Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

آیا امریکا به گونهء واقعی خواهان اعمال فشار بر پاکستان است PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 09:58

مهرالدین مشیدقربانی های مردم افغانستان را نباید با گستاخی های سیاسی پاسخ داد
جنرال «هربرت مک‌ مستر» مشاور امنیت ملی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا طی اظهاراتی اعلام کرد که دولت پاکستان باید سیاست خود در خصوص گروه های تروریستی را تغییر دهد؛ چرا که حمایت این کشور از طالبان دیگر قابل تحمل نیست. وی برخورد اسلام آباد در مبارزه با تروریسم را طی سالهای گذشته گزینشی خواند و افزود: آمریکا خواهان تغییر در رفتار پاکستان به ویژه در بخش حمایت از طالبان است.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:15
ادامه مطلب
 
نگرانی جدی، از فعالیت و سربازگیری حزب تحریر، در ولایت پروان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط محمدصابر صفار   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 10:37

محمدصابر صفارحزب تحریر یکی از جریان های سیاسی- دینی است که در افغانستان  از سال 2003- میلادی به گونۀ غیر قانونمند و بدون مجوز فعالیت دارد. و به باور این حزب «دولت افغانستان مشروع نیست و اخذ جواز فعالیت؛ از نظام نا مشروع و غیراسلامی گناه دارد».
حزب تحریر، همیشه با پخش و نشر پروپاگندها و ذهنیت سازی ها از طریق نشرات انترنتی و چاپی(سایت تحریر و گاهنامه چاپی) نشست های مخفی وگاهی هم، علنی با نظام کنونی افغانستان مخالف است.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:45
ادامه مطلب
 
حکمتیــــار و تفــاهم مــــلی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 10:27

هفته گذشته آقای گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی نیز پس از تشکیل ائتلاف منتقدان آقای اشرف غنی رئیس جمهور در ترکیه طی نشست اعلام کرد که ائتلافی را با نام «تفاهم ملی» با حضور احزاب و جریان‌های سیاسی ایجاد مینماید به گفته آقای حکمتیار یگانه راه بیرون رفت از بحران موجود ایجاد تفاهم ملی است از سوی دیگر در این نشست رهبر حزب اسلامی نظام موجود در افغانستان  را به‌عنوان یک واقعیت هرچند تلخ قبول نمود

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 11:46
ادامه مطلب
 
مناظـــره ارگ با شـــهروندان شـــهید PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط داکتر هارون امیرزاده   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 10:02

داکتر هارون امیرزادهیک روز بعد از حمله وحشیانه و سرکوب گرانه نیروهای امنیتی ارگ کابل بر شهروندان مظلوم و بی دفاع "رستاخیز برای تغییر" در تاریکی شب در خیمه ای شان در چهار راهی زنبق ، پشتونیزم حاکم یک نمایشنامه  سیاسی بنام" مناظره ارگ با شهروند" را به راه انداخت. اما اینک در تازه ترین حرکت عوامفریبانه یک تعداد جوانان و کودکان غرب کابل عمدتاً هزاره تبار را به ارگ دعوت نموده تا

ادامه مطلب
 
فــرآیند پیــدایی جنبــش طالبـــان افغــــان و... PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط دکتر بصیر کامجو   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 09:24

دکتر بصیر کامجوفرآیند پیدایی جنبش طالبان افغان وتداوم استقرارحاکمیت سیاسی قبیله در چهره اسلام ستمگستر
ازفرآیند دونیم قرن فرمانروایی شؤونیزم قبیله افغان وبویژه ازدورۀ امیرعبدالرحمان جبار وآدم کُش و نادر خان غدارآموخته آمدیم . ودیدیم که چگونه حاکمان قبیله افغان بدور از سجایای اخلاقی ، در چهره ریا و تزویر ، پایه های مادی و سیاسی قدرت وامارت خویش را به هر گونه ای که امکانش بوده با جانبداری و پشتیبانی مستقیم انگلیسها در سرزمین ما استحکام بخشیدند . باتأسف ودرد که این روش واسلوب تاکنون ادامه دارد... برای مطالعه مطلب به اینجا اشاره فرمائید!
جولای 2017 میلادی

