Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

طالب ها در جنگ سوریه بر علیهء داعش PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط فتح سامع   
جمعه ، 29 بهمن 1395 ، 09:43

فتح سامعاین تبصره در‌رابطه به گزارش   جناب سید حسیب مصلح و در‌پیوند با استفاده بخشی از گروه طالب ها از طرف کشور ایران در جنگ سوریه بر علیهء داعش می‌باشد.
" قرارگزارشهای‌واصله از‌ ایران بیش از سه هزار و هفتصد و پنجاه خانوار سردسته ها و افراد وابسته به گروه دهشت افگن طالبان در شهرهای مختلف  تحت نظارت و حمایت کامل سپاه پاسداران و نیرو های بسیج ایران سکونت دارند.
ایران، روسیه و سوریه توانسته اند سران گروه طالبان را قانع سازند که جنگجویان مجرب خود را در جنگ سوریه بر‌ضد  داعش ارسال کنند. کشور های نامبرده به طالبان در بدل این همکاری و جان نثاری شان وعده به رسمیت شناختن آنان را در سطح بین المللی داده اند. روسیه در کنار ایران با توافق سوریه و با موافقت پاکستان به طالبان امکانات حمایوی نظامی و مالی را فراهم می کند. ایران با همکاری همه جانبه ی پاکستان هم از این برنامه ی راهبری روسیه در سوریه حمایت می کند. هدف از‌این همکاری مشترک وحمایت از‌طالبان نابود کردن  داعش دشمن مشترک شان می باشد.افراد  متحصص آی اس آی هم زیر نام طالبان به جنگ سوریه علیه داعش شرکت کرده اند تا  در میدان نبرداز هنر و روش جنگ های داعش اطلاعات لازم و مورد نظر کسب کنند.
. اکنون طالبان با گذرنامه های پاکستانی و با هویت مستعار به نام پاکستانی جهت کسب تحصیلات نظامی به روسیه می روند. رژیم های ایران و سوریه هم برای طالبان در بدل اشتراک شان در جنگ سوریه به نفع رژیم بشار اسد امکانات لازم و تحصیل را در کشور های مورد نظر طالبان فراهم کرده اند. ایران و سوریه همچنین به کمک روسیه و پاکستان کوشش دارند که ارتباط بین طالبان و ترکیه را محدود سازند چون هم اکنون بیش از یکصد و هشتاد تن از طلبان و افراد وابسته به حزب اسلامی حکمتیار با دریافت بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه مشغول کسب تحصیل هستند. روسیه کوشش دارد که در جنگ علیه مخالفان رژیم بشار اسد همه مخالفان حضور نظامی امریکا و ناتو را دور محور منافع خود جمع کند. روس ها، پس از برملا کردن توطئه سرنگونی دولت ترکیه، به صورت شبانه روزی کوشش دارند تا ترکیه را در جنگ علیه داعش در کنار خود داشته باشند. ترکیه از سیاست های دولت اوباما شاکی است. ترکیه منتظر واکنش دولت جدید امریکا در قبال اوضاع سوریه و آینده ترکیه است.
. رژیم ایران به سران وافراد گروهک طالبان  وخانواده های‌شان وسایل‌رفاعی‌تحصیلی‌ امنیتی‌‌،‌آموزش نظامی‌،‌امکانات خدمات بانکی‌ و مدد معاش ماهوار‌ را فراهم کرده است.. بیش از بیست و پنج درصد افراد طالبان که در جنگ سوریه اشتراک کرده اند در طی سال گذشته در خط مقدم جنگ کشته شده اند و بیشتر این طالبان از عقب مورد اصابت مرمی قرار گرفته اند. رژیم ایران اکنون از بودجه ی کمک هایش برای حزب وحدت اسلامی و شاخه های آن کاسته است و بیشتر کمک های مالی و نظامی خود را جهت تقویت گروهک طالبان در برابر حضور داعش در افغانستان به کار می برد.  طالبان جهت شکست دادن داعش بیش از یک و نیم هزار تن از افراد خود را به سوریه ارسال کرده اند.
