Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

گــزارش همــایش دوازدهمیــن ســالیاد شــهید احمــد شــاه مســعود در کشـــور نـــاروی PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط غلام اکبر نوابی   
دوشنبه ، 1 مهر 1392 ، 08:51

گــزارش همــایش دوازدهمیــن ســالیاد شــهید احمــد شــاه مســعود در کشـــور نـــارویبه‌مناسبت یاد بود و گرامی‌داشت از شخصیت و اندیشه‌های ابر مرد دلیر و شهید راه آزادی واستقلال مردم افغانستان، شهید احمد شاه مسعود قهرمان ملی کشور، همایش با شکوهی روز یکشنبه 15 سپتامبر 2013 در شهر اسلوی کشور ناروی برگزار گردید. این مجلس باشکوه که تحت عنوان "مسعود و تفکر ملی" از سوی مرکز بنیاد شهید مسعود در ناروی دایر شده بود، دوستان و هواداران آن شهید از هرگوشه و کنار ناروی و کشور های دنمارک، بریتانیا و امریکا در آن اشتراک نموده بودند. حضور و سخنرانی دانشمندان گرامی ما، جناب خواجه بشیر احمد انصاری و داکتر مجیب الرحمن رحیمی و دیگر فرهیختگان در این همایش زمینه‌ی تحلیل، توضیح و تبیین شخصیت چند بُعدی شهید مسعود، بزرگترین نام ماندگار تاریخ جهاد و مقاومت افغانستان را برای شرکت کننده گان در این مجلس مساعد گردانید. گردانندگی برنامه‌ی این همایش را جناب محمد الله ناقد روشنفکر دینی و صاحب اندیشه‌ی کشور به‌عهده داشت. ایشان پس از اتحاف دعا و درود به‌روح همه‌ی‌ شهدای کشور به‌ویژه شهید احمد شاه مسعود و با بیان مقدمه‌ای مبسوط و زیبا، مبارزه و مقاومت قهرمان ملی کشور را به نفع تمام اقوام و در جهت وحدت ومنافع ملی کشور خوانده از قاری محمد ابراهیم نعیم دعوت نمود تا مفتاح مجلس شود. مجلس با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط جناب محترم نعیم قاری خوش‌صدا و دعائیه‌ای ختم قرآن عظیم الشأن که قبل از آغاز مجلس توسط هواداران آن شهید صورت گرفته بود، رسماً آغاز شد.
در بخش نخست مجلس پیام جناب احمد ولی مسعود رئیس عمومی بنیاد شهید مسعود، به‌مناسبت دوازدهمین سالگرد شهادت قهرمان ملی کشور توسط محترم خسرو پنجشیری به‌خوانش‌گرفته‌ شد. پس از آن گرداننده برنامه از جناب محراب الدین نوابی گرداننده مجلس و مسوول بنیاد شهید مسعود در کشور ناروی دعوت نمود تا گزارش و حرف های خود را به خوانش بگیرد. آقای نوابی در بیان فشرده و گزارش مناسب سیاسی، ضمن عرض خیرمقدم خدمت مهمانان مجلس، اعم از سفرا و دپلماتها، شخصیتهای سیاسی ـفرهنگی و کافه‌ی هموطنان ما در پایتخت ناروی اظهار نمودند که شهید مسعود در پهلوی دیگر دستاوردهایش انحصار قدرت را در افغانستان درهم شکست و زمینه‌ی مشارکت همه‌ی اقوام کشور را در ساختار سیاسی کشور مساعد ساخت. گرداننده برنامه پس از ابراز تشکر از آقای نوابی، از دختر خانم های نو جوان هریک زهرا نوابی، اًسماء جاهد، زینت نوابی و فروغ جاهد خواست تا ترانه‌ی زیبای حماسیی را که تهیه دیده بودند به خوانش بگیرند. خوانش این ترانه‌ی زیبا در