 
عوامل مؤثر بر آینده جایگاه دوستم و جنبش ملی اسلامی افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط فرزاد رمضانی بونش، پژوهشگر مسائل منطقه‌ای   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 09:57

عوامل مؤثر بر آینده جایگاه دوستم و جنبش ملی اسلامی افغانستانژنرال عبدالرشید دوستم در سال 1371 جنبش ملی افغانستان را ایجاد نمود و در استان‌های شمال از جمله فاریاب، سرپل، جوزجان نفوذ گسترده و مناسبی یافت. اما از یک سو در نیمه سال گذشته عبدالرشید دوستم معاون نخست رئیس جمهور غنی در حمله بر ضد نیروهای امنیتی و شخص خود در راه قیصار-غورماچ دست بعضی حلقه‌های بلندپایهٔ داخلی، دستان خارجی را مشهود دید. از سوی دیگر برای نخستین واکنش تندی بر سران حکومت از خود در برابر رسانه‌ها بروز داد و سیستم حکومت داری کنونی را با سیاست‌های عبدالرحمان‌خان، افغانستان شبیه خواند و در پیامی به جامعه جهانی گفت که متوجه باشند که

ادامه مطلب
 
جنبـــش‌های اعتـــراضی در افغــانســتان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط سیامک بهاری   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 07:42

سیامک بهاریتظاهرات خیابانی برای دادخواهی از سوی جنبش "رستاخیز تغییر" در برابر حکومت وحدت ملی در جامعه و در رسانه‌‌ها و مدیای اجتماعی انعکاس وسیعی یافت. صف معترضین سوار بر اتومبیل و حمل پرچم افغانستان، با بوق زدن و سردادن شعارهایی، مطالبات خود را مطرح ‌کردند. در مقابل نیروهای امنیتی در شهر کابل این بار با احتیاط بیشتر، با مسدود کردن و محاصره راههای منتهی به ارگ ریاست جمهوری و جاده‌های منتهی به مراکز مهم دولتی، از درگیری خشونت‌بار پرهیز کردند. این تظاهرات بدون هجوم مسلحانه و شلیک به معترضین انجام شد.

ادامه مطلب
 
پیوندِ فرهنگ و سیاست PDF پرینت ایمیل
کی کیست - گفت و شــنود هــا
نوشته شده توسط یما جمشید امیری   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 09:42

در گفت‌وگویی با جاویدفرهاددر گفت‌وگویی با جاویدفرهاد
پرسش‌گر: یما جمشید امیری
{ یاد کرد:
رابطه‌ی فرهنگ با سیاست ، میزان شعورسیاسی مردم در جامعه و این که رشد فرهنگِ عمومی در حوزه‌ی سیاست از کجا و چگونه آغاز می شود، همواره از بحث های جدی در زمینه‌های فرهنگ و سیاست بوده است، که برای درک بهتر از این موارد، گفت‌وگوی ویژه‌ی مرا با "جاوید فرهاد" نویسنده و منتقد در اینجا می‌خوانید.}

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 09:50
ادامه مطلب
 
دقــایقـــی بــا «دختـــر خورشـــید» مُنیـــره یــوسف زاده! PDF پرینت ایمیل
کی کیست - گفت و شــنود هــا
نوشته شده توسط محمد عالم افتخار   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 07:31

دقــایقـــی بــا «دختـــر خورشـــید» مُنیـــره یــوسف زاده!درود بر همه جواندختران و جوانپسران خود جوش و خویشتن ساز و اکتیف و دینامیک افغانستان!
درود بر منیره یوسف زاده که برازنده ترین نماینده و الگو و هیروی این قشر برومند هموطن استند. از وقت ها آرزو داشتم که پیرامون سیمای زیبا و الهامبخش و شخصیت ناب و تاپ خانم گرامی و گرانمایه منیره یوسف زاده عرض و سخنی بایسته به عزیزان داشته باشم ولی شانس یاری نمیکرد.
مایلم پیشاپیش شما را با نگرش و نگارشی از این عزیز؛ آشنا و تحریص و تشنه بگردانم:
منیره جان طی نوشته پر احساس و پرمفهومی از جانب مادر برای دخترش؛ در برج دلو 1391 سرایشی میکند که فرنام دارد: نامه‌ای به نسل آینده‌ در یک فراز این نامه میخوانیم:

