Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

دست آوردهــای داکتــر محمــد یاســین ضیــا در تخـــار PDF پرینت ایمیل
کی کیست - شخصیت هــــای مـــلی، ادبـــی و تــاریخـــی
نوشته شده توسط شاهرخ فرخاری   
دوشنبه ، 18 مرداد 1395 ، 08:40

دست آوردهــای داکتــر محمــد یاســین ضیــا در تخـــارتخار به عنوان پایگاه مقاومت علیه تروریستان طالب و یکی از ولایت های مهم شمال شرق، با ترکیب نفوس چند قومی، همواره ظرفیت درگیری و نا آمنی را در خود داشته است. هم مرز بودن تخار با کندز و بدخشان و تاجیکستان، از یک سو زمینه را برای توجه باندهای مافیای قاچاق مواد مخدر و حضور تروریستان، میسر ساخته است و از طرف دیگر حضور افراد مسلح از اقوام مختلف در این ولایت، سبب شده است که هر از گاهی بر سر منافع شخصی و گروهی جنجال ها و درگیری هایی  اتفاق بیفتد.


بیکاری و عملی نشدن پروژه های انکشافی در 14 سال گذشته، دلیل دیگری است که مردم تخار به سبب بیکاری و مشکلات اقتصادی به استخدام باندهای مافیا و تروریستان در آیند تا امنیت در تخار را به هم بزنند.

در 14 سال گذشته، مسئولان محلی تخار به ویژه والیان، نه تنها که در رشد و تأمین امنیت این ولایت کاری از پیش نبرده بودند، بلکه از اثر بیکفایتی آن ها باندهای مافیایی در تخار رشد کرده و نا امنی در اکثر مناطق این ولایت توسعه یافت.

در روزگاری که داکتر یاسین ضیا، به عنوان والی تخار مقرر شد قندز به دست طالبان سقوط کرده بود، ولسوالی درقد تخار در تصرف طالبان بود  و چندین ولسوالی دیگر هم زیر تهدید جدی  این گروه قرار داشت.
سقوط قندز و افزایش ناامنی در ولایت های شمال شرق (قندز، بغلان، تخار و بدخشان) مردم این مناطق را نسبت به آینده به شدت سرخورده و ناامید کرده بود. داکتر ضیا، با تجربۀ مسلکی و عملی از دوران مقاومت و فراگیری درس های مسلکی و تجربه در معاونیت ریاست عمومی امنیت ملی، نخستین کاری را که برای تخار انجام داد، جلوگیری از پیشروی طالبان و عقب زدن این گروه در تخار بود. چنانچه که با تقرر داکتر ضیا به عنوان والی و آغاز کارش، نفس تازه به بدن نیروهای امنیتی تخار دمید و مردمی که پس از سقوط قندز و پیشروی طالبان در تخار، نگران بودند به آینده امید وار شدند. او با حضور در خط مقدم نبرد، پس از مدتی ولسوالی درقد را از طالبان دوباره پس گرفت و ساحه نفوس طالبان را در خواجه غار و اشکمش، به شدت تضعیف کرد.
پس از تثبیت وضعیت نظامی، والی تخار تلاش کرد تا به باز سازی تخار، مبارزه با فساد، جلوگیری از خودسری افراد مسلح غیر مسوول توجه شود. او در یک اقدام بی پیشنه، کار ساخت میدان هوایی تالقان را از هزینۀ شخصی خود آغاز کرد. تالقانی که به دلیل نداشتن میدان هوایی شهروندانش به خاطر آمدن به کابل و انتقال مریضی، همیشه دچار مشکل بودند، حالا صاحب میدان هوایی عصری می شوند. کمبود مکاتب در محلات، یکی از مشکلات دیگر تخار بود، والی جدید با اعمار چند مکتب از پول شخصی خودش، کمپاین ساخت مکاتب را آغاز کرد که مردم و تجار در ساختن آن سهم بگیرند و نتیجه تلاش وی، حالا ایجاد چندین باب مکتب در مناطق مختلف تخار شده است.

