Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

واماندگی یک نسل PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط نصرالله نیک‌فر   
جمعه ، 28 مهر 1396 ، 12:00

نصرالله نیک‌فراین درست است که نظام‌هایی می‌روند و رژیم و ساختارهای می‌آیند. کسانی کسی می‌شوند و دیگرانی پی‌رَو و دنباله‌رو؛ اما در بیش‌ترین سرزمین‌ها پس از چندی مردم گونه‌ی بیماری‌ خودرا شناسایی می‌کنند و برای درمان آن همه باهم دست به‌کار می‌شوند و یک فرهنگ و یک تمدن و یک هم‌بودگاه را از پرت‌گاهِ نیستی نجات می‌دهند.

ادامه مطلب
 
فرهنگ تورکی اوزبیکی به فارسی / دری PDF پرینت ایمیل
فــــرهنگی - کتـــابخـــانه خــــاوران
نوشته شده توسط داکتر ایماق   
جمعه ، 28 مهر 1396 ، 13:03

داکتر ایماقفرهنگ تورکی اوزبیکی به فارسی / دری
( دایرة المعارف )
وضعیت جغرافیایی، تاریخی، دینی، فرهنگی،
هنری، شخصیتها، روستا ها و شهرها  ( در پنج جلد )

( جلد اول )
آ  - پ
تألیف : داکتر فیض الله ایماق

خواننده گان گرامی!
داکتر فیض الله ایماق چهل سال عمر عزیز خویش را در نوشتن فرهنگ مردمش سپری نموده ، خوشبختانه اکنون این اثر کمیاب ، آماده ی چاپ می باشد.
قبل از اینکه این دایرة المعارف ، اقبال چاپ یابد ، جهت آگاهی فرهنگ دوستان ارجمند، یاد داشت مؤلف  در باره ی فرهنگ  مذکور ، قرار ذیل  به توجه ی تان تقدیم گردد :
« مسؤول سایت »

ادامه مطلب
 
آیا تنها شاه شجاع نمادی ازخون وخیانت است؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط دکتر صاحبنظر مرادی   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:40

دکتر صاحبنظر مرادیبه گواهی تاریخ، معامله گران  وجلادان هیچ گاهی ناجی ملتها وقهرمانان افتخار آفرین کشورها نگردیده  و این عده کسان با معامله وغدربه سرنوشت مردمان نمی توانند تا آخر از روئیت وقضاوت تاریخ بگریزند ومصئون بمانند. مورخین ونگارشگران جامعه شناسی بدین باور هستند که تاریخ تکرار نمی شود ویا به عقب برنمی گردد، زمان برگشت نمی پذیرد ورخداد های تاریخی مربوط به زمان معین هستند.

ادامه مطلب
 
آن کاج شعر پای‌داری جهان، یک صد و پانزده ساله شد! PDF پرینت ایمیل
کی کیست - شخصیت هــــای مـــلی، ادبـــی و تــاریخـــی
نوشته شده توسط پرتو نادری   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:31

پرتو نادریناظم حکمت را می‌توان شاعر مبارزه، زندان، غربت و آزادی خواند. استوارترین محور اندیشه در شعرهای او را انسان، آزادی انسان و مبارزه برای رسیدن به آزادی شکل می‌دهد. ناظم حکمت یکی از معدود شاعران تاثیر گذار سدۀ بیستم بر شعرجهان است. خانوادۀ پدری او از پایگاه بلند اجتماعی – سیاسی برخوردار بود. در زنده‌گی‌نامۀ او آمده است که پدر بزگ‌اش « ناظم پاشا» از رجال دولت عثمانی بود و پدرش « حکمت بیگ» در وزارت خارجۀ دربار عثمانی جای‌گاهی داشت.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:35
ادامه مطلب
 
آقای اشرف غنی، "انتقام"؟ نــــه! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط نصیر مهرین   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 10:30