ادامه مطلب
 
عوام ‌زده‌گی خبرنگاری؛ مهم‌ترین دلیل تنفر شهروندان از رسانه‌ها PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط امان ریاضت   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 09:51

امان ریاضتاهمیت و مؤثریت یک مکتب را در دامن پیروان آن می‌ریزند. اکنون که یکی از خبرنگاری تلویزیون ولسی جرگه، هی دارد به شدت کوبیده می‌شود، به باور من از معدود خبرنگارانی‌ست که به گونۀ عینی واقعیت وضعیت خبرنگاری و رسانه‌ها را در افغانستان به نمایش می‌گذارد.
اگر جدی بگیریم، قصه حالا جالب شد. این خبرنگار حد اقل کار را به جایی رساند که اکنون باور بسیاری از نخبه‌گان خبرنگاری را دربارۀ واقعیت خبرنگاری به شدت متوجه ساخت/باید ساخته باشد.

ادامه مطلب
 
شــبح تروریســـم PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط دکتر امیرحسین نوربخش   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 09:13

 دکتر امیرحسین نوربخش- دبیر کمپین بین المللی جهان علیه خشونت و افراط گریشبحی بر جهان سایه افکنده است. شبح شوم تروریسم. میکروب های سیاسی و ویروس های اجتماعی از هر سو به مهدهای روشنگری و تمدن بشری هجوم می آورند. به میراث اندیشه های مشایی و رواقی، به دموکراسی یونانی، به پارلمانیسم انگلستان و تفکر قاره ای پروس، به بقایای انقلاب کبیر فرانسه و به منشور حقوق بشر کوروش و آموزه های انسانی اسلام...ترور و وحشت امروز برای ما یک مریضی دموکراتیک است.

ادامه مطلب
 
بررسی اجمالی استراتیژی آمریکا در قبال افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط ظریف امین یار   
شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 09:49

ظریف امین یار پیروز شدن ایالات متحده آمریکا در افغانستان برای حفظ هژمونی و پرستیژ جهانی آن مهم پنداشته می شود.همانطوریکه می دانید آمریکا تا کنون نتوانست در جنگ افغانستان پیروز شود بناً بالاخره مجبور به آوردن تغییر در راهکار و راهبر برای پیروز شدن در طولانی ترین جنگ تاریخ خود شد. استراتیژی جدید را که گفته می شود بعد از ماها چانه زنی تدوین شده است شب قبل توسط رییس جمهور آمریکا آقای دونالد ترمپ ارایه شد.

آخرین به روز رسانی در شنبه ، 11 شهریور 1396 ، 10:08
ادامه مطلب
 
توافــق نامــه صــلح درتاجیکســـتان بیست ســـاله شد. PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط دکتر صاحبنظر مرادی   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 10:10

دکتر صاحبنظر مرادیپس از فرو پاشی اتحاد شوروی وحصول استقلال جمهوری تاجیکستان در سال ۱۹۹۱، جنگ شهروندی درین کشور آغاز وبه مدت پنج‌سال بین دولت تاجیکستان به رهبری رحمان نبی اف و مخالفین اسلام‌گرا به رهبری سید عبدالله نوری درآن کشوردر گرفت. پس از امضای پیمان نهایی صلح، پس لرزه های مرگبار آن برای سال ها به گونه ای ادامه یافت؛ کارشناسان، تحلیل گران و سیاستمداران در عرصه بین المللی بارها از پایان جنگ تاجیکستان به عنوان الگویی برای پایان دادن به دیگر جنگ های داخلی در منطقه از جمله در افغانستان یاد کرده اند و در باره این جنگ و انگیزه های آن پژوهش های بزرگی را انجام داده اند.