بیشتر خانواده های طالبانی که از شاخه شورای کویته بریده اند در ایران به سر می برند. ایران حتی به خانواده های طالبانی عضو شورای کویته هم اجازه داده است که در استان های بلوچستان و کرمان سکونت گزینند و با استفاده از گذرنامه های پاکستانی به کشور های خلیج سفر کنند. گزارش سرّی از ایران بیان می دارد که ملا محمد اختر منصور به علت مخالفتش با ارسال دهشت افگنان طالب به سوریه مورد خشم رهبری ایران قرار گرفت. رژیم ایران هم جهت حذف ملا محمد اختر منصور و برای از بین بردن مخالفت شورای کویته در مورد ارسال طالبان به جنگ سوریه خط سیر حرکت های سرکرده ی پیشین طالبان مذکور را که تنها آی اس آی و وزارت اطلاعات ایران از آن مطلع بودند، برای سی آی ای در حاشیه ی جریان مذاکرات هستوی، افشا کرد تا از آن طریق هم اعتماد امریکا را به دست آورد و هم ضربه ی مهلک به پیکر شورای کویته وارد کند. پاکستان هم نسبت به قتل ملا محمد عمر آخنده زاده توسط ملا محمد اختر منصور و از ارتباطات مستقیم بین منصور با ارتشبد عبدالرشید دوستم و رییس جمهور روسیه خشمناک شده بود. پاکستان با همکاری ایران در نابودی ملا منصور نقش کلیدی بازی کرد تا از نفوذ مستقیم روسیه بالای طالبان جلو گیری کند. پس از کشته شدن ملا محمد اختر منصور، بین سردستک های طالبانی مربوط به شورای کویته و سپاه پاسداران ایران تنش های جبران ناپذیری بروز کرد که پاکستان و روسیه توانستند آن تنش ها را در نشست آخر شان در تهران برطرف کنند.
خانواده ی ملا منان نیازی هم اکنون در ایران زندگی می کند. ملا منان نیازی کسی است که در سال 1998 میلادی در کشتار هزاران تن از مردم بی دفاع هزاره تبار افغانستان در ولایت بلخ دست داشت. ملا منان نیازی و گروهک دهشت افگنی تحت سرپرستی وی با همکاری سپاه پاسداران کوشش دارد که ولایت های فراه و هرات را پس از سقوط فاریاب در اشغال خود در آورند.
طالبانی تحت حمایت ایران باورمند هستند که شورای امنیت ملی افغانستان از طریق همکاری های مخفیانه ی آصف ننگ والی کنونی فراه هم از سقوط ولایات مذکور به نفع آنان حمایت می کند. والی فراه ارتباطات تنگاتنگ با ملا منان نیازی برقرار کرده است. افراد مورد اعتماد آصف ننگ که در اداره ی ولایت فراه هم کار می کنند برای ملاقات های خاص با سردستک های طالبانی تحت سردستکی ملا منان نیازی به شهرک خواف ایران هم سفر می کنند. آصف ننگ با آن که عضو گروهک دهشت افگن حزب اسلامی حکمتیار است از طرف رییس شورای امنیت ملی افغانستان با توافق حزب اسلامی حکمتیار ماموریت دارد تا با استفاده از طالبان همه نیرو های جمعیت اسلامی افغانستان را در حوزه ی جنوب غرب نابود یا کاملا ضعیف سازد." سید حسیب مصلح-  فیس  بوک "


تبصره:
طالب ها در جنگ سوریه بر علیهء داعش
ا نکشاف اوضاع و استفاده افزاری کشور های منطقه از وجود طالب ها در‌کشمکش های رقابت های جاری در‌خاور میانه وافغانستان مایه نگرانی است .اگر واقعا روابط‌ طالبان به همین منوال شکل گیرد وادامه یابد،‌ ما در‌سیاست کشور های همجوار‌افغانستان وجهان شاهد تغیرات . همسویی ومخالفت های‌تازه با گروه طالبان ودر مجموع با حامیان ومخالفان شان خواهیم بود‌ ، که در‌نحوه واستراتیژی جنگ و حمایت از‌گروه های‌دهشت افکن در‌افغانستان با توجه به منابع تسلیحاتی‌، لوجستکی‌ومالی‌شان نیز‌تغییرات ‌رونما می‌شود
روشن است که بعد از‌پیدایش‌گروه دهشت افگن طالبان وسایر‌احزاب در‌پاکستان، عملکرد و برنامهء شان مستقیما زیر‌نظارت سازمان استخبارات نظامی‌‌آن کشور‌ طرح وتعمیل می‌ شد. در‌ زمان اقامت خود احزاب جهادی در پاکستان وایران زیر‌نظارت استخبارات آن کشور ها به مثابهء بازیگر‌ان اصلی جنگ بر علیه دولت افغانستان زیر‌حمایت شوروی وقت فعالیت می نمودند وناگذیر‌ باید از‌پالیسی‌ تخریبی‌ شان بر علیه دولت حاکم در افغانستان وکشور اطاعت میکردند. بعد از‌روی کار آوردن گروه طالبان پاکستان به همان شیوهء تخریبی بر ضد حکومت مجاهدین که خود حامی وسازندهء آن بود ادامه داد.
