Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

کندز آبستن فاجعۀ ديگر است! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط عبدالله رسولی   
چهارشنبه ، 24 آذر 1395 ، 14:05

کندز آبستن فاجعۀ ديگر است! نامه به رييس جمهور

اول سنبلۀ ۱۳۹۵ خورشيدی
سلام رييس صاحب جمهور منتخب جمهوری اسلامی افغانستان، سر قوماندان اعلی قوای مسلح، رييس کميسيون تدارکات ملی، رييس کميسيون اقتصادی، رييس کميسيون امنيتی، رييس کميسيون...!
تحولات سياسی و تنش‌های لفظی چند روز اخير شما دو رهبر حکومت و شکايت‌های عاجزانۀ رييس اجراييۀ‌تان بر آن شد تا نشانی اصلی ما از ميان سران حکومت دوسر؛ شما باشيد و حرف و حديث‌های دل‌مان را هرچند توأم با يأس و نا اميدی با جلالت‌مآب شما در ميان بگذاريم.

کندز آبستن فاجعۀ ديگر است؛ بگذريم از اين‌که در جريان دو سال حکومت و سردم‌داری شما سهم مردم مظلوم کندز از امنيت و مصؤونیت، فقط عقب‌نشنيی نيروهای امنيتی‌ و دفاعی از قريب به هشتاد فيصد جغرافيای کندز بوده است و سقوط مناطق ستراتيژيک در اطراف شهر کندز و دیگر ساحات، به‌شمول مراکز چند ولسوالی و يک‌بار هم برای چند روزی مرکز ولايت به دست طالبان و نيز گروگان‌گيری، سر بريدن، تلفات فجيعانه‌ی ملکی در اثر جنگ‌های نابرابر، آواره‌گی، به رگبار کشيده شدن جوانان، زنان و اطفال، در مرزهای ايران و ترکيه و غرق شدن در آب‌های يونان و بالاخره اهانت و تحقيير و تمسخر. بلی سهم کندز و بيشتر ولايات کشور از مزایای دولت و حکومتداری شما همين‌های است که ردیف کردم!

و نيز امتيازهای ديگری هم مردم کندز و شمال‌شرق در کُل، در ازای رأی مليونی‌شان از حکومت وحدت ملی به خصوص از شما منحيث رييس جمهور منتخب‌شان و سرقوماندان اعلی قوای مسلح کشور نصيب شده‌اند، مانند: بی‌مهری و سهل‌انگاری نسبت به مسايل انکشافی و اقتصادی در کندز و ولايت‌های هم‌جوار، کسر بی‌حد و حصر اقتصادی، فقر و بيکاری، افزايش بی‌رويۀ فساد اداری، بی‌بند و باری گروه‌های مسلح غيرمسؤول، نبود سيستم درست تحصيلی، تعليمی و تربيتی و...

معذورم داريد که به حاشيه رفتم، از بس درد فراوان است نمی‌دانم از کدامينش بگويم؛ هرچند جنگ و خشونت، کشتار و اختناق، آواره‌گی و بيچاره‌گی، فقر و بدبختی به خوراک و عادت روزمره‌ی مردم دردمند و شوربخت کندز و شمال‌شرق مبدل شده است؛ اما، و با هزار اما و اگر که در همين مقطع زمانی اين چالش‌های شمرده شده فراموش مردم شده است و همه‌ی تقلا و دغدغه‌ی‌شان رهايی از نفس‌گير شدن‌ در محاصرۀ اين روزهای مختنق شهر کندز و جلوگيری حکومت از سقوط پی‌در‌پی ولسوالی‌ها و مناطق باقی‌مانده‌ این ولايت رها شده در بی‌سرنوشتی و بلاتکلیفی است!

جناب رييس جمهور! از اثر ندانم‌کاری‌ها و بی‌توجهی مسؤولين امنيتی شما در بغلان و کندز، سربازان بی‌شماری از نرسيدن مهمات و آذوقه و قوای حمايتی، جان‌های شيرين خود را از دست دادند و تعدادی هم اسير شدند. شهروندان شريف و بی‌دفاع ما در محاصره گير مانده‌اند؛ نه تنها محاصره‌ی امنيتی، بلکه محاصره‌ی اقتصادی و ترانسپورتی؛ راه‌های مواصلاتی از تمام جهات به روی شهروندان کندز مسدود است؛ حلقه‌ی محاصره‌ی شهر کندز لحظه به لحظه تنگ‌تر می‌شود. ديروز ولسوالی خان‌آباد نيز به دست مخالفين نظام شما سقوط داده شد. در کمربندهای شهر کندز و ولسوالی علی‌آباد جنگ جريان دارد. ولسوالی‌های قلعه‌ی ‌ذال، کلباد، آق‌تاش و گل‌تپه از قبل زير سلطه‌ی مخالفين قرار دارند و همين‌گونه اکثريت قريب به تمام ولسوالی‌های ارچی، چهاردره و امام‌صاحب نيز تحت حاکميت برادران ناراضی رييس صاحب جمهور سابق کرزی و مخالفين سياسی شما زولانه‌اند.

