Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

دمی بــا آشپــزهنــرمند و مبتــکر ولایت پــروان PDF پرینت ایمیل
فــــرهنگی - کتـــابخـــانه خــــاوران
نوشته شده توسط محمدصابر صفار   
پنجشنبه ، 30 مهر 1394 ، 11:10

دمی بــا آشپــزهنــرمند و مبتــکر ولایت پــروانتهیه غذا های متنوع و لذیذ، بخشی جدایی‌ناپذیر از رسوم و فرهنگ ریشه‌دار مهمان‌نوازی، جوانمردی و عیاری مردم کشورما را تشکیل می‌دهد؛ چون غذا وسیلۀ برای نشان‌دادن خصلت‌های معنوی و شیوۀ زندگی مردم و رسم عزت داری و  دوست گزینی است و ویژگی غذا های هر منطقه بازتاب‌کنندۀ تنوع جغرافیایی و قومی همان مردم را نمایش می دهد که هرکدام دارای مزه و لذت خاص خودش است و هر نوع غذا به تناسب و فراخور اقلیم، محصولات زراعتی و حیوانی مردم منطقه طبخ می‌شود.
اما نقش ارزنده و مهمی را که برای تهیه یک غذای خوب، لذیذ و مزه دار ایفا می کند آشپز است، زیرا آشپز ماهر و مبتکر می تواند در تهیه غذا ها تنوع و نوآوری ایجاد کند.
حالا جوانی که آشپزی را هنرمندانه پیش می برد و توانسته است در وقت کم خیلی از غذا های متنوع را نوآوری کند و آنچه را تجربه کرده است برای دیگران نیز برساند به شما معرفی می نماییم.
محمد شعیب اکبری؛ جوانی که 21 سال دارد و 12 سال می شود که هنر آشپزی را از خانواده خود که سابقۀ 80 ساله در هنر آشپزی دارند، آموخته است.
محمد شعیب اکبری فرزند نورآغا نواسۀ مرحوم حاجی محمدجان، از شهرچاریکار است که مردم چاریکار به نام و اوصاف نیک پدرکلان محمد شعیب آشنایی دارند.
اما این جوان نسبت به خانواده و سایرآشپزان محلی متفاوتر می اندیشد و نو آوری های خوبی در عرصه تهیه غذا های محلی دارد و هر بار تهیۀ غذا ها و خوردنی های جدید را تجربه می کند.
آقای شعیب که تاکنون به سطح بکلوریا تحصیل نموده است اما در هنر آشپزی و نوآوری غذاهای متنوع دست بالایی دارد که توانسته تجربیات خود را به روی کاغذ نیز بیاورد تا همه ازآن استفاده نمایند به همین انگیزه نخستین اثر آقای شعیب اکبری کتابی است که زیرعنوان(هنر آشپزی محلی) در 180 صفحه چاپ گردیده است و کتاب دیگرموصوف که تحت نام (پخت و پز و تدبیر منزل) که درآن بیشتر از 300 نوع غذا با طرق طبخ آن معرفی شده است به زودی چاپ خواهد شد.
آقای محمد شعیب اکبری می گوید: «تاکنون(300) نوع غذای گرم، سلاد، سوپ و غیره خوردنی ها را نو آوری کرده است که بیشتر این غذا ها از قدیم در ولایت پروان مروج بوده که با گذشت زمان طبخ آن فراموش گردیده است.
این جوان ادعا دارد که: «غذا های مانند پلو میوه یی- ماچ پلو سبز- فیرینی بادامی- آشک ترکاری، نارنج پلو سبز و غیره غذا های محلی پروان را با تغییر طرز تهیه، خودش نو آوری کرده است.»
محمد شعیب در رقابت های آشپزی در کابل نیز اشتراک نموده که در برنامۀ(59 دقیقه دوئل) که از شبکۀ تلویزیونی آریانا نشر می شود یعنی در حدود یک ساعت "یاقوت پلو صافی- سوپ انار و سلاد میوه یی انار"  را تهیه نموده که دراین رقابت مقام دوم را بعداز آشپز طلایی افغانستان کسب کرده است.
