Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

افراطگرایی با تجاوز شوروی درافغانستان و آموزش کودکان افغان درپاکستان آغاز گردید PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط محمود منجم زاده   
چهارشنبه ، 24 آذر 1395 ، 13:54

محمود منجم زادهآیا شاگردان مدارس دینی پاکستان میتواند الگوی برای آموزش وپرورش درافغانستان باشد؟
پس ازآغاز کودتای یا به اصطلاح انقلاب۷ ثور ۱۳۵۷سیستم آموزش افغانستان به شکلی سیاسی و ایدئولوژی تغییر یافت ، نخست افکار لنین و مارکس به شکلی وارد سیستم آموزشی افغانستان گردید ودرمجموع سیستم آموزشی افغانستان ازسیستم آموزشی سابق فاصله، ازشوروی سابق الهام گرفت.

ادامه مطلب
 
فــدرالیزم PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط امان معاشر   
چهارشنبه ، 24 آذر 1395 ، 13:49

امان معاشرفدرالیزم در کشور به خون نشسته ی ما یگانه راه حل همه ی اشکالات است که از عرصه ٢٠٠ سال به این سو گیربان گیر میهن بوده و همه ی ملیتها به شمول ملیت حاکم(پشتون)در فقر، ذلت، خاری و بلیات دیگررنج می‌برند و زیر چکمه ی استثمار و سلطه ی استعمار بیچاره و زبونند.
ملیت حاکم که از دوران حاکمیت عبدالرحمن مزدور و غلام انگلیس، نادر و ظاهر شاه (اکنون بابای ملت) تا حالا که افغانستان را به سوی فقر وعقب ماندگی و

ادامه مطلب
 
"اکثریت مساجد ما؛ فکر افراطی پخش میکنند؛ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط محمد عالم افتخار   
سه شنبه ، 23 آذر 1395 ، 08:58

"اکثریت مساجد ما؛ فکر افراطی پخش میکنند؛ثقافت اسلامی؛ در دانشگاه ها؛ تروریست تربیه میکند"
اخیراً سخنانی از جناب حفیظ منصور عضو مجلس نمایندگان که در نشست پارلمانی ایراد شده عمدتاً به دلیل اینکه ایشان از کادر های مشهور تنظیم جمعیت اسلامی استند؛ در فضای مجازی به طرز گسترده طنین انداز گردید. نکات اساسی سخنان مذکور همان است که بالا در عنوان آوردیم.
قلم بدستانی که به دلایلی افادهِ «اهل خبره» بودن می فروشند و می بایستی سخنان و برآمد های شخصیت های سیاسی و دولتی و اپوزیسیونی؛

ادامه مطلب
 
ارگ و سپیدار با جلوگیری از استیضاح وزیران بحران در کشور را فربه تر کرده اند PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
سه شنبه ، 23 آذر 1395 ، 08:02

مهرالدین مشیدموضعگیری واحد ارگ و سپیدار در پیوند به استیضاح وزیران به اثبات رسید و بالاخره آشکار شد که تمامی اختلاف های آقایان غنی و عبدالله بر سر منافع شخصی و تیمی شان و نه بر سر منافع ملی است. حالا که بیکاره گی وزیران پرتابی و رسوایی آنان آفتابی شده و مجلس در یک تصمیم بی پیشینه حساب و کتاب را با آنان آغاز کرده و به استیضاح آنان اقدام کرد. هر دو جناب به گونهء شگفت آوری باهم نزدیک شده اند و

ادامه مطلب
 
جنبــش همبسته‌گی مافیـــای قـــومی افغــانســـتان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط پرتو نادری   
سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:51

پرتو نادریدروازۀ خانه چنان به شدت کوبیده شد که ترسی تمام وجودم را فرا گرفت. با وارخطایی دروازه را گشودم و دیدم که چند تن با لباس‌های سیاه، سرخ و سبز پشت دروازه ایستاده اند. حیران مانده بودم ، سلامی دادم و گفتم خیرت است دوستان!
گفتند: خیر و خیرت است؛ ما نماینده‌گان «جنبش همبسته‌گی مافیای قومی افغانستان» هستیم.
گفتم: مگر این نهاد، تازه به وجود آمده است؟

ادامه مطلب
 
فقر فرهنگی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط دکتور محمد فرید یونس   
سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:36

دکتور محمد فرید یونسبه تاریخ هژدهم ماه اکتوبر سال جاری (2016) بود که من به دعوت جناب خیبر نظیمی مدیر عامل و تولید کنندۀ برنامه پر بیینده و وزین «بامداد خوش»در تلویزیون طلوع که از کابل پخش می‌شود ، با گردانندگی جوانان خوش برخورد و خوش سخن برنامه، مریم جان و ایمل جان، برای اولین باردر تلویزیون طلوع دعوت شدم. تا حال که این نوشتار را تقدیم شما خوانندۀ گرامی پیشکش می‌کنم  ده هزار بیننده، 

