Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

پدر افغـــانســـتانی دختــر اش را بــا ۴۱ ضــربه چاقـــو کشت PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط محمود منجم زاده   
سه شنبه ، 17 فروردين 1395 ، 08:16

محمود منجم زادهنام اصلی پدر ودختر در این گزارش و سایر گزارشات گرفته نشده است.
یک پدر۴۱ ساله برای کشتن دختر ۱۶ اش دردادگاه منطقه فرانکفروت باید پاسخ گو باشد، اینکه او چرا دختر خود را کشته مشخص نمیباشد، این درحالیست، که جسد دختر ۱۶ ساله یک هفته پس از قتل پیدا شده است. دفتر دادستان فرانکفورت با در نظرگرفتن این قتل وحشتناک.

پدر دختر یک افغان ۴۱ ساله مجبور است در این مورد در دادگاه پاسخ بگوید. او دردادگاه متهم است، که دختر۱۶ اش را با ضربات ۴۱ ضربه چاقو کشته است. این دختر با فامیل اش در سال ۲۰۰۰ میلادی به آلمان آمده، و درخانواده که اغلب مشکلات داشته زندگی میکرده است.    این فامیل که سه فرزند دارند، آن زمان زن با کوچکترین فرزند اش از شوهرفرار وبه پناهگاه بانوان رفته است به گزارش روز نامه (فرانکورتر روندشاو ) ازآغاز سال نو زن و شوهر ازهم طلاق گرفته و دو دختر ۱۶ و ۱۱ ساله با پدر اش زندگی میکرد ند.   دراین گزارش آمده که پدردختر به دلیل استفاده از مواد مخدر چندین با از هایم اخراج شده است، پدر دختر پس از ارتکاب جرم به هالند فرار نموده، یک روز پس ازکشف جسد دختر خود را به پولیس باد همبورگ تسلیم نموده است.     درحالیکه دختریک هفته قبل کشته شده بود، پس از تحقیقات پولیس مشخص شد که دختر مدتی بدون معزرت به مکتب نرفته است.    پولیش به خانواده مشکوک شده به منزل ایشان میرود و جسد دختر را در زیر زمینی پیدا نموده و پدر ازمحل فرا میرنموده سپس گرفتار میشود. پدردخترهنگام دستگیری همچنان سکوت میکند، جستجو برای انگیزه در دست بررسی میباشد.

 

****************************


مراسم جش نو روز و سال نو ۱۳۹۵ خورشیدی صبح روز یکشنبه ۲۰ مارچ دربرلین با شکوه خاص برگزار گردید
نخست پیام افتتاحیه آغاز نو روز توسط ریس موزیم اقوام شناسی بماسبت نو روز ۱۳۹۵ خورشیدی و پیام خوش آمدید به سفرآی ۹ کشوره حوزه تمدنی نو روز به شمول ارزبایجان، آفغانستان، ایران، عراق، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان ازبکستان، که پرچم های این کشور ها بالای جایگاه دیده میشد. عدم حضورسفیر افغانستان و ترکیه شایعاتی را بوجود آورده بود، که قابل تعمق بود دراین مراسم حدود بیش از ۶۵۰ نفر حضور داشتند. شماری ازکارشناسان و نزدیکان به سفیر افغانستان جناب حمید صدیق می گفتند، احتمالا جناب سفیربه سفر رفته ولی چند دیپلومات سابق افغانستان میگفتند احتمالا
جناب سفیر افغانستان به علت تصمیم شورای علمای افغانستان، که گویا مراسم نو روز را حرام دانسته، خواسته به گونه ای ازاین محفل دوری ورزد تا بعدا مورد انتقاد قرارنگیرد. زمکانیکه تمام سفرای کشورهای اشتراک کننده به جایگاه قرارگرفتند نه تنها سفیرافغانستان حاضر نبود، بلکه معاون اش نیز درجایگاه حاضر نشد و این چیزی بود، که باعث تعجب شماری ازشرکت کننده گان محفل گردید. به هرصورت زمانیکه وزارت خارجه به دست چند ویز سابق و یا نمایندگان مجلس و یا افرادی مانند نوستانی که با فساد آلوده اند از طریق وزارت خارجه به سفارت ها مقرر شوند چنین حوادثی صورت میگیرد


