Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

سياست خارجي افغانستان در مقابل پاکستان بجا افتاده است PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
چهارشنبه ، 24 آذر 1395 ، 14:22

احمد سعیدیاز چندی بدینسو و موضع گیری های قاطع رئیس جمهور غنی در مقابل سیاست های دوگانه پاکستان بلاخره سياست خارجي افغانستان دربرابر آن کشور در مسير موثر وسازنده قرار گرفته است. سياست جلب فشار جامعه جهاني عليه پاكستان درجهت قطع كمك به ترورست ها وقانع ساختن جامعه جهاني مبني برحمايت اني كشور از ترورسيم سياست است بسار مثبت وموثر در گذشته سياست تقابل وروياروئي مقامات افغاني وپاكستاني كه باسكوت ونظاره جامعه جهاني به خصوص امريكا وانگليس توام بود دولت افغانستان را من حديث مدعي تنها وكم اثر در وضعيت بدي قرار داده بود ؛ سياست كه گاه وبیگاهی به مجادله لفظی بین مقامات این دو كشور و افتضاح سياسي تبدیل شده بود .
رئيس جمهور افغانستان آقای اشرف غنی در ششمین نشست کشور های قلب آسیا که در هندوستان چند قبل برگزار شده بود دست رد به سینه کمک های پاکستان زد و از این نشست به نفع افغانستان استفاده اعظمي نمود او کشور های اشتراک کننده را قانع ساخت که پاکستان ترویست پروری میکند روی این علت دنیا باید پاكستان را زير فشار قرار دهند وبدين ترتيب دولت جمهوري افغانستان ازراه لحاظ سياسي درمقابل پاكستان در موقف وجايگاه بهتر در حال حاضر قرار دارد .

