Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

تجلـــیل از نــوروز بــا ۶ نمــایندگی ســیاسی در بلـــژیک ؛ PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط گرداورنده: لیلما سدید   
چهارشنبه ، 13 فروردين 1393 ، 08:13

۳۱ تجلـــیل  از نــوروز بــا ۶ نمــایندگی ســیاسی در بلـــژیک ؛ مارچ بروکسل
برعلاوه از سفارت های افغانستان، تاجکیستان، ترکمنستان، آذربیجان، قرغسستان و ترکیه ؛ انجمن افغانستان- اروپا و اتحادیه ملی وهمبستگی افغان ها در بلژیک به روز های مختلف در هفته گذشته؛ از این روز تجلیل بعمل اوردند و نوروزرا جشن باستانی و دیرنه مخصوصا در کشورهای اسیایی خواندند.
در محفلی که بدین منظور از طریق ۶ سفارتخانه بتاریخ ۲۸ ماه مارچ بصورت مشترک برگذار شده بود از تعداد سفرای کشور های مقیم بلژیک؛ دیپلومات ها، نمایندگان پارلمان اروپا، افسران نظامی سازمان ناتو و عده از مهمانان دیگر دعوت شده بود که در این محفل اشتراک نموده بودند.
کاکه جان محمدوف سفیر ترکمنستان به نمایندگی صحبت نموده گفت این اولین باری نیست که چنین برنامه در پایتخت اروپا برگذار می شود بلکه از چهارسال بدین سو این نمایندگی های سیاسی سال نو خورشیدی را تجلیل و به ان رنگ و بوی دیگری می بخشند.
اقای سفیر ازاینکه جشن نوروز در سال ۲۰۱۰ میلادی درجنتری یونسکو و دفتر سازمان ملل متحد ثبت گردیده خورسند است و می افزاید قسمی که در متن  مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده و نوروز را، جشنی تاریخی که قدمتی  ۳ هزار ساله دارد و حدود بیش از ۳۰۰ میلیون تن آن را جشن می‌گیرند، قابل تمجید دانست.
همچنان همایون تندر سفیر افغانستان در بلژیک و عده دیگر نیز از سفرا این سال را برای همه تبریک عرض نموده سال صلح و ارامی برای افغانستان ارزو کردند.
یک دیپلومات فرانسوی که در این محفل دعوت شده بود با ابرازخوشی؛ افرود این اولین باری است که در چنین مراسمی اشتراک کرده و خیلی لذت برده است ؛ در صحبت های که او با دیگر اشتراک کنندگان داشته است این روز را در میان این کشورها با ارزش یافته است.
پاتریک لمبرد یک تن ازمقامامات ارشد ناتو در صحبت که با من داشت ضمن تبریکی ؛ برای همه مردم افغانستان ابراز امیدواری کرد که سال نو خورشیدی برای سرزمین افغانستان یک سال صلح و امن باشد. و این سال پیامد های خوب در قبال داشته و بیانگر پیشرفت ها در عرصه های مختلف مخصوصا زنان در انکشور باشد.
او همچنان برای اولین مرتبه است که در این برنامه دعوت شده و غذای افغانی را بسیار خوشمزه تعریف کرده گفت که ۲۱ مارچ میلادی آغاز بهار نیز در این کشورها است که مطابق روز اول سال نو خورشیدی می شود؛ و برای آغاز دوباره طبعیت که فصل رویش و تولدات می باشد پیام خوشی همراه می اورد.

در محافل دیگر که بدین منظور در شهر های مختلف بلژیک چون گینت، بروکسل و انتورپن برگزارشده بود اشتراک کنندگان داخلی و خارجی سال نو را فعال نیک گرفته گفتند که سال نو با  دو رویداد اغاز خواهد شد انتخابات ریاست جمهوری تحویل دهی یا انتقال حکومت فعلی به رییس جمهور منتخب آینده و دیگر انتخابات شورا های ولایتی. این اشتراک کنندگان ازعموم مردم افغانستان که واجد شرایط رای دهی می باشند خواستند که با پای صندوق های رای رفته و رییس جمهور شان را انتخاب کنند.

