Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

پیامد نقش سعودی بر مدارس دینی افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:59

پیامد نقش سعودی بر مدارس دینی افغانستانکشور عربستان سعودی طور سنتی وطبیعی بخاطر موجودیت حر مین شریفین در آن سر زمین  در بین مسلمانان جهان از موقعیت ویزۀ بنام تبرک وقدسیت قرار داشت، وبسیاری از مسلمانان در کشمکش ها ومشکلات ذات البینی ویا بیرونی از کمک های تشریفاتی وسیاسی عربستان سعودی بهره میگرفتند.اما وابستگی بیش از حد برخی کشور ها به عربستان سعودی چینل ها وچشمه های افراط گرائی وحتی وابستگی به القاعده را فوران بیشتر داده واگر به تاریخ ونوع ارتباط پاکستان به عربستان سعودی نگاه کنیم این حقیقت از تحقیق وتوضیح بی نیاز است وبطور واضح دیده میشود که این همه افراط گری ریشه در نوع تفکر وهابی گری از نوع عربستان سعودی دارد وحالا درین نوشته به زمزمه ها وبگو نگوی های وابسته سازی شورای علمای افغانستان مدارس دینی این کشور به عربستان سعودی وپیامد های آن اشاره میکنیم.
نزدیکی عربستان سعودی وافغانستان:
بعد از آقای حامد کرزی حکومت جناب اشرف غنی وارکان آن بیشترین ارتباط را با عربستان سعودی دارد و حتی داکتر اشرف غنی رئیس جمهور روابط خود با ایران  کشور همسایه افغانستان را از دید وعینک عربستان سعودی عیار میکند.اینکه جناب اشرف غنی در زمان حج عمره چه وعده های به عربستان سعودی داده است درست مشخص نیست فقط طرز خرام ونوع سیاست گزاری های آن در منطقه حکایت از نزدیکی بیش از حدی دارد که در دعوت اخیر از داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه به سعودی بیشتر بر جسته شد وفهمیده شد که سعودی بخاطر جبران شکست خورده خود در یمن و سوریه میخواهد تمام جهت های افغانستان را با خود داشته باشد وتلاش های غیر مرئی را در جهت راه یابی به مسائل درونی افغانستان واستفاده از ظرفیت ها وفرصت ها درین زمینه انجام داده است که صلح حکومت و حدت ملی با جناب گلبدین حکمتیار یکی ازین تلاشهاست.وحالا در صدد وابسته سازی کل مدارس دینی افغانستان به سعودی است.اشتباه بزرگ را که پاکستان در زمان جنرال ضیا الحق مرتکب گردید سپردن تمام مدارس دینی آن کشور بشمول مصارف همه جانبه شان به عربستان سعودی بود از همان زمان که سرپرستی مدارس پاکستان بدست عربستان سعودی افتاد  اندیشه های سلفی و وهابی در هر نقطه ای از پاکستان ریشه دواند و تا کنون نه تنها افغانستان بلکه پاکستان و کشور های دیگر در آتش جنگ و افراط گری همین سیاست میسوزند این همان تحفه ای سر مایه گزاری است که در عهد جنرال ضیاء الحق پایه گذاری شده  وحال لشکر های فراوان در آن سر زمین دارد که شرق تا غرب را تهدید میکند.واین گروپ های افراطی نامهای مختلف بازهم وابسته به کمک های سعودی اند که یکجا با ایالات متحده ازین نیرو ها در مسائل مختلف جهت حفظ توازن قدرت استفاده میکنند. اطلاعات وجود دارد که وزارت حج و اوقاف افغانستان توافق کرده با عربستان سعودی تا بعد از این کشور سعودی مصارف شورای علمای افغانستان و مدارس دینی افغانستان را بپردازد آنچه که از پاکستان آموخته ایم باید در این مورد محتاطانه گام برداریم به باور من
روابط سعودی با افغانستان جبران شکست در یمن است