حالی که آنها دستمال‌های چهار خانه‌ی جهاد و مقاومت را به گردن داشتند به تنوع و رنگینی مجلس افزود و مورد توجه حاضران در تالار قرار گرفت. در همین بخش تشریفاتی و مقدماتی مجلس گرداننده‌ی مجلس از جلالتمآب سفیر کبیر جمهوری اسلامی افغانستان خانم منیژه باختری تقاضا نمود تا سخنان خویش را به‌مناسبت تجلیل از دوازهمین سالیاد شهادت قهرمان ملی و هتفه‌ی شهید ایراد نمایند. ایشان پس از اتحاف دعا و درود به روح شهید احمد شاه مسعود و سایر شهدای کشور گفت شهید احمد شاه مسعود در زمانی مبارزه و مقاومت در برابر طالبان را رهبری کرد که همه مایوس شده بودند؛ اما او مقاوم و با عزم راسخ در برابر آنها ایستادگی نمود. پس از ابراز تشکر و قدر دانی از سفیر جمهوری اسلامی افغانستان، گرداننده‌ی مجلس از محضر محترم آقای مجید نیلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ناروی دعوت نمود تا در همایش یاد بود شهید مسعود و هفته‌ی شهید سخنان خود را ابراز نمایند. ایشان با عرض درود و دعا به روان پاک شهدای کشور ضمن برشمردن سجایای نیک شهید احمدشاه مسعود فرمودند: شهید احمد شاه مسعود قهرمان ملی افغانستان تنها منحصر به شما نبوده، بلکه متعلق به تمام آزادی خواهان جهان است. گرداننده برنامه از سخنان خوب و عالمانه‌ی شان اظهار سپاس و قدر دانی کرد.
پس از بخش تشریفاتی و مقدماتی مجلس نوبت به سخنرانان اساسی مجلس رسید. آقای ناقد گرداننده برنامه از جناب خواجه بشیر احمد انصاری دانشمند فاضل و محقق نامدار کشور که از ایالات متحده امریکا به مجلس تشریف آورده بود، دعوت نمود تا سخنان شان را به حاضرین تالار که بی صبرانه منتظر آن بودند، ابراز نمایند. جناب انصاری پس از اتحاف دعا و فرستادن درود به روان پاک شهدای کشور به‌ویژه احمد شاه مسعود قهرمان ملی کشور گفت: فرهنگ قهرمان و قهرمان پروری یکی از ویژگیهای بارز فرهنگی ماست. قهرمانان محصول فعل و انفعال شرایط پیچیده و بحرانی جامعه هستند که دارای مشخصه‌های والای انسانی چون تواضع، سخاوت، جوانمردی... می‌باشند که سایر انسانها را به‌صوب خود می کشانند. در فرهنگ های مختلف انسانها با الگو برداری از رفتار، کردار، لباس پوشیدن و یا هر چیز دیگر از آنها الهام می گیرند. ایشان از مجسمه‌های چهار رییس جمهور وقت ایالات متحده امریکا که در دل کوهی در ایالت داکوتا این کشور حک شده یاد آوری کرده تصریح نمودند که در فرهنگ‌های گوناگون و جوامع مختلف مردم قهرمانان خود را با تراشیدن پیکرهای آنان گرامی می دارند؛ اما شهید مسعود به هیچ مجسمه‌ای ضرورت و نیاز ندارد؛ زیرا نقش قدم های او در کوه پایه‌های هندوکش و محبتش در قلب مردم ما جا دارد. همچنان ایشان تذکر دادند که تجلیل واقعی از سالروز شهادت احمد شاه مسعود، بزرگداشت از پروژه و مرام، راه و آرمان آن شهید است؛ نه چیز دیگر. گرداننده‌ی برنامه با قدردانی از تشریف آوری جناب انصاری از امریکا و سخنرانی پر محتوای شان در این مجلس اظهار