 آقای اشرف غنی، "انتقام"؟ نــــه!(در حاشیۀ فاجعۀ نسل کشی در میرزا اولنگ)
انسانکشی در افغانستان، چند موضع را به نمایش میگذارد.
-    تروریست های باورمند در پرتو باورها و تلقین های برخاسته از گونۀ قرائت از اسلام، تربیۀ غلط فکری رهبران تروریست  و بهره برداری های حامیان ایشان، تصور میکنند، که خود مسلمان استند و دیگران کافر. پس با کشتن کفار، جنت میروند و مقتولین هم  در دوزخ!
-    آنانی که طعم زهر و تلخی مصیبت را می چشند، می بینند که اعضای خانواده، خویشاوندان، دوستان، هم دین وهم مذهب و هموطنان شان کشته شده اند. واکنش های متنوع  مخالفت آمیز را در سطوح مختلف تبارز میدهند. از ابراز خشم، نفرت، فحش و یا طرح وراه مبارزه با آن سخن دارند.

ادامه مطلب
 
استراتیژی جدید امریکا در افغانستان یا فاز جدید جنگ درافغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط عبدالوکیل کوچی   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 08:53

عبدالوکیل کوچیدونالد ترامپ زمانی در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا با ایراد بیاناتی که بیشتر مصرف داخلی داشت توجه مردم امریکا وجهانیان را بخود جلب نموده حرفهایی از قبیل بررسی لزوم عودت نظامیان امریکایی از دیگر کشور ها به ایالات متحده وبیهوده گی لشکر کشی بکشور های دیگر وپس کردن بار گران هزینه های جنگی وغیره را از الویتهای کاری خود بیان کرده بود.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:29
ادامه مطلب
 
جامعه ای بیماروحکومت نظامی گری؛ بنام پاکستان!؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط محمد علی مهرزاد   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 09:04

محمدعلی مهرزادبا فرارسیدن حادثه ای 11سیپتامبرسال 2001 وخاطرات ناگواروتلخ آن نه تنها برای جامعه ای امریکا؛ بلکه غیرقابل تحمل برای جا معه انسان وانسانیت دراذهان عموم بشریت، به حیث لکه ننگی به دامن کسانیکه این حادثه را در قرن توسط اعزام تروریستان وانتحاریان هستیم. از ان تاریخ تا اکنون ما شاهد پلانها واستراتیژی های متعدد می باشیم؛ ولی اثرات مثبت آن که همانا جلوگیری مداخله ومحو اصلی منابع این تروریستان که درپاکستان فعالیت دارند نستیم.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:39
ادامه مطلب
 
پاسخ به سخنان گند گلبدین حکمتیار PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط دکتربصیر کامجو   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 09:29

دکتر بصیر کامجودرباره انتشار تهمت وبهتان ــ هرزگی، فحشا، قرآن کریم جهت هدایت کردن مومنان به راه مستقیم می 19 مسئولیت وپاسخدهی خود را نیکو بیان می کند و در سوره نور آیه، وفجور درمیان اهل ایمان فـــرماید: "ان الذین یحبون ان تشیع الفاحشه فی الذین امنوا لهم عذاب الیم فی الدنیا و الاخره و الله یعلم و انتم لا تعلمون" بهتان وزشتکاری در حق مومنان شایع شود، برای آنها در دنیا و آخرت، کسانی که دوست دارند تهمت عذابی پردرد خواهد بود و خدا می داند وشما نمی دانید.

ادامه مطلب
 
چرا حکمتیار میخواهد جز از مشکل باشد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 09:53

چرا حکمتیار میخواهد جز از مشکل باشدنظر منفی و موضع گیری آقای گلبدین حکمتیار، در رابطه در رابطه به کار برد واژه های فارسی چه هدف را دنبال میکند آفرینش تشنج یا تساهل چند قبل آقای گلبدین حکمتیار در مورد کاربرد واژه های فارسی چون: دانشگاه، دانشکده، دانشجو، دادگاه وغیره که در رسانه‌های کشور کاربرد دارند، آن ها را مربوط به فرهنگ و زبان بیگانه و ایرانی تلقی کرده و گفته است این رسانه‌ها می خواهند واژه ایرانی را جانشین ترمینالوژی ملی ما سازند. گرچه بعضی زبان شناسان در این مورد از خود در همان زمان  واکنش های  تند را نشان داده بودند بعضی حتی گلبدین حکمتیار را  متهم به فاشیست بودن کرده و گفته اند که وی اجازه ندارد