سرقوماندان اعلی قوای مسلح کشور! يادتان باشد که کندز کليد و راه‌گشای مخالفين برای تصرف ولايات هم‌جوار است و با سقوط کامل کندز توسط مخالفان به بسيار ساده‌گی ولايات تخار و بغلان را نيز از دست خواهيد داد و آرامش خودتان در ارگ نيز به خطر می‌افتد و ايام به کام‌تان زهر خواهد گشت! حد اقل در يک نگاه زودگذر فکر کنيد که پسر و دختر شما و بانوی اول مملکت، نزديک‌ترين اقارب شما همين شب‌ها و روزها در کندز در ميان جنگ گير افتاده‌اند؛ باز هم دست زیر الاشه می‌نشستيد و مصروف بگومگو با شرکای حکومت‌تان می‌شويد؛ نه، هرگز نه!
اگر ذره‌ای احساس مسئوليت می‌نماييد و چنانچه در سخنرانی‌های‌تان میفرماييد و در روز استرداد استقلال مکرراً اظهار داشتيد که رييس جمهور منتخب مردم هستيد و سر قوماندان اعلی قوای مسلح و اگر اراده‌ی برای مهار نمودن جنگ و جلوگيری از سقوط کندز و ديگر ولايات تحت محاصرۀ مخالفين در حکومت وحدت ملی وجود دارد؛ لطف نماييد ستر جنرال عبدالله خان حبيبی وزير صاحب دفاع ملی و ستر جنرال تاج محمد خان جاهد وزير صاحب امور داخله‌ی تان را که ديروز نمی‌دانم برای کدام شهامت‌شان با تفويض ستر جنرالی تقديرشان نموديد، شخصاً برای مديريت جنگ به کندز و بغلان بفرستيد.

جلالت‌مآب رييس جمهور! اگر ميل و علاقه‌ای به آرامش مردم در کندز و بغلان و شمال‌شرق نداريد و يا عاجز مانده‌ايد و اجازه‌ی نبرد با مخالفين را برای‌تان نمی‌دهند؛ چنانچه آوازه‌هایی وجود دارند که دست‌های پيدا و پنهان از دور و نزديک طراحی انتقال جنگ به شمال را به عهده دارند و برای تشنج بيشتر در منطقه و گذار ساده‌تر تروريزم و القاعده به آسيای‌ميانه نياز به سقوط جغرافيای بيشتر در شمال توسط مخالفين می‌رود. پس برای جلوگيری از فاجعه‌ی انسانی و تلفات مردم بيچاره؛ گريز خود يک راه مردی است. شما را به خدا که لطفاً لطفاً «سر بر گريبان‌تان ببريد» و فرضيۀ انتقال جنگ به شمال و چگونگی گذار تروريزم و القاعده به کشورهای آسيای ميانه را دور از احتمال ندانيد و لاجرم اگر نمی‌توانند جغرافيای کندز و شمال‌شرق را تصفيه نمايند؛ به نيروهای تحت امرتان قومانده‌ی عقب‌نشينی تکتيکی از شهر کندز بدهيد تا مردم راه خود را بيابند و شهر از محاصره‌ی اقتصادی و امنيتی نجات يابد و جاده‌ها به روی عابرين بی‌واسطه باز گردد. شايد تعداد اندکی از مردم به نسبت کار و وابسته‌گی با دولت و نهادهای مدنی و مناسبت‌های ديگر از طالبان هراس داشته باشند و از منطقه به جاهای امن‌تر پناه ببرند (هرچند در اين بيغوله پناهگاه امنی وجود ندارد)، اما بقيه‌ی مردم حد اقل در امنيت نسبی زنده‌گی به سر خواهند برد.

هرچند طالبان با آن چهرۀ کريه و خشن‌شان ترورستانی بيش نيستند؛ اما در مناطق تحت تسلط شان تا هنوز نشنيده‌ايم که مردم را دسته‌جمعی به تيغ کشيده باشند. حالانکه در حول و حوش مناطق زير حاکميت شما کندز و هلمند، بغلان و ننگرهار، بدخشان و فارياب، مزار و کابل و اکثر نقاط کشور هر روزه به صدها سرباز و افراد ملکی و بی‌گناه اعم از زنان و اطفال معصوم به بهانه‌های مختلف جان‌های شيرين‌شان را از دست می‌دهند.

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 252 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.