Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

نیرو های طالبان در جنگ سوریه حضور دارند PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط سید حسیب مصلح   
جمعه ، 29 بهمن 1395 ، 09:36

نیرو های طالبان در جنگ سوریه حضور دارنددر طی سالیان گذشته به ویژه پنج سال اخیر تعدادی زیادی از مهاجرین افغان مقیم ایران از این شکایت داشتند که رژیم آخند های ایران مانع سکونت آنان در چنین استان، شهر، شهرستان و شهرک های آن کشور شده اند. گزارش های دست اول از ایران حاکی از آن است که بیش از سه هزار و هفتصد و پنجاه خانوار سردستک ها و افراد وابسته به گروهک دهشت افگن طالبان در یزد، مشهد، زاهدان، اهواز، جنوب تهران، تربت جام، خواف و تایباد تحت نظارت و حمایت کامل سپاه پاسداران و نیرو های بسیج ایران سکونت دارند.
ایران، روسیه و سوریه توانسته اند سران گروهک دهشت افگن طالبان را قانع سازند که جنگجویان مجرب و نخبه خود را در جنگ سوریه جهت نابود کردن داعش ارسال کنند. کشور های نامبرده به طالبان در بدل این همکاری و جان نثاری شان وعده به رسمیت شناختن آنان را در سطح بین المللی داده اند. روسیه در کنار ایران با توافق سوریه و با موافقت پاکستان به طالبان امکانات حمایوی نظامی و مالی را فراهم می کند. ایران با همکاری همه جانبه ی پاکستان هم از این برنامه ی راهبری روسیه در سوریه حمایت می کند. هدف همکاری مشترک کشور های نامبرده و طالبان نابود کردن داعش است چون داعش دشمن مشترک شان شمرده می شود.
پاکستان از مداخله ی مستقیم نظامی هند در خاکش می ترسد. هند به پاکستان اخطار داده است که در صورتی که داعش در پاکستان فعال گردد ارتش آن کشور برای نابودی داعش در شبه جزیره ی هند خاموش نخواهد نشست، حتی اگر اقدامات لازم موجب اشغال پاکستان هم گردد. هند از به قدرت رسیدن داعش در افغانستان و پاکستان ترس دارد. هند می داند که اگر داعش قدرت پاکستان را به دست گیرد کسی نمی تواند با آن قدرت دهشت افگنی هستوی دست و پنجه نرم کند. از این رو است که پاکستان با روسیه، ایران و سوریه در بخش ارسال طالبان در جنگ سوریه به توافق رسیده است. افراد متحصص آی اس آی هم زیر نام طالبان به جنگ سوریه علیه داعش شرکت کرده اند تا به صورت مستقیم از هنر و روش جنگ های داعش اطلاعات و معلومات دست اول کسب کنند.
اما، روسیه به بیش از هفتاد تن از افراد طالبان بورسیه تحصیل در بخش های نظامی، هوانوردی و امور سیاسی و بین المللی داده است تا در دانشگاه های آن کشور تحصیل کنند. اکنون طالبان با گذرنامه های پاکستانی و با هویت مستعار به نام پاکستانی جهت کسب تحصیلات نظامی به روسیه می روند. رژیم های ایران و سوریه هم برای طالبان در بدل اشتراک شان در جنگ سوریه به نفع رژیم بشار اسد امکانات تحصیل را در کشور های مورد نظر طالبان فراهم کرده اند. ایران و سوریه همچنین به کمک روسیه و پاکستان کوشش دارند که ارتباط بین طالبان و ترکیه را محدود سازند چون هم اکنون بیش از یکصد و هشتاد تن از طلبان و افراد وابسته به حزب اسلامی حکمتیار با دریافت بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های ترکیه مشغول کسب تحصیل هستند. روسیه کوشش دارد که در جنگ علیه مخالفان رژیم بشار اسد همه مخالفان حضور نظامی امریکا و ناتو را دور محور منافع خود جمع کند. روس ها، پس از برملا کردن توطئه سرنگونی دولت ترکیه، به صورت شبانه روزی کوشش دارند تا ترکیه را در جنگ علیه داعش در کنار خود داشته باشند. ترکیه از سیاست های دولت اوباما شاکی است. ترکیه منتظر واکنش دولت جدید امریکا در قبال اوضاع سوریه و آینده ترکیه است.

