Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

ملاحظات مبرم روانشناسانه در رهبری سیاسی و سازماندهی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - فلســــفی
نوشته شده توسط محمد عالم افتخار   
چهارشنبه ، 24 خرداد 1396 ، 07:07

محمد عالم افتخارمقاله رساله گونه «مبارزه سیاسی؛ دانش سیاسی و تشکیلات سیاسی؟!» که اهدا به رستاخیز بزرگ مدنی و مردمی افغانستان (جنبش عدالت) گردیده بود که اکنون «رستاخیز تغییر» نامیده میشود؛ با موج بی پیشینه استقبال جوانان آگاه و بیدار هموطن و آگاهان بلند اندیش روبرو گردید. منجمله یک پیام ایمیلی از جناب پروفیسور علوم  دکتور سید احمد جهش را منحیث نمونه مثال خدمت عزیزان پیشکش میدارم:

ادامه مطلب
 
شهروند به مثابۀ بت شکن تاریخ، قهرمان اصلی در جامعه است PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
چهارشنبه ، 24 خرداد 1396 ، 07:31

مهرالدین مشیدنخستین میثاق شهروندی از ابتکار های مهم تاریخی پیامبر در مدینه
شهروند ترجمه واژه انگلیسی citizen است. این واژه از فرهنگ غرب وارد کشور ما شده است و یکی از تعریف هایی که جامعه شناسان از شهروند ارایه داده اند. چنین است، « گروه‌ها و طبقاتی که در شهر زندگی می‌کنند » یا«کسی که اهل یک شهر یا کشور باشد و از حقوق متعلق به آن برخوردار شود» درهیچ جای قانون اساسی افغانستان از واژه شهروند استفاده نشده است و

ادامه مطلب
 
اهدا به رستاخیز بزرگ مدنی و مردمی افغانستان (جنبش عدالت) PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط محمد عالم افتخار   
چهارشنبه ، 24 خرداد 1396 ، 07:51

اهدا به رستاخیز بزرگ مدنی و مردمی افغانستان (جنبش عدالت)مبارزه سیاسی؛ دانش سیاسی و تشکیلات سیاسی؟!
گفتنی هایی که اینک پیشکش عزیزان میگردد؛ تألیف و تلخیصی از یک تعداد گفتار های اینجانب میباشد که طی سالیان اخیر؛ جسته جسته بروز گردیده است:
به نظرم مبرمیت این یاد داشت ها؛ امروزه که سرزمین خونچکان ما آبستن خیزش های مردمی و انقلاب است؛ ده ها مرتبه نسبت به قبل؛ افزون می باشد.
از آنجا که توصیف و تحلیل وضع کنونی کشور و ارزیابی رستاخیز گسترش یابنده در آن؛ ولو به اختصار؛ اینجا مقدور نیست؛

ادامه مطلب
 
برای گذر از برزخ تاریخی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط غیاثپور کاظمی   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 07:58

غیاثپور کاظمیفهم اینکه چرا – تاجیک - در یک برزخ تاریخی و سرنوشت ساز قرار گرفته است، شاید مسأله‌ ی خیلی پیچیده و رازآمیزنباشد. نگارنده معتقداست که به دورازحماسه سرائی با یک نگاهی تازه بر رويدادها جاری و مراجعه به حافظة تاريخي، میتوان مشکل را چنین برشمرد:


1. درکشاکش منافع قدرت های بزرگ، ساخت و سازهای سياسی این قدرت ها، "تاجیک " جایگاه تعریف شده ندارد. چرا ندارد؟ بدون رمز و راز ساختار سياسی موجود تاجیک بر خلاف دوران " مقاومت " فاقد رهبر با درايت و كاردان، دیدگاه، تدبیر،

ادامه مطلب
 
چشم انداز همکاری پاکستان با ائتلاف نظامی ناتوی اسلامی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط فرزاد رمضانی بونش، پژوهشگر مسائل منطقه ای موسسه آینده پژوهی جهان اسلام   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:41