محمدشعیب اکبری؛ عشق و علاقه خاص، به هنر آشپزی دارد و می خواهد غذا های که نوآوری کرده در محفل و مهمانی های دوستانه، نخست در شهرچاریکار مروج سازد او می گوید که: «بهترین آشپز آن است که از مواد کم و ارزان چیز با کیفیت و با مزه پخت نماید چون هرآشپز آنچه را که می خواهد به حیث یک غذای نو به استفاده مردم پیش نماید باید اقتصاد و درآمد مردم را نیز درنظر بگیرد تا مردم با شوق و اشتیاق غذاهای نو را تجربه نمایند.»
به باور این آشپزجوان، در افغانستان بیشتر از هزاران نوع غذا وجود دارد که بیشتر غذا ها در هر ولایت کشور از شهرت و مزه خاص برخوردار است، مانند:(قابلی پلو ازبکی، سبزی پلو، کیچری قورت، شوله غوربندی، شوربای چاریکاری، کباب تکه، کباب شامی، کباب داشی، چوپان کباب، کرایی گوسفندی، آشک، آش، منتو،  بولانی گندنه، کلولی گنجشک، کوفته، بورانی بادنجان سیاه، آچار بادنجان سیاه، چتنی رومی و مرچ سرخ، دوغ بادرنگ، قیماق چای، شیریخ، شورچای، مستاوه، بولانی تنوری، نان خاصه، نان چپاتی، نان رُت، نان روغنی، نان لواشه، نان اُزبکی، نان تاوه گی، نان پرکی و نان جواری) که جمله این غذا ها(شوله غوربندی، شوربای چاریکاری، کلولی گنجشک، قیماق چای چاریکار، بولانی گندنه، کباب تکه، نان چپاتی بره پیچ، دوغ بادرنگ، بولانی تنوری و شیریخ) به طور خاص مربوط به ولایت پروان می باشد واکثریت مهمانانی که به این ولایت می آیند بعید است که ازین غذا و خوردنی ها یکی را فرمایش ندهند.
همچنان در ولایت پروان برخی غذا ها و خوردنی های محلی بومی تا هنوزهم مروج است که خیلی از خانواده ها به طور هوسانه آن را تهیه می نمایند مانند:(پاوه تخمی، پیاوه شبتی، اشکنه پیاوه، کلولی خمیری، شوله شبت دار، شیرین برنج، سبزی خلاوک، پیتی، دلده، سمارق، اوماچ، قورمه زردک و شلغم، حلوای گری، حلیم، لیتی«تاسوو» کاچی و غیره)
آقای محمد شعیب می گوید: اکنون شماری از غذا ها و فراورده های محلی جایش را به انواع حبوبات و سبزیجات داده است یعنی مردم حالا بیشتر از(لوبیا، نخود، ماچ، دال، نسک، متر، سایبین، بامیه، فاصلیه، کچ خیال، کرم، گلپی، کدو و کچالو) استفاده می نمایند. همچنان با ایجاد رستورانت و هوتل های معیاری به سطح جهان در افغانستان، تهیه و خوردن غذا های خارجی، در شهرهای بزرگ کشور نیز مروج شده است که مردم زیاد علاقمند استفاده آن می باشند مانند: (انواع پیتزا، بریانی، انواع برگر، ساندویچ، بیف برگر، سلاد میوه یی، سوپ مرغ و...).
این آشپز مبتکر یکی از اهداف هنر آشیزی اش را زنده نگهداشتن غذا و خوردنی های اصیل کشور می داند و موصوف منظور از دو جلد کتابی را که در مورد انواع پختنی ها تحریر نموده است و یک جلد آن اقبال چاپ یافته می خواهد تا نسل های آینده به غذا و خوردنی های با کیفیت محل شان آشنا باشند و موصوف؛ دیدگاه بلندی نیز دارد که به باور او کتاب هایش به زبان های خارجی و یا انگلیسی ترجمه تا غذا و خوردنی های افغانی در دیگر کشور ها مروج گردد.
محمدشعیب اکبری آشپزجوان و مبتکر ولایت پروان از نهاد های مسوول گلایه هم دارد که با وجود زحمات و خلاقیت هایش در جهت هنر آشپزی، مورد توجه و تشویق مسوولان امور قرار نمی گیرد تا بیشتر و موفق تر در این عرصه فعالیت نماید، موصوف به خاطر رشد و رونق آشپزی افغانی برای نخستین بار انجمن فرهنگی آشپزان را درشهرچاریکار مرکز ولایت پروان ایجاد نموده که مسوولیت ادارۀ آن را خودش به عهده دارد.
Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 108 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.