Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

ســرود آزادی PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نظــمی
نوشته شده توسط محمد عزیز (عزیزی)   
سه شنبه ، 28 تیر 1390 ، 11:18

محمد عزیز (عزیزی)با استقبــال از غــزل معـــروف ابوالقــــاسم لاهــــوتی

برادران وخوهران ارجمندم!
با عرض سلام،
 انگیزۀ سرودن این غزل (سرود آزادی) را که با استقبال از غزل ابوالقاسم لاهوتی شاعر بلند آوازه و شخصیت آزادیخواه ایران نگاشته ام، می خواهم مختصراً برای تان باز گو کنم. دیروز 26 سرطان بود روزیکه محمد داود خان در سال 1352 با کودتای سفیدی دودمان نظام شاهی را بر هم چیــد، ونظام جمهوری را جایگزین نظام کهنـــۀ شاهی نمود.

من دیروز در سایت وزین هرات آن لاین، بمناسبت سالروز کودتای 26 سرطان سال 1352 گذارشی را که بقلم نویسندۀ توانا صبو رالله سیاه سنک از جریان بشهادت رساندن محمد داود خان توسط مسببین کودتای ننگین وخونین هفتم ثور 1357 نگاشته شده بود خواندم. وبراستی گر چه خودم در جریان کودتای ثور در کابل بودم وحتی در چوک نادر پشتون کابل شاهد فیر تانکها ی کودتا چیان بالای ارگ ریاست جمهوری هم بودم.

 لیکن کودتا چیان جریان بشهادت رساندن محمد داود خان را از نظرها مخفی نگهداشته وحتی محل دفن او وخانوادۀ اورا هم مخفی وپنهان نگداشتند لیکن غافل از آنکه:
«خون نا حق دست از دامان قاتل برنداشت»

«دیده باشی لکــه های دامن قصـــاب را»
 وبعد از سی سال آتش خون شهید محمد داود خان وسایر شهدای افغانستان زبانه کشید و وطومار ننگین وسیاه نظام کوتائی هفتم ثور 1357 وحتی کمونیسم بین المللی را در هم پیچید.

 هم چنین آقای صبورالله سیاه سنگ وتنی چند بعد از سالیان دراز، اصل جریان شهادت محمد داود خان شهید را باز گو کرده وموشگافی کرده ومطالب در خور توجــۀ را بازگو کرده اند.وجای دارد تا از جناب سیاه سنگ همه اهل قلم ونگارش در افغانستان تشکر کنند.

هر چند کودتای 26 سرطان داود خان، فصل نوینی را در زمینۀ پیشرفت اقتصادی وانکشاف اجتماعی،در همه عرصه های حیات مدنی ملت مسلمان افغان باز کرد، اما متاسفانه، این کودتا بعنوان سنت غیر حسنۀ، زمینه ساز کودتای فاجعه انگیز هفتم ثور سال 1357 گردید، که در همان روز و جریان آغازکودتا محمد داود خان وتمام اعضای خانواد ه واقاربش که در ارگ بودند توسط کودتا چیان وابسته به خلق وپرچم شهید گردیدند.
آنچــــه مرا امــــــــروز وادار به استقبال این غزل معــــروف فرخی یزدی (شاعر آزادی خواه ایران) نمود که در روز کودتای ننگین هفتم ثور بعد ازینکه محمد داود خان وخانواده اش را بشهادت رساندند، این سروده را که با آهنگ هنرمند جوان کشور احمد ظاهر تنظیم شده شده بود ازطریق تلویزیون ورادیوی افغانستان پیهم پخش میکردند، وبا کمال وقاحت حرکت کودتائی، ضد ملی وضد آزادی ونوکری وبندگی به اجانب را رنگ انقلاب آزادی خواهی داده وباسرود آزادی وآهنگ زیبای احمد ظاهر بخورد مردم میدادند. خودم با تنی چند وقتی این آهنگ را که با آواز بلند در لیلیۀ پوهنتون کابل پخش میشد می شنیدیم، بغض گلوی ما نرا فشار میداد وبر مسببین این حرکت ضد ملی وضد آزادی وحرکت وطن فروشانه (باند خلق وپرچم) لعن ونفرین میفرستادیم، ودیری نپائید که در زندان پلچر خی کشتن آواز خوان وهنر مند جوان واولین سرایندۀ این سرود آزادی (احمد ظاهر) را که توسط باند سفاک وپلید حفیظ الله امین صورت گرفته بود، مانند هزاران هزار هم وطن دیگر شنیدیم.
 امروز یادم ازسالروز 26 سرطان سال1354 (کودتای محمد داود خان شهید) وهم چنین کودتای ننگین هفتم ثور سال 1357 خلقیها آمد واین سرودۀ وآهنگ را خواستم استقبال نمایم. امیدوارم خداوند شهادت داود خان وخانواده اش را بپذیرد واز اشتباهاتی هم که درزمان حیات سیاسی خویش مرتکب شده بود، خداوند قلم عفو بر آن بکشد. وهمچنین خداوند روح همه شهدای انقلاب اسلامی را نیز شاد داشته وجنت الفردوس را نصیب همــه شهدای افغانستان بسازد.

