Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

قمـــار اشــرف غنــی با ‘قصـــاب کـــابل’ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط همایون بهمنش   
جمعه ، 23 مهر 1395 ، 11:42

قمـــار اشــرف غنــی با ‘قصـــاب کـــابل’ (برای رئیس جمهور افغانستان این معامله یک پیروزی اساسی است اما ممکن ثبات سیاسی را در پی نداشته باشد)
نجیب شریفی/ الجزیره
برگردان به فارسی: همایون بهمنش همایون بهمنش
هفته گذشته دولت افغانستان قرار داد صلح را با گلبدین حکمتیار؛ جنگ‌سالار بدنام و نخست وزیر پیشین افغانستان امضاء کرد که امیدها و نگرانی‌های زیادی را در پی‌داشت. این قرار داد برای آن امید آور است که برای نخستین بار یک گروه عمدۀ شورشی با بر زمین گذاشتن سلاح خود، قانون اساسی کشور را پذیرفته و وارد جریان سیاسی می‌شود.

اما بازگشت حکمتیار می‌تواند مشکلات سیاسی، نظامی و اجتماعی را باخود بیاورد که ویرانی آن بیشتر از مفدیت اش برای آینده کشور است.
حکمتیار با لقب ‘قصاب کابل’ پیشینۀ بحث بر انگیزی دارد. در سه دهۀ گذشته او حد اقل در دو کودتا با رهبران کمونیستی شکست خورده است. او برای رسیده به قدرت در جریان جنگ‌های داخلی افغانستان در سال‌های 1990 با تقریبا تمام رقبای خود ائتلاف های را شکل داده بود – حتا با دشمنان خطر ناک خود مثل جنرال عبدالرشید دوستم رهبر اوزبیک‌ها و عبدالعلی مزاری رهبر هزاره‌ها.
شخصیت جاه طلب
در جریان سی سال گذشته او (حکمتیار) در فهرست مزد بگیران سازمان های استخباراتی کشورهای مختلفی وجود داشت. حکمتیار یک شخص به شدت جاه طلب و مدعی بی‌رحمانۀ قدرت است. در جنگ اش برای رسیدن به ریاست جمهوری در جریان جنگ‌های داخلی، کابل را  زیر هزاران راکت قرار داده و هزاران تن از پاشنده گان آنرا کشته و زخمی کرد.  

او (حکمتیار) همچنان متهم به دامن زدن به تنش‌های قومی برای تضعیف مخالفین خود برای رسیدن به قدرت است. اگر به رفتارهای پیشین او توجه شود، حکمتیار بی‌رحمی و عطش خود برای قدرت را در قرار داد صلح با خود خواهد آورد. فضای سیاسی کنونی کابل با تهدیدات متداوم امنیتی کشور هرلحظه در تغیر است و تنش‌های داخلی حکومت وحدت ملی این تهدیدات امنیتی را بیشتر ساخته و سطح تنش‌های قومی را بالا برده است.  

ضعف دولت مرکزی باعث ایجاد خلای قدرت شده است که جنگ‌سالاران به سرعت در پی پر کردن آن هستند. برگشت حکمتیار فضای سیاسی کشور را بیشتر پی‌چیده خواهد کرد و آغاز موج جدیدی از تنش‌های سیاسی، قومی و جناحی خواهد بود. اگر حکمتیار مثل گذشته برای رسیدن به قدرت و تضعیف مخالفان خود از گزینه‌های قومی استفاده کند، او بیشتر تنش‌های قومی را تشدید خواهد کرد. حکمتیار رهبر حزب اسلامی، یک گروه تندرو عمدتا پشتون‌تبار است. از سال 1980 به این سو حزب اسلامی رقیب جمعیت اسلامی است، گروهی که عمدتا متشکل از تاجیک‌ها می‌باشد. با وجود که رقابت‌های سیاسی یک عنصر اساسی دموکراسی است، اما هر دوی این گروه‌ها مسلح اند و برگشت حکمتیار نه تنها رقابت‌های سیاسی میان آن‌ها را بیشتر خواهد کرد، بلکه احتمال درگیری‌های خشونت آمیز را میان این دو گروه افزایش می‌دهد. حکمتیار ثابت نه‌کرده است که آیا او با افغانستان مدرن که در آن آزادی بیان، آزادی مطبوعات، حقوق زنان و رقابت صلح آمیز سیاسی وجود دارد، تمکین می‌کند یانه.  