فاطمه پهلوان؛ مراکشی تبار بلژیکی نماینده پارلمان این کشور که در شهر گنت از طرف اتحادیه ملی همبستگی افغانها به تاریخ ۲۲ مارچ دعوت شده بود برای مردم افغانستان سال خوش ارزو کرد و گفت:« مهم نیست که کی از کجا امده است این مهم است که ما باهم یکجا هستیم .» وی افزود که اگر در یک باغ تنها یک رنگ گل باشد تماشای ان خسته کن است اما اگر گل های رنگارنگ باشد دلچسپ و زیبا است یعنی اینکه در این کشوریکی ازافغانستان ودیگری ازافریقاو یاهر سرزمینی که باشد به این کشور زیبای خاصی بخشیده اند و باید دست بدست هم داده همدیگر خود را حمایت کنند.

وی همچنان برای ان عده افغانهای که در این کشوربه شکل غیر قانونی زندگی می کنند و پناهندگی شان رد شده است ابراز امیدوار است در جریان سال سند قبولی دریافت کنند و به زندگی روزمره شان ادامه بدهند ؛ چون شرایط دشوار افغانستان برای همه قابل فهم است که باید در این مورد مقامات این کشور توجه کنند وقضایای انها را دوباره بررسی نمایند و اجازه زندگی کردن در این کشور را برای شان بدهند.

حاجی خلیل وفا رییس این اتحادیه برای اشتراک کنندگان و همه افغان ها در داخل وخارج از کشور سال خوش ارزو کرد و افزود که این سال پیام اور صلح برای ملتی که سال ها در شرایط دشوار زندگی کردند و این دیموکراسی نیم بند را که با خون هزاران جوان بدست اورده اند با حفظ دست اورد های قبلی قدم به پیش بگذارند.


موصوف افغانها را به وحدت و یکپارچگی در داخل و خارج کشور دعوت کرد همچنان گفت وقتی افغانها از کشور خود بدور زندگی می کنند هیچگاهی خود را تنها فکر نکنند ودر هر جای که هستند اتحاد و همستگی کامل داشته باشند.
قابل ذکر است که در این محفل معاون والی شهر گینت سال نو وجشن نوروز را برای همه تبریک گفته شهر مولانا جلالدین رمی بلخی را که بزبان ندرلندی ترجمه شده بود بخوانش گرفت و از خداوند برای همه خوشبختی و سعادت آرزو نمود.
در این برنامه همچنان شعر خوانی و صحبت از جشن نورزی با تشویق حاضرین محفل را جذابتر ساخت که در خاتمه موسقی افغانی توسط جوان افغان بنام بیژن و گروپ همراه اش با تشویق رقص و پاکوبی جوانان برنامه را رنگ و بوی دیگری داد.
انجمن افغانستان اروپا نیز در برنامه جداگانه بتاریخ ۲۵ ماه مارچ از این روز تجلیل بعمل اوردند و پیشرفت های که در عرصه مختلف بخصوص آزادی بیان و حقوق زنان صورت گرفته ؛ از ان قدردانی نمودند و سال صلح و امنیت برای افغانستان ارزو کردند. در این محفل اکثرا خارجی ها دعوت شده بودند واز این طریق انها خواستند تا برای بلژیکی ها فرهنگ افغانی و تجلیل از این روز را معرفی نمایند.
همچنان برای حاضرین در باره  جشن با شکوه نوروز و تاریخچه آن معلومات داده شد و خاطرنشان گردید که در روز اول نوروز جنده سخی جان نیز بالا می گردد و تا ۴۰ روز مردم از ولایات مختلف در شهر مزارشریف به روزهای چهارشنبه گرد هم می ایند و این روز را تجلیل می کنند. در روز دوم سال نو جشن دهقان نیز برگزار می شود که دهاقین با؛ به نمایش گذاشتن محصولات دهقانی شان،  از این روز گرامی می دارند.    Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 337 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.