عربستان سعودی میخواهد بر مساجد ومدارس دینی افغانستان سر مایه گزاری کند ودر آینده ازین نیرو به نفع خود استفاده کند وحتی نیروی پیاده نظام در جهت کو بیدن حوثی ها که امروز با پر تاب موشک دیوار های مکه را نشانه گرفته اند بنا بر گزارش وزارت حج و اوقاف در حدود یکصد و ده هزار مسجد در سراسر کشور وجود دارد. رهبری این مساجد به دست بیش از دو صد  هزار ملا و موذن است. بنا بر آمار های وزارت حج  واوقاف  حدود 900 مدرسه دینی در سراسر کشور فعالیت می کند اگر در هر مدسه ده شاگرد مصروف درس باشد  در این مدارس در حدود ده هزار طلبه مشغول تدریس است. آمار وزارت حج و اوقاف تنها شامل مساجد، ملا امامان و مدارسِ می شود که توسط این وزارت ثبت و راجستر شده است. اما مساجد و مدارس زیادی در سراسر کشور وجود دارد که تنها ارتباط با کشور های بیرونی دارد و منابع و نیازمندی های شان از سوی کشور های بیرونی تمویل می شود.خصوصا مدارس دینی که از طرف نهاد های خصوصی بشکل افراطی درس داده میشود وامامان از پشت پرده به دختران درس میدهند ونمونه های آن در بغلان وقندز  وهرات بیشتر از هر جای دیگر است بنابراین، آمار مذکور نشان میدهد که به چه تعداد نیرو های افراطی در حال سپردن بدام وهابیت وبعد القاعده است.واگر وضع بدین منوال ادامه پیدا کند اوضاع به سرعت به نفع القاعده وتروریزم تغییر میکند چون عربستان سعودی در دراز مدت نیرو های کار دارد که در گوشه گوشه دنیا علیه گسترش تشیع مبارزه کند که تنور جنگ مذهبی را در افغانستان نیز داغ میسازد.
نقش اما مان ومدارس جامعه سنتی افغانستان  : حکومت افغانستان با ضعف جامعه شناسی در حال ارتکاب یک اشتباه بزرگ بزرگ است .جامعه افغانستان یک جامعه سنتی محسوب می شود. از این لحاظ، مساجد و مدارس نقش برجسته در فرایند اجتماعی شدن انسان ها دارد. حد اقل در قریه ها وقصبات افغانستان تا هنوز مساجد و مدارس یکی از عوامل اجتماعی کردن انسان ها محسوب می شود. از آنجایی که انسان ها در فرایند اجتماعی شدن ارزش ها، هنجار ها و نقش های مختلف را می آموزد بنابراین، نقش آن ها در ایجاد صلح و ثبات و بی ثباتی  خیلی اساسی  وحیاتی است وما این نیرو هارا عملا به دشمنان افغانستان میسپاریم.
:حکومت های افغانستان این مشکل را دارند که نتوانسته اند به اندازه یک ملا امام در قریه نفوذ وصلاحیت داشته باشند.،وهمچنان ملا امامان مساجد و مدرسین مدارس موقعیت های اجتماعی برتر نسبت به مردم عادی دارد. به گونه‏ای که رفتار ها و کنش های ملا امامان و مدرسین مدارس دینی الگوی رفتاری برای مردم عادی محسوب می شود. بنابراین، تندروی و افراط گرایی ملا امامان و مدرسین مدارس دینی تاثیری بر رفتار های دانش آموزان مدارس دینی و مردم عادی می گذارد.اگر ملای های افغانستان از طرف بیگانه ها حمایت وکنترول شود در حقیقت جامعه ملیونی افغانستان از طرف بیگانه ها کنترول میشود. بنابراین، همانطوریکه نقش ملاامامان و روحانیون دینی در دست یابی به صلح پایدار و حفظ ثبات اساسی و جدی به نظر میرسد در بی ثباتی وبحران آفرینی نیز اثر خودرا دارد بناءٌ از حکومت افغانستان مجدانه میخواهیم تا درین زمینه محطاط بود اینده افغانستان را در نظر بگیرد.

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 239 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.