ادامه مطلب
 
جــان مــک کیــن بعــد از اســـلام آبــاد به کــابل آمـــد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 08:18

جــان مــک کیــن  بعــد از اســـلام آبــاد به کــابل آمـــدجان مک‌ کین رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در راس هیئتی بلندپایه، پس از سفر ۲ روزه خود به پاکستان و دیدار با سران این کشور شب گذشته وارد کابل شد. آقای مک کیناحمد سعیدی پس از دیدار با «نواز شریف» نخست وزیرپاکستان، قمر جاوید باجوه  فرمانده اردو و «سرتاج عزیز» مشاور سیاست خارجی نخست وزیر آن  کشور  در مصاحبه با تلویزیون دولتی  پاکستان گفت که بدون همکاری اسلام آباد، صلح در افغانستان برقرار نخواهد شد.
وی پس از دیدار با سران پاکستان گفته است که روابط  اسلام آباد- واشنگتن بیش از گذشته اهمیت یافته است. همچنان نواز شریف نیز در دیدار با سناتورهای آمریکایی گفته است که مشارکت قوی بین پاکستان، آمریکا و افغانستان لازمه دست یافتن به صلح پایدار در افغانستان شمرده می شود.

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 10:33
ادامه مطلب
 
نگـــاهی به کتــاب فــرســـتاده PDF پرینت ایمیل
فــــرهنگی - کتـــابخـــانه خــــاوران
نوشته شده توسط انجنیر صاحب عالم جمال   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 07:46

نگـــاهی به کتــاب فــرســـتادهبخش اول
مقدمه
درین اواخرکتابی زیر عنوان فرستاده از کابل تا کاخ سفید، سفر من در جهان آشفته، از جناب دوکتور زلمی خلیل زاد بزبان انگلیسی به نشر رسیده است، که محترم هارون نجفی زاده آنرا به زبان پارسی دری برگردان نموده است.  کتاب در موسسه نشراتی عازم بچاپ رسیده است و شامل 26  فصل و 344 برگه میباشد.
فرستاده بگفته ای هارون نجفی زاده مترجم کتاب، ترکیبی از زندگی نامه، گذارش سیاسی،  و تحلیل و تجزیه  اوضاع افغانستان و خاور میانه  و بازیهای امریکا درین مناطق میباشد و  عمدتاً نقش خلییزاد را در بازیهای سیا در افغانستان و خاور میانه نشان میدهد و هچنان  چی باید کرد های امریکا را از دیدگاه  خلیلزاد بوضوح بیان کرده است.

ادامه مطلب
 
چـــرا گسیل نیروی بیشتر ناتو به افغاتسان؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط نصیر مهرین   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 09:55

نصیر مهریننشست بروکسل (29 جون 2017)، باردیگر قصۀ مکررچندین ساله را در گوشها زمزمه نمود. وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو که در بروکسل مقر این پیمان نظامی گرد آمدند تا درچارچوب نیاز وظایف مشخص خویش، رهنمود هایی را تهیه نمایند، افغانستان را از طرف دور نداشتند. همه از افغانستان سخن گفتند. دراین میان واضح بود که سخن نخست و واپسین را مقام ارشد امریکایی بگوید.

ادامه مطلب
 
شانس مایوس کننده روشنگری در توده قبایلی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط سلیمان کبیر نوری   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 09:33

سلیمان کبیر نوریپیش تبصره:
اخیرن در مقاله بسیار آموزنده "ملاحظات مبرم روانشناسانه در رهبری سیاسی و سازماندهی" نویسنده و اندیشمند روشنگر افغانستان محمد عالم افتخار به یک فاکت تکاندهنده از زیست و معاشره قبیله ای برخوردم که سخت مرا به اندیشه فرو برد. توجه کنید:
"اینجا در خلیج بنگال؛ جزیره ی "نورث سنتینل" را می نگرید که طبیعت جنگلی ی شگفت انگیزی دارد، اما آنچه در پشت جنگل های انبوه و درختانش پنهان شده همچنان ناشناخته باقی مانده است؛ زیرا نزدیک شدن به این جزیره خطرناک بوده و مساوی با مرگ است.

