Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

پروفیسور عبدالاحمد جاوید PDF پرینت ایمیل
کی کیست - شخصیت هــــای مـــلی، ادبـــی و تــاریخـــی
نوشته شده توسط نذیر احمد صوفی زاده تلاشجو   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:18

پروفیسور عبدالاحمد جاویدبه بهانه سالیاد درگذشت زنده یاد پروفیسور عبدالاحمد جاوید
نهم اسد یا مرداد برابراست به روز درگذشت زنده یاد پروفیسورعبدالاحمد جاوید یکی از خدمت گذاران زبان و ادبیات پارسی، علاقه ویژه ایکه براین شخصیت فرهنگی دارم خواستم با این نوشته یادی از ایشان نموده و نگاهی کوتاه به زنده گی، کارهای فرهنگی وعلمی ایشان نمایم.
زنده یاد پروفیسور عبدالاحمد جاوید فرزند میرزا عبدالصمد در برج دی یا جدی سال 1306 خورشیدی برابر به 1927 میلادی در پایان چوک کابل دیده به جهان گشود، پس از سپری نمودن دبیرستان یا مکتب در سال 1322 خورشیدی وارد دانشکده ادبیات دانشگاه کابل شدند، ایشان سپس در سال 1323 خورشیدی با گرفتن بورسیه از دانشگاه تهران به آنجا رفتند و در دانشکده ی حقوق و علوم سیاسی مشغول آموزش های عالی شدند، به سبب عشق و علاقه ویژه ایکه به فرهنگ و ادب پارسی داشتند همزمان با تحصيل در دانشکده ی حقوق و علوم سياسی، در دانشکده ادبيات نيز نام نويسی نمودند.
این شخصیت فرهنگی در سال 1328 خورشیدی مدرک کارشناسی/لیسانس دانشکدۀ ادبیات، و در سال 1329 خورشیدی مدرک کارشناسی یا لیسانس دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه تهران به دست آوردند. پروفيسورعبدالاحمد جاويد دوسال بعد برای پايان رساندن دوره ی دوکتورا خویش به تهران رفت و موفقانه دکتورای ادبيات پارسی را از دانشگاه تهران بدست آوردند.
شادروان داکتر جاويد در سال 1365 خورشیدی برابر به 1986 میلادی از سوی اکادمی علوم افغانستان عنوان اکادميسين و در سال 1366 خورشیدی برابر به 1978 میلادی از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ وقت لقب کارمند شايسته ی فرهنگ را بدست آوردند.
پروفیسور جاوید برعلاوه از زبان مادری خویش که پارسی بود به زبان های پشتو، انگلیسی و عربی وارد بودند و همزمان آشنایی با زبان فرانسوی و روسی نیز داشتند.

زنده یاد پروفیسور جاوید درسمت‌هایی گوناگون وظیفه اجرا نموده بودند که در زیر از چند وظیفه شان نام می بریم:

1.    در سال 1331 خورشیدی برابر به 1952 میلادی رییس رادیو کابل.
2.    در سال 1341 خورشیدی برابر به 1962 میلادی عضوهیئت بررسی کتابهای درسی وزارت آموزش و پرورش.
3.    در سال 1343 خورشیدی برابر به 1964 میلادی به عنوان پروفیسور به دانشگاه تاشکند ازبیکستان رفتند
4.    و در سال 1368 خورشیدی برابر به 1989 میلادی به ریاست دانشگاه کابل برگزیده شدند.

این شاعر و نویسنده بزرگ زبان پارسی از انگشت شمار ادب‌پژوهان افغانستان بودند که پژوهش های سودمندی در گستره ادبیات‌شناسی، زبان و فرهنگ پارسی انجام داده اند. ایشان زبان پارسی را دومین زبان تمدن اسلامی می‌دانستند و با اشاره به گسترده بودن رواج این زبان در قلمروهای اسلامی معتقد بودند که پارسی را نباید زبان یک قوم دانست بلکه این زبان حلقه پیوندی میان اقوام و گوینده گان دیگر زبان‌ها در منطقه بوده است.

گفتنی است که در سال 1382 خورشیدی برابر به 2003 میلادی به پاس خدمت های ارزنده و سودمند زنده یاد پروفیسور چاوید در زمینه فرهنگ وادب پارسی در پنج دهه اخیر، محمد خاتمی رییس جمهور پیشین ایران مدال افتخاری را به نام او به فرزند برومند شان، اخشید جاوید اهدا نمود.
از پرفيسور جاويد تا کنون ده ها کتاب به زبان های فارسی و انگليسی و صدها مقاله به چاپ رسيده است. شخصیت علمی و فرهنگی پروفیسور جاوید در کنفرانس ها و سیمینار های گوناگون بیرون از افغانستان از ویژه گی خوبی برخوردار بودند به طور مثال تنها بین سال های 1368 خورشیدی برابر به 1989 میلادی تا سال 1378 خورشیدی برابر به 1999 میلادی بیش از 80 سخنرانی در بیرون از افغانستان داشتند. در زیر از چند کتاب زنده یاد استاد جاوید یادآور می شویم:
1.    نگاهی به اشعار دری خوشحال خان ختک (تک‌نگاری)
2.    افسانه‌های قدیم شهر کابل
3.    تاریخ ادبیات پارسی دری، این کتاب در سال 1391 خورشیدی توسط انتشارات سعید به کوشش دانشمند گران ارج استاد  محمد حسین یمین و فرزند برومند ایشان اخشید جاوید در608 برگه اقبال چاپ یافته است.
4.    مجموعه مقالات و پژوهش های تاریخی
5.    مجموعه مقالات زیست‌نامه‌ها
6.    مجموعه مقالات و پژوهش های ادبی
7.    مجموعه مقالات و پژوهش های زبانی
8.    و دها رساله و کتب دیگر.
زنده یاد پروفيسورجاويد برعلاوه تدریس در دانشگاه کابل پیش از مهاجرت از افغانستان عضويت چندین سازمان های را نیز داشتند مانند:

1 ـ عضو افتخاری انجمن نويسندگان.
2 ـ عضو شورای وزيران برای آموزش های عالی.
3 ـ عضو انجمن دوستی افغانستان و سازمان ملل متحد.
4 ـ عضو انجمن دوستی افغانستان فلسطين.
5 ـ عضو جرگه بزرگ افغانستان در سال 1365 خورشیدی برابر به 1986 میلادی.
پرفيسور جاويد در سال 1341 خورشیدی با خانم نفيسه کاکر دختر جنرال محمد هاشم کاکر ازدواج نمودند که ثمره ازدواج ایشان چهار فرزند می باشد.
با درد فراوان زنده یاد جاوید در9 مرداد سال1381 خورشیدی در شهر لندن چشم از جهان پوشید و براساس وصیت ایشان به کابل منتقل و در گورستان شهدای صالحین به‌خاک سپرده شدند.
یاد این پیر خردمند، شاعر و نویسنده ی بی مانند و یکی از افتخارات حوزه تمدنی زبان و ادب پارسی جاودان و روح شان شاد باد.

با حرمت
نذیر احمد صوفی زاده تلاشجو
10 مرداد سال 1396
کابل افغانستان

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 96 مهمان آنلاین


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.