Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

گزارش کوتاهی از مجلس یادبود شهید مسعود درکشور ناروی PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط گزارشگر: اکبر نوابی   
پنجشنبه ، 2 مهر 1388 ، 21:39

 گزارش کوتاهی از مجلس یادبود شهید مسعود درکشور ناروی

بــنام خــــداوند جـــــان و خــــرد
کــــزین برتر اندیشـــــه برنگـــذرد

روز یکشنبه 13 سپتامبر 2009 میلادی، مجلسی بمناسبت یاد بود وگرامیداشت از شخصیت و اندبشه های شهید احمدشاه مسعود (ره) دریکی از شهرهای پیوسته به پایتخت ناروی برگزار شد. دراین مجلس شماری از هموطنان ما که در داخل و اطراف شهر اسلو زندگی داشتند وسیعا اشتراک نمودند.

 

این همایش که اصولا مجلس نکوداشت بود؛ نه سیمنار بود و نه کنفرانس، اما آمیزه یی شد از هردو وبحثهای گرمی ازسوی دانشمندان موجود در مجلس راه افتاد.

عنوان مجلس" مسعود وروش اعتدال اسلامی درافغانستان "بود! مجلس ازسوی مرکزهواداران بنیاد شهید مسعود در ناروی برگزار شده بود. همانگونه که در اطلاعیه ها آمده بود، مجلس از ساعت یک بعد از ظهر آغاز گردید و تا ساعت چهار ونیم ادامه یافت.

 

ریاست هیآت ستاد مجلس یا بعباره دیگرهیآت رییسه جلسه برعهده ی استاد عابد حیدری بود. البته آقایان ژنرال عبدالروف بیکی، حاج رمضان میرزایی، شریف الله اندرابی و خانم مصباخ اعضای ریاست مجلس را داشتند.

 

این مجلس یادبود و گرامیداشت از هشتمین سال شهادت شخصیت نامدار وصاحب اندیشه ی کشورما شهید احمدشاه مسعود را، آقای حجت الاسلام والمسلمین غلام سخی مصباح روحانی صاحبنظر و روشنفکردینی، که بعنوان رییس دارالانشاء مجلس تعین شده بود، گردانند گی نمود. درخشش آقای مصباح هم در ابراز اندیشه های تجدد خواهانه نسبت به روشهای اعتدالی دین و هم پیرامون مباحث مجلس سمت دهنده و سزاوار تحسین بود.

ایشان با خوانش دعاییه ی برای اعلام ختم قرآن عظیم الشآن که قبل از آغاز مجلس جهت فاتحه عمومی نسبت به شهدا در این هفته متبرک و مخصوصا شهید بزرگوار احمدشاه مسعود ازسوی مرکز هواداران بنیاد انجام شده بود، سخن درباب این همایش مورد نظر را آغاز نمود. درحالیکه سخنان آغازین آقای مصباح جریان داشت، روی پرده بزرگ محفل، تصاویر و نمادهای تصویری کلیپ شده ی شهید مسعود بصورت متحرک از نظر بینندگان می گذشت. این حالت خیال آدمی را به پرواز آورده، ازحالا تا روزگار زندگی وفرماندهی آن رستم زمانه وصل مینمود.

 

مجلس با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط جناب قاری محمدنعیم قاری مسجد اسلو، رسما افتتاح گردید. پس از ختم خوانش آیاتی از کتاب الله، و سپاس گزاری از قاری محمد نعیم، آقای حجت الاسلام مصباح هراتی گرداننده مجلس سخنان مقدماتی خویش را در باب منزلت شهداء، اهمیت مبارزات و مجاهدتهای مردم، نقش ویژه ی فرمانده مسعود در سازماندهی و رهبری جهاد اسلامی و همینگونه داستان شهادت او بدست د شمنان مردم افغانستان ابراز نمود. فرمایشات ایشان مورد استقبال جامعهء تالار قرار گرفت.

 

آنگاه گرداننده مجلس پس از اعلام برنامه همایش، از آقای محراب نوابی مسول بنیاد شهید مسعود در ناروی دعوت نمود تا پیام بنیاد مرکزی، گزارش و حرفهای خود و گروهی از جوانان عضو بنیاد و شورای تدارک برگزاری همایش هشتمین سالیاد آن شهید را به مجلس قراات نماید. آقای نوابی با خوانش یک متن مناسب و گزارش فشرده سیاسی؛ کار و کوشش خویش در این زمینه را ضمن عرض خیرومقدم خدمت مهمانان مجلس، اعم از سفرا و دپلماتهای سیاسی، شخصیتهای سیاسی و کافه ی هموطنان ما در پایتخت ناروی، بیان نمود. گزارش ایشان نیز مورد دلچسپی مجموعه تالار قرار گرفت. آقای نوابی برای نبود نان و صرفیه به لحاظ روزه ی مبارکه، از مهمانان عذر خواهی نمود و برنامه برگزاری سال آینده و دهمین سالگرد یادبود قهرمان ملی افغانستان را پیشاپیش اعلام کرد.

 

درهمین بخش تشریفاتی و مقدماتی مجلس، آقای مصباح از جناب استاد پویا فاریابی مستشار وزیر مختار دولت جمهوری اسلامی افغانستان درکشورناروی که درچهار کشوردیگر اروپای شمالی نیز از افغانستان نمایندگی میکند، تقاضا نمود تا با ابراز مطالبی در این زمینه همایش را مستفید بفرمایند. استاد پویا فاریابی پیرامون توجه دولت درزمینه احترام نسبت به نقش واعتبارشهدا ونیز پیرامون حیات وفعالیت سودمند شهید بزرگوارکشورمان احمدشاه مسعود قهرمان ملی افغانستان، سخنان ارزشمندی ابراز نمود.