-فرزاد رمضانی بونش، پژوهشگر و کارشناس مسائل منطقه فارسدر آذر 1394 عربستان از شکل‌گیری یک ائتلاف نظامی اسلامی ضد تروریسم موسوم به «ناتوی اسلامی» با مشارکت 34 کشور علیه تروریسم خبر داد. بیانیه مشترکی بر طبق مفاد سازمان همکاری‌های اسلامی و مبارزه با تروریسم، ائتلاف نظامی اسلامی را شکل داد و جدا از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، ترکیه، پاکستان، مالزی و مصر عمان نیز در دسامبر گذشته اعلام کرد که به این ائتلاف پیوسته است.

ادامه مطلب
 
کی حق به جانب است کرزی یا احمدزی؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط امام جان عالمی   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 09:04

دگروال متقاعد امام جان "عالمی"هموطنان ما میدانند که آقای اشرف غنی بر کرسی ریاست دولتی تکیه نمود که تمام نهاد های سیاسی، امنیتی، عدلی وقضائی و مدنی آن در دوران آقای کرزی اساس گذاری شده بود. واز جانبی آقایان کرزی واحمدزی هردو از جمله سربرآورده گان غرب بوده از حمایت کشور های غربی بخصوص امریکا برخوردار بودند، وهستند ولی در شیوه حکومت داری آنها تفاوت های زیاد دیده می شود.

ادامه مطلب
 
سرکار محمد اشرف غنی احمدزی زمینه ساز تجزیه افغانستان است PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط سید حسیب مصلح بیسواد   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:39

سرکار محمد اشرف غنی احمدزی زمینه ساز تجزیه افغانستان استدیروز سرکار محمد اشرف غنی احمدزی با استفاده از ماده ی 64 قانون اساسی کنونی افغانستان احمد ضیا مسعود را برکنار کرد. این اقدام سرکار رژیم ع و غ پس از برکناری صد ها افسری عضو احزاب و تنظیم های جهادی ضد پاکستان از وزارت دفاع ملی و وزارت امور داخله صورت گرفته است. سرکار رژیم ع و غ حالا با دل جمع و دست پر اقدام به پاکسازی رژیم از وجود افرادی کرده که خواهان تغییر نظام از جمهوری ریاستی به جمهوری شورایی دارای مقام نخست وزیری هستند.

ادامه مطلب
 
مصاحبۀ محمدحیدر اختر ناشر رنگین با نصیر مهرین (قسمت نخست) PDF پرینت ایمیل
کی کیست - گفت و شــنود هــا
نوشته شده توسط محمدحیدر اختر ناشر رنگین با نصیر مهرین   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:17

 مصاحبۀ محمدحیدر اختر ناشر رنگین با نصیر مهرین (قسمت نخست)مصاحبۀ محمدحیدر اختر ناشر رنگین با نصیر مهرین (قسمت نخست)دیــــورند
خوانندگان محترم. چون در این اواخر بازهم موضوع دیورند سرزبان مطبوعات است، خواستم مصاحبۀ با محترم نصیرمهرین نویسنده وتاریخنگار کشور داشته باشم. این مصاحبه ادامه دارد. خواهشی از شما دارم: اگرپرسش های در بارۀ موضوع دیورند، دارید به آدرس تارنمای رنگین ویا آدرس فیسبوک اینجانب (Haider Akhtar ) بفرستید.
محمدحیدر اختر
•    تاریخنگار و نویسندۀ محترم نصیرمهرین، بازهم قضیۀ مرز میان افغانستان و پاکستان یا خط سرحدی بین دو کشورچاق شده و نظریات مختلف ابراز می شود، شما که ازسالها به اینطرف در بارۀ آن در مصاحبه ها وسخنرانی ها ونوشته های خویش تماس گرفته اید، دلیل داغ  شدن قضیه را در هفته های آخر چگونه بررسی می کنید؟

