Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

علل افزایش حملات دهشت افگنانه ی مدیریت شده توسط غنی و اتمر PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط سید حسیب مصلح   
دوشنبه ، 15 شهریور 1395 ، 08:21

سید حسیب مصلحطی دو سال گذشته پس از روی کار آمدن رژیم ع و غ دهشت افگنان در سر تا سر افغانستان حملات خویش را به طور ناگهانی و غیر مترقبه در مناطق غیر قابل تصور افزایش داده اند. پرسش راهبردی در زمینه این حملات این است که چرا دهشت افگنان در طی این دو سال در هر ولایت پیدا شدند، رخنه کردند و شب و روز مخل امنیت شده اند؟

پس از اشغال قندز توسط طالبان که موجب کشته شدن صد ها شهروند افغانستان شد محمد اشرف غنی احمدزی گفت که جنگ قندوز مدیریت شده است و این سخن او را مبصرین سیاسی به تمسخر گرفتند ولی دیشب یک تن از ارگ نشینان به این قلم افشا کرد که پشت سر این همه جنگ های رهبری شده خود محمد اشرف غنی احمدزی و محمد حنیف اتمر هستند. هدف از ایجاد ناامنی های بیشتر در سی و چهار ولایت افغانستان دو مطلب است:

1. محمد اشرف غنی احمدزی متوجه افزایش قدرت مخالفان تمامیتخواهان قبیله گرای انحصارطلبی غاصب قدرت شده است و از این رو طرح ادغام دستک های مسلح دهشت افگنان را زیر نام برنامه صلح تحت رهبری سید احمد گیلانی روی دست گرفته است. غنی و اتمر به این نتیجه رسیده اند که با حضور فعال دهشت افگنان در همه ولایات می توانند طرفداران داکتر عبدالله عبدالله و دیگر مخالفان قبیله گرایان را زیر فشار روانی قرار دهند و آنان را منزوی و ضعیف سازند تا به جای طلب حق مشارکت در توزیع قدرت دولتی به فکر نجات سر، ناموس و مال خود شوند و باشند و از جدل بالای تامین خواسته های برحق خویش دست بردارند. غنی و اتمر باورمند هستند که با حضور دستک های مسلح دهشت افگنان طالبان و حزب اسلامی حکمتیار در ساختار نیرو های امنیتی و دفاعی کشور می توانند توازن قوا را دوباره مانند نادر خان غدار به نفع قوم خود بچرخانند.

2. محمد اشرف غنی و محمد حنیف اتمر با پیاده کردن طرح افزایش حملات دهشت افگنان در سر تا سر افغانستان هر روز تلاش دارند تا امریکا و ناتو را قانع سازند که به طرح ادغام دستک های مسلح دهشت افگنان در ساختار وزارت دفاع ملی، وزارت امور داخله و ریاست امنیت ملی افغانستان تن در دهند و از طرف دیگر جهت جلوگیری از سرنگون شدن نظام پول، سلاح، چرخبال و هواپیما های بیشتر به افغانستان بدهند تا از این طریق نیرو های مورد نظر آنان تقویت شوند.

این دو خواست عمده ی رهبری شده و مدیریت شده ی غنی و اتمر همه را در ظاهر اغفال کرده است، ولی منبع افزود که امریکا در تلاش است که پس از پایان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری امریکا سرنوشت رژیم ع و غ را به نفع خود و شرکایش در سطح منطقه و جهان رقم زند و نماینده ناتو و پنتاگون در کابل از سیاست های مزورانه و غاصبانه ی غنی و اتمر شاکی هستند و منتظر فرصت برای تغییر اوضاع در افغانستان هستند. امریکا از ارسال سلاح، مهمات، چرخبال و هواپیمای نظامی به ارتش و نیرو های امنیتی افغانستان اجتناب کرده است چون مقامات نظامی امریکا دریافتند که طرفداران غنی و اتمر سلاح ها و وسایط نقلیه نظامی زیادی را در اختیار دهشت افگنان قرار داده اند تا آن دهشت افگنان طریق استفاده آن سلاح ها و وسایط را یاد بگیرند و زمانی که در ارتش و نیرو های امنیتی افغانستان ادغام شدند در صورت لزوم دچار مشکل نشوند. این کار غنی و اتمر به قول منبع بیانگر طرح و برنامه به راه انداختن یک جنگ بزرگ و سرنوشت ساز در بین نیرو های امنیتی و ارتش افغانستان در آینده نزدیک پس از پیوستن گلبدین حکمتیار و طالبان مربوط به حوزه جنوب غرب است.

