Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

نمــایشـــنامۀ کمیــدی تفتیـــش آرا PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط داکتر هارون امیرزاده   
جمعه ، 31 مرداد 1393 ، 06:54

داکتر هارون امیرزادهدر حالیکه روند تفتیش آرا به شدت ادامه دارد و ناظران تیم اصلاحات و همگرایی هر روز با کشف تقلبات گسترده منسوب به داکتر اشرف غنی به ژرفا و ابعاد تقلبات در حضور ناظران بین المللی دست می یابند، جان کری وزیر خارجه امریکا اخیراً در یک معامله سری با دو نامزد رقیب برنده و بازنده دور دوم انتخابات را مشخص نمود. چنانچه انتظار میرود عنقریب رهبران غرب میزبان رییس جمهور انتصابی افغانستان در اجلاس سران ناتو در شهر ولز بریتانیا باشند. نظر به اخبار تایید ناشده کاخ سفید به دبیر کل ناتو اندراس موسن پیامی فرستاده و از او خواسته است که دعوتنامه و آجندای اجلاس ناتو را هر چه زود تر به رییس جمهور منتخب افغانستان و هیات همراهان شان بفرستد و از او بخواهد که آمادگی سخنرانی و گفتگو ها در رابطه به روابط جدید افغانستان با ناتو و امضای قرارداد امنیتی با امریکا را داشته باشد. این در حالیست که اعضای هر دو تیم رقیب مصروف چانه زنی بر سر تقسیم قدرت در حکومت خیالی" وحدت ملی" هستند و کمتر شواهدی از آمادگی آنها در اجلاس عنقریب به نظر می رسد.
پرسش اساسی اینست زمانیکه برنده و بازنده انتخابات از قبل تعین شده است آیا کشمکش بر سر آرای پاک و نا پاک یک نمایشنامه کمیدی نیست؟

تقسیم و یا انحصار قدرت؟
در دور اول ماموریت جان کری داکتر اشرف غنی در مورد شکل گیری کمیسیون تفتیش آرا خیلی تشویش داشت که مبادا تیم داکتر عبدالله موفق شود به ژرفا و ابعاد تقلبات او دست یابد و در نتیجه او پا فشاری می کرد اول باید نتایج انتخابات معلوم شود و بعد در مورد جزییات حکومت وحدت ملی با تیم عبدالله بحث خواهد کرد. اما در دور دوم ماموریت جان کری او کاملاً از وضعیت راضی به نظر می رسد؛ زیرا او از جانب واشنگتن مطمئن شده است که بحیث رییس جمهور آینده افغانستان انتخاب شده است و تشویشی از تفتیش آرا ندارد. روی تصادفی نیست که او حاضر نیست قدرت را با داکتر عبدالله بر اساس فورمول 50/50 تقسیم کند. چنانچه او در آخرین مصاحبه اش با بی بی سی واضح ساخت که اگر برنده شود قدرت را با داکتر عبدالله تقسیم نمی کند. به نظر اشرف غنی رییس جمهور دارای صلاحیت های گسترده و مشخص دارد و ضرورت ندارد به تیم بازنده تقسیم کند.
پرسش اساسی اینست چرا اشرف غنی از موضع برنده انتخابات حرف می زند ولی با صراحت خود را رییس جمهور افغانستان اعلام نمی کند؟ اشرف غنی به سه دلیل پیش از وقت بطورسمی خود را برنده اعلام نمی کند: نخست اینکه او می داند برنده انتخابات نیست و از طرف کاخ سفید انتصاب شده است؛ دوم اینکه مدتی زیادی تا اعلام نتایج باقی نمانده است و بی صبرانه منتظر اعلام پیروزی اش است.
سوم اینکه او نمی خواهد طرفداران داکتر عبدالله را پیش از وقت خشمگین کند و به مخالفت وا دارد. اما اشرف غنی تلویحاً از موضع برنده انتخابات حرف می زند و حاضر نیست قدرتش را با تیم بازنده تقسیم کند. زیرا او از لحاظ خصلت ذاتی و قبیلوی تمایل شدید به انحصار قدرت و تک روی دارد.
اما موضع گیری داکتر عبدالله با اشرف غنی هم در مورد تفتیش آرا و هم تقسیم قدرت در چهارچوب حکومت وحدت ملی کاملاً تفاوت دارد. چنانچه در دور اول ماموریت جان کری بسیاری طرفداران داکتر عبدالله با خوش بینی به روند تفتیش آرای دور دوم انتخابات نگاه میکردند و تصور می کردند با افشای تقلبات در تحت حمایت سازمان ملل می توانند قدرت را از حلقوم اشرف غنی بیروند بکشند. ازین رو تمام تلاشهای شان متمرکز به تشکیل کمیسیون تفتیش آرای بیطرف خارج از نفوذ کمیسیونهای نا مستقل انتخابات همدست کرزی و احمدزی بود. اما در دور دوم ماموریت جان کری معادله بازی به نفع اشرف غنی تغییر خورد. داکتر عبدالله این را می داند که جایگاهش در بهترین حالت بحیث اپوزیسیون تشریفاتی در حکومت اشرف غنی خواهد بود، ازینرو تلاش میکند هر چه بیشتر در حکومت موسوم به وحدت ملی امتیاز بگیرد. اما بسیاری فعالان و طرفداران داکتر عبدالله برداشت دیگر از بازی کنونی دارند و آنها هنوز امید وارند که رییس جمهور آینده افغانستان را نتایج تفتیش آرای عادلانه تعین می کند و نه معاملات پشت پرده جان کری با نامزدان رقیب. بگونه مثال به باور یکی از سخنگویان تیم اصلاحات و همگرایی داکتر عبدالله بطور قاطع برنده دور دوم انتخابات است و هیچ تردیدی در آن ندارد. اما چند پرسش اساسی ازین سخنگویان ستاد انتخابی داکتر عبدالله اینست: اگر شما این قدر اطمینان از برنده شدن قطعی تان دارید پس چرا از غنی احمدزی تقاضای تقسیم قدرت 50/50 می کنید؟ آیا برنده قدرت از دیگران قدرت گدایی می کند؟ آیا حکومت وحدت ملی را می توان با تضرع ساخت؟ چه تضمینی وجود دارد که نتایج انتخابات به نفع شما باشد؟ آیا این ادعای احمد ضیا درست نیست که می گفت تمام بهانه گیری های تیم اصلاحات و همگرایی بخاطر شریک شدن در قدرت تیم برنده تحول و تداوم است؟
به باور نگارنده این سطور بدون شک انتخابات ریاست جمهوری 2014را تیم اصلاحات و همگرایی بر اساس این فور مول ریاضی هم در دور اول و هم در دور دوم برد ولی در نتیجه بی عدالتی رفری به شکل خیلی تراژیک باخت: (برد اول+ برد دوم) ضرب صفر= باخت تراژیک.

