرزی پیدا نموده و در تلاش تقویت موقعیت شان در افغانستان از طریق کرزی هستند. این کشور ها منافع خویش را در وجود رییس جمهور ضعیف، بی کفایت و فاسد می بینند تا یک رییس جمهور نیرومند و شایسته در افغانستان.

 

اما برخلاف سیاست های همسایگان دور و نزدیک افغانستان، سیاست امریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل در رابطه به انتخابات فعلی افغانستان خیلی متضاد و نا شقاف است. گاهی اشاره حمایت از کرزی می کنند و گاهی هم مخالف تداوم حکومت کرزی هستند.

 

واقعیت اینست با به قدرت رسیده اوباما در واشنگتن و تعقیب سیاست تغییر در افغانستان و طرح راهبرد جدید امیدواری های جدیدی در افغانستان و منطقه بوجود آمد. دولت اوباما در صدر سیاست افغانستان تغییر در رهبری افغانستان را قرار داد. رهبران کاخ سفید به شدت از نظام فاسد کرزی و نا توانی وی در اداره افغانستان انتقاد می نمودند و لی بزودی عقب نشینی نموده سیاست مدارا و سازش را در پیش گرفتند.

 

 دولت اوباما از آغاز فرایند برگذاری انتخابات همواره تاکید بر عدم مداخله بر انتخابات و عدم حمایت و یا مخالفت با کاندیدی خاصی نموده است. این در حالیست که برای واشنگتن برنده شدن این و آن کاندید بی تفاوت نخواهد بود. یکی از ابعاد سیاست های پیچده رهبری کنونی واشنگتن بر خلاف بوش اینست که از یک طرف حرف از عدم حمایت از کرزی می زنند و از طرف دیگر گفته میشود در خفا با سازش با وی قرار داشته و صحبت از پست جدیدی نظیر مقام نخست وزیری در کنار وی زده میشود.

 

تقلب یکی از نگرانی های اصلی در انتخابات فردا است. پرسش اساسی اینست که آیا واشنگتن و اتحادیه اروپا و ناظران بین المللی مثل گذشته در صورت تقلبات گسترده بر روی تقلبات سرپوش خواهند گذاشت و یا نتایج چنین انتخابات را نا مشروع خواهند شمرد؟ افزون بر آن در صورت قیام و اعتراضات مردم بر نتایج تقلبات چه خواهند کرد؟ آیا مردم را سرکوب خواهند نمود طوریکه آقای خلیلیزاد اخیراً به غرب مشورت داده است و یا احترام به خواستهای مشروع مردم افغانستان خواهند گذاشت؟

 

هارون امیرزاده

شهربود روم- ترکیه

19 اگست 2009

 

 

 

Advertise your business here. Click to contact us.
 • غمخور
  سلام محترم داکتر صاحب
  مبارک باشد داکتر صاحب عبدالله ریس جمهور شد ،زحمت های شما به حدر نه رفت ،حال م ا منتظرهستم که شمارا کدام چوکی میدهد،خداکند در برابر طالبان مقاومت کنید،ماهم منتظر پیروزی داکتر صاحب بودم زیراپیروزی داکتر صاحب پیروزی طالبان است .
 • ناشناس
  ما باور کامل داریم که جناب داکتر عبدالله انتخابات را برده است و بزودی شاهد بیشرفتهای قابل ملاحظه در افغانستان خواهیم بود و همچنان امدن داکترصاحب زمینه ریشه کن کردن طالبان بی دین را نیز بیشتر از بیش مس اعد میسازد. بخاطریکه عدالله غلام امریکا نیست که با طالبان بی دین بجای مقابله ساعتیری نموده و زمینه ح ضور امریکاییها را طولانی سازد.
  و من الله توفیق
  نظری
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 28 مرداد 1388 ، 22:26
 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 190 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.