Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

Warning: preg_match(): Compilation failed: regular expression is too large at offset 46 in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/components/com_comment/joscomment/utils.php on line 607
کــی کیست در فــرهنــگ بــرون‌ مــرزی افغــانســتان PDF پرینت ایمیل
فــــرهنگی - کتـــابخـــانه خــــاوران
نوشته شده توسط بی بی سی فارسی   
چهارشنبه ، 12 اسفند 1388 ، 11:59

کــی کیست در فــرهنــگ بــرون‌ مــرزی افغــانســتان"کی کیست در فرهنگ برون‌ مرزی افغانستان"، عنوان فرهنگ است دو جلدی است که به تازگی، جلد دوم آن در سوئد چاپ و منتشر شده است. جلد نخست این فرهنگ، در سال ۱۳۸۴ توسط "شورای فرهنگی افغانستان" در سوئد منتشر شده بود. این کتاب که نخستین فرهنگ مربوط به فعالان فرهنگی افغان در خارج از کشور به شمار می‌آید، به همت استاد رسول رهین تدوین و ویراستاری شده است.

سه شنبه 26 ژوئن 2007 - 05 تیر 1386
سپیده زرین پناه، در سوئدپروفیسور رسول رهین

فــرهنــگ دوجــلدی فعــالان فــرهنگی افغــانســتان در خــارج
"کی کیست در فرهنگ برون‌ مرزی افغانستان"، عنوان فرهنگ است دو جلدی است که به تازگی، جلد دوم آن در سوئد چاپ و منتشر شده است.

جلد نخست این فرهنگ، در سال ۱۳۸۴ توسط "شورای فرهنگی افغانستان" در سوئد منتشر شده بود.

 

این کتاب که نخستین فرهنگ مربوط به فعالان فرهنگی افغان در خارج از کشور به شمار می‌آید، به همت استاد رسول رهین تدوین و ویراستاری شده است.

این فرهنگ دو جلدی، شرح حال حدود دوصد تن از نویسندگان و فعالان فرهنگی افغان در خارج از کشور را در بر گرفته است.

 

گردآوردنده کتاب "کی کیست در فرهنگ برون‌مرزی افغانستان"، تلاش کرده تا اطلاعات خلاصه‌ای از کسانی ارائه دهد که از طریق نشر، مطبوعات، رادیوها، تلویزیون‌های برون‌مرزی، و سایت‌های اینترنتی در زمینه گسترش فرهنگ افغان فعالیت می‌کنند.

فعالان فرهنگی مطرح شده در این کتاب، در کشورهای مختلف از ازبکستان و تاجیکستان و هندوستان گرفته تا فرانسه، سوئد، بریتانیا و آمریکا زندگی می کنند.

 

او در مقدمه کتاب در این باره نوشته است که در مرحله آغاز کار "پرسشنامه‌ها به عموم کسانی که نشریه آریانای برون‌مرزی را می‌خواندند فرستاده شد و از آنها خواسته شد تا شهرت کامل خود را با پاسخ به پرسشنامه بفرستند.

وی در ادامه کار تعدادی از این شرح حال‌ها را از طریق اینترنت و نامه‌نگاری‌های الکترونیکی گرفته است.

 

آقای رهین در این باره می‌گوید: "در دو شماره ‌ای که تا به حال منتشر شده بیشتر به افراد دانشگاهی پرداخته شده است که بیشتر برای من دست‌یافتنی بودند، گرچه در بسیاری از رسانه‌های موجود اطلاعاتی از آنها وجود نداشته است. در مورد بسیاری نیز متاسفانه با اینکه در نشریه آریانای برون‌مرزی اعلام کرده بودیم، نه شرح حالی از آنها دریافت کردیم و نه به دلیل پراکندگی فعالان فرهنگی افغان در سراسر دنیا موفق به تماس شدیم. قصد داریم در جلد سوم، کتاب را تکمیل کنیم".

قرار است این کتاب در دو جلد خاتمه نیابد و تا زمان دربرگیری همه فعالان فرهنگی افغان در خارج از کشور تداوم پیدا کند.

 

همچنین در جلد بعدی، به شرح حال روزنامه‌نگاران افغان در خارج از کشور نیز پرداخته خواهد شد.

شرح حال فعالان فرهنگی افغان در فرهنگ دوجلدی "کی کیست در فرهنگ برون‌مرزی افغانستان"، از قالب و الگوی واحدی برخوردار نیست.