ادامه مطلب
 
به داد انجمن مستقل وکلای مدافع افغانستان برسید! PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - پیـــــام هــــا
نوشته شده توسط حمیدالله کوهستانی   
سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:33

به داد انجمن مستقل وکلای مدافع افغانستان برسید!وکالت دفاع و دفاع از حقوق متمهین در محاکم یک موضوع با اهمیت در راستای تامین حقوق اساسی شهروندان کشور به شمار می رود. حرفه و شغل وکالت دفاع در افغانستان از دیر زمانی وجود داشته و این حرفه بین مردم از اهمیت و پرستیژ خاص برخوردار بوده است.
در گذشته ها قبل از بوجود آمدن دوره نوین سیاسی )سال1382) در کشور امور وکالت دفاع توسط حکومت هماهنگ می گردید و انجمن وکلای هم دولتی بود و قوانین و مقررات خاص درین بخش وجود داشته است.

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:35
ادامه مطلب
 
آقای اشرف غنی، بی مسئولیتی تا کی؟ وگمراهی تا کجا؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط دکتورعلی احمد کریمی- تحلیلگر امور بین المللی- مسکو   
سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:38

دکتورعلی احمد کریمی- تحلیلگر امور بین المللی- مسکودرافغانستان رییس جمهورشدن جقدر آسان است.رییس جمهور به اراده ورضایت مردم انتخاب  وبرکنار نمیگردد. درقانون اساسی رییس جمهور ازصلاحیت های نامحدود برخوردار است.اعضای کابینه، دیوانهای قضایی، والی ها، شورای امنیت ملی،،شورای عالی اقتصادی، شورای عالی مهاجرین، شورای عالی صلح،،شورای عالی توسعه شهری،،شورای عالی منابع بشری ، شورای عالی حاکمیت قانون ومبارزه علیه فساد وکمیسون تدارکات ملی ووو..    

ادامه مطلب
 
امریکا وروسیه؛ درتلاش برای تجزیه کشورهای اسلامی!؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط محمد علی مهرزاد   
سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:31

محمد علی مهرزاداگر قرار باشد که جنگ سرد را درسال ۱۹۹۱بعدازجنگ دوم جهانی پا یان یافته وبه حیث جنگ سوم جهانی تلقی کنیم ؛ ایا این بدان معنی نخواهد بود که به قول نظریه پردازان محافظه کار ود ست راستی های جمهوریخواه- امریکا امروزدرگیرجنگ چهارم جهانی ضد اسلام قرارگرفته است؟ ایا بنیاد گرایی اسلامی نزد امریکاییان همان (( کمونیزم نوین)) است؟ براستی – تهدید تروریزم وآن را ارتباط دادن به اسلام ومفهوم بنیاد گرایی اسلامی را همترازکمونیزم شوروی سابق

ادامه مطلب
 
دادگاه عالی المان: به پناهجویان سوری فقط به علت جنگ درسوریه پناهندگی داده نمیشود PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - زبــــان
نوشته شده توسط محمود منجم زاده   
سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:23

محمود منجم زادهدادگاه عالی المان برای اولین بار تآیید کرد، که پناهجویان سوری درالمان با محدودیت های مورد حمایت قرار میگیرند. داد گاه عالی حکم داد، فقط علت فرار سوری ها برای گرفتن پناهندگی درالمان کافی نمیباشد.
این گزارش را تاگس اشپیگل مورخ روز پنجشنبه ۲۴ نوامبر به نشر رسانده است.

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 09:10
ادامه مطلب
 
چرا اندیشه، چرا نوشته، چرا سخن...؟؟؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - فلســــفی
نوشته شده توسط محمد عالم افتخار   
چهارشنبه ، 10 آذر 1395 ، 08:47

محمد عالم افتخار«...آدمی گر اندکی غفلت کند؛ خر می شود!»
سه ماه قبل؛ یک پیام برقی به من مواصلت کرد که خیلی متأثرم ساخت. بی هیچ اما و اگری اینک متن رسیده را بدون ویرایش مفهومی؛ از نظر عزیزان میگذرانم.
«اقای افتخار عزیز. هلو - سلام!
از شما هر هفته یک مطلب به ایمیل من می آید .شاید دوسال شد که این طور است. در اول ها قصد داشتم یک روز برایت عرض سپاسگذاری نمایم ولی نشد.برای ما نوشتن کار سخت است.