انگیزه‌های سیاسی

انگیزۀ رئیس جمهور اشرف غنی برای آوردن حکمتیار به فرایند صلح عمدتا سیاسی است. در توافق نامۀ تقسیم قدرت که باعث ایجاد حکومت وحدت ملی شده است، غنی فاقد قدرت تمام عیار است تا حریف خود، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی را در اردوگاه خود نگهدارد. برگشت حکمتیار می‌تواند قدرت غنی را در مقابل عبدالله بیشتر کند که ذریعۀ جمعیت اسلامی رقیب اصلی حکمتیار حمایه می‌شود.  

حکمتیار در میان پشتون‌های غلزایی شرق افغانستان نفوذ دارد. گروهی از پشتون‌های که غنی نیز به آن‌ها تعلق دارد و این مسئله می‌تواند در فشار آوردن به عبدالله و جمعیت برای غنی مفید تمام شود. برگشت حکمتیار همچنان غنی را در حفظ موازنۀ قدرت در برابر رئیس جمهور پیشین که در سال 2014 قدرت را ترک کرد و بی صبرانه منتظر بازگشت به قدرت است، کمک کند. بسیاری‌ها به این باور اند که و خامت اوضاع سیاسی و امنیتی امروز افغانستان حاصل نبود همکاری در حکومت وحدت ملی است. با در نظر داشت پیشینۀ سیاسی حکمتیار که خیلی مشابه با کرزی است، در صورتی انتقال سیاسی و یا برگزاری لویه جرگه، حکمتیار می‌تواند نقش اساسی در جلوگیری از بازگشت کرزی به قدرت داشته باشد.

مسئلۀ گیج کنندۀ دیگری که باقی مانده است، علاقۀ پاکستان به زمینه سازی این موافقعت‌نامه است. پاکستان حمایه گر طولانی مدت وحفاظت گر حکمتیار است که فعلن به او و خانواده اش پناه داده است. پاکستان به این تواق نامه واکنش نداشته مگر خاموشی آن به هیچ وجه به معنای بی تفاوتی نیست.

 


خواست پاکستان

حکمتیار بدون خواست پاکستان این تصمیم بزرگ سیاسی را گرفته نمی‌تواند. در وضعیتی که رابطۀ کابل و اسلام آباد در حد خیلی پایان است وحکومت وحدت ملی از زمان تشکیلش با چالش‌های فراوان سیاسی و امنیتی رو برو است. چرا پاکستان چنین یک قرار دادی را بدون نفع اجرایی کند.  

دو امکان وجود دارد. پاکستان ممکن است حکمتیار را برای تضعیف نفوذ رو به رشد هند در افغانستان استفاده کند. پاکستان رابطۀ نزدیک میان هند و افغانستان را تهدیدی برای امنیت خود می‌پندارد. پس از آغاز مقاومت در برابر نیروهای شوروی در سال 1980 حکمتیار یگانه کسی بود که به شورش گری در کشمیر تاکید کرد.  

امکان اول این است که پیشینۀ ضد هند بودن حکمتیار، اسلام آباد را قانع کرده است که او را می تواند برای تضعیف منافع هند در افغانستان استفاده کند. احتمال دوم بر توانایی پاکستان در اعمال قدرت بر رجیم ضعیف کابل بر می‌گردد. پاکستان شاید باور دارد که وضعیت درهم و برهم سیاسی در افغانستان با عث افزایش نفوذ اسلام آباد به کابل می‌شود.  

برای غنی آوردن حکمتیار می‌تواند یک برد سیاسی باشد اما باید منتظر بود که آیا برگشت او باعث ثبا سیاسی می‌شود یانه. اگر حکمتیار در گذشتۀ خود باقی بماند و دموکراسی فعلی افغانستان را با در نظر داشت قرار داد صلح نه پذیرد، او به یک مسوولیت به ادارۀ غنی تبدیل خواهد شد و بجای بهتر سازی فضای سیاسی، آن را سهم‌پاشی خواهد کرد.  

حکمتیار هنوز خود را ثابت نه کرده است. در اعتماد به یکی از بی‌رحمانه‌ترین جنگ‌سالاران کشور، غنی، قماری زده است که در آن امنیت ملی و پایه داری سیاسی هر دو در خطر اند.  

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 5 آبان 1395 ، 17:34
 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 169 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.