Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

چرا احمد ایشچی تن به بی آبرویی داده است؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط سید حسیب مصلح   
يكشنبه ، 26 دی 1395 ، 09:49

سید حسیب مصلحاحمد ایشچی  والی پیشین جوزجان ادعا کرده که پنج روز در خانه ارتشبد عبدالرشید دوستم و یازده روز در قید ریاست امینت ملی آن ولایت قرار داشته است. اما زمانی که مامورین ریاست امنیت ملی احمد ایشچی را به اتهام همکاری با دهشت افگنان بازداشت و شکنجه کردند هیچ گزارشی پیرامون این که آن کارمندانی بی رحمی استخباراتی چه روز و بلای بدی بر سر آن خصم دیرین ارتشبد عبدالرشید دوستم آورده اند، در سطح رسانه ها درز نکرده است. احمد ایشچی، با استفاده از ضرب المثلی " روز بد که رسید سودای جان خریدن مطرح است"، جهت نجات جان خود، فرزند و خانواده ی خویش با آبرو، حیثیت، وقار، شرف و ناموسش قمار زده است.
دیروز چاشت به وقت ملبورن یک گزارشی موثق از یک منبع معتبر از ریاست امنیت ملی ولایت جوزجان به این قلم بیان داشت که کارمندان جنایتکاری ریاست امنیت ملی آن ولایت که در بین آنان دو تن از دستوری های سرسپرده ی محمد حنیف اتمر هم حضور فعال داشتند  چنان احمد ایشچی را به صورت "بسیار شنیع و بی شرمانه" شکنجه دادند و با آبرو و حیثیتش بازی کردند که انجام چنان یک جنایت در افغانستانی گویا نوین تکان دهنده است.  پس از شکنجه و کسب توافق کارمندان ریاست امنیت ملی جوزجان به احمد ایشچی گفتند: "...ببین او حرامی! ... بین مرگ خودت و بچه ات و بدنامی و عزل رقیبت"  (یعنی ارتشبد عبدالرشید دوستم) یکی را انتخاب کن. اگی با ما همکاری کنی خون خوده و بچه خوده می خری. اگی نهِ، خود دانی و خدایت!"
منبع افزود: "احمد ایشچی  یک انسانی پلید و ذاتاً ضعیف النفس و ترسو است و از روی کینه ی دیرینه علیه دوستم به خواست دوم  ریاست امنیت ملی لبیک گفته و جان خود و بچه خوده خرید و با قیمت آبروی خود داخل یک بازی بسیار خطرناک علیه معاون دوم اشرف غنی شده است."
منبع افزود که قضیه از این قرار بود که در زمان شکنجه دادند و اقرار گرفتن از شخص احمد ایشچی در مورد ارتباطش با طالبان و دیگر دهشت افگنانی وابسته به آی اس آی پاکستان، کارمندان ریاست امنیت ملی  او را لچ کردند و نوک کلاشینکوف را به مقعد او داخل کرده سپس موصوف را تهدید به تجاوز جنسی گروهی کردند. احمد ایشچی پس از آن که متوجه جدی بودن عزم کارمندان امنیت ملی شده، از ترس نجات جان خود و خریدن خون فرزند خود به خواست آنان تن داده و اسنادی را امضا کرده که همه از قبل توسط آن ریاست علیه خودش و فرزندش جعل و تهیه گشته بود.
کارمندان ریاست امنیت ملی که در برنامه ی سوء قصد به جان ارتشبد عبدالرشید دوستم هم دست داشته بودند و زمانی در خاد هم در بخش شکنجه دادن، کشتن و اقرار گرفتن از مجاهدین و طرفداران آنان تجارب هنگفت کسب کرده بودند، داستان تجاوز ارتشبد عبدالرشید دوستم و ده تن از یاوران او را به خورد احمد ایشچی دادند و به او تاکید کردند که در صورت رسانه یی نکردند آن داستان جعلی، یا تغییر دادن متن آن علیه رهبر جنبش ملی – اسلامی افغانستان، منتظر مرگ خود، پسر و حتی بقیه اهل خانواده خویش باشد.