شواهد حاکیست که پاکستان همواره و پیوسته ،‌بنا بر‌ شرایط خاص گروه ای‌ را بیشتر در‌ ترکیب‌رهبری‌ دهشت افگنان تجهیز‌ تسلیح وپشتیبانی میکند که مزدور و خود فروخته مطیع وگوش به فرمان باشد. با نظرداشت همین پالیسی استخبارات پاکستان ، گروه های‌‌دهشت افگن را از‌‌زمان جهاد بر‌علیه حاکمیت ح د خ ا وشوروی در‌تفاهم وهدایت مستقیم کشور های‌غربی‌در‌رأس انگلیس وایالات متحده امریکا عربستان وقطر‌بازنگری کرده ومطابق منافع خود در افغانستان در‌ترکیب و تشکیل شان تغییرات را رونما ساخته است‌.
پس از‌ گذشت ایام تعدادی‌از گروه های دهشت افگن به نیت شوم نظامیگران پاکستان پی برده اند
ودر‌صدد رهایی از‌حیطهء کنترول ان ها پرچم نا فرمانی بر‌افراشته و با‌استقلال‌عمل‌در‌انجام عملیات در‌افغانستان پرداخته اند. منظورم بخشی از‌افراد طالبان است كه اکنون با ایران و‌روسیه سازش‌ کرده و در‌‌جنگهای سوریه علیه داعش مورد استفاده قرار می گیرند.
استفاده از گروه طالب ها بر‌ضد داعش در‌ سوریه با ژرف نگری ویژه و دسترسی‌ به اطلاعات وسیع نگارش یافته است‌. عمیق وهمه جانبه است ، نباید ازآن سطحی گذشت‌. اراکین دولت ،‌به اصطلاح نخبگان ویا تازه به دوران رسیدگان ، باید آنرا در‌نظر گیرند. مبصرین وتحلیل گران نباید تنها با ذکر‌ "جنگ افغانستان بسیار پیچیده و استخباراتی است اکتفا نما یند. این پیچیدگی‌ مستلزم مو شگافی و اتخاذ تدابیر‌ سیاسی نظامی وراهبردی‌‌است‌‌ که در‌ بازنگری با توجه با جهت گیری‌های جنگجویان وسایر‌عناصر‌ دهشت افگن و حامیان شان باید طرح وتدوین شود.
متاسفانه ، در وجود رهبران‌ کنونی که جلالت مآب را پیوند نام خود ساخته اند چنان کفایت وابتکاری را نمی توان انتظار‌داشت‌ .بخصوص اینکه در وزارت های افغانستان افراد فاسد بنابر‌ روابط‌ شخصی وابستگی‌ با زور‌ گویان ومافیای قدرت جاسازی‌شده اند. انکشاف اوضاع غیر‌ قابل پیشگویی ، روز تا روز‌بنا بر مداخلات وتقابل نیروهای‌ خارجی‌رقیب در منطقه وفرامنطقه ، بخصوص در کشور ما، ابعاد گوناگون وخطرناک به خود میگیرد.
تشدید درگیری نظامی، رقابت های‌سیاسی وزدوبند های‌ که با گذشت هر‌روز‌ در‌منطقه خاور میانه وخلیج بخصوص سوریه وعراق وکشور های عربی، فلسطین واسراهیل شکل میگیرد در‌روند تشکل ایتلافات و توافقات میان روسیه ،‌ سوریه وایران و پاکستان از‌یک طرف وهمکاری‌ روسیه وچین وپاکستان از‌طرف دیگر بی تاثیر نبوده است .
فقدان پالیسی‌ واستراتیژی در دولت افغانستان و حضور فعال‌ حامیان دهشت افگنان طالبی وحزب‌اسلامی‌ به مثابه نوکران خود فروخته پاکستان در داخل نظام ، دولت افغانستان را روز تا روز‌ در مهار کردن فعالیت دهشت افگنان عاجز وناتوان ساخته است‌. به خصوص حضور جاسوس های پاکستان در رده های بالا در وزارت‌های‌ امنیت داخله ودفاع مردم افغانستان را در یک مرگ تدریجی وجمعی مواجه ساخته است. به همین دلیل پاکستان به مثابه تخته خیز تجاوز ودهشت افگنی در افغانستان قادر‌‌شده تا در‌ هر‌زمان گوی سبقت را در‌ عرصهء سیاسی‌ ونطامی‌ در توجیه مداخلات در امور افغانستان در معادلات چند بعدی‌ برای‌بسیچ گروهء طالبان علیهء داعش از‌زمامداران بی کفایت افغانستان ‌برباید که ادامهء وضع کنونی موجب نگرانی‌شهروندان افغانستان در داخل وخارج کشور گردیده وپرسش بر انگیز است.