ســرود آزادی

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

«زندگی آخر سر آید بندگی در کار نیست »(1)
بندگی گر شرط باشد زندگی در کار نیست

 

«زندگی آزادی انســان واستقلال اوست»

 «بهر آزادی جدل کن بندگی در کار نیست» (2)

 

عقل وآزادی کمالِ نـــوع انسـان بـــوده است
 گر بداری این کمــال شرمندگی درکارنیست


گـر براه حـــریت بارد، به سـر باران تیـــر

 می شتاب مردانه و پسماندگی در کار نیست

 

در اسارت هیچ نبود ِعــّزتی بر هیـــچ کس

 غیر آزادی ترا فرخنـدگی در کار نیست

 

در رکـاب غیــر رفتن کی بمقصــد میرسی؟

خود بباید حرکتی، درماندگی در کار نیست

 

مرکبت را گـــر برانی در رکاب دیگـــران

غیر، فرمان گر دهــد، رانندگی در کار نیست

توســــن آزادگی را میتوان جـــولان نمــود

 از اسارت دور شو، پسماندگی در کار نیست

 

در بهـــای بنـــدگی بخشنــد اگر دولت ترا

فقــر باشد بهترت، دارندگی در کار نیست

 

اختیــار خـــانــۀ ویران ترا بس به کــز آن
 گر نباشد درَکــَفت، سازندگی در کار نیست

 

تا برخسار و جبینت از اسارت داغهـــاست

ننگ وخجلت باشدت، زیبندگی در کار نیست

 

گر بسوزاند وجود وریشه ات را آفتــاب
مهر را برگو دگر تابندگی در کار نیست

 

آفتاب حــــریت روشن نــمــــاید هر طرف

 بر چراغ غیر گـو، رخشندگی درکار نیست

 

رمزقفل حریت در نزد دشمن نیست هــان!

در وجود خود نگر جویندگی در کـــار نیست

 

گرکسی بر عقل ودین و ِملک تو بازی کنــد
 دور کن تقلید را، سر تمبگــی در کار نیست

 

حلقــــه را بر آستـــان حضرت مــــولا بزن

درب غیر او مرو،درماندگی در کار نیست

گر بــدرگاه خدا سایی جبینت عــّزت است

 سر به غیر درگهش افکندگی در کار نیست

 

عـُمر خضرت گر دهنــــد اندر بهــای حُــّـِریت
مرگ بهتر ای «عزیز »،پایندگی در کار نیست
پایان
--------------------------------------------

یاداشتهـــا:
 1- بر گرفته از غزل معروف ابوالقاسم لاهوتی

2 - بر کرفته از غزل ابوالقاسم لاهوتی شاعر آزادی خواه ایران


روز دوشنبه 27 سرطان سال 1390 ساعت 19:20 - لندن

برابر به: 2011-07-18 میلادی

ویا مطابق به: شانزدهم شعبان المعظم سال 1432 هجری قمری

این ایمیل آدرس توسط Spambot ها محافظت شده، برای مشاهده آن باید جاوا اسکریپت را فعال کنید

 

 

 

 

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ، 28 تیر 1390 ، 11:30
 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 106 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.