 

رسول رهین توضیح می‌دهد که در ارائه شرح حال نویسندگان تلاش کرده است تا به قالب آنچه توسط خود فعالان فرهنگی نوشته و ارسال شده است وفادار بماند و بیشتر به ویراستاری نحوی آنها توجه کند.

او می گوید: "قرار است پس از انتشار جلد سوم کتاب، نسخه انگلیسی آن در یک جلد منتشر شود. در این نسخه قصد دارم که همه شرح حال‌ها در الگویی واحد تنظیم شود".

 

آقای رهین زاده سال ۱۳۱۸ خورشیدی و فارغ‌ التحصیل رشته زبان و ادبیات از دانشگاه کابل و مدرک دکترا از دانشگاه دوشنبه در رشته اسنادشناسی است.

او در حال حاضر ساکن سوئد و صاحب‌امتیاز و مدیر مسئول نشریه "آریانای برون‌مرزی" و "خاوران" است.

 

رسول رهین همچنین ماهنامه‌ای به نام "کاپیسای بزرگ" را منتشر می‌کند که علاوه بر انتشار در سوئد، در کابل و ولایت کاپیسا نیز تکثیر می‌شود.

از رسول رهین تاکنون علاوه بر کتاب "کی کیست در فرهنگ برون‌مرزی افغانستان"، کتاب‌های "املا و انشای زبان دری"، "تاریخ مطبوعات افغانستان؛ از شمس‌النهار تا جمهوریت" و "سرگذشت زبان فارسی دری" منتشر شده است.

 

ناشر "کی کیست، در فرهنگ برون مرزی افغانستان" کتاب را به "روح و روان کسانی جان شیرین خود را در راه آموزش و پرورش فرزندان اصیل خراسان و بیدارسازی انسان مظلوم سرزمین خشک، کوهها و هامونهای سوزان آن از کف داده اند" پیشکش کرده است.
برای بدست آوردن این کتاب با آدرس زیر در تماس شوید

این ایمیل آدرس توسط Spambot ها محافظت شده، برای مشاهده آن باید جاوا اسکریپت را فعال کنید

کــی کیست در فــرهنــگ بــرون‌ مــرزی افغــانســتان


برگرفته از سایت فارسی بی بی سی

Advertise your business here. Click to contact us.
 • ناشناس
  aghaye raheen .. maa ba shuma eftekhar mekonim. khudawand mowafaq wa sarfraz dashtab bashad shuma ra
 • امین الله مفکر امینی

  البته باید بگویم که زحمات و کار خستگی نا پذیز محترم اقای پوهاند رسول رهین در زمینه بسط و گسترش امور فرهنگی در بیرون مرز ازکشور قابل ستایس وتحسین فراوان است . ایشان با کار و زحمات خستگی نا پذیز، در ع رصه ای علم و فرهنگ زحمات زیادی بخرج داده اند تا مطالب سودمند وارزشمندی به علاقمندان امور فرهنگ چه در داخل میهن و چه خارج از آن ، مهیا بدارد چنانچه در پهلوی نشر کتب متعدد مطبوعاتی و مربوط به امور فرهنگی ، نشر دوجلد کتابی بنام کی کیست در فرهنگ بیرون مرزی قابل ستایس است ودنباله رو این کار ایشانرا نیز می ستایم . من خودم قبلا به بعضی نشریه های بیرون مرزی بنام اریانا که خود نیز یکی از مشترکین شان بودم و متاسفانه نسبت تغیر وتبدیل آدرس و مشکلات صحی ، دراشتراکم سکتگی های وارد شد و تسلسل ارسال آن بادرسم نس بت مغاذیر فوق قطع گردید که البته تداوم آن را بعدا دوباره با تماس با محترم پوهاند رهین بر قرار خواهم کرد. تا جاییکه به شخص خودم متعلق است من از نقاظ نظر خویش کارو زحمات ایشانرا با دیگر همکاران شان میست ایم و نیز پیشنهاد میدارم که کسانیکه میخواهند در عرصه علم و فرهنگ مربوط به میهن عزیزم معلوماتیداشته ب اشند میتوانند این منابع را نیز بحیث یکی از منابع تدقیق و تتبع شان قراربدهند از مفاد خالی نمیباشد . م ن یکبار دیگر موفقیت های شانرا از خداوند متعال خواهانم .
 • ناشناس
  فارس مرد. خداببخدش. خیلی دیر شده که مرده جاهلان تا اکنون خبر ندارند.جالهان هنوز هم پشت فارس مگردند ک ه پیداش کنند در حالیکه ان در افغانستان مرده است.
  این فارس زبان پارسها است نه زبان افغانها.
  پارسی
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 158 مهمان آنلاین

Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.