کار ارزنده دیگیری که داکتر ضیا انجام داد، دور کردن فاصله بین حکومت محلی و مردم بود. اعتماد از دست رفته مردم به حکومت محلی به خصوص والی را او از نو ایجاد کرد. او در آغازین روزهای کارش موانع امنیتی را که در اطراف ولایت قرار داده شده بود، دور کرد. سپس با مبارزه جدی با فساد، اعتماد مردم را به حکومت محلی به صورت فزاینده افزایش داد. او در یک اقدام بی سابقه، رییس دفتر والی، چند سارنوال، رییس عدلیه و شماری از کارمندان را که به فساد اداری آغشته بودند، به نهادهای عدلی معرفی کرد. این اقدام والی و همچنان دلجویی و رسیدگی به مشکل مردم، رابطه مردم با حکومت محلی را به اندازه خوب کرد که مردم در بسیاری از مساجد و خانه ها برای موفقیت و سلامت او مراسم دعا خوانی برگزار کردند و برایش ستایش نامه سرودند.

محبوبیت والی تخار در میان مردم و بازتاب عملکردهایش در رسانه ها، سبب شد که شماری به فکر توطئه علیه او برایند. همانگونه که در آغاز این نوشته ذکر نمودم، تخار از ظرفیت بالایی برای ایجاد بحران و ناامنی برخوردار است. اداره پولیس تخار محلی است و نظر به گزارش ها پولیس خود در تأمین امنیت ولایت و برخورد با عاملان ناامنی تخار، گروهی و جانبدارانه عمل می کند و همین طور در ترافیک مواد مخدر با باندهای مافیایی دست دارد.

از طرف دیگر، وجود باندهای مافیایی، افراد مسلح غیر مسئول، تشکیل بی رویه و گروهی و فرقه یی پولیس محلی در تخار و حمایت حلقات در درون نظام از این گروه ها، چالش دیگری است که روند تأمین امنیت و کارهای اساسی را در تخار به چالش مواجه ساخته است.

همه شاهد بودند که والی تخار در کنار مبارزه جدی با فساد اداری، مبارزه با افراد مسلح غیر مسئول و باندهای مافیایی قاچاق مواد مخدر و اسلحه را روی دست گرفت، این کار قاطعانه او سبب شده که این گروه های تبه کار با حمایت حامیان درون نظام شان، فعال شوند و بخواهند به نوعی فعالیت های موثر و سازنده والی تخار را زیر سوال ببرند.

خلق حوادث جنایی در مناطق مثل روستاق، ایجاد نا امنی در فرخار و جاهای دیگر، سپس فعال ساختن گروه های تبلیغ علیه والی به عنوان بزرگان تخار در مرکز، همه اش توطئه هایی است که گروه های مافیایی و سیاسی که منافع غیر مشروع شان را در خطر دیده اند، به راه انداخته اند تا والی تخار به فشارهای آن ها تمکین کند.

هرچند والی تخار نشان داد که در کنار جسارت و شجاعت و پاک نفسی، تدبیر و دانش مدیریت بحران را دارد؛ اما با این وجود، هیچ مسئولی بدون حمایت مردم نمی تواند در اجرایی برنامه هایش موفق باشد. بنا بر این چالش هایی را که بر شمردیم، می طلبد که مردم آگاه و با فهم تخار، وضعیت را درک کرده و به خاطر اصلاحات و باز سازی این ولایت باستانی، در کنار والی دلسوز و جوان شان باشند.

تخاریان اعم از تاجیک، ازبک، پشتون و اقوام دیگر، همواره برادرانه در کنار هم بودند و خواهند بود. اتحاد و اتفاق ما و حمایت مان از مسئولان دلسوز و خادم، سبب خواهد شد که ولایت مان به لطف خدا، همکاری مردم و دلسوزی مسئولان مثل داکتر ضیا، در آینده نزدیک به عنوان یک ولایت نمونه و پیشرفته تبدیل شود. پس همه باید بادرک وضعیت و خطر دشمن، باید از برنامه های سازنده و دلسوزانه والی جوان مان حمایت کنیم.

 

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 18 مرداد 1395 ، 09:52
 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 198 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.