Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

Warning: preg_match(): Compilation failed: regular expression is too large at offset 46 in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/components/com_comment/joscomment/utils.php on line 607
فـــدرالیســــم در افغـــانســـتان PDF پرینت ایمیل
صــدا و تصــویر - ویدیو هـــای نشــر شـــده در خــــاوران
نوشته شده توسط بی بی سی فارسی   
جمعه ، 27 خرداد 1390 ، 12:10

Advertise your business here. Click to contact us.
 • Arian
  Latif Pedram yak daneshmand wa siasat madare ba tagroba ast , waqean ke behtaren sestom ra khahan as
 • بنده حقیر
  بنده دراین بحث بانظریات آقای پدرام موافقم چونکه درزمان کنونی یک همچون نظام میتواندراه حل برای تمام ا قوام کشورباشدنظام فدرالی میتواندماراازاین کشتی ناخداکه به گرداب تروریزم وعامیان تروریزم گیرمانده ودر حال غرق شدن است نجات بدهد.
 • heydar  - Fidralizm
  Pargar barnamai aali bud darkabel mentaha hanuz
  ma afghanha dar afghanistan az ettiaati khubi barkh ordar nestem Omedwaram inbarnamara agar edamah bedin behtar meshawad.bazham mersi heydar
  dk.
 • جهانگیر
  آقای سروش شما به عنوان یک دانشجو و یک جوان روشنفکر، فکر باید طریق درست و رسمی حرف زدن را بدانید، است فاده ای این کلمه ای صاحب خیلی عقب گرایانه است، صاحب یا صیب کلمات استبدادی هستند که بیشتر در زمان فئو دال ها در پاکستان و هند برتانوی رایج بوده است و از طریق برادران پشتون به افغانستان هم آورده شده است، ما در فارسی کلمه ای آقا داریم که معادل عنوان رسمی مستر در انگلیسی هست که قبل از نام خانوادگی مرد می یاید و خانم قبل از نام خوادگی خانم ها، چون در پشتو ما چنین کلمه ای نداریم، اگرچه می شود از کلمه ای شاغلی قبل از نام خانودگی مرد در پشتو استفاده کرد ولی دوستان پشتون ما و رسانه های پشتو زبان هم چون تف کر سنتی دارن و به این چیز ها فکر تا حال نکرده اند، همین کلمه ای صاحب را استفاده می کنند مثال خپلواک صاحیب یا صیب، صاحب و مالک همه ای ما خداوند است.

  لطفاً زبان پارسی را بیشتر از این آلوده نکنید.


  شاد و موفق بایشد..
 • علیرضا  - تجزیه افغانستان
  بنظر من دیگر همزیستی قومیتی در افغانستان امکان ندارد باید هرچه سریع تر از این بد بختی نجات یابیم به عنوان میسال شاهد اینتخاب رئیس مجلس بودیم که در با روسوائ فراوان در آخر مجبور شدن یکی را از عقلیت این تخاب کند پس تنها راه برای رفاع مردم افغانستان تجزیه است بس
 • علیرضا  - به امید تجزیه افغانستان
  در ضمن من موضع سایت شما خوشم آمد و شمارا لینک کردم ممنون
 • ali  - Nezami fedrali
  Nazar jenabi Pedram aali ast. wa mukhalif nazar Hashimi astam. agar Hashimi doorost mefermayed chera khodash qandahar rafta tadris namikoonad. Jawab roshan ast chera zood mourood entehar qarar khawhad girift.
 • ناشناس
  بسیار خوب بود به فکر من یگانه راه رهایی از قبیله نظام فدرالی یا هم به کلی تجزیه این مملکت است
 • ghulame-wahdat
  latif padraam:EVERY BODY LIKES YOUR IDEA,YOU ARE VERY EDUCATED AND HONIST MAN , THATS WHY ALL HAZARAS LIKE YOU,ALL TAJIKS , UZBEK AND OTHERS LIKES YOUR IDEA AND YOUR FEDRAAL SYSTEM PLAN,,,SO YOU ARE NOT ALON , MY BROTHER, LET US GO TOGETHER ALL OF US WE CAN D O SOMETHING. THERE IS NO WAY TO LIVE WITH FASHIST BECAUS THEY WANTS US LIKE MERZA QALAM, JOWALI AND KALLA KHAM......MY PADRAAM YOU CAN BE A GOOD LEADAR YOU ARE ACCEPTED BY HAZARAS ,TAJIKS,UZBEK TURKMAN AND AIMAQ
 • عارف  - لطیف پدرام
  تا جایی که من این بحث را مشاهده نمودم، دریافتم که اقای پدرام به شکل خودخواهانه سعی میکند که نظر خود را بالای استاد دانشګاه قبول کند، ولی برخلاف استاد دانشګاه خیلی ادم سنګین، باحوصله و ادم منطقی به نظر میاید، درست است که اداره کنونی افغانستان راه حل بحران کنونی نیست، ولی نباید از نظام فدرالیسم انتظار معجزه را داشت، فدارلیسم افغانستان را به سوی تجزیه میبرد، و تجزیه به نفع هیچ قوم در افغانستان نیست، من همرای استاد دانشګاه کاملا موافق هستم، افغانستان را نباید به سویس یا نظام فدرالی امریکا مقایسه کرد ، فلهذا فدرالیسم در افغانستان نتیجه خوب نخواهد داشت.
 • نیزک تاجیک