سپاس و امتنان نمود. سخنران بعدی مجلس آقای منصور حبیب خیل جوان آگاه و فرهیخته‌ی کشور بود که به زبان پشتو سخنرانی کرد و با شیوه‌ی قابل تحسین و با بیان زیبا از قهرمان ملی کشور، شهید مسعود تعریف و تمجید نموده، گفت: شهید مسعود درس واقعی جهاد و مقاومت را برای مردم افغانستان آموخت. هدف اصلی قهرمان ملی کشور در جهاد و مقاومتش آزادی و عدم حاکمیت بیگانه برکشور بود. پس از آن نوبت به خانم فریده احمدی یکتن از فعالان سیاسی ـ اجتماعی رسید؛ موصوف ضمن قدر دانی از مبارزه و مقاومت قهرمان ملی کشور در برابر دشمنان وطن و مردم، بر اهمیت و جایگاه زنان در جامعه اشاراتی فرمود که مورد توجه حاضرین واقع شد. در همین جا بخش اول مجلس به پایان رسید و گرداننده برنامه شرکت کنندگان مجلس را به میان برنامه‌ای که در آن چای، قهوه و ادای نماز در نظر گرفته شده بود دعوت نمود.
دربخش بعدی مجلس محترم ناقد گرداننده‌ی برنامه از جناب مجیب الرحمن رحیمی پژوهشگر مطالعات سیاسی در دانشگاه "ایسکس" (University of Essex) بریتانیا و محقق خوب کشور خواست تشریف آورده و سخنان خویش را ایراد نماید. آقای رحیمی پس از درود و دعا به روح شهداء به‌مناسبت هفته‌ی شهید و دوازدهمین سالیاد شهادت قهرمان ملی کشور، احمد شاه مسعود، با مقدمه‌ای کوتاه محتویات سخنرانی‌اش تحت عنوان "دوازده‌سال پس‌ازاحمدشاه‌مسعود(رح)" را درپنج بخش چنین توضیح داد: مبنای نظری سخن، تقسیم بندی مراحل زندگی احمدشاه مسعود، عبور از تجلیل به تحلیل و ارزیابی، رازپیروزی‌ و موفقیت‌ احمدشاه مسعود، مرحله‌ی‌پسامسعود و نتیجه گیری. وی با به‌کاربستن روش "گذشته‌نگر" برای بازسازی مراحل مختلف جهاد، حکومتداری و مقاومت احمدشاه مسعود تاکید نمود که فهم گذشته ما را در فهم وضعیت موجود و عبور از آن کمک می کند. وی با برشمردن فلسفه‌ی جنگ و نبرد گفت: تجلیل از شخصیت‌های بزرگ به‌تنهای کافی نیست، و باید برای شناخت این شخصیت‌ها از تجلیل به مرحله‌ی نقد و ارزیابی عبورنماییم. وی تاکید نمود این روش ما را کمک می‌کند، تا با برسی دقیق از افراد به شناخت واقعی وبایسته‌ی آنها برسیم. آقای رحیمی در سخنرانی‌اش زندگی احمدشاه مسعود را به چهارمرحله تقسیم نمود: از تولد تا قیام علیه رژیم استبدادی داود، مرحله‌ی جهاد؛ از کودتای 7 ثور 1357 تا سقوط حکومت داکتر نجیب الله در 8 ثور 1371، احمدشاه مسعود؛ حکومت مجاهدین و آزمون بزرگ و دشواری‌های طاقت‌فرسا و از رهبری مقاومت ملی تا شهادت. با تجزیه و تحلیل هریک از این بخش‌ها، وی به توضیح کلیات طرح استراتیژیک مبارزه‌ی همه جانبه و درازمدت احمدشاه مسعود علیه تجاوز اتحاد شوروی، حکومت کمونستی و طالبان در افغانستان پرداخت. آقای رحیمی تشکیل شورای نظار وگسترش همکاری و همگرایی میان نیروهای مجاهدین را از ابتکارات ستودنی و منحصر به فرد احمدشاه مسعود خواند. در بخش عبور از تجلیل به تحلیل و ارزیابی آقای رحیمی از تلاش برای تئوریزه کردن و تبیین افکار