***************************


استعداد یک زن فیلم سازافغانستانی
سرگذشت دختر جوان ۲۲ ساله که به آلمان دعوت شده، و میخواهد در المان بماند
یک زن فیلم سازافغان به عنوان یک مهمان به برلین آمد، ودربرلین مانگار شد
کریمه دختر ۲۲ ساله افغان فیلمی برعلیه طالبان ساخته حالا زندگی اش درافغانستان مورد تهدید میباشد، کریمه با موهای زیبا و دراز که برای معرفی فیلم اش به برلین آمده، میگوید درافغانستان فقط موهایش درخانه آزاد ولی در بیرون جرم است.    به نوشته رونامه ( برلینر سیتنگ ) کریمه به عنوان مهمان به آلمان آمد وحالا به عنوان پناهنده درالمان میماند، او دریک خیمه با دیگر زنان و کودکان زندگی میکند، کریمه ازطریق کوه ها و دریا ها و بامشکلاتی که دیگران داشتند به المان نیامده، بلکه در ماه فبروری سال جاری با هواپیما در فرودگاه برلین پیاده شد.   کریمه با فلیم بنام (رفیع ) می خواهد با نمایش فیلم اش دربرلین به رقابت بپردازد.  کریمه به عنوان یکی ازاستعدا های جوان که برای نمایش فیلم اش به برلین آمده خود اش فیلم ساز وکارگردانی نموده است، فیلم اش داستان مرد جوانی است که توسط طالبان برای یک حمله انتحاری استخدام میشود واز او به گونه مورد سوء استفاده قرار گرفته اما او فرار می کند.   کریمه میدانست که فلیم او براش خطرناک است، او با شجاعت دعوب برلین را پذیرفت، او میگوید سه روز قبل از خروج من از کابل یک دخترسنگسار شد چرا که عکس او روی گوشی با یک پسر بود. کریمه میگوید برادر اش سخت مذهبی بود و به خواهر اش هشدار داده بود زمانکه تو طرف برلین پرواز نمودی دیگری فامیلی نداری و همه را باید فرامش کنی کریمه باهشدار بردارش توجه نکرده به طرف برلین پرواز نمود ولی مادر وخواهر کریمه از رفتن او به برلین پشتیبانی نمودند.    (مادر کریمه به دختر اش میگوید به خانه برنگرد )   این فیلم ساز جوان در دانشکده پزشکی درس خوانده، وبرای اولین دریک کشور بیگانه که شاید همیشه آنجا بماند آمده است.     کریمه میخواهد زبان آلمانی فرا گیرد و به رشته پزشکی ادامه دهد.   کریمه میگوید در تمام افغانستان فقط یک زن راننده تاکسی در شهر مزارشریف وجود دارد، که همه او را میشناسند نام او زهرا است هر کس نام او را میشناسد. در ختم گزارش کریمه چنین میگوید، من یک زن مسلمان هستم و به دین خود مستحکم بوده، ولی میخواهم مانند یک انسان زندگی نمایم، و لازم نیست خود را پنهان نمایم.


*************************نورالحق احدی با سرقت دارایی های وزارت مالیه خواب ریس جمهور شدن را درسر دارد
چون حزب افغان ملت به عنوان حزب مشخص قومی شناخته میشود ، حالا احدی چهره عوض می کند
احدی میخواهند چهره شناخته شده حزب قومی افغان ملت را تغییر داده ، تا بام دیگری چون جبهه ملی افغانستان خود را ازنام زبان ستیزانه افغان ملت رها نماید ، واین روزها در تلویزیون ها انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری افغانستان را دارد. یکی از بنیانگذاران افغان ملت ( پاپا غلام محمد فرهاد ) ، که درسالهای ۱۹۳۸ و ۱۹۴۴ در زمان قدرت ادلف هیتلر دربرلین زندگی میکرد، از با اصطلاح قدت و شجاعت و نژاد پرستی هیتلر به هیجان آمده ، افکار او را به عنوان تفاوت نژاد ها به افغانستان آورد و حزب افغان ملت را ایجاد کرد . حالا چطور حزب افغان ملت ، که خود را حزب جبهه ملی افغانستان می نامد دنبال انتخابات زودرس است ؟ حزب افغان ملت ازاغاز روزهای اول فعالیت سیاسی با اندیشه های قومی به میان امده است و تلاش داشته و دارد که افراد قوم پشتون را به این روحیه زنده دارد که وارث اصلی افغانستان پشتونها هستند و سایر اقوام ساکن درافغانستان کاتب ، عسکر و خدمت گزار شان هستند و نباید درقدرت سیاسی دولت شریک شوند و این طرز تفکر درافغانستان سابقه طولانی داشته ولی غلام محمد فرهاد به آن جان تازه داده است . سخنان انجینر غلام محمد فرهاد مشهور به پاپا غلام ، بنیان گذار حزب افغان ملت جهت عدم به رسمیت شناختن زبان فارسی به عنوان یکی از زبان های رسمی افغانستان جامعه فارسی زبانان افغانستان را به شدت متآثر ساخته است. اعضا و طرفدارن حزب افغان ملت پس ازجنگ جهانی دوم با کمال نا فهمی وعدم شناخت ازحزب سوسیال دموکرات آلمان یا ( اس پی دی) که سیاست اش برمبنای ضد نژاد پرستی علیه حزب نازی ( یا حزب هیتلر) آلمان بود و تلفات زیادی را در راه مبارزه با نژاد پرستی هزاران عضو خود را ار دست داد ، حالا حزب افغان ملت با وجود سیاست نژاد پرستانه و زبان ستیزانه خود را به نام سوسیال دمکرات معرفی نموده ، که درحقیقت خیانتی به حزب دسوسیال دمکرات آلمان میباشد . دراین روز ها احدی ریس حزب قومی (افغان ملت ) برنامه های بر رسیدن به ریاست جمهوری افغانستان در سرداشته و با هر کس و نا کس دنبال پول و اتلاف می گردد حتی با حکمتیار، گفته می شود حامد کرزی احتمالا عقب احدی است ؟

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ، 17 فروردين 1395 ، 09:27
 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 128 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.