بازی با کمیسیون تفتیش آرا
واقعیت اینست کمییسون تفتیش آرا در پی ادعاهای تیم اصلاحات و همگرایی در مورد تقلبات گسترده در دور دوم انتخابات و اعلام حکومت داکتر عبدالله به وساطت جان کری ایجاد شد. با وجود تنشها میان ناظران هر دو تیم رقیب، تقلبات گسترده و غیر قابل باور در نتیجه تفتیش آرا تا کنون کشف و برملا شده است. ناظران تیم اصلاحات و همگرایی با کشف این تقلبات و انتظار دارند که تقلبات گسترده تر و بیشتر به نفع تیم اشرف غنی تا ختم روند بازرسی آرا شناسایی و افشاء خواهند نمود. طرفداران تیم اصلاحات و همگرایی به این باور هستند که با باطل شدن رای های تقلبی، داکتر عبدالله برنده خواهد شد و دموکراسی و مردم سالاری پیروز خواهد شد. اما تیم تحول و تداوم تا حال از تقلبات مذکور انکار نموده و ادعا می نماید که در فرجام آنها برنده انتخابات خواهند بود. درینصورت پرسش اساسی اینست که تقلب کار کیست؟
در حالیکه کشمکش میان ادعا های هر دو تیم در درون کمیسیون تفتیش جریان دارد و هنوز فرایند طولانی تفتیش آرا در پیش رو است، غنی احمدزی و جان کری با عجله خواهان ختم تفنیش آرا و اعلام رییس جمهور تا جلسه نا تو هستند. به نظر می رسد که تفتیش آرا بحیث یک نمایشنامه سیاسی برای فریب افکار عامه، دموکراسی نمایی برای مشروعیت بخشیدن روند جنجالی انتخابات، راه گم کردن جنبش ضد تقلب و خنثا ساختن قیام مردمی براه انداخته شده است.
واقعیت اینست رهبری این روند توسط سازمان ملل متحد و کمیسیونهای بد نام انتخاباتی سایه سنگین بر بی طرفی و قضاوت تفتیش آرا انداخته است. بسیاری ها با بد بینی انتظار دارند که در فرجام نه تنها رای های تقلبی انکار ناپذیر اشرف غنی باطل نخواهد شد، بلکه او برنده با رای بالاتر نسبت به نتایج اولیه، اعلام خواهد شد. در بهترین حالت آرای غنی و عبدالله نزیک معرفی خواهد شد. این در حالیست که واشنگتن با امضای توافقنامه از نامزدان رقیب خواسته است که باید نتیجه انتخابات را بپذیرند.
تصور میشود اگر داکتر عبدالله نتایج انتخابات را بدون تفکیک رای پاک از ناپاک بپذیرد، شاید با واکنش شدید طرفدارانش مواجه شود و اگر به نتایج اعتراض کند، ممکنست با واکنش تند امریکا و متحدینش مواجه شود. داکتر اشرف غنی و کرزی هم نمیتوانند به آسانی باخت را بپذیرند. این در حالیست که برد و باخت در هر انتخابات یک امر معمولی است و پایان تاریخ نیست. اما در افغانستان بر اساس فرهنگ عقب مانده قبایلی برد و باخت شکل ناموسی و تنازع البقاء را گرفته است. برخی طرفداران غنی فکر میکنند که باخت او باخت و بربادی تمام قبایل پشتون و پایان تاریخ آنهاست. افزون بر آن در صورت باخت غنی و کرزی مسوول تقلبات گسترده و خاین به یک پروژه بزرگ ملی دموکراتیک در کشور شناخته خواهند شد. هم چنان تصور میشود باخت داکتر عبدالله نیز پیامدهای سیاسی نا خوش آیندی برای شخص او و فاجعه برای اقوام غیر پشتون خواهد داشت.
شاید عادلانه ترین و دموکراتیک ترین راه حل این انتخابات باطل ساختن تمام رای های تقلبی مربوط به هر دو تیم رقیب بر اساس معیار های توافق شده باشد. به امید اینکه رهبران سیاسی افغانستان با خردمندی و خود گذری بتوانند ازین آزمون سر نوشت ساز عبور کنند و به همه نگرانی ها و تنش ها پایان دهند.
هارون امیرزاده
13 اگست 2014

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 241 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.