ادامه مطلب
 
دست درازی کردن حکمتیار به مــرز واژگان گوهری وپاکیزۀ زبان فارسی PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - زبــــان
نوشته شده توسط دکتربصیرکامجو   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 10:45

دست درازی کردن حکمتیار به مــرز واژگان گوهری وپاکیزۀ زبان فارسیمردم خوب می دانند که دولت آمریکا برای تقویه روحی وروانی رژیم پوشالی اشرف غنی احمدزی، گلبدین حکمتیاررا به کابل آورد. وی ازروز ورود اش به کابل تاکنون در وظایف سیاسی سپرده شده ازجانب آمریکای ها وپاکستانی ها به نفع تأمین منافع آنها، واستقرار وتداوم حاکمیت سیاسی قبیله افغان خیلی موفق بوده است.
دراین اواخر در پهلوی این همه مصروفیت های خاکفروشانه، وی ازجانب اربابان به وظیفه جدید ــ سخنگوی رژیم غنی درهمه امور،  تقرریافته است...ادامــه مطلب

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 12:03
 
چند لحظه با روشندل دانشمند! PDF پرینت ایمیل
کی کیست - گفت و شــنود هــا
نوشته شده توسط ضیا ضیا   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:02

چند لحظه با روشندل دانشمند!خانم نوریه لطیف کارمند انجمن حمایت از معیوبین در جامعۀ چند فرهنگی ایالت نیوساوت ویلز یا (MDAA ) که دفتر شان در شهرک Granville موقعیت دارد، از هفته نامۀ " افق" خواست از فعالیتهای موسسۀ شان به ویژه از کارهای خودش ویکتن از همکاران ایرانی تبارش که خود معیوب است ودران موسسه به منظور باز یابی توانایی ها و باز توان بخشی خانمهایی که معیوب به دنیا آمده اند و یاهم در اثر عوامل مختلف بعد از تولد معلول شده اند، معلومات ارائه کند. تا آن عده فارسی زبانان ( افغانی، ایرانی) که با همچو مشکل مواجه اند، از برنامه های مفید آن موسسۀ ، استفاده به عمل آورده بتوانند.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:07
ادامه مطلب
 
چشم‌انداز راهبرد جدید ترامپ در افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط فرزاد رمضانی بونش، پژوهشگر و کارشناس مسائل بین الملل   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 09:15

چشم‌انداز راهبرد جدید ترامپ در افغانستاناعلام راهبرد ترامپ به‌نوعی پاسخ به سخنرانی هشت سال گذشته باراک اوباماست. در آن سخنرانی راجع به راهبرد نوین آمریکا در افغانستان، در عین افزایش ۳۰ هزار نفری نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان، افرزاد رمضانی بونش، پژوهشگر و کارشناس مسائل بین الملل علام یک جدول زمانبندی برای خروج نیروها از افغانستان وجود داشت، اما ترامپ، برعکس اوباما، در آغاز ریاست جمهوری خود برنامه مشخصی قبلی برای جنگ افغانستان نداشت.

مقدمه
ترامپ نزدیک به هفت ماه با مشاوران و کارشناسان نظامی و سیاسی آمریکا در مورد راهبرد تازه‌اش در افغانستان رایزنی و سرانجام راهبرد نوینی را اعلام کرد.

آخرین به روز رسانی در جمعه ، 28 مهر 1396 ، 13:17
ادامه مطلب
 
ضرورت دیپلوماسی تهاجمی علیه پاکستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 09:45

احمد سعیدیمهم ترین و با ارزش ترین حرف که در مورد استراتیژی امریکا در مورد افغانستان وجود دارد و خیلی با ارزش است  معرفی پاکستان منحیث یک کشور تروریست پرور و دهشت افگن است از موقف گیری تازه امریکا که پاکستان حامی ترویزم است باید همه دفاع و پشتیبانی میشد بعد از اعلان استراتیژی آقای اشرف غنی رئیس جمهور و آقای داکتر عبدالله ذوقک زده از این استراتیژی بدون تحلیل از عواقب آن که پاکستان چه میکند استقبال کردند اما