منبعی گزارش اضافه کرد که ریاست امنیت ملی به احمد ایشچی دستور داده بوده که برای اولین بار باید داستان جعل شده و توطئه ی رهبری شده ی شان را از طریق رسانه ی خبری طلوع به سمع مردم و جهانیان برساند. منبع بیان داشت که احمد ایشچی حتی در هنگام بیان سخنان خود سرگیچ و پریشان حال به سمت چپ خود نگاه می کرد تا از آن طریق به همه حالی کند که تحت فشار امنیتی ها به چنان ذلتی تن در داده است. ایشچی حتی کوشش می کرده که در هنگام بیان دروغ هایش علیه دوستم به چهره گزارشگر زنی که با او مصاحبه می کرده نگاه نکند و باری هم گفته که این داستانش خنده آور است و این رمزی جهت جعلی بودن و زیر فشار بیان کردن آن سخنان دروغینش بوده است.
منبع گزارش گفت: "دوستم یک آدمی ظالم و بی رحم است. دوستم به کسی که به او توهین کند رحم ندارد. اما دوستم هرگز عادت به تهدید جنسی و تجاوز جنسی و لواطت بالای کسی به خصوص جنس مذکر نداشته و ندارد.  زمانی که دوستم از برنامه قتلش توسط پهلوان ملک از منابع خاص خود اطلاعات موثقی دریافت کرده بود، یکه راست با خشم و غضب به خانه ملک رفته بود و ملک را با تفنگچه خود به صورت مستقیم تهدید به مرگ کرد، ولی هرگز ملک را که نامردترین دشمنش است تهدید به تجاوز جنسی نکرد. دوستم مخالفان خود را لت و کوب می کند، ولی هرگز به کسی تجاوز جنسی نکرده. مه خودم از دوستم تنفر دارم چون بالای مردم ازبیک خود ما زیاد ظلم و حق خوری کرده، ولی ای نامردی است که آدم به دشمن خود تهمت ناموسی بزنه. یک زمان او را دوستم پاچا می گفتیم ولی حالی بین حلقات خاص خود او را دوستمِ بیجا می گوییم!"
یکی از عللی ملیشه سازی در زمان رژیم داکتر نجیب الله احمدزی این بوده که زنده یاد سردار (جنرال) مومن به عبدالرشید دوستم مشوره ی جدا کردن سربازان ترکتبار به خصوص ازبیک تبار را از صفوف ارتش جنایتکار رژیم دست نشانده کرملین در کابل داده بود و دلیل آن این بوده که جوانان لق روی ترک تبار و ازبیک را از چنگ افسران و سربازانی همجنسگرای ارتش رژیم آن وقت نجات دهد و همه ی آنان را تحت رهبری خویش مدیریت کند. دوستم هم در آن زمان با جمع آوری سربازان ترک تبار حیثیت و آبروی آن جوانان را خرید و همه را با آن کار تاریخی خویش سرسپرده ی خود ساخت و ترک تباران افغانستان تا امروز از  بابت  آن اقدام ارتشبد عبدالرشید دوستم خود را مدیون او می شمارند.
منبع گزارش بیان کرد که احمد ایشچی یک انسانی دروغگو، بزدل، دورو و همدستِ دهشت افگنانی حوزه ی شمال غرب افغانستان است که همیشه کوشش داشته با کشتن ارتشبد عبدالرشید دوستم رهبریت جنبش ملی – اسلامی افغانستان را به دست آورد.
اما این که چرا امریکایی ها به دستور ارگ به خصوص بنابر درخواست شورای امنیت ملی افغانستان وارد بازی ساخته شده اند یک موضوعی بسیار پیچیده است. محمد حنیف اتمر باورمند است که ارتشبد عبدالرشید دوستم باید قبل از ورود ترامپ  به کاخ سپید از صحنه ی سیاسی افغانستان حذف شود و چوکی او به حزب اسلامی حکمتیار واگذار شود. حذف معاون اول سرکار اشرف غنی احمدزی زمینه ی دایر شدن جرگه کلان قومی را به نفع تمامیت خواهانی قبیله گرای انحصار طلب قدرت فراهم می سازد تا آنان بتوانند، با خیال راحت، دست باز و بدون هیچ تهدیدی از طرف ترک تباران، در قانون اساسی  تعدیلاتی  در بخش انتخاب رییس جمهور از طریق جرگه کلان قومی (لویه جرگه) وارد کنند و سرنوشت انتخاب رییس جمهور از طریق آرای مستقیم و سری مردم را به گودال مردم سالاری وارداتی بی 52 بسپارند.