ادامه مطلب
 
از برای خدا چه حال است در افغانستان! PDF پرینت ایمیل
کی کیست - گفت و شــنود هــا
نوشته شده توسط محمد ضیا ضیا   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 10:06

از برای خدا چه حال است در افغانستان!هفته نامۀ "افق" با محترمه خانم شفیقه پردلی یک تن از شرکت کننده گان حین مظاهره افغانهای مقیم استرالیا به روز دو شنبه 19 جون در مقابل پارلمان حوز ( کنبرا) مصاحبۀ ویدیویی را انجام داده که تقدیم تان می گردد:

هفته نامۀ "افق": لطفاً خود را معرفی کنید؟
خانم شفیقه پردلی: نام من شفیقه پردلی است، در استرالیا زنده گی می کنم. به خاطر فاتحۀ ( اقارب) به افغانستان رفته بودم، وقتی که حادثۀ تروریستی در ( شهر کابل – چار راه زنبق) صورت گرفت، در کابل بودم، که ( با این حادثه) کابل به لرزه افتاد و هر کدام از سراسیمه گی و چیغ و فریاد از خانه های شان بیرون شدند

ادامه مطلب
 
ائتلاف جدید سیاسی یا معمای جدید سیاسی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط نجیب الله عظیمی   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 08:03

نجیب الله عظیمیائتلاف سیاسی جدید که چند روز قبل توسط دوستم، عطا محمد نور، محقق و صلاح‌ الدین ربانی در انقره اعلان موجودیت نمود، رباعی خیام را در ذهنم تداعی نمود، که گفته بود («خود کوزه و خود کوزه گر و خود گل کوزه») افرادیکه، نه تنها از اعضای برحال کابینهء فعلی هستند، بلکه از کارمندان بلند پایهء آن نیزمیباشند، دست به ایجاد ائتلاف سیاسی جدید می زنند؟؟؟

ادامه مطلب
 
تبریک به همه اعضا و حامیان رستاخیز تغییر PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط سید حسیب مصلح   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 09:17

تبریک به همه اعضا و حامیان رستاخیز تغییرمرحله دوم فعالیت های مدنی عدالتخواهانۀ رستاخیز تغییر را به کافه ملت مسلمان افغانستان تبریک عزض می دارم. من به نوبه خود از این خوشحال هستم که اعضای خردورز، با وجدان و عدالتخواه رستاخیز تغییر توانستند که با دایر کردن تظاهرات امروز بار دیگر نویدبخش استمرار خط دفاع از منافع ملی افغانستان باشند و این فعالیت مهم را با تظاهرات صلح آمیز و عاری از خشونت انجام دهند. حضور جوانانی که خواهان اصلاح و تغییر در ساختار نظام و خواهان محاکمه جنایت کاران جنگی و عاملین جنایت علیه بشریت در کشور شده اند، برای ملت مسلمان افغانستان امید بزرگی را به ارمغان آورده است.

ادامه مطلب
 
آیا امریکایی ها جنگ در افغانستان را باخته اند یا بازی هنوز ادامه دارد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
دوشنبه ، 19 تیر 1396 ، 07:39

مهرالدین مشیدمقام های امریکایی اعتراف کردند که جنگ را در افغانستان باخته اند. آیا این حرف مقام های امریکایی را می توان به ساده گی پذیرفت که بر باخت جنگی اذعان دارند که در آن تا کنون در حدود یک میلیارد دالر هزینه کرده اند. آیا امریکا پیش از حمله به افغانستان فکر کرده بود که در گیر در سرزمینی می شود که قبرستان بزرگ ترین مهاجمان تاریخ بوده است. آیا به این ساده گی می توان باور کرد که کشوری به گونهء

ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی پایان »

صفحه 4 از 564

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 133 مهمان آنلاین


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.