و اندیشه‌های مسعود گفت و براصل نقد بازنگری برای شناخت هرچه بهتر و بیشتر وی و رفع سوء تفاهم‌ها تاکید نمود. آقای رحیمی دربخش دیگر سخنانش فکر و اندیشه، استراتیژی و طرح و تشکیلات و سازمان را رمز پیروزی‌ و موفقیت‌ احمدشاه مسعود خواند. وی در مرحله‌ی پسامسعود با برشمردن موفقیت‌ها و اشتباهات از فردگرایی به جای حزب و سازمان و زیارت ناتمام مسعود و محبوبیت درحال افزایش او گفت و در پایان با برشمردن تهدیدهای بالقوه و افق تاریک در نبود یک سازمان نماینده از جهاد و مقاومت، پیروان او را به برگشت به فکر و اندیشه، استراتیژی و طرح و تشکیلات مسعود به عنوان میراث معنوی او فراخواند. همچنان اقای رحیمی بیان داشت که شهید مسعود یک شخصیت ایستا نبود، او در مراحل مختلف بهتر بودن و بهترشدن را به نمایش گذاشت. احمدشاه مسعود از آغاز جنگ و جهاد دست به ابتکار و نو آوری های منحصر به فرد زد و از ابتدائی ترین امکانات تا دست یابی به یک ارتش نیرو مند که آراسته به آموزش خوب نظامی ـ سیاسی و نظم ودسپلین عالی بود، پیشرفت. آقای رحیمی تاکید نمود که الگوبرداری از این تکامل و پختگی می‌تواند مردم ما را در عبور از بحران کنونی یاری رساند. بررسی اکادمیک و علمی و توضیحات بسیار جالب و کارشناسانه‌ی آقای رحیمی مورد توجه و علاقه‌مندی اشتراک کننده گان مجلس واقع شد.
سخنران اخیر برنامه جناب آقای محمد علی مرادی بود. ایشان پس از فرستادن درود و دعا به روح همه‌ی شهدای کشور و شهید احمد شاه مسعود، اظهار نمودند که تفکر ملی حلقه‌ی گم شده‌ای‌ست در بین اقوام و ملیت های کشور. ایشان اندیشیدن به منافع ملی را از جمله کلمات زیبای خواندند که مرز های فصل کننده را باهم وصل و پیوند می دهد. گرداننده برنامه با تشکر و اظهار سپاس از آقای مرادی، از جناب حمید الله مهرورز استاد سابق دانشگاه کابل، آقای سید نادر خرم، شاعر و نویسنده‌ی کشور، عبدالقیوم اکرمی فعال سیاسی و آقای بهروز بیژن‌پور جوان مستعد کشور، به دلیل نبود وقت برای سخنرانی پوزش خواست و ابراز امید کرد که در نشست‌های بعدی از سخنان این بزرگواران مستفید شویم.
در بخش پایانی همایش آقای خواجه عبدالغفور سعیدی دعائیه‌ی مجلس را به آرزوی صلح وامنیت در کشور و خیر و فلاح در جامعه ما خواند و مجلس را با خوانش پارچه شعر زیبایی که با کف زدن‌های‌ممتد ازسوی حاضران در مجلس استقبال گردید پایان یافته اعلام نمود.
نه هر که چهره بر افروخت دلبری داند
نه هر که آئینه سازد، سکندری داند
نه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشست
کلاه داری و آیین سروری داند


Advertise your business here. Click to contact us.
تنها کاربران عضو شده می توانند نظر ارسال کنند!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

 

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 108 مهمان آنلاین

ازهمیـن قـلم درخـــاوران


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.