ادامه مطلب
 
ملت مظلوم افغانستان با یک تعداد محدود سه پته بازان گیر مانده اند PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط الحاج اسرار خواجه محاسن سفید   
چهارشنبه ، 24 آذر 1395 ، 07:55

الحاج اسرار خواجه محاسن سفیددر جهان عناصر که در طبعیت وجود دارد در طول تاریخ بدسترس بشر قرار گرفته انسانها برای بقا و زندگی بهتر مورد استفاده قرار داده اند دست آوردهای امروز در کره زمین و در جغرافیه های جداگانه و اندیشه های فکری متنوع نتیجه آن است مولانای بزرگ میفرماید - ای برادر تو همان اندیشه ای, مابقی استخوان و ریشه ای.

ادامه مطلب
 
دورنمای مدیریت ترامپ از جنگ افغانستان و وعده های انتخاباتی او PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
سه شنبه ، 23 آذر 1395 ، 08:55

دورنمای مدیریت ترامپ از جنگ افغانستان و وعده های انتخاباتی اوترامپ می گوید، پاکستان را در فهرست کشور های حامی تروریزم اعلان خواهد کرد
جند روز بعد شخصی وارد کاخ سفید می شود و سکاندار واشنگتن می شود که در زمان مبارزات انتخاباتی اش برهمگان تاخت و تمامی معاهده ها و قرار داد های پیشنی کاخ سفید را در سطح داخل و خارج به باد انتقاد گرفت. این شخص دونالد ترمپ بازرگان و میلیاردر امریکایی است که برج نیویارک نشانهء ثروتمندی او است که در کنار آن چندین دانشگاهء خصوصی و مرکز های بزرگ تجارتی را اداره می کند.

ادامه مطلب
 
آقای غنی حرف دلم را گفتی اما بعداً چه PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 09:02

آقای غنی  حرف دلم را گفتی اما بعداً چهششمین نشست کشور های  "قلب آسیا"، در مورد افغانستان امید های را ایجاد کرده است که هرگز کاذبانه نخواهد بود  بخصوص وعده ای کشور دوست هندوستان بخاطر آغاز خدمات حمل و نقل هوایی بین افغانستان واحمد سعیدی هندوستان، روزنه امیدی شمرده می شود. دلچسپی نشست این کنفرانس برایم زمان ارجحیت زیادتری پیدا کرد که این نشست در شهر امریتسار در شمال هند برگزار شد.

که فقط چند کیلومتر از مرز پاکستان فاصله دارد. در این کنفرانس سرتاج عزیز مشاور سیاست خارجی نخست وزیر پاکستان نیز حضور داشت،

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 24 آذر 1395 ، 14:26
ادامه مطلب
 
ایجاد تروریزم و ماهیت گروه های تروریستی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:49

احمد سعیدیاز چندی به این سو سخنان حفیظ منصور، عضو مجلس نماینده گان در مورد فقه اسلامی و تروریزم، در رسانه ها خیلی داغ است. من در مورد سخنان آقای منصور تبصره یی ندارم اما می خواهم تروریزم را از نگاه شکل و موودیت آن تعریف نمایم.
تروریزم در اشکال مدرن آن یک پدیدۀ نسبتاً جدید در محافل اکادمیک است.  فرو ریختن برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در یازدهم سپتامبر 2001، در امریکا سبب گردید که این پدیده به صورت جدی و در ابعاد گسترده از دیدگاه های متفاوت مورد دقت و پژوهش قرار گیرد. 

ادامه مطلب
 
گرامیداشت از پروفسور حبیب الرحمن هاله در سیدنی (استرالیا) PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط هفته نامۀ "افق" استرالیا   
سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:46

گرامیداشت از پروفسور حبیب الرحمن هاله در سیدنی (استرالیا)سیدنی، 19 نومبر: به گرامی داشت از شخصیت علمی پروفسور حبیب الرحمن هاله  سابق استاد دیپارتمنت ژورنالیزم دانشکدۀ ادبیات و علوم بشری پوهنتون کابل محفلی از طرف انجمن همکاری افغانهای نیو ساوت ویلز و فرهنگدوستان افغانی مقیم سیدنی در تالار آن انجمن تدویر یافت. در محفل علاوه از خانواده و نزدیکان استاد، عده یی از مردان و زنان نیز اشتراک کرده بودند.
محفل در حالی تدویر یافت که پروفسور هاله به علت کبر سن و مریضی یی که عاید حال شان می باشد همچنان نظر به تجویز دکتوران معالج در محفل حضور فزیکی پیدا کرده نتوانست،

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:48
ادامه مطلب
 
دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا شد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط محمد ضیا ضیا   
سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:29