چند نقطه را در مورد این بازی ها وزدوبند ها ‌نباید نا دیده انگا شت که بر پیچیدگی وضع افزوده است.-
-کشور های همسایه ما طور‌عموم به حضور نظامی امریکا در‌افغانستان خرسند نیستند.
- پاکستان روسیه، چین و ایران حضور‌ امریکا را به منافع دراز مدت واستراتیژیک خود نمی پندارند.
- هند به خاطر کاهش نفوذ پاکستان و چین به حضور‌ نظامی امریکا در‌ افغانستان چندان مخالفت ‌ندارد با وجودیکه قرار‌معلوم بر‌طالب های ضد دولت پاکستان به خاطر مساله کشمیر همکاری دارد و کوشش میکند پاکستان را در‌نظر‌امریکا به کشور حامی ومولد دهشت افکنی‌ تجرید کند.
عدم موجودیت حزب نیرومند ملی وغیر وابسته به شبکه های استخبارات خارجی معضل عمده است .
در‌افغانستان انقطاب‌ وانشعاب‌احزاب‌ چپی وراستی معمولا به خاطری‌رخ میدهد که احزاب‌‌مشکل‌تشکیلاتی دارند، رهبر محور هستند‌. رهبر ها به کیش شخصیت به مرور ایام مبدل می‌شوند.رهبر ها عقل کل اند به مجرد مرگ طبعیی ویا اتفاقی تمام شیرازه احراب‌از هم می‌پاشد وبه گروه های‌کوچک ورقیب همدیگر مبدل می‌شوند. اینگروه ها تمام وقت خود را در وصف رهبر سابق توصیف وتعریف غم واندوه ضایع می سازند در حالیکه در وجود رهبران هم معجزهٔ صورت نگرفته بود که صلح وامنیت ورفاه همگانی را شاد باشیم. گروه های انشعابی در‌نتیجه موجودیت واستفاده از امکانات مالی کشور های کمک کننده به قوتهای اقتصادی مبدل می‌شوند ، حیثیت مرشد وپیشوا را اختیار می کنند، احزاب بدون توجه به بازسازی‌ساختاری وتشکیلاتی و شمولیت وارتقای کادر های فعال در‌ رده های بالا به دلیل‌ کبر‌سن ویا حوادث طبعیی بعد از مرگ رهبران در‌جهت ضعف واضمحلال حرکت می کنتد.
ویا به مرور ایام کارایی وموثریت خود را از‌دست می‌دهند وعدم موجودیت رهبران و افراد کلیدی را در ناتوانی خود در مقابل چالش جدید توجیه میکنند. همه به دور‌یک نفر‌جمع می‌شوند ودر عدم آن عقل کل‌، به دسته های کوچک ،‌ضعف رهبری‌‌و‌راهبردی‌دچار می‌شوند. علاوتا، بنا بر‌ ساختار‌‌سنتی وقبیلوی جامعه در کشور ما در میان خود گروه های منشعب بیشتر‌ اعضا بر‌ وابستگی های قومی زبانی ومحلی‌ اتکا ومیلان نشان می دهند.
ــ روسیه تلاش دارد تا انتقام شکست خود را در‌افغانستان از امریکا بگیرد زیرا کمک های نطامی‌سیاسی ومالی امریکا وهمپیمانان اش در‌زمان جنگ با روس ها یگانه عامل مهم پیروزی مجاهدین وشکست حکومت زیر حمایهء شوروی بود. ،‌شکی نیست که نیروهای‌چندین گروهی‌ مجاهدین در‌جنگ نقش خود را بازی کردند اما بدون کمک های‌مالی‌ نظامی‌وسیاسی امریکا پاکستان عربستان وایران پیروزی مجاهدین در‌شاخ آهو بود.
