Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

روسیه، ایران و پاکستان حمایه کننده طالبان! PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط لیلما سدید، بروکسل   
يكشنبه ، 26 دی 1395 ، 10:17

لیلما سدید، بروکسل جنرال جان نیکلسون قومندان قوای ایتلاف که در حاشیه مجلس وزرای خارجه در بروکسل با خبرنگاران صحبت می کرد گفت که نیروهای امنیتی افغانستان با برنامه منظم کمپاینی، در سال ۲۰۱۶ به پیش رفته‌اند، ولی نفوذ بازیگران خارجی در افغانستان زنگ خطری برای ایالات متحده امریکا و افغانستان است.
وی افزود که: "نفوذ نادرست بازیگران خارجی به ویژه پاکستان، روسیه و ایران باعث نگرانی ما است. ما در باره توانمندسازی گروه‌های شورشی و دهشت ‌افگن در افغانستان، از سوی خارجیان نگرانیم. به ویژه هنگامی که از سوی برخی از حکومت‌ها، به هراس‌افگنان پناه داده می‌شود و از آنان حمایت می‌شود".

جنرال نیکلسون گفت: " شبکه حقانی هنوز هم کلان‌ترین تهدید در برابر امریکاییان، متحدان ما و افغانها است. شبکه حقانی، پنج امریکایی را در قید خود دارد. این گروه که یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های ما است، در داخل پاکستان، پناه‌گاه امن دارد". اما نگفت که امریکا چه پلانی برای نابودی انها در پاکستان دارد.
ولی چند روز قبل این جنرال امریکایی در افغانستان در باره‌ی حمایت کشورهای روسیه، پاکستان و ایران از هراس‌افگنی در افغانستان خبر داده بود که این کشور ها از طالبان حمایت می کنند.
موصوف با انکه از دست‌آوردهای نیروهای امنیتی افغان ستایش کرد، اما می‌گوید که فساد اداری وکم توجه ی به اصلاحات اداری از دیگر چالش‌ها در کار نیروهای امنیتی افغان است.
بگفته این جنرال، حکومت افغانستان روی عزل رهبری فاسد در نهادهای پولیس و اردوی ملی تمرکز کرده است، اما بیشتر و جدی تر در این مورد باید کار صورت گیرد.
کشورهای عضو ناتو می‌دانند که افغانستان خط دفاعی این سازمان در برابر تروریسم است. اگر این خط بشکند، دیگر هیچ‌چیزی مانع تروریست‌ها نخواهد شد وبیرون از مرز‌های افغانستان و اروپا گسترش خواهد یافت.
سدید لیلما
بروکسل 7 دیسامبر
تعهد ناتو به افغانستان قوی و دوامدار است
این سازمان با یک تعهد قوی وارد تعامل با افغانستان شده است و به حمایت از افغانستان ادامه می‌دهد. و تعهد ناتو به افغانستان قوی و دوامدار است. این سخنان را سکرترجنرال ناتو در اخرین کنفرانس خبری بیان کرد.
روز دوم این نشست؛ وزرای خارجه کشورهای عضوپیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو روی مسله افغانستان ، مخصوصن مشکلات و دستاورد ها، در حالیکه صلاح‌الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه‌ افغانستان حضورداشت، بحث نموده موضوع امنیتی را برسی کردند.
ینس استولتنبرگ سکرترجنرال ناتو گفت: " مروز ما وضعیت امنیتی افغانستان را بررسی کردیم و یکبار دیگر تعهدات دوجانبه خود را اعلام نمودیم. افغانستان با وضعیت دشواری روبه‌رو است و این وضعیت دشوار ادامه خواهد داشت."
نامبرده از توانایی نیروهای امنیتی افغان یاد کرد و گفت: " نیروهای امنیتی افغان تلفات زیادی را متحمل شده‌اند، اما با آن هم با قاطعیت و دل‌گرمی از افغان‌ها دفاع کرده‌اند و با دشمنان مردم در سراسر کشور جنگیده‌اند. و چندین حمله بزرگ را در شهر های افغانستان خنثا کردند که قابل ستایش است."
ینس استولتنبرگ پی گیری روند اصلاحات را هم برای افغانستان مفید خواند و هم برای کشورهایی که در چارچوب ماموریت حمایت قاطع با افغانستان همکاری می‌کنند. همچنان اصلاحات در افغانستان یکی از موضوعات دیگر بود که صلاح الدین ربانی وزیرخارجه، حکومت افغانستان و کارهایی را که در زمینه اصلاحات روی دست گرفته است، به شرکت‌کنندگان این نشست ارایه کرد؛ بگفته سکرترجنرال  ناتو روند اصلاحات برای افغانستان مهم است ولی باید پی گیری شود تا حکومت‌داری خوب را بهتر بسازد، مبارزه با فساد ، حقوق بشر و تلاش‌ها در روند صلح موضوعات قابل بحث دیگر در این نشست بود.
سکرترجنرال ناتو برای خروج نیروهای این سازمان جدول زمانی تعین نکرد اما گفت که سال اینده در این مورد بحث خواهیم کرد و نتیجه را همان وقت اعلان خواهیم کرد.
قابل ذکر است که سکرترجنرال ناتو از کارکردهای اسماعیل اراماز، سفیر ملکی ناتو در افغانستان سپاس‌گذاری کرد و سفیر کورنیلوس زمیرمن جرمن را جانشین او معرفی کرد. بگفته وی، آقای زمیرمن دیپلومات با تجربه‌ است که شناخت خوبی از افغانستان دارد.
دبیرکل ناتو اعلام کرد در این اجلاس بار دیگر بر ضرورت همکاری‌های امنیتی و دفاعی میان ناتو و افغانستان تاکید کرد و این تجدید تعهد در حال حاضر خیلی مهم بود.
با این حال از این نشست چنین نتیجه می توان گرفت که نیروهای ناتو در افغانستان به درازمدت باقی می مانند ولی از همکاری کشورهای همسایه افغانستان با گروه های طالب نگران اند.