  آقاسلام این نظام فدرال دیگر حلال مشکل سرزمین ما نیست تجزیه تجزیه تجزیه این اوغانا راست می گویند تاک ه اوغان باشد بگفته خودشان روی ودانی را نمی بینید. فرهنگ اوغان از آغازین تاریخ شان تا حال کشتن زدن بر دن چور دزدی رهزنی چپاول انتحار انفجار و زمین سوخته است . آقای پدرام شخص با علم با دانش مدبر و انسان دوست وبا ایمان انسان پروریست ایشان می خواهند تا مردم ما در سرزمین واحد با قانع بودن اقوام از شهروندی کشوری بسازد یکپارچه ولی کو عقل سلیم در بدن سالم این اوغانا همه مریض اند همه روانی اند بخدا 99 درصد این مردم مریضی روحی دارند . اگر روانی نباشند. برای چه تلاش دارند تا هر کسی نام ونشان و دانش وفهم داش ت
  از دم تیغ عبدالرحمن خانی تیرش کنند. در همین سایت نظر آقای الاوغانی را بخوانید حتی با حرف (پ) سری سازش ندارد پدرام را فدرام می نویسد. و اختار نابودی فزیکی آقای پدرام را هم داده این نشان میدهد که در تمام قوم اوغان فرهنگ ترور و قتل و کشتار نهادینه شده است و این طایفه درست رقم زرعجم از کشتن انسانها ل ذت می برند. الافغانی یاید بدانی که تو وامثالت را ما از نسل آدم وانسان جدا میدانیم شما فقط به رویت آد مید در حقیقت حیوان درنده ی بیش نیستید. این اتهام نیست شما بارها وبارها این ادعای مارا با قلم و قدم ت ان اثباط کرده اید. اگر داد گاهی باشد وشما در دادگاه حاضر شوید ضرورت به شاهید و اسناد ومدرک نیست همین نوشته های شما و نظرات شما در سایت ها کافیست که برای ابد پشت میله های زندان داد خواهی بمانید تا بی گ ندید.
  نیزک تاجیک
 • علیرضا  - فقط تجزیه
  من با نیزک تاجک موافقم یک عمر دیگر اقوام در کشور که به استلاع افغانستان که عنوانش رااز آن خود میدا نند سرکوب کردن این ها کلا ادم های هستن که از آن طرف بام افتاده چرا در مناطیق که آنها ساکن ان سلح و آ رامش وجود ندارد چه در باکستان چه در افغانستان با اینها ما به جا نمیرسیم فقط تجزیه تجزیه و تجزیه
 • ضمیر
  این به اصطلاح استاد دانشګاه چقدربی منطق صحبت مینماید.فقد تنهاصحبتش تااخیر اینبودکه ،فدرالیسم یاتجسیه .
  ازین اقاسوال شود که آیا بدون فدرالیسم اګراقوام بخواهند نمیتوانند خودرا تجزیه ومستقل اعلام نمایند .
  آیاتاریخ فلاکتباراوغانستان بابایی قوم پشتون بردیګر اقوام را ندارد؟
  چرا یک تاجیک یاهزاره ویا ازبک نمیتواند در مناطق جنوبی مانند پکتیا هلمند وقندهار ودیګر ولایات طالب نشین صاحب هزاران جریب زمین باشد ،درحالیکه یک پشتون درشمال ومناطق مرکزی میتواند هزاران جریب زمین را غضب و مردم بومی انجارا به خدمت خو یش بګمارد.
  همین دولتیکه امروز شمابه اصطلاح استاد از آن دهل دموکراسی را میزنید،آیا درقسمت تقسیم مناب ع چقدر بین اقوام وولایات مساویانه ارج میګذارد؟
  آیا همین دولت مانع پیشرفت هرات درزمان ولایت اسماعیل نشد و ادعایش این نبود که هرات باید بادیګر ولایات البته که هدفشان ولایات طالبنشین بودرشد متوازن داشته باشد.
  درحالیکه ماشاهدآنیم که ملیاردها دالر ازتخصیص کمکهای بادآورده جهانی با امتیازات بلند به مناطق طالب نشین جنوب داده میشودولی به مناطق مرکزی وشمال به اصطلاح از ګاو را غدودش میرسد.
 • لطیف آریا  - fedralism
  فکر میکنم فدرالیزم راه معقول و خواست مردم است.
  چون مردم درست فهمانده نشده و مردم از تحصیل دور اند ف کر میکنند که فدرال به معنی تجزیه است.
  اقای پدرام شخص عالم و دانا است و خیلی خوب نظریات خود را به مرد م تشریح میکند اما سخنان شان باید به گوش همه برسد و مردم فهمانده شود.
  ممنون
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

آخرین به روز رسانی در جمعه ، 27 خرداد 1390 ، 15:42
 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 77 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.