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:31
ادامه مطلب
 
پروفیسور عبدالاحمد جاوید PDF پرینت ایمیل
کی کیست - شخصیت هــــای مـــلی، ادبـــی و تــاریخـــی
نوشته شده توسط نذیر احمد صوفی زاده تلاشجو   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:18

پروفیسور عبدالاحمد جاویدبه بهانه سالیاد درگذشت زنده یاد پروفیسور عبدالاحمد جاوید
نهم اسد یا مرداد برابراست به روز درگذشت زنده یاد پروفیسورعبدالاحمد جاوید یکی از خدمت گذاران زبان و ادبیات پارسی، علاقه ویژه ایکه براین شخصیت فرهنگی دارم خواستم با این نوشته یادی از ایشان نموده و نگاهی کوتاه به زنده گی، کارهای فرهنگی وعلمی ایشان نمایم.
زنده یاد پروفیسور عبدالاحمد جاوید فرزند میرزا عبدالصمد در برج دی یا جدی سال 1306 خورشیدی برابر به 1927 میلادی در پایان چوک کابل دیده به جهان گشود،

ادامه مطلب
 
ادعاءِ گرفتن استقلال افغانستان از انگلیسها، نادرست ودروغ محض است PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط دکتربصیر کامجو   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 10:13

ادعاءِ گرفتن استقلال افغانستان از انگلیسها، نادرست ودروغ محض استواژه استقلال درخزانه دانشی فرهنگ زبان فارسی، به مفاهیم آزادی، اتکاء نفس، خود سالاربودن، خود مختاربودن، خود مستقل بودن، آزادی داشتن، به آزادی کار کردن، بدون مداخله کسی کار خود را اداره کردن، دردست داشتن سرنوشت خود، اختیار، اجازه، خود ارادیت... می باشد. از دید سیاسی واژه استقلال، به مراد خود فرمانی ملی، خود سالاری ملی، خود گردانی ملی، خود مختاری، اراده کردن به کاری، قانون گذاری، بدون مداخله کشورهای بیگانه کار خود را انجام دادن، اداره کردن کشوربا اختیار وآزادی، وغیره. همین اهمیت وارزش گرانمایه آزادی، برای انسان بوده وهست که وی  همیشه تا کرانه مرگ از آن پاسداری ومراقبت می کند...ادامــه مطلب

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 12:02
 
در باره استراتژی جدید آمریکا در افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط سیامک بهاری   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 08:58

سیامک بهاریوخامت وضعیت امنیتی در افغانستان هر روز ابعاد گسترد‌ه‌تری می‌یابد. ناامنی چه در آنجا که قدرت دولتی هنوز باقی مانده است و چه مناطق تحت نفود‌ و تسلط نیروهای طالبان و داعش، فاجعه بار است. جنگ و آوارگی، آشکارا دارد شیرازه جامعه را از هم می‌پاشد. اعلام استراتژی جدید ‌آمریکا در افغانستان در چنین اوضاعی و به بهانه تشدید ناامنی و ضعف نیروهای دولتی در تأمین امنیت در افغانستان، ظاهرا یکی از توجیهات تقویت حضور نظامی آمریکا در این کشور است.

ادامه مطلب
 
چالش‌های اصلی گلبدین حکمتیار برای حفظ جایگاه در افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط فرزاد رمضانی بونش، پژوهشگر مسائل منطقه‌ای   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 10:13

چالش‌های اصلی گلبدین حکمتیار برای حفظ جایگاه در افغانستانحزب اسلامی اففانستان به عنوان دومین گروه شورشی در افغانستان به رهبری گلبدین حکمتیار پس از سرنگونی طالبان و تشکیل دولت نوین در افغانستان از کابل انتقاد با دولت مرکزی و نیروهای خارجی جنگید. در این میان در دو سال گذشته حکمتیار آمادگی خود را برای مذاکره و صلح اعلام کرد و با شرط‌هایی از جمله خروج نیروهای خارجی از افغانستان، خروج نام اعضای حزب از لیست سیاه و رفع تحریم‌های بین‌المللی روند امضای توافقنامه صلح بین حزب اسلامی و دولت کابل را کامل کرد.