سفارت امریکا هم تازه در کابل از بازی ها خونین و جنگ های ویرانگر مدیریت شده ی غنی و اتمر مطلع گشته است و در نشست های سرّی به غنی و اتمر هوشدار های داده شده که این اعمال ناشایسته و نادرست آن دو قبیله گرا موجب سقوط نظام و دوباره با خطر مواجه کردن منافع امریکا در افغانستان و منطقه خواهد شد. امریکا می داند که این برنامه های غنی و اتمر به زودی از درون موجب سقوط نظام می گردد چون جناح داکتر عبدالله عبدالله هم در مورد دگرگون شدن وضع امنیتی و ثبات متوجه توطئه غنی و اتمر شده اند.

غنی و اتمر هر روز برای نظامیان مورد نظر خود رتبه، مقام و منصب بالاتر می دهند تا در فراهم شدن فرصت آنان را بر کرسی های مورد نظر نصب کنند. دهشت افگنان طالب قرار است تحت مدیریت ارگ در طی ماه های نزدیک شهر ولایت هرات را به صورت موقت اشغال کنند تا همه مخالفان خویش را در آن شهر از بین ببرند. کشمکش های ایجاد شده در بین سیاسیون و مدیران هرات توسط ارگ مدیریت شده است و این کار همیشه موجب ضعف هراتیان بوده که سیاست خودکشی و بیگانه پروری را فرهنگ سیاسی خویش ساخته اند. غنی و اتمر در قدم اول خواهان از بین بردن ارتشبد امیر محمد اسماعیل خان توسط طالبان هستند تا با حذف آن شخصیت جهادی و مقاومت ملی افغانستان از هرگونه مقاومت و مخالفت جدی در حوزه جنوب غرب افغانستان در امان باشند.

در مناطق جنوب غرب بدخشان تجمع دهشت افگنان طالب و حزب اسلامی حکمتیار امنیت و ثبات تخار را سخت تهدید می کند. غنی و اتمر با توافق کلی وهمه جانبه ی حامد کرزی خواهان واگذاشتن قندوز به طالبان است، ولی جسارت والی کارکشته و ملی گرای تخار در هفته گذشته برنامه رهبری و مدیریت شده ی غنی و اتمر را به صورت موقتی نقش برآب کرد. غنی و اتمر خواهان پاکسازی ارتش از وجود افسران و سربازان مربوط به نیرو های جهادی و مقاومت ملی به رهبری شهید احمد شاه مسعود بزرگ (رح) هستند.

غنی و اتمر به قول منبع خواهان رها کردن سه ولایت کلیدی تحت اداره دهشت افگنان هستند، اما حامد کرزی فقط خواهان رها کردن ولایت های میدان - وردک، قندوز و هلمند برای طالبان تحت سرکردگی شورای کویته است و غنی و اتمر تا حال با این خواست حامد کرزی موافق نیستند. بیشتر طالبان قندوز مربوط به حزب اسلامی حکمتیار هستند.

در بامیان هم براساس گزارش حرکت های مسلحانه پس از کشتار اعضا و حامیان جنبش روشنایی آغاز شده است و این عمل هم غنی و اتمر و هم دانش و محقق را سخت ترسانده است چون قیام مردم سلحشور و عدالتخواه هزاره علیه رژیم ع و غ شاهرگ حیاتی این رژیم را قطع خواهد کرد و ارتش از حضور فعال افغانان هزاره تبار خالی خواهد شد. از این رو غنی با معاون دومش و با همکاری ظاهری محمد محقق به بامیان سفر کرد تا خشم مردم را سد شود، ولی تقابل جوانان بامیان در برابر حضور آنان در بامیان همه را حیرت زده ساخت و به زودی تحریکات مسلحانه ی مانند تحرکات سید جگرن که علیه رژیم های وابسته به کرملین در افغانستان شکل گرفته بود در بامیان ظهور خواهند کرد

اکنون که غنی و عبدالله سر تقسیم قدرت جنگ زرگری را راه انداخته اند و غنی عمداَ عبدالله را برای ماه ها از اصل جریانات مدیریت شده در ارگ دورنگهداشته است و تا حال بازی به نفع غنی رقم خورده چون قبایلی ها همه توان،‌ نیرو،‏ قدرت و قوای خود را تحت مدیریت غنی و اتمر جهت یک طرفه کردن قضیه غضب قدرت در این بازی سرنوشت ساز بسیج کرده اند. حذف شخصیت های چون استاد سیاف و عبدالله عبدالله توسط ارگ از صحنه سیاسی بازی قمار قدرت را به نفع اهداف و منافع قبیله گرایان رقم خواهد زد

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 197 مهمان آنلاین


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.