طالب ها به چند دسته تقسیم شده اند مانند همه احزاب چپ وراست
ــ‌طالب ها ی که عملا در افغانستان در‌انتحار انفجار ودهشت افگنی برعلیهء مردم ودولت در جنگ اند و به حمایت پاکستان وعربستان وممکن تا حدودی‌ ایران ، حضور فعال دارند. عدهء با حزب اسلامی برخی با دولت وگروهء هم با ایران وروسیه در تماس هستند. در تمام ارگان های دولت حامیان و هواخواهان شان فعال اند
‌اما نباید فراموش کرد که پاکستان به حیث بازیگر‌شیاد‌ ومکار‌ در هر دوطرف معادله در افغانستان نقش فعال‌ دارد. پاکستان بدون انگلیس وامریکا نفس کشیده نمی تواند وتمام نظام اش پارچه و‌ خاک اش در عدم حمایت و کمک مالی غرب تجزیه می‌شود ‌.
ـ چیزی که مهم است اینست که همه جوانب درگیر جانبدار‌‌ادامهء نا امنی وجنگ در‌افغانستان هستند.
چرا وچطور؟‌
برای ابنکه تدوام دهشت افگنی در افغانستان زمینه دوام نا آرامی را در کشور های روسیه ایران چین مساعد می‌سازد تا در عرصه اقتصادی وسیاسی توان رقابت با امریکا وغرب را از‌ دست بدهند. به هر پیمانه که نارامی درافغانستان اوج گیرد ذهنیت ها از‌چپاول مواد زیر‌زمینی‌اش منحرف‌می‌شود.
خلاصه در وجود نظام‌بوسیده ومتعفن وبی کفایت کنونی مردم افغانستان برای‌سال ها تداوم جنگ را شاهد خواهند بود که شاید چند نسل را بلع کند، تا زمانی که لیاف‌ ملا نصر الدین وجود دارد جنگ ادامه دارد. حکومت دست نشانده امریکا، کرزی‌وغنی هردو در عمل ونطر‌ حضور طالب ها‌ را هرچه پر رنگتر‌‌ در ترکیب دولت می خواهند.
شواهد حاکیست که از‌طریق هوایی کمک های لوجستکی وسایل نجات در‌موقع شکست کامل طالب ها در‌نبرد با نیرو های اردوی ملی از طرف امریکاهی‌ ها فراهم شده است.
در عمل وگفتار امریکا مانند پاکستان منافقت دیده می شود وادامه جنگ را به منافع خود می داند تا حضور دراز مدت خودرا در افغانستان توجیه کند .
اصطلاح ایجاد نقاط‌ گرم را در‌‌استرتیژی های دراز مدت قدرت های‌استعماری نباید‌نا‌دیده گرفت. این‌استراتیژی‌در افغانستان عبارت است از‌ غارت وچپاول ذخایر‌زیر زمینی افغانستان ،
در گیر نگهداشتن روس وچین در‌فعالیت های‌تخریب کارانهٔ طالب داعش‌ ممکن در آینده گروه دیگر به نام "فاحش " " طو فان " " سردمداران اسلام" وسایر‌ ارازل‌ واوباش را به وجود بیاورند‌
استفادهء از موقعیت سوق الجیش افغانستان به خاطر زمینگیر‌ نگهداستن حریفان وقدرت های‌ اتومی که در‌حومه ان قرار‌دارند .
همچنان کنترول و مدیریت عواید بلیارد دالر‌ی‌‌از‌کشت مواد مخدر به خاطر‌تمویل دهشت افگنی و مصاب‌ سازی‌ نیروی بشری‌در‌‌کشور های‌رقیب‌به شمول افغانستان که به فاجعه بشری‌می انجامد.
اما در حال حاضر زمامداران حاکم با لاف های‌اغراق‌آمیز‌ از جهاد‌وشکست روس‌ ‌، کشور را به پرتگاه سقوط کامل مواجه ساخته اند مردم گواه اند که امروز نه تنها مردم افغانستان بلکه همه هست وبود این سرزمین به شمول پرنده ها،‌موش ها ، خر ها ، ریشهء درختان ،‌دختران وپسران ،‌مو سفیدان در‌معرض نابودی‌و حراج مافیای داخلی وخارجی گذاشته‌شده اند تا همه رااز بیخ وبن محو سازند تا زمانیکه خود شان با میخ پنجم سمبه شوند . در ان موقع چار‌میخ قبلی که در چشمان وگوش های‌شان را پوشانیده از‌شدت آن میخ پنجم براید وچشم وگوش شان را باز گرداند واز خواب غفلت وجهالت بیدارشان سازد که در آنوقت سودی‌ نصیب هیچ کسی نخواهد شد.


Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 143 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.