Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

‘قصــاب کــابل’ در قــرار داد صــلح افغــانســتان بخشـــیده شد! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط همایون بهمنش   
پنجشنبه ، 8 مهر 1395 ، 19:42

همایون بهمنشنوشته: سن انجل راسموسن/گاردین  
برگردان به فارسی: همایون بهمنش
دولت افغانستان یکی از بدنام‌ترین جنگ‌سالاران این کشور را با تقصیرهای گذشته اش که شامل حملات تروریستی و جنایات جنگی می‌شود، به عنوان بخشی از توافق‌نامه صلح با گروه شبه نظامی حزب اسلامی، بخشیده است. این توافق‌نامه روز پنج‌شنبه، پس از ماه‌ها گفت‌وگو به امضاء رسید تا زمینه را برای برگشت گلبدین حکمتیار به زندگی عادی و یا احتمالن زندگی سیاسی جدید مساعد سازد؛ شخصی که در نقض حقوق بشر رکورد دارد. رکورد او شامل کشتاری بی رویه‌یی غیر نظامیان، ترور روشنگران و سر به نیست کردن مخالفان سیاسی اش می‌شود. همچنان رهروان حکمتیار به اسید پاشی بر زنان و داشتند زندان‌های مخفی برای اشکنجه در پاکستان متهم است.  

در مرکز شهر، کمتر از یک مایل دور از محلیکه قرار داد صلح امضاء می‌شود، گروه از فعالان جوان، راه‌پیمایی را علیه بخشش مردی به راه انداخته اند که به عنوان "قصاب کابل" شناخته می‌شود. شعار آنان؛ تصوریست از حکمتیار با دهان خون‌آلود و بینی سوراخ شده با راکت که روی آن نوشته شده است: "جلاد کابل را هرگز نمی‌بخشیم."

این توافق نامه همچنان به رهایی زندانیان حزب اسلامی تاکید کرده و دولت افغانستان را موظف می‌سازد تا برای تامین امنیت دو یا سه موقعیت که رهبران این حزب، مقیم می‌شوند، هزینه پرداخت کند.  

دیده بان حقوق بشر این قرار داد را "توهین بر قربانیان" خوانده و در بیانیه‌یی گفته است: "برگشت حکمتیار بخشی از فرهنگ معافیت از مجازاتی است که حکومت افغانستان و حمایه‌گران خارجی اش در عرصه تعقب نکردن افراد تحت فرمان حکمتیار و جنگ‌سالاران دیگر که کشور را در سال‌های 1990 نابود کردند، است."

از سوی هم تعداد دیگری، ادغام مخالفان مسلح را یک گام با ارزش در پروسه صلح می‌شمارند. در یک مجتمع کارگری، در همسایگی کابل، جایکه باشنده گان آن متحد فرماندۀ تاجیک، احمدشاه مسعود، یکی از دشمنان حکمتیار، دیدگاه های متفاوتی وجود دارد. عبدالصمد، کارگر میانسال در یک دکان عمده فروشی آرد که در زمان جنگ داخلی زندگی کرده است، می‌گوید: "تداوم جنگ راه حل نیست. همه صلح می‌خواهند. نه تنها انسانها که حتا حیوانات هم صلح می‌خواهند." همکار 25 ساله او، محمد ظریف، دیدگاه متفاوتی دارد. او در زمان جنگ های داخلی بسیار جوان بوده، اما کاکا اش ذریعه راکت‌های حزب اسلامی کشته شده است. او می‌گوید: "من نمی‌خواهم که حکمتیار به کابل برگردد. او (حکمتیار) صادق نیست. او (حکمتیار) حمله کننده های انتحاری را آموزش خواهد داد و اگر حامیان او به پارلمان راه یابند، حمله کننده های انتحاری را از زندان آزاد خواهند کرد."

ظریف تنها با برگشت حکمتیار مواجه نخواهد شد. او و دیگر مالیه دهنده‌گان، هزینۀ تامین امنیت رهبران شورشیان را خواهند پرداخت. گزارش شده است که هزینۀ بود و باش، وسایل نقلیه و گارد های امنیتی رهبران حزب اسلامی به اندازه چهار میلیون دالر پر داخته می‌شود.  

حکمتیار که از سال 1997 به گونۀ پنهانی زندگی می‌کند، تا حال به پایتخت بر نگشته است. نه او و نه رئیس جمهور غنی در مراسم امضاء توافق‌نامه حضور داشتند. در عوض توافق نامه توسط حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی، پیر سید احمد گیلانی، رئیس شورای عالی صلح و محمد امین کریم، نمایندۀ حزب اسلامی به امضاء رسید. حبیبه سرابی، یگانه نماینده زن در این پروسه، حین خوانش قرار داد صلح گفته است که غنی و حکمتیار این قرار داد را بعدن امضا خواهند کرد.  

اهمیت نظامی حزب اسلامی در سال‌های اخیر کاهش یافته است. در سال 2013 این گروه حملۀ را سازماندهی کردند که در آن 10 سرباز افغانستانی و 6 سرباز آمریکایی کشته شدند. اما این یک اتفاق نادر بود. از نظر سیاسی، وفاداران او با این توافق می‌توانند صاحب دفتر شوند.  

این توافق ماه‌ها بود که مورد بحث قرار داشت. از نظر یک مقام امنیتی غربی، اصلی‌ترین موضوع مورد بحث، خروج نیروهای خارجی است. حکمتیار به دیل حضور نیروهای خارجی در افغانستان، مد‌ت‌ها امضاء این موافقت‌نامه را نه پذیرفته بود. تا هنوز روی این مسئله اختلافاتی وجود دارد، اما حکمتیار تعهد کرده است دیگر از تروریزم حمایت نخواهد کرد.  

این قرار داد حکومت افغانستان را موظف می‌سازد تا برای بیرون کردن نام حکمتیار از فهرست سیاه سازمان ملل تلاش‌هایش را آغاز کند. حکمتیار در سال 2003 به حیث یک "تروریست جهانی" وارد لیست سیاه ایالات متحده و در همین سال با در خواست واشنگتن وارد لیست سیاه سازمان ملل گردیده بود.  

ابراهیم صدرالدین، سرباز جوانیکه در رخصتی به سر می‌برد، می‌گوید که دعوت حزب اسلامی به حکومت، مورال نیرو های امنیتی را تقویت کرده و طالبان و داعش را ضعیف می‌سازد.  

با این وجود، تفاهم‌نامه صلح با این حزب شاید بتواند گامی باشد برای گفت‌وگو با اصلی‌ترین گروه شورشی کشور یعنی طالبان. با وجود تلاش‌های زیاد حکومت، تا حال گفت‌وگو های صلح با طالبان پیشرفت چندانی نداشته و این شورشیان علاقۀ به گفت‌وگو نشان نداده اند.  

اکثری از باشنده گان کشور به این باور اند که از سه دهه تنش‌های نظامی، تداوم جنگ کار بی‌ هوده است.  

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 223 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.