آنچه برای سیاسیون و نظامیان افغانستان مهم است این است که دو تن از سران اهل سنت ایران به این قلم افشا کردند که سپاه پاسداران و نیرو های بسیج ایران جهت جلوگیری از صدمه رسیدن به خانواده های طالبان مقیم ایران توانسته اند که از سکونت افغانانی مخالف آنان در "مناطق امن و خاص" جلوگیری کنند. خانواده های سردستک های بلند پایه ی طالبان در شهر های مشهد، یزد و جنوب تهران از امنیت و امکانات ویژه برخوردار هستند. فرزندان طالبان اجازه دارند که در مدارس و دانشگاه های ایران درس بخوانند و تحصیل کسب کنند. رژیم ایران به اکثر سردستک ها و افراد گروهک طالبان اطمینان داده است که آنان می توانند در ایران بدون حمل سلاح تحت امنیت و نظارت کاملی سپاه پاسداران و همکاری نیرو های بسیجی زندگی کنند، اما افراد مسلحی طالبان در پایگاه های رزمایش های دهشت افگنی سپاه پاسداران می توانند سلاح حمل کنند و تمرین های لازم نظامی و تخریبی را اتخاذ نمایند. دهشت افگنان طالب تنها هنگام تجاوز به خاک افغانستان از مرز های شرقی ایران اجازه ی حمل سلاح صقیل و استفاده از وسایط نقلی خود را دارند. اما، به تعداد نود تن از افراد خاص گروهک طالبان با اجازه رژیم ایران دارای جواز حمل سلاح خفیفه جهت تامین امنیت خویش در داخل ایران شده اند. رژیم ایران همچنین به طالبان اجازه داده که از امکامات بانکی بانک ملت ایران استفاده کنند. سپاه پاسداران برای افراد و سردستک های طالبان حساب های جاری در بانک ملت بازکرده است. سپاه به نمایندگی از رژیم ایران در حساب های بانکی سردستک ها و افراد طالبان به صورت ماهوار بین 350 الی 1000 دالر امریکایی پول واریز می کند، و ماهانه برای خانواده های آنان برگه های اخذ کمک های غذایی هم صادر می نماید. معاش ماهوار خانواده های طالبانی که در جنگ سوریه شرکت کرده اند فی خانواده 500 الی 1500 دالر است. بیش از بیست و پنج درصد افراد طالبان که در جنگ سوریه اشتراک کرده اند در طی سال گذشته در خط مقدم جنگ کشته شده اند و بیشتر این طالبان از عقب مورد اصابت مرمی قرار گرفته اند. اما، رژیم ایران اکنون از بودجه ی کمک هایش برای حزب وحدت اسلامی و شاخه های آن کاسته است و بیشتر کمک های مالی و نظامی خود را جهت تقویت گروهک طالبان در برابر حضور داعش در افغانستان به کار می برد. ایران تعدادی از طالبان را در جنگ سوریه هم ارسال کرده است تا در تقابل با داعش از روش های جنگ های نیرو های داعش تجاربی لازم را کمایی کنند. طالبان جهت شکست دادن داعش بیش از یک و نیم هزار تن از افراد خود را به سوریه ارسال کرده اند.
بیشتر خانواده های طالبانی که از شاخه شورای کویته بریده اند در ایران به سر می برند. ایران حتی به خانواده های طالبانی عضو شورای کویته هم اجازه داده است که در استان های بلوچستان و کرمان سکونت گزینند و با استفاده از گذرنامه های پاکستانی به کشور های خلیج سفر کنند. گزارش سرّی از ایران بیان می دارد که ملا محمد اختر منصور به علت مخالفتش با ارسال دهشت افگنان طالب به سوریه مورد خشم رهبری ایران قرار گرفت. رژیم ایران هم جهت حذف ملا محمد اختر منصور و برای از بین بردن مخالفت شورای کویته در مورد ارسال طالبان به جنگ سوریه خط سیر حرکت های سرکرده ی پیشین طالبان مذکور را که تنها آی اس آی و وزارت اطلاعات ایران از آن مطلع بودند، برای سی آی ای در حاشیه ی جریان مذاکرات هستوی، افشا کرد تا از آن طریق هم اعتماد امریکا را به دست آورد و هم ضربه ی مهلک به پیکر شورای کویته وارد کند. پاکستان هم نسبت به قتل ملا محمد عمر آخنده زاده توسط ملا محمد اختر منصور و از ارتباطات مستقیم بین منصور با ارتشبد عبدالرشید دوستم و رییس جمهور روسیه خشمناک شده بود. پاکستان با همکاری ایران در نابودی ملا منصور نقش کلیدی بازی کرد تا از نفوذ مستقیم روسیه بالای طالبان جلو گیری کند. پس از کشته شدن ملا محمد اختر منصور، بین سردستک های طالبانی مربوط به شورای کویته و سپاه پاسداران ایران تنش های جبران ناپذیری بروز کرد که پاکستان و روسیه توانستند آن تنش ها را در نشست آخر شان در تهران برطرف کنند.

خانواده ی ملا منان نیازی هم اکنون در ایران زندگی می کند. ملا منان نیازی کسی است که در سال 1998 میلادی در کشتار هزاران تن از مردم بی دفاع هزاره تبار افغانستان در ولایت بلخ دست داشت. ملا منان نیازی و گروهک دهشت افگنی تحت سرپرستی وی با همکاری سپاه پاسداران کوشش دارد که ولایت های فراه و هرات را پس از سقوط فاریاب در اشغال خود در آورند.
طالبانی تحت حمایت ایران باورمند هستند که شورای امنیت ملی افغانستان از طریق همکاری های مخفیانه ی آصف ننگ والی کنونی فراه هم از سقوط ولایات مذکور به نفع آنان حمایت می کند. والی فراه ارتباطات تنگاتنگ با ملا منان نیازی برقرار کرده است. افراد مورد اعتماد آصف ننگ که در اداره ی ولایت فراه هم کار می کنند برای ملاقات های خاص با سردستک های طالبانی تحت سردستکی ملا منان نیازی به شهرک خواف ایران هم سفر می کنند. آصف ننگ با آن که عضو گروهک دهشت افگن حزب اسلامی حکمتیار است از طرف رییس شورای امنیت ملی افغانستان با توافق حزب اسلامی حکمتیار ماموریت دارد تا با استفاده از طالبان همه نیرو های جمعیت اسلامی افغانستان را در حوزه ی جنوب غرب نابود یا کاملا ضعیف سازد.
یاداشت: استفاده، اقتباس و نقل قول از این گزارش تحلیلی فقط با حفظ نام نویسنده و تارنگاری که آن را نشر کرده مجاز است.
15 جنوری 2017

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 139 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.