ادامه مطلب
 
استراتیژی امریکا در افغانستان یا استراتیژی افغانستان و امریکا!؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط محمد عالم افتخار   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 10:03

محمد عالم افتخار(پاسخگونه ای به پرسش جناب خلیل الرحمن سلحشور)
«سلام استاد افتخار؛ امید وارم که تندرست بوده باشید.
سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید شامگاه جمعه در پایان دیدار رئیس جمهوری آمریکا با تیم امنیت ملی خود؛ اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گزینه‌های پیش روی خود در رابطه با استراتیژی جدید کشورش در افغانستان را بررسی کرده و در زمان مناسب بیانیه‌ای در این  خصوص منتشر خواهد شد.
نظر شما در قسمت استراتيژی جدید آمریکا در افغانستان چیست؟
همچنین لطفاً میشود بگوئید که این جنگ به عنوان طولانی ترین نبرد آمریکا چی پیامدهایی برای منطقه و آمریکا دارد؟»
منبع: ایمیل واصله

ادامه مطلب
 
سرنوشت افغانستان در دست کمپنی های خصوصی نظامی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 10:35

احمد سعیدیبه عقیده من تشویش و اضطراب آقای حامد کرزی رئیس جمهور قبلی افغانستان در مورد حضور و فعالیت های کمپنی های خصوصی نظامی امریکا بخصوص کمپنی بلک واتر در افغانستان قابل درک است آقای کرزی از هرکس دیگری اهداف دراز مدت کمپنی های خصوصی نظامی را که غیر از ازدیاد جنگ دیگر ثمره ندارند میداند با در نظرداشت این بگو مگو ها  هفته گذشته جان مکین  سناتور برجسته امریکایی

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:27
ادامه مطلب
 
فصل دوم کتاب «سیاست بریتانیای کبیر در هند و مرحلهء آغازین مناسبات پاکستان و افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط دکتر خلیل وداد   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 10:52

دکتر خلیل ودادفصل دوم
دگرگونی مشی حکومت لیبوریست (کارگر)  بریتانیا پیرامون مساله هند:
از هیات پیتک- لارنس تا ایجاد حکومت موقت هند
(فبروری تا سپتامبر ۱۹۴۶)
گسترش همگانی جنبش توده یی در ماههای فبروری- مارچ ۱۹۴۶
تغییرات تاکتیکی حکومت لیبوریست بریتانیا
گسترش جنبش تظاهرات مشخصهء آغاز سال ۱۹۴۶ بود. این تظاهرات که در آغاز اقتصادی بودند، باگذشت زمان جنبه سیاسی بخود گرفته و تحت شعار «از هند خارج شوید!» راه اندازی میشدند. در شروع سال هند مرکزی و جنوبی را قحطی فرا گرفت. بهای مواد خوراکی بسرعت بالا رفتند. «اختلاس و بازار سیاه کشور را به نابودی میکشاند».۱

ادامه مطلب
 
تشدید تنشهای امریکا و روسیه وپیامد آن برای افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط دکتورعلی احمد کریمی تحلیلگر اموربین المللی   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:35

دکتورعلی احمد کریمی تحلیلگر اموربین المللی                 کنگره امریکا باتصویب تحریم های جدید روسیه رادرلست کشورهای سرکش ودشمن امریکا شامل گردانید ودرواقع واشنگتن رسما عصرجدید مقابله جویی ویا جنگ سرد دوم را اعلام نمود. تحریم های جدید کنگره امریکا نه تنها برای  روسیه،ایران وکوریای شمالی بلکه برای جهان عواقب خطرناک وغیرقابل انتظاردرپی خواهد داشت واین تحریم ها به اعتراض شدید بین المللی وحتی متحدین واشنگتن روبروشده است

ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی پایان »

صفحه 3 از 564

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 129 مهمان آنلاین


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.