لیلما سدید
بروکسل 7 دسامبر
تعهد مجدد ناتو برای ادامه همکاری در افغانستان

امنیت، همکاری‌های منطقه‌ای،‌ روند صلح، حقوق بشر و حقوق زنان موضوعاتی بود که وزیرخارجه افغانستان در جلسه وزرای خارجه کشورهای عضو وبعضی کشورهای همکار ناتو در مقر این سازمان در بروکسل بیان کرده است.
صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان که در نشست خبری شرکت کرده بود گفت: " این نخسین جلسه در مورد افغانستان بعد از نشست سران ناتودر وارسا است. که من دستاوردهای کلیدی افغانستان را در زمینه‌ی برای وزیران خارجه بیان کردم."
آقای ربانی، نشست وارسا را که در ماه جولای برگزار شده بود،‌ مرحله‌ی جدیدی از همکاری میان ناتو و افغانستان خواند و گفت که : " تمام وزیران خارجه‌ی کشورهای عضو ناتو و هم‌چنان کشورهایی که در ماموریت حمایت قاطع در افغانستان سهم دارند، حمایت‌شان را از افغانستان اعلام کردند که خبر مثبت به افغانستان می باشد."
تجدید تعهد مجدد ناتو برای حمایت از افغانستان می تواند حکومت وحدت ملی افغانستان را نسبت به اینده خوشبین سازد ولی باید حکومت افغانستان نسبت به گذشته بیشتر و جدی تر در امرمبارزه با فساد، حکومتداری خوب و حقوق بشر فعالیت نماید. چون به نظر می‌رسد که جامعه‌ی جهانی و سازمان‌های کمک‌کننده به افغانستان، نیز در پی حساب‌گیری از حکومت در زمینه‌ی اصلاحات و سایر تعهداتی‌اند که از جانب حکومت افغانستان در نشست‌های بین المللی به جهان ارایه کرده است ، می باشد.
به گفته ربانی حکومت افغانستان تلاش بیشتر برای تعهدات که در نشست های بین المللی برای حامیان خود نموده است  مصمم می باشد و کارهای که صورت گرفته نشان می دهد که ما در حال پیشرفت هستیم.


