Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

همــایش انجمـــن دوکتــوران افغــانستانی در اروپــا PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط گزارشگر: لیلما سدید   
چهارشنبه ، 21 خرداد 1393 ، 09:59

همــایش انجمـــن دوکتــوران افغــانستانی در اروپــادر نهمین همایش انجمن دوکتوران افغانستان مقیم کشورهای اروپایی و امریکا، که به همکاری مرکز فرهنگی و کلتوری افغان های مقیم بلژیک در شهر گینت برگزارشده بود؛ حدود یک صدوهشتاد داکتر شرکت نموده بود.
داکتر زرمینه زمان مسوول انجمن،هدف این همایش را یکجا نمودن دوکتوران افغان ازهمه کشورهای اروپا و امریکا خواند و خاطرنشان ساخت که دایر کردن همچو محافل نماینگر یکپارچگی، وحدت و همبستگی افغانها در خارج از کشورمی باشد.
به گفته خانم زمان سال پار، این همایش درکشور رشاهی هالند برگزارشده بود که بیش از 150 داکتر از کشور های مختلف چون : امریکا، انگلستان،آلمان، بلژیک، دنمارک،فرانسه، هالند، سویدن، سویس،جمهوری چک، ناروی، سلواک، ایتالیا و اطریش درآن شرکت نموده بودند. که امسال نیز ازهمان کشورها دعوت شده اند.
عهده از دوکتوران دراین همایش به سخنرانی پرداخته و تجارب شان را با دیگر دوکتوران شریک نموده، به بحث و تبادل نظردر بخش های مختلف طبابت پرداختند و ازتجارب همدیگر مستفید شدند.
داکتر محیب حبیب از کشور هالند سخنرانی کرده پیشنهاد نمود که راهی را جستجو کنیم که این انجمن گسترش یافته در کشور های اسیایی و افغانستان نیز وسعت پیدا نماید، تا خوبتر و بهترفعالیت کرده برای وطن خود مفید واقع گردیم.
داکتر نجیبه بهمنش رییس انجمن خیریه که از کشورجرمنی در این همایش شرکت نموده بود از کارکرد وفعالیت های 12 ساله موسسه خیریه اش در داخل و خارج صحبت نموده از همه دوکتوران تقاضا نمود تا برای مردم فقیر افغانستان در بخش صحیی همکاری نمایند.
داکتر نجیبه گفت:" زمانیکه 6 ساله بودم ارزو داشتم داکترشوم، وقتی حالت مردم فقیرومخصوصا مریض های غریب رامی دیدم؛می گفتم که اگر داکتر شدم انها را رایگان تداوی می کنم، که فعلن همین کار را می کنم وخوشحالم که به ان سیده ام."
موصوفه درکابل و شمال افغانستان کارهای خیریه زیاد انجام داده است،از جمله می توان تداوی اطفال که امرض شکر، سنگ گرده و دیگر مریض های خطرناک داشته اند یاد نمود؛به گفته وی روزانه گاهی از 160 الی 180مریض را معاینه نموده و در پهلوی ان برایشان دوا نیز به شکل رایگان اهدا نموده است.
داکتر نجیبه در اوایل با شفاخانه رابعه بلخی در کابل کار نموده و بعدا به شهر پلخمری( زادگاه اش) سفر کرده است و با ایجاد پروژه های مختلف در آن شهر از مدت 12 سال بدین سو مصروف فعالیت بوده است. او برعلاوه کمک در بخش صحی، برنامه نهال شانی، ایجاد مکتب که از ساختن میز وچوکی شروع شد و فعلا درحال ایجاد یک مکتب متوسطه است وپروژه خیاطی برای زنان نیز در چوکات این انجمن فعال می باشد.
داکتر بهمنش اضافه کرد که گاهی محموله دوا های کمکی اش با مصارف از جرمنی به افغانستان منتقل می شد و گاهی وزارت دفاع ان کشور برایش این همه اموال را بطور رایگان انتقال داده اند . او بار دیگر از همه داکتران همکاراش تقاضا نمود که مردم افغانستان را کمک نمایند.