یکی از مهره های مخالف حضور ارتشبد عبدالرشید دوستم به صفت فرد دوم رژیم شخص حامد کرزی است. حامد کرزی استدلال می کند که با حضور ارتشبد عبدالرشید دوستم در نظام طالبان حاضر به صلح و پیوستن با رژیم موجود نیستند و از این رو حذف کامل معاون اول سرکار رژیمی ع  و غ یکی از پیش شرط های حامد کرزی و طالبان  است. امریکا هم با توافق بریتانیا از برنامه ی حذف ارتشبد عبدالرشید دوستم حمایت می کند چون جنگ افغانستان علیه دهشت افگنان داخلی و خارجی برای دول غربی به خصوص دولت امریکا بسیار قیمت، طولانی و بی نتیجه بوده است. اداره اوباما بسیار تلاش کرد که جهت باز کردن یک جبهه مستحکم علیه روسیه و ایران در افغانستان، همه جناح های ناراض و متنفر از روسیه را متحدانه زیر نام رژیم کنونی بسیج کند و یک جنگ فرسایشی دیگر را در آسیایی مرکزی از طریق آن کشور به راه اندازد. اما دولت اوباما تا حال در عملی کردن آن برنامه خویش از طریق افغانستان ناکام مانده است.
اما ارگنشینان کابل مطلع ساخته شده اند که ترامپ برای ختم جنگ در افغانستان با روسیه به توافق می رسد و دست پاکستان را از مداخله در امور افغانستان کوتاه می سازد و این جا است که بازی هند و پاکستان در خاک افغانستان خاموش خواهد شد و تمامیت خواهانی قبیله گرای انحصار طلب قدرت در ارگ کابل دیگر مجال تک تازی های عوام فریبانه و شیادانه  را نخواهد داشت و اقوام غیر پشتون زمینه ی تبارز بر اریکه ی قدرت را خواهند یافت، مگر این که ارتشبد عبدالرشید دوستم توسط دهشت افگنانی ارگ نشین به قتل برسد و جنش ملی – اسلامی افغانستان مانند جمعیت اسلامی افغانستان چند پارچه و ضعیف ساخته شود.
اما، داستان تجاوز ارتشبد عبدالرشید دوستم چنان جاهلانه و احمقانه جعل شده است که سران رژیم جهت فریب مردم دست به سوی امریکایی ها جهت نجات خویش دراز کرده اند و امریکایی ها هم برای این که دل و اعتماد طالبان را به دست آورند کشتار اسیران طالبان در سال های 2001 و 2002 را به دوش ازبیکان به رهبری معاون اول سرکار رژیم ع و غ انداخته اند. امریکایی ها و بریتانیایی ها به طالبان اطمینان داده اند که اگر آنان به روند صلح رژیم موجود در کابل بپیوندند ترکیه و ازبکستان را قانع خواهند کرد تا در بدل امتیازاتی در عرصه های اقتصادی و نظامی در حذف ارتشبد عبدالرشید دوستم با ارگ کابل همکار و همدست شوند.
منبع گزارش در آخر بیان کرد که چرا رسانه های خبری به خصوص رسانه ی حمایت شده ی طلوع توسط امریکا و متحدینش در حضور اعضای منتخب شورای ملی و دادگاه عالی کشور و نمایندگان جامعه مدنی و ملل متحد با استفاده از ماشین دروغیاب از احمد ایشچی در مورد درستی و نادرستی اتهامات خطرناکش پرسش های کلیدی انجام نداده یا انجام نمی دهد؟
نوزدهم دسامبر 2016

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 186 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.