سال 2016 براي سردمداران حكومت پاكستان سال خوب نبود درين سال تنها افغانستان نبود كه پاكستان را به حمايت ازطالبان، القاعده وتروريزم متهم نموده بلكه دوستان استراتيژيك پاكستان چون آمريكا وانگليس ونشريه هاي غربي كه تلو يحانظرات مقامات رسمي دولت هاي متذكره را بازتاب مينمايد طور فزاينده دولت پاكستان و از حمايت دستگاه استخباراتي دولت آن کشور رهبران سياسي افراطي از طالبان و القاعده داعش ياد آوري نمودند اين شيوه فشار و افشاگري معقولترين و موثر ترين شيوه مبارزه عليه طالبان و حاميان شان و دیگر گروه های تروریستی است. كه اين سياست زمينه اشتراك و تفاهم کشور های منطقه را بخاطر حقانیت باور های افغانستان فراهم ساخته مي رود. پيامد اين شيوه تا حد موثر بوده كه پرويز مشرف رئيس جمهور اسبق پاكستان را با دل ناخواسته متقاعد ساخت تا به همكاري اعضاي سابق استخبارات پاكستان كه با القاعده كمك ميكنند و با اين كلمه ايشان حالا متقاعد اند ميخواست از مسئوليت خود در زمينه اغماض نمايد اما به هيچ صورت اين اظهارات از سنگيني مسئوليت پرويز مشرف رئيس جمهور پاكستان نمي كاهد او به هر حال فعلاً اعتراف كرده است كه پاكستاني ها مسئوليت تربيه و تجهيز ترورستان انتخار كننده و جنگجويان در افغانستان را به عهده دارند خواه باز نشسته باشند و يا بر حال جنرال  پرويز مشرف زمانی رهبری دولت افغانستان را به بي خبري از ماحول شان متهم ساخت، اما حالا خودش به نا آگاهي از ماحولش اعتراف مینماید. در حال حاضر روابط افغانستان و پاکستان تیره و تار است و بدین زودی ها امیدواری های بخاطر روابط حسنه دیده نمی شود به باور من
مسير معقول و منطقي اين است تا مقامات افغاني تمام اسناد و مدارك را كه نمايانگر حمايت مقامات پاكستاني از القاعده داعش و طالبان است به دستگاه هاي استخباراتي آمريكاو انگليس بسپارند تا ايشان از طريق خود پاكستان را زير فشار قرار دهند چنانچه اين پروسه سياسي درين روز ها در مسير اصلي خود قرار گرفته است مقامات بلند پايه امريكا و انگليس و رسنانه هاي خبري كشور پاكستان را به حمايت از جنگجويان مخالف دولت افغانستان متهم ميسازند از آنجائيكه دولت پاكستان از طرف امريكا و انگليس حمايت سياسي و اقتصادي ميشود بناءً فشار ايشان عليه پاكسان از اهميت خاص برخوردار است.
در حاليكه امريكا و انگليس رهبري جنگ با القاعده را به عهده دارند و پاكستان دوست نزديك اين دو كشور از القاعده و طالبان حمايت مينمايد پس اين مسئله منطقاً بايد بين پاكستان و كشور هائيكه از فاصله دور بخاطر مبارزه با القاعده با افغانستان آمده اند حل و فصل شود چون پاكستان در برابر افغانستان هيچنوع احساس مسئوليت نميكند و اين كشور تا هنوز افغانستان را دشمن خود ميپندارد و به مقامات افغانستان باور ندارد اين افغانها اند كه به پاكستان باور و اعتماد ميكنند در شرايط موجود بايد ما در باورمندي هاي خود محتاط باشيم دولت افغانستان به نوبه خود بار ها از حمايت دستگاه استخباراتي پاكستان از طالبان ياد آوري نمود اما اين اظهارات بجاي سود ضررهاي فراوان را متوجه افغانستان ساخت پاكستان اين اظهارات را مغرضانه و دشمنانه خوانده با تقاضاي دوستانه و حتي عاجزانه مقامات افغاني كارد اسلام آباد تيز تر شد و حتي بيشرمانه دولت افغانستان را به مداخله در امور پاكستان متهم نمود.
واقعيت اين است اگر متحدين پاكستان كه رهبري مبارزه عليه القاعده و تروريزم را به عهده دارند و موجوديت پاكستان در گروه حمايت سياسي و اقتصايد ايشان ميباشد در برابر مداخلات پاكستان خاموش باشند در آنصورت قطعاً تلاش هاي افغانستان بجاي نمي رسد. شما ديديد مقامات پاكستان برخلاف عرف سياسي چندين بار حرف غير ديپلوماسي را بعد از نشست کشور های قلب آسیا در هند علیه آقای اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان  بكار برده اند حال كه دولت افغانستان بجاي تسليم دهي اسناد به مقامات پاكستاني جانب كشور هاي غربي و ناتو را انتخاب نموده است اين شيوه بهترين شيوه و معقولترين طريقه مبارزه با سياست هاي پاكستان است و يقيناً نتايج آن هم مثبت تر و مفيد تر از گذشته ها خواهد بود شما تبعات و اثرات اين شيوه مبارزه را به شرح ذيل مرور و بررسي مينمايد ، و بوضوح در ميبابيد كه پاكستان به چه پيمانه زير فشار جامعه جهاني قرار گرفته است اظهارات منابع غربي در مورد حمايت پاكستان از القاعده و طالبان.
يك محقق وزارت دفاع بريتانيا در گزارش كه به بي بي سي درز كرده است ادعا كرد كه سرويس امنيتي پاكستان به طور مستقيم به شبكه القاعده و گروه طالبان و داعش كمك كرده است اين گزارش همچنين ادعا كرده است كه پاكستان در آستانه هرج و مرج قرار دارد.
نيرو هاي ائتلاف بين المللي تحت فرمان امريكا در افغانستان ميگويند پس از امضاي توافقنامه ميان حكومت پاكستان و طالبان وزيرستان ، خشونت ها در مناطقي از افغانستان كه متصل به وزيرستان هست ، تا سه برابر افزايش يافته است.
سخنگوي اين نيروها در كابل در يك كنفرانس خبري گفت كه فعاليت طالبان به ويژه در شمال و جنوب غرب، بيشتر شده و اين موضوعي است كه به گفته او جاي پنهانكاي ندارد.

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 231 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.