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 09:32
ادامه مطلب
 
نشست مسکو صلح ویا ادامه جنگ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:23

احمد سعیدینشست مسکو بخاطر دریافت راه حل در جنگ افغانستان خاتمه یافت به گفته سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نشست بعدی در کابل برگزار خواهد شد به باور من نشست مسکو گذشته  ازینکه بنام تلاش های منطقه ای جهت تا مین صلح وامنیت در افغانستان تعبیر شود یکنوع ساختار شکنی سیاسی در سطح منطقه وجهان هم بوده است که میتواند فراتر از  واقعیتی بنام  صلح افغانستان با تحریک طلبه مورد تحلیل وبر رسی قرار گیرد که

ادامه مطلب
 
کشتن امیر حبیب الله سراج در سال ۱۹۱۹ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط خلیل وداد   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:13

خلیل ودادکودتای درباری با پهنا و پیامدهای گسترده داخلی و خارجی
امیر حبیب الله مشهور به سراج الملته والدین ۱۹۰۱-۱۹۱۹ فرزند  امیر عبدالرحمان خان مدت ۱۸ سال در افغانستان حکمرانی کرد. او برخلاف پدرش نرم خو، حلیمتر و انسانی فرهیخته بوده و بقول میر محمد صدیق فرهنگ، «از نظر دانش شخصی امیر باسوادترین و با مطالعه ترین پادشاه سلسه محمدزایی از عصر امیر دوست محمد خان تا به امیر امان الله خان بود.»   

ادامه مطلب
 
نگاهی بر منازعات قومی و تباری در افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط ماستر علوم سیاسی نصیراحمد نیازی   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 07:55

ماستر علوم سیاسی نصیراحمد نیازینزاع قومی به تنش‌‌های گفته می‌شود که بین دو گروه و یا چند گروه در داخل یک کشور صورت می‌گیرد، از این‌‌ طریق گروه‌ها جایگاه ها و یا خواست‌های خود را تثبیت می‌نمایند. ممکن است این تنازعات به عوامل اقتصاد، سیاست، و یا اجتماعی ریشه داشته باشد. اما اغلباٌ منازعات قومی به جنگ می‌انجامد که کشته، زخمی، مهاجرت و فقر را بجا می‌گذارد. از همین روی جنگ‌های قوقی از شمار مشکلات عمده‌ایست که همواره از سازمان ملل درخواست می‌شود که راه های حل بنیادی و اساسی ارایه بدهد.

ادامه مطلب
 
جنایات وفجایع بدتردرافغانستان درآستانه تکوین است PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط دکتورعلی احمد کریمی- تحلیلگردرامور روابط بین المللی   
چهارشنبه ، 24 خرداد 1396 ، 07:53

دکتور علی احمد کریمی- تحلیلگراموربین امللی- مسکوکشورهای بارفاه وهدفمند که ازترقی وافتخارات ملی و حقوق طبیعی افراد جامعه دفاع می نمایند شبه همدیگراند وبه گفته ولترتاریخ آنها شرح فکرانسان است.کشورما شکل خاص خودرا دارد. تاریخ کشور ما تاریخ  استبداد های سیاسی وموهومات پوچ وخرافات جاهلانه مذهبی است که اندیشه های والای انسانی وکرامت های بشری قربانی تعصبهای ابلهانه گردیده است.

ادامه مطلب
 
نامــه ســرگشــاده به اشــرف غني PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - پیـــــام هــــا
نوشته شده توسط دکتور محمد فرید یونس   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 09:13

نامــه ســرگشــاده به اشــرف غني من اشتباه نكرده بودم كه در سال تعليمي ٧٥-١٩٧٦  در كشور دنمارك تو  را در خانه خود دعوت كردم و براي تو در كنار  غذاي اصلي مغز گوسفند  پخته بوديم. خودت سوْال كردي كه چطور كه مغز پختيدکتور محمد فرید یونس و من جواب دادم كه  براي اينكه تو مغز نداري. و تو گفتي كه  من كه كابل  رفتم تو براي من زبان پخته ميكني زيرا من زبان دراز دارم
تو ثابت كردي كه مغز نداري و من حالا ثابت مي كنم كه زبان دراز دارم.

