Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

یــادی از اســـتاد ذبیـــح الله شـــهید PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نظــمی
نوشته شده توسط شفیق احمد ستاک – تورنتو   
سه شنبه ، 24 آبان 1390 ، 14:30

یــادی از اســـتاد ذبیـــح الله شـــهیدبه یادبود از سالروز شهادت استاد عبدالقادر "ذبیح الله" شهید، یکی از شاهکارهای ادبی استاد سخن، خلیل الله خلیلی که در رثایِ سردار رشید اسلام، فرمانده جبههء بلخ، استاد ذبیح الله شهید سروده شده است را، به خوانندگان گرامی و دوست داران این مجاهد نستوه، تقدیم میدارم. البته این مرثیه را در سال 1364 خورشیدی در پشاور پاکستان خوانده وتقریباً حفظ نموده بودم که با گذشت سالهای متمادی، برخی از ابیات آن از یادم رفته بودند.

 اما بازهم ضمن جستجو در "انترنت" و وارد نمودن فشار بر حافظهء ضعیف خویش صبح امروز دوشنبه 23 عقرب 1390، فکر میکنم که تا 95 درصد موفق شدم تا این آفریدهء فرید ادبی استاد خلیلی را مرتب نموده وجهت نشر آن در سایتهای انترنتی اقدام کنم تا باشد که یادی از این شیرمردِ کوهپایه های دوران جهاد ملت غیور افغانستان را، در خاطر دوستداران و همسنگرانِ وی، زنده نمایم. البته بخشهایی از این مرثیه، در مقالات و آثار ادبی بعضی از نویسندگان وشعرای کشور، مورد اسفتاده قرار گرفته اند که ضمن راه اندازی یک جستجوی مختصر در " گوگل" میتوان آنرا مطالعه نمود. ولی پس از مرورِ تعداد زیادی از این مقالات و نوشتار ها، یک نکته برایم روشن شد که به غیر از یکی از برادران در " فیس بوک" یا "کتابِ چهره ها"، بسیاری از نویسندگان وشاعرانی که این شعر استاد خلیلی را در مضامین ومقالات خود مورد استفاده قرار داده اند، هیچ اشاره ای بر این موضوع نکرده اند که مرثیهء آتی اصلاً در رثای فرمانده جبهه بلخ استاد عبدالقادر ذبیح الله شهید، چند روز بعد از شهادتش، توسط استاد سخن خلیل الله خلیلی سروده شده است. در پایان از خوانندگان گرامی صمیمانه تقاضا میکنم که اگر اشتباهاتی در این مرثیه پیدا کردند، جهت اصلاح آن، ابراز نظر نموده و با انتقادات سالم واصلاح طلبانه خویش، بر این حقیر، منت گذارند.

بااحترام

شفیق احمد ستاک – تورنتو

این ایمیل آدرس توسط Spambot ها محافظت شده، برای مشاهده آن باید جاوا اسکریپت را فعال کنید

 

" نالـــــهء جانکــــــاه"

باز شد باز، درِ رحمت و احسانِ خدای
باز شد، شاهد انوارِ ازل چهره گشای

باز شد بیرقِ گلگونِ شهیدان بر پای
باز آیینهء تاریخ شده جلوه نمای

باز در بارگهء قلعه گشای خیبر
بوسه برخاک زند، جبههء ماه و اختر

 

دوستان! نعرهء تکبیر عزیزان از چیست؟
این چراغان به سرِ قبر شهیدان از چیست؟

مرغِ حق بر زَبرِ عرش، پر افشان از چیست
بلخ را این همه انوار درخشان از چیست؟

باز از بام فلک طرفه صدا می آید
در گشایید که مهمان خدا می آید

در گشایید که این تحفه بما می آرند
عاشقان سجدة تعظیم بجا می آرند


خاکیان هدیه بدرگاه خدا می آرند
کشتگان نامه تسلیم و رضا می آرند


این تنِ غرقه بخون گشته ذبیح الله است
سر و سردارِ سپه، مردِ خدا آگاه است

 آسمان عرضه کند شرحِ مبارک بادش
خاک نازد که نصیب است، چنین اولادش

حور، گل دسته نماید به بهشت از یادش
طرفه شاگرد که شد عشقِ خدا استادش

ای خوش آن مرد که آورده بدر است وحنین
ســبق مــهرو وفا خـوانده زپیــکارِ حسین

 یادِ آن سروِ بخون خفتهء ما باد بخیر
یاد آن یار سفر کردهء ما باد، بخیر

یاد آن قائدِ برجستهء ما باد، بخیر
یاد آن سرور وسردستهء ما باد بخیر

یادِ وی، نقش به دیباچهء دلها باشد
تا وطن باشد و دل باشد و دنیا باشد

 

این شهیدان گل سرخ چمن رحمانند
مـــایه ناز زمــین مفــخرت انسانـند

کشته یک نگه از پیشگه جانانند
کـــشتگانند ولی زنــدهء جـاویدانند

باد رحمت به تو ای قاید با دردِ جهاد
نازش بلخ بر این یار جـوانمرد جهاد

 

بود سرباز وطن سرور و سردار وطن
نام وی نقش بخون است به کٌهسار وطن

هست جایش بدل مردم بیدار وطن
خادم دین خدا، قائدِ غمخوار وطن

پوش تابوت وی از پرده جانها باید
تـربتش بـــر زبـــر مسند دلها بــاید

 

مصلحت بین من آنست که افغان نکنیم
بر شهیدان وطن، اشک به مژگان نکنیم

گریه بر زندهء نازندهء شادان نکنیم
خاطر از رفتن این قوم پریشان نکنیم

آنکه بر بالِ مَلـَک سویِ خداوند رود
با دلِ مطمئن و خاطر خرسند رود

 

سراگرخفت بخون شکرکه سنگرباقیست
بهرخونخواهی وی صد سرِ دیگرباقیست

مــلتِ مـــومنِ ســـربازِ دلاور بـــاقیـــست
گــنبدِ شــیرِ خــدا فاتــح خـیبر باقیــست

روید از قطرهء خونش، دل وجانِ دیگر
شیر مردی دگر و قلعه ستانی، دیگر


**********

 

 

Advertise your business here. Click to contact us.
 • ناصرالدین مظهری  - تشکر
  خیلی زیبا بود. من همه اش را خواندم هیچ سکته نداشت. خیلی زیبا وخاطره آور بود. من هیچ آگاه نبودم که اس تاد سخن به این مرد بزرگ مرثیه گفته. برای من بیخی تازه وجانبخش بود.
  مظهری دانشجوی دکتری در شهر قونیه ترکیه
 • ناشناس  - شهید فرهیخته
  با عرض سلام وارادت خدمت استاذ شفيق احمد ستاك
  دوست عزيز خداوند به شما اجر بدهد كه از اين شهيد نامي و فرزند عزيز و دلبسته اسلام كه جان شيرين خود را فداى دین و آرمانهای اسلامی اش نمود؛ یاد آوری نمودید. د رست استاذ ذبیح الله شهید یکی از فرماندهان نیک نام جهاد مردم افغانستا محسوب میشود, که از میان رنگها ب ه گفته استاذ خلیل الله خلیلی مرحوم رنگ خون را برگزیدند. من از خداوند یکتاهی که به خاطر عشق به دین او شهیدان جان های خود را فدا میدارند؛ میطلبم که روح آن شهید گرامی و همه شهدای عزیز کشور ما را شاد و به شت برین را نصیب شان گرداند.
  احمد راشد - کویت
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 123 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.