 

گرداننده مجلس پس از ابراز تشکر از آقای پویا فاریابی، از محضر آقای علیرضا قزیلی نایب سفیر سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلو دعوت بعمل آورد تا درهمایش یاد بود شهید مسعود و مقام شهدا، سخن بگوید. آقای قزیلی در یک صحبت فشرده و آرام، مجاهدت و مبارزات دلاورانه ی مردم و بخصوص احمدشاه مسعود قهرمان ملی افغانستان را توضیح نموده، از افتخارات تاریخ معاصر افغانستان سخن گفت. با بفرجام رسیدن سخنان آقای قزیلی بخش تشریفاتی همایش پایان یافته و نوبت سخنرانان اساسی مجلس شد.

 

نخستین سخنران هشتمین سالیاد شهید مسعود (ره) آقای حمزه واعظی جامعه شناس و تحلیلگر امور سیاسی بود. آقای واعظی پس از اتحاف دعا و فرستادن درود بر روان جانباختگان کشور، ابتدا پیرامون مقام شهدای آزادی برای افغانستان، منجمله شهید احمدشاه مسعود، شهید استاد مزاری، شهید عبدالحق و سایر شهدای کشورسخن گفت. صحبت اساسی جناب واعظی درمورد نابسامانیهای جهان اسلام و چالشهای آن با تمدن غرب بود. سخنان آقای واعظی که اعتدال در روشهای اسلامی را به بررسی گرفته بود، منشآ تذکر وبیان سخنرانان پس ازوی قرارگرفت.

 

نوبت دوم این بخش به نوجوان یازده ساله یی بنام نذیر نظیر داده شد. این نوجوان با خوانش یک نامه کوتاه در مورد دلبستگی نوجوانان افغانستان به قهرمان ملی و بزرگان دیگرمملکت، که در جامعه غربت زندگی میکنند؛ پیشنهاد نمود تا دانشمندان تاریخ کشورمان، تاریخ راستین افغانستان را به زبان مادری آنها بنویسند ودر اختیار شان بگذارند. خوانش یادداشت این نوجوان که با پیشنهاد و آرزوهایش سه دقیقه را دربر گرفت، مورد استقبال گرم حاضرین واقع شد.

 

سخنران دیگر همایش آقای دلجو حسینی بود، ایشان ابتدا با فرستادن درود و دعا برای شهدای اسلام و بویژه احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور، اندکی پیرامون بخشی از سخنان آقای واعظی صحبت نموده و سپس درزمینه ی جایگاه و توانایی و اهمیت نیروی مجاهدین بعنوان تغیر دهنده توازن در سطح ملی وبین المللی سخن گفت.

 

نخستین سخنران زن در مجلس یادبود شهید مسعود بزرگ، خانم سوسن مصباح بود، این دوشیزه آگاه و خوش بیان، سخنان بسیار زیبا و مقالت بسیار دقیق فراهم نموده بود. او خوشبختانه جای خالی خانم دانشه باسل، خانم مهسا طایع و خانم فرشته حضرتی را که در سالهای گذشته در همین مناسبت سخنرانی نموده بودند، پرنمود. بیانیه ی خانم مصباح مناسبترین متنی بود که توجه همه سطوح اعضای مجلس و اشتراک کنندگان را جلب نمود. مجلسیان نیز در پایان برای استقبال از سخنان ایشان صمیمانه کف زدند و گرداننده مجلس نیز پس از تحسین و تایید گفته ها وخوانش متن، از ایشان تشکر نمود.

 

سخنران بعدی آقای حقوقی یکی از برادران مجاهد مقیم اسلو بود که با زبان پشتو صحبت نمود. اقای حقوقی ضمن عرض احترام به قربانیان جهاد اسلامی، در زمینه ی قهرمانی مردم افغانستان و نقش شهید احمدشاه مسعود سخن گفت. محتوای صحبت آقای حقوقی مورد تایید شاملان مجلس متذکره واقع گردید.

 

سخنران پسین این همایش آقای محمد الله ناقد روشنفکراصلاح طلب جناح دینی بود، آقای ناقد که عادتا صحبت آرام و نرم مینمایند، ابتدا باذکر نام بزرگانی چون شهید مسعود و سایر فرزندان مجاهد ومبارز مردم افغانستان، هفته شهید و هشتمین سالگرد یادبود وتجلیل از مقام قهرمان ملی افغانستان را گرامی داشت. بخشی از سخنان آقای ناقد هم به گفتمان آقای واعظی و اشارات آقای دلجو حسینی مربوط شد. اما ایشان مشکلات خشونت و روشهای افراطی در اسلام را زیر نام دوام جنگها وتفنگها، بصورت واضح اشاره نمودند.

آخرین نوبت، نوبت سخن آخر بود. دراین نوبت آقای بیژنپور چند سخنی در مورد مقام جانباختگان راه آزادی و آزادگی و اهمیت عدالت در گفتمانهایی ازاین دست، بیان کرد.

آقای حجت الاسلام مصباح گرداننده همایش با ابراز تشکر و امتنان از فراهم کنندگان مجلس یادبود، از آقای محراب نوابی مسول هواداران بنیاد شهید مسعود دراسلو، از ستاد برگزاری مجلس و جوانان پرشور و همکار و نیز از محضر یکایک مهمانان گرامی و اشتراک کنندگان قدر شناسی نموده، بادرود ودعای مجدد درحق شهدا ی آزادی و اسلام در افغانستان، مجلس را پایان یافته اعلام نمود.

 

Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 4 مهر 1388 ، 09:41
 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 143 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.