لیلما سدید
بروکسل 6 دیسامبر
آقای ینس استولتنبرگ سرمنشی سازمان ناتو در آغاز این جلسه در سخنانی تاکید کرد که این نشست در سایه‌ی تعهدات این سازمان به افغانستان که در جلسه‌ی سران کشورهای عضو ناتو در ماه جولای در شهر وارسا اعلام شد، بحث‌هایش را پی می‌گیرد.
آقای استولتنبرگ گفت: «ما روی سهم‌گیری مداوم ما در راستای کمک به افغانستان بحث خواهیم کرد ا افغانستان بتواند آینده‌ی بهتری برای خودش بسازد.»
سرمنشی ناتو هم‌چنان از کمک‌هایی که این سازمان به افغانستان در نشست سران ناتو در ماه جولای سال گذشته در شهر وارسا اعلام کرد، یاد کرد و این تعهدات را نشانه‌ای از همکاری درازمدت ناتو با افغانستان شمرد.
دروازه باز برای ماندن ناتو در افغانستان
نیروهای ناتو تا پایان سال 2017 در افغانستان باقی می ماند ولی کمک های مالی مان تا سال 2020 ادامه خواهد یافت. این مطلب را سرمنشی ناتو در کنفرانس خبری بتاریخ 6 دیسامبر در مقراین سازمان در بروکسل بیان کرد.
سرمنشی ناتواقای ینس ستولتنبرگ گفت: " ما در نشست وارسا در ماه جولای امسال به توافق رسیدیم که حمایت ‌مان را از افغانستان فراتر از سال ۲۰۱۶ ادامه بدهیم و نیروهای امنیتی افغان را در زمینه‌های آموزش، مشورت و کمک برسانیم. ما هم‌چنان تصمیم گرفتیم تا کمک‌های مالی‌مان به افغانستان را تا سال ۲۰۲۰ ادامه بدهیم و سالانه بیش از سه ونیم میلیارد دالر به این کشور بپردازیم. حمایت سیاسی و عملی‌مان را از افغانستان در درازمدت ابراز کردیم. این‌ها نشانه‌های روشنی از تعهد ما برای ادامه‌ی همکاری با افغانستان است."
هرچند سرمنشی ناتو وضعیت امنیتی درافغانستان را دشوارخواند،اما از اقدامات نیروهای امنیتی وبرخورد تخصصی این نیروها درمهارجنگ افغانستان به خوبی یاد کرده خاطرنشان ساخته گفت: " وضعیت امنیتی درافغانستان با چالش های امنیتی روبه‌رو است، ولی نیروهای امنیتی افغان با شجاعت این چالش‌های امنیتی را پاسخ دادند."
این مقام ارشد ناتو می گوید این سازمان متعهد به همکاری درازمدت با افغانستان است و کشورهای عضو ناتو تعهد دارند تا حمایت سیاسی، عملی و مالی‌شان را ادامه بدهند. بانکه در سال 2017 ماموریت حمایت قاطع ختم می شود اما این سازمان با مشوره با مقامات ناتو و نظر به شرایط امنیتی افغانستان برای حضور بیشتر دراجلاس سران ناتو درسال اینده تصمیم گرفته و نتایج ان را همان وقت اعلان خواهیم کرد.
همین تعهدات افغانستان با ناتو در واقع همکاری ناتو با افغانستان را از وضعیت همکاری یک جانبه بیرون آورد و به یک همکاری دوجانبه مبدل ساخت وگفت: " در برابر، افغانستان تعهد کرد تا اصلاحات را به میان بیاورد وحکومت داری را بهتربسازد. ما تمام این تعهدات دوجانبه را امروزمرور و بررسی  می‌کنیم.


Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 129 مهمان آنلاین


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.