خودت با حمايه و پشتيباني  دوستان امريكايي ات به قدرت رسيدي. يك شخص كه در امريكا  تحصيل كرده باشد به همه مخالفت هاي كه به نظام سرمايه داري داشته باشد باز هم ازين  كشور بعضي  مسايل عمومي را مي آموزد كه خودت نياموختي و اين مسله حتي تحصيلات خودت را زير سوْال مي برد.

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 24 خرداد 1396 ، 08:46
ادامه مطلب
 
اوضاع هر روز پیچیده و جنگ بین المللی در افغانستان ابعاد گسترده تری پیدا می کند PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:24

مهرالدین مشیدروسیه قدرتی در حال ظهور یحیث بازیگر بزرگ منطقه  و رقیب بدون منازعۀ امریکا
پوزۀ شوروی پیشین بحیث ابرقدرت بزرگ جهانی پس از آن به خاک مالیده شد و از هم فروپاشید که در برابر جهاد مردم افغانستان و حماسه آفرینی های مجاهدین توان ایستاده گی را از دست داد و ارتش تا دندان مسلح آن تاب رویارویی با مجاهدین افغان را نیاورد. از سویی هم ایجاد اصلاحات سیاسی و اقتصادی گرباچوف زیر عنوان  گلاسنوس و پروسترویکا هم نتوانست مانع فروپاشی شوروی شود تا آنکه این قدرت بزرگ جهانی به

ادامه مطلب
 
مشاور یا مؤلفة القلوب PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:36

مشاور یا مؤلفة القلوبوقتی بخود سری وخود کامگی سران حکومت وحدت ملی نگاه میکنم در مورد  جذب ونصب مشاورین شان تعجب میکنم بعد از سبک دوشی آقای داوود اساس مشاور ارشد داکتر عبدالله عبدالله در یکی از رسانه ها با وی از نزدیک دیدم علت برطرفی خود را برایم گفت از آقای اساس پرسیدم که داکتر عبدالله چند مشاور دارد برایم گفت 162 مشاور برایش گفتم بعد از سبک دوشی شما شاید تعداد به 161 رسیده باشد از وی پرسیدم مشاورین رئیس جمهور به کدام تعداد است گفت، دقیق نمیدانم شاید 180 نفر زیادتر باشد از معاشات پرسیدم برایم گفته شد هیچ کس از 50000 افغانی کمتر و از 300000 افغانی معاش بالاتر ندارد

ادامه مطلب
 
از وحدت ملی تا وحشت ملی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط عبدالوکیل کوچی   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:43

ملت  از وحشت  بسیار ند ید  آرا مش
بازهم این مضحکه را وحدت ملی گویند

عبدالوکیل کوچی.ملتی که همه روزه سربریده میشود، پسران آن تربیه انتحاری، دخترانش به برده گی جنسی ونوامیس آن بتجاوز کشانیده میشود، ملتی که وطنش بمیدان تاخت وتاز وزورآزمایی قدرتها ، بمرکز تروریستی وآدمکشان حرفوی وحشی و جولانگاه متجاوزین مبدل گردد ، ملتی که جواسیس خارجی وغارتگران صدها میلیون دالری در مقامات بلند دولتی آن نفوذ داده شود،

ادامه مطلب
 
بعد از این افغانستان، مرکز تفاهم یا تخاصم PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:31