در اخیر صحبت هایش نامبرده ازبخش صحی و مخصوصن تداوی مرض تبرکلوز در افغانستان انتقاد کرده گفت :" تداوی این مرض رایگان است؛ اما به مشکل و بسیار واسطه فقط یک دوره کوتاه به مریض دوا می دهند و باردیگر تداوی رایگان نیست که باید برای ان پول پرداخت."
سخنران دیگر این همایش استاد فدا است که با خاطره های گذشته اش شاگردانش را شاد ساخت . او نیز تدویر همچو نشست هارا مفید دانسته تقاضا نمود؛ بعد ازاین اگر برای جوانان که در خارج از کشور تحصیل نموده اند، چانس داده شود بهتر خواهد بود، تا انها هم بتوانند احساس مسوولیت در مقابل وطن و مردم شان نمایند و این روند به نثل های دیگر انتقال یابد.
داکترشیما غفوری درولایات مختلف افغانستان منجمله شف بخش نسایی ولادی شفاخانه افغان ترک در ولایت جوزجان بوده و کارهای بیشماری درعرصه طبابت انجام داده ست؛ وی گفت که این همایش بیشتردوستانه است وهدف آن تشویق نمودن داکترصاحبان و همکاری انها در عرصه های مختلف طبی و غیره در افغانستان می باشد.
خانم غفوری برگزاری همچو محافل را بسیارمفید دانسته ؛ او همچنان اضافه کرد،که مردم افغانستان بسیارفقیر و دردمند هستند باید توجه زیاد به انها صورت گیرد." تا بتوانیم مرحمی بردرد و رنجی که سالها ازجنگ دیده اند بگذاریم."  
قابل یاد اوری است که تعداد زیاد از دوکتوران ﭘﯿﺮﺍﻣﻮﻥ ﻣﻮﺿﻮﻋﺎﺕ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻋﻠﻤﯽ ﻭ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ به حاضرین معلومات داده خواهان گسترش این انجمن وهمچنان پرداخت حق العضویت شدند، تا بتوانند برای هموطنان بی بضاعت شان همکاری نمایند. ودر پهلوی آن تقاضا کردند که اگر ممکن باشد مواد درسی به دانشگاه های طب افغانستان، سامان آلات و ادویه به شفاخانه ها کمک نمایند، تا باشد این همکاری ها مفید وموثر واقع شود.
داکتر، گوینده موفق وهنرمند محبوب دلها اسد بدیع برای شهروندان افغان که درانفجارو انتحار و جنگ های دوامدرمجروح و زخمی شده اند صحتمندی ارزو نموده برای همه مردم در داخل و خارج از کشور خوشی های فروان خواسته گفت :" ارزو دارم همیشه خنده برلبان تان نقش بسته وعاشقانه در کنار هم زندگی نماید."
قرار است دهمین همایش انجمن دوکتوران افغانستان مقیم کشورهای اروپا و امریکا، سال اینده در کشور المان درماه جون ﺑﺮﮔﺬﺍﺭ گردد.
قابل یاداوری است که در این همایش انجمن کلتوری و فرهنگی افغان های شهر گینت نیز در ترتیب و تنظیم این همایش دوکتوران را همکاری همجانبه نموده بودند.
به گفته اقای مومند رییس این انجمن، در این همایش بیش ازدوصد تن افغان وحدود از یکصدوهشتاد داکتر از تمام کشور های اروپایی و امریکا شرکت نموده بودند.
در خاتمه بعد از صرف غذا، صدای گیرا، شیوا و دلنشین هنرمندی که با اهنگ هایش زخم دلها را مرحم می گذارید، اسد بدیع هنرنمایی نموده به این همایش رنگ و بوی دیگری بخشید و با فکاهیات جالبش خنده را نقش لبان حاضرین نمود.


بروکسل 10 جون

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 336 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.