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا شدایالات متحدۀ امریکا که خود را از نگاه نظامی و اقتصادی مقتدر ترین کشور دنیا و الگوی دموکراسی معرفی میکند از حدود  160 سال پیش از میان احزاب مختلف سیاسی آن، دو حزب جمهوری خواهان و دموکراتها توانسته اند بیش از هر حزب دیگر در صدر قدرت قرار بگیرند و تعیین کنندۀ سرنوشت امریکا باشند.
حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده آمریکا (  The U.S. Republican Party)  در سال ۱۸۵۴ میلادی با روحیۀ ضد برده داری به میان آمد که ابرهام لینکلن به حیث نخستین رئیس جمهور منتخب طی سالهای ( ۱۸۶۱تا ۱۸۶۵)  زمام امور را به دست گرفت و

ادامه مطلب
 
آمیب شــناسی مافیـــای قــومی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط پرتونادری   
سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:40

پرتونادریدر آن دهکدۀ زیبا، در جرشاه‌بابا، همین که به صنف هفتم رسیدم؛ مانند آن بود که دستم به آسمان رسیده است. در میان کتاب‌های تازه‌یی که به ما دادند، کتاب‌های فزیک، کیمیا و بیولوژی برای ما بسیار نا شناخته بودند و نمی دانستیم که این کتاب‌ها از چه چیزهایی بحث می‌کنند. ما دهاتی بچه‌های ساده، هرچند تا آن هنگام چیزهای زیادی می‌دانستیم. مثلا می دانستیم که چگونه پرنده‌یی درچگونه جایی آشیان می آراید و

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 09:07
ادامه مطلب
 
ذهــنـیــت هـای مـرد ســالارانه زنان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط مسعوده کوهستانی   
سه شنبه ، 16 آذر 1395 ، 08:26

ذهــنـیــت هـای مـرد ســالارانه زنانجـامـعـه افـغـانـسـتـان نه تنها سـرزمـیـن خـشـونـت بـار مـرد ســالارانه اسـت. بـلـکـه وحـشـتـنـاکــتـر از آن اینکه عــده خـیـلـی زیـاد و اکـثـریـت زنانی که با درک و ذهــنـیــت هـای مـرد ســالارانه دارند، که تنها حـق داشتن مـقـام والا، رسالت مـدریـتـی، سـیـاسـی، فــرهـنـگـی، اقـتـصـادی، اجـتـمـاعـی، داشـتـن اقــتـدار، صـلاحــیــت، پـیـشـرفـت در امـورات دفــتــری و تــصــمـیــم های نـهـائی در عـرصـه هـای کاری مـرد هـا را مـیـدانـنـد. بـــنــظـر آنـهـا زنـهـا حـق ایـن را ندارند که چـرخ مـدیـریـت، ارتـقـاع، پـیـشرفــت و صـلاحـیـت را بـدســت داشــتـه بـاشـنـد.

ادامه مطلب
 
دونالد ترامپ با پاکستان، مجازات یا مکافات PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
چهارشنبه ، 10 آذر 1395 ، 08:49

احمد سعیدیحالا قلم گرفته ام حقیقت را که به آن باور دارم با شما شریک میسازم، بهتر است مردم ما دیگر قربانی تبلیغات رسانه ها نشوند، از چندی بدینسو بخصوص زمانیکه شالاب کومار، عضو مهم و هندی‌الاصل شورای مشورتی دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب امریکا گفته است که دونالد ترامپ طرح کانگرس این کشور در مورد قرار دادن پاکستان در فهرست کشورهای حامی تروریسم را تایید خواهد کرد.

ادامه مطلب
 
حکومت هنوز ارادۀ محاکمۀ فساد پیشگان بزرگ را ندارد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
چهارشنبه ، 10 آذر 1395 ، 08:45

حکومت هنوز ارادۀ محاکمۀ فساد پیشگان بزرگ را ندارداستبداد سلطانی در ارگ کشور را به پرتگاۀ،  حکومت را فلج  کرده و مردم را به فغان آورده است
پس از تاسیس ادارۀ عدلی و قضایی مبارزه با فسد در کشور چشم ها در راه بود تا این اداره برای محاکمه کردن فساد پیشگان بزرگ چه گام هایی را بر می دارد و محاکمۀ مفسدان را از کدام رده ها آغاز خواهد کرد؛ اما با توجه به هیاهویی تبلیغاتی حکومت بیشترین شهروندان کشور بی صبرانه منتظر بودند که این اداره در نخستین فیصله های خود یک انقلاب عدلی را در کشور برپا می کند که

ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی پایان »

صفحه 10 از 559

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

SHAFI AYAR - 337

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

پـــــارســـــی

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 83 مهمان آنلاین


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.