Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

مقـــاومت گــران نوین نمیــگذارند صــدای مقــاومت خامــوش شود PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط اکبر نوابی   
يكشنبه ، 15 خرداد 1390 ، 10:28

 اکبر نوابیچند دههء اخیر در تاریخ کشور ما آبستن تحولات و حوادث مهمی بود، که آزادی خواهان و مجاهدان نستوه را از متن خود تقدیم مردم و کشور عزیز ما کرد. شکست ارتش "سرخ" و "مقاومت" در برابر لشکر "سیاه" طالبان و حامیان پاکستانی شان صفحات جدیدی را در تاریخ کشورما گشود و روحیهء مقاومت و ایستاده گی مردم ما را در برابر تجاوز و زور گویی دشمنانان این وطن تقویت کرد.

"طالبان تا دروازه های کابل با بیرق سفید آمدند و آن گاه بیرق اصلی را بیرون آوردن که بروی آن نوشته بود "جهالت".(1) حکومت شان با شکنجه، کشتار، تصفیهء قومی، کوچاندن اجباری و هزاران جنایت دیگر شروع شد و با کسانی که سالهای ازعمر خود را در خدمت جهاد و ارزش های دینی و انسانی وقف کرده بودند، اعلان "جهاد" دادند؛ اما با مقاومت و پایمردی مردم افغانستان به رهبری بانی مقاومت شهید احمد شاه مسعود روبرو شدند که مانند قله های هندوکش استوار و مصمم از آزادی و استقلال وطن و مردم خویش در برابر "لشکر چند ملیتی طالبان" و حامیان خارجی شان دفاع کرد.

 طالبان که در جنگ با مسعود به بن بست رسیده بودند، در تبانی پاکستان و القاعده ترور بانی مقاومت را ریختند، تا اینکه استراتژی پاکستان را بدون ممانعت در افغانستان تطبیق نمایند؛ اما خون شیهد مسعود و شهیدان کشور صاعقه آسا آنها را در آتش خود سوخت و نظام متحجر شان با شروع بمباردمان هوائی امریکاه و حمله زمینی نیروی های "جبهه متحد" سقوط کرد.

اکنون با گذشت ده سال از دولت اسلامی افغانستان برهبری حامد کرزی که از حمایت کامل جامعه جهانی نیز برخوردار است، نتنها امنیت در کشور تاًمین نشده است، بلکه طالبان نیرومند تر شده و به ترور و حذف شخصیت های جهادی و چهره های محبوب مقاومت پرداخته اند. ترور و بشهادت رساندن ملک زرین در کنر، انجنیر محمد عمر و عبدالرحمن سید خیلی در کندز، خان محمد مجاهد در قندهار و مولانا شاه جهان نوری و جنرال داود داود، در تخار توسط طالبان در همکاری با استخبارات پاکستان صورت گرفته است. نیرو های مخالف دولت و پاکستان که بی صبرانه منتظر خروج تدریجی نیرو های ائتلاف بین المللی در 2014 از افغانستان استند و این را بخوبی میدانند که کسانیکه در مقابل شان در دفاع از کشور و مردمش خواهد ایستاد همین مردان مقاومت و جهاد استند. بنابراین طالبان و حامیان خارجی شان بخاطر ترور و ازبین بردن این چهره های محبوب هر روز طرح ریزی میکنند. حکومت با تیم چند صد نفری اش که ملیون ها دالر از کمک های جامعه جهانی به ملت افغانستان و پولهای که در نتیجهء فساد اداری که خود مخترح آن استند را در جیبب زده، به جای بر میگردند که آمده بودند.

همچنان صلح یکطرفه حکومت با نیرو های مخالف نظام که بر خواسته از ضعف و ناتوانایی های آن در ده سال گذشته است، نتوانسته با یک استراتژی مشخص طرفداری نهاد های مهم دولت را که شامل شورای ملی ( مجلس نماینده گان و مجلس سنا) میشود را با خود داشته باشد. صلح حکومت با مخالفان آن بیشتر از آدرس قومی صورت گرفته تا یک پروسهء ملی و مردمی که شامل نهاد های مهم چون جامعه معدنی واحزاب سیاسی شود. رهائی و فرار دادن طالبان از زندان های دولت فرصت خوبی را برای تجدید نیرو و بلند بردن روحیه آنها مساعد ساخته است. فساد اداری گسترده در نظام موجود سبب شده است که مخالفان نظام با رخنه در ارگان های امنیتی کشور از این فرصت پیش آمده خوبترین استفاده را برده وبا استفاده از ینوفورم پولیس و ارتش و دست رسی به اطلاعات استخباراتی به ترور شخصیت ها و چهره های خوب مقاومت بزنند؛ ولی حکومت یکروز آنها را "برادران" ناراضی و روز دیگر "تروریستان" حرفوی خوانده و اصرار صلح را با آنها دارد. صلح باید با پاکستان و استخبارات آن کشورصورت بگیرد، نه با طالبان و دیگر مخالفین دولت؛ زیرا پاکستان و استخبارات آن در مورد آنها و برنامه های شان تصمیم میگیرد، مردم ما میدانند که در ین سه دهه جنگ در کشور کی طرفدار صلح است و کی طرفدار جنگ و به کرسی نشاندن اهداف پاکستان و استخبارات آنکشور.

دشمنانان وطن و مردم ما فکر میکنند که با " ترورهای زنجیره ء و هدفمند" میتوانند تفکر مقاومت را نابود کنند در حالیکه "شخصیت های تاریخی محصول یک روند تاریخی، اجتماعی هستند که در جریان پراتیک و درک ارزش های اجتماعی، حادث میشوند، شکل میگیرند، قوام می یابند و برای پاسخ دادن به یک ضرورت عینی و اجتماعی بمیدان کشیده میشوند".(2) ترور چند شخصیت خوب ما که بدون شک ضایعهء بزرگی برای کشور و مردم ما است، اما هیچگاه نمیتوانند جلو یک تفکر بزرگ را که ریشه در اعماق اندیشه و وجود هر انسان آزادی پسند این سرزمین دارد را بگیرد؛ در حالیکه با ترور این شخصیت ها ده ها شخصیت دیگر که اندیشه های والا و انسانی آنها را در دفاغ از ارزش های پسندیدهء چون آزادی، استقلال، عدالت، قانون و کرامت انسانی را در سر دارند بمیدان آمده و جای آنها را پُر میکنند. "وقتی مردم تصمیم میگیرند آزاد باشند هیچ چیز نمی تواند انها را از پیروزی باز دارد".(3) امروز صدای مقاومت و ایستاده گی در برابر دشمنان مردم و وطن ما که در لفافهء دین استراتژی سیاه حامیان خارجی شان را میخواهند به پیروزی برسانند در هر گوشه و کنار کشور شنیده میشود. تفکر مقاومت برخاسته از اندیشهء یک نسل آگاه، متمدن ومستفل است که میخواهند وطن و مردم شان در آزادی و سر بلندی زنده گی کنند واین نسل آگاه همه مقاومت گران نوین استند که هرگز نخواهند گذاشت صدای مقاومت خاموش شود.

 

 

منابع:

(1) احمد شاه مسعود و آزادی، نویسنده: صالح محمد ریگستانی، ص 182

(2) حلاج، نویسنده: علی میر فطروس، ص 42

(3) دزموند توتو، از فعالان صلح و رهبران افریقای جنوبی

 

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 125 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.