بعد از این افغانستان، مرکز تفاهم یا تخاصمچند قبل بخاطر بحث روی معضله افغانستان نشست یک روزه ای در مسکو با حضور داشت دوازده کشور  افغانستان، پاکستان چین، ایران، هند، تاجکستان، ازبکستان، قزاقستان، قرغزستان، آذربایجان، ارمنستان  برگزار گردیده بود نیرو های متخاصم یعنی طالبان و امریکایی ها که باید در این نشست حضور میداشتند نداشتند قبل از این نشست امید برده می شد که  در نشست مسکو فرصتی ایجاد خواهد شد تا این  کشور های  مهم منطقه در باره افغانستان به تفاهم برسند بخاطر  ایجاد امنیت پایدار وبازسازی افغانستان متاسفانه با بر تاب مادر بمب ها آنهم در استانه بر گزاری نشست مسکو از طرف امریکا در ولایت ننگرهار همه امید ها به نا امیدی تبدیل شد

ادامه مطلب
 
ازلجام گسیختگی غرب جهان می خندد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط دکتورسیداحمد جهش   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:29

دکتورسیداحمد جهشنویسنده: اندری وتچک
برگردان ازانگلیسی: دکتورسیداحمد جهش
گرفته شده ازمیدیا فورت، مارچ 25 .2017
چندی قبل یک رفیق آسیایی ام که درپاریس کارمیکند، برایم گفت:- " درین اواخر آنهمه وقایع سیاسی راکه دراضلاع متحده، انگلیس وحتی اینجا درفرانسه به وقوع می پیوندد تعقیب نمیکنم. چه ناگهان احساس میشود که همه غیرموجه وضیاع وقت است".

ادامه مطلب
 
کرزی عامل اساسی بحران اقتصادی وجنگها درافغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط روح الله رحمت زاده   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:33

کرزی عامل اساسی بحران اقتصادی وجنگها درافغانستانکرزی درهمه ابعاد نابه سامانیها ی کشور چه درعرصه اقتصادی، سیاسی ،نظامی ،فرهنگی واجتماعی دست بالا دارد . اظهارات آخیر وغیر مسوولانه  کرزی در رابطه به استعمال بزرگترین مادربمب دنیا بالای لانه های داعشیان ، القایده وطالبان (برادران نارازکرزی) درولسوالی اچین ولایت ننگرهار خشم کرزی را برافروخت وحکومت وحدت ملی را به خیانت ملی متهم ساخت .که به این ترتیب خود را فاتح وقهرمان ملی مردم افغانستان وانمود کرد.

ادامه مطلب
 
روسیه حامی وشریک جرم درسوریه!؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط محمد علی مهرزاد   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:01

محمد علی مهرزادروسیه بعدازتجاوزبه افغانستان وکشتارمردم بیگناه وویرانی داشته های مادی ومعنوی درکشور ما؛ این دومین فاجعه ای ننگین درقاموس جنایات بشری است که درکشتاردسته جمعی توسط حکومت دست نشانده خود درسوریه با استفاده ازبمب های خوشه ای وفلج کننده اعصاب ، که منجربه کشتن بالاترازصدنفراعم ازطفل، جوان، پیرمردان ،و زنان معصوم، بیگناه و غیرنظامی شد، قلب ملیون ها انسانان با وجدان را جریحه دارساخته است؛

ادامه مطلب
 
عشق PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط دکتر بصیر کامجو   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 07:52

دکتر بصیر کامجوهمان گونه ای که سیری وگرسنگی همچو سهش وشوری از مغز می آغازد به معده می فشارد، جوشش وخروش عشق انسانی نیز از مغز می آغازد به قلب بستر می اندازد.
عشق یک درخشش غریزۀ جنسی است که دررویارویی میل ورغبت هوای نفس میان دوانسان بتابش می آید و مسبب گرمایش خون در بدن می گردد. واین کیفیت بی اختیار درفرآیند پیوستگی مجازی یا راستینِ قلبهای ممزوج به درجات بلندای مهر، هم آمیز می شوند.

ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی پایان »

صفحه 6 از 564

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 102 مهمان آنلاین


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.