Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

نگاه به تحولات داغ روز PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
پنجشنبه ، 7 ارديبهشت 1396 ، 07:40

احمد سعیدیدرین روز ها دو تحول خیلی خبر ساز شده وگاهی جزء اجندا وبر نامه مجلس نمایندگان نیز گردیده است .یکی مسئله دیورند لاین ودیگری ریاست شورائی عالی صلح دو پدیده که از کشور ما  قربانی میگرد ولی باز هم عدۀ بار آن را بر دوش گرفته اند.خیلی تعجب بر انگیز است که هم وغم ریاست جمهوری وشورائی ملی چیز های باشد که جزء زیان هیچ سودی به مردم افغانستان ندارد.ما امروز به اتحاد وهمبستگی نیاز داریم نه اینکه پدیده های هیچ باعث تفرقه  واختلاف جامعه گردد.

ادامه مطلب
 
شبح قساوت کلیسای قرون وسطی بر سر مؤمنانِ اسلام! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - فلســــفی
نوشته شده توسط محمد عالم افتخار   
پنجشنبه ، 7 ارديبهشت 1396 ، 07:35

محمد عالم افتخار(ادامهء نقد از ناگزیری و فشار مسئولیت)
به دوام جستجو ها پیرامون چون و چرا و فراز و فرود حدیث سازی و حدیث بازی های پُر فاجعه در تاریخ اسلام؛ نظرم را در انترنیت تصویر یک تلویزیون درهم شکسته با مارتول؛ به خود جلب کرد:
در نگاه اول؛ پنداشتم که یاد و سخن و روایتی از حاکمیت طالبانی و تلویزیون شکنی ها و ویدیوـ دار زنی ها در افغانستانِ یک و نیم دهه پیش با فرامین آخوند ملامحمد عمر مجاهد است؛ ولی در نگاه دقیقتر یافتم که؛ در پای این تصویر؛ فتاوای ملا محمد عمری ثانی؛ آمده و خلصش: دیدن تلویزیون حرام و شکستن آن واجب است؛ میباشد!

ادامه مطلب
 
زرتشت پیامبر خدا نه بود بلکه پیام آور اهورا مزدا بود!! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط شریف الله غفوری   
پنجشنبه ، 7 ارديبهشت 1396 ، 07:29

زرتشت پیامبر خدا نه بود  بلکه پیام آور اهورا مزدا بود!! پیش ازینکه به فرضیه «زرتشت پیامبر خدا بود یا نه » ضرورت است زرتشت را به معرفی بگیریم:
زرتشت زاده سرو کاشمر پدرش پوروشَسپ (یعنی صاحب اسبان خاکستری) و مادرش دوغدو نام داشت. نام خانوادگی وی اِسپَنْتْمان (زرتوشتره سپیتامه) بود. حاصل ازدواج پوروشسپ و دغدو پنج پسر بود که زرتشت سومین آن‌هاست. و نوشته‌ اند که چون زرتشت به‌دنيا آمد به‌جای آن‌که مانند همه ی نوزادان گريه کند، لبخند زد. واین لبخند زدن را معجزۀ پیامبری وی قلمداد می کنند که غیر عاقلانه ومضحک است.

ادامه مطلب
 
تاجیکــان در گــذرگاه تاریــخ (بخش چهاردهم) PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط پروفیسور رسول رهین   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 12:47

تاجیکــان در گــذرگاه تاریــخ (بخش چهاردهم)(خراسان باختری یا افغانستان کنونی)
وضع تاجیکــان دردوره زمــداری قلابی حامـد کــرزی:
حامد کرزی در ۲۲ دسامبر۲۰۰۱ میلادی (1380خ) بعد از ۳ دهه جنگ در افغانستان در جلسه بن آلمان به عنوان رئیس جمهور موقت افغانستان انتخاب وطی مراسم خاصی ریاست مؤقت، جمهوری افغانستان را از استادپروفیسور رسول رهین برهان الدین ربانی، تسلیم گرفت.
حامد کرزی پیش از غصب ریاست جمهوری کشور شخص عادی، کم تحصیل، کم تجربه و سطحی نگر شناخته میشد. او در دوران جهاد عضو عادی یکی از ضعیف ترین تنظیم های جهادی (جبهه نجات ملی به رهبری صبغت الله مجددی) در شهر پشاور، پاکستان بود. او با تشکیل اولین حکومت مجاهدین در سال ۱۹۹۲ میلادی، به مدت چند ماه معین سیاسی وزارت امور خارجه مقررگردید.

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 09:27
ادامه مطلب
 
پشتونیزم و خوابهای هفتاد سالۀ "لوی پشتونستان" PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط داکتر هارون امیرزاده   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 14:19

داکتر هارون امیرزادهاشغال افغانستان در پی حوادث سپتمبر 2001 در امریکا برای یک گروه پشتونست معروف به تکنوکرات های غربی یک فرصت طلایی در دو راستا مساعد ساخت: یکی در بعد داخلی، سیاست پشتون محوری قدرت با استفاده از ضعف رهبران جهادی منسوب به شمال و دیگری امکان تحقق خوابهای 70 ساله لوی پشتونستان با استفاده از ناخن افگار تروریستی پاکستان در دست امریکا در چهارچوب جنگ جهانی با تروریزم.

ادامه مطلب
 
سیاست نامۀ بی ثبات افغانی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط عبدالناصر نورزاد استاد دانشگاه   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:05

عبدالناصر نورزاد استاد دانشگاه کابلچیستی شناسی سیاسی:
در بحث سیاسی بودن و سیاست شناس شدن، ما افغانها ما شا الله کمبود کادر نداریم. هر گوشه و کنار کشور و ولایت و ولسوالی را بگذارید، اگر به محلۀ که خود در آن زندگی می کنید، بروید، نه تنها از طبقه تحصیل یافته و چیز فهم بل از کسبه کار و افرادی عادی آن جامعه بپرسید، ساعت ها برایتان، در مورد سیاست جهان و افغانستان معلومات ارائه خواهد کرد.

ادامه مطلب
 
تابوی خط دیورند دیگر شکسته شده است PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط اکبر نوابی   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:52

تابوی خط دیورند دیگر شکسته شده استطوماری بنام "دیورند" سالهای طولانی ست که از مردم افغانستان قربانی می گیرد و منبع اصلی تنش و مناقشه میان افغانستان و پاکستان بوده است.
مسأله دیورند از زمان انعقاد آن تا به امروز عامل و محرک اصلی رقابت های منطقه ای و جهانی در افغانستان بوده است. بعد از جنگ جهانی دوم وجود این مسأله افغانستان را به مرکز رقابت های امریکا و شوروی تبدیل کرد.

ادامه مطلب
 
جایگاه وزارت امور خارجه در حکومت وحدت ملی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 14:03

جایگاه وزارت امور خارجه در حکومت وحدت ملیافغانستان کشوری است که در سایه ای حکومت آلوده به فساد خود کامه و تا حدی قانون شکن با یک اداره ای بیمار در چنگ استخبارات کشورهای همسایه و قدرتهای منطقه و فرا منطقه قرار دارد. در اثر خودکامگی و جا طلبی های رهبری عدم درک و فهم از تقسیم وظایف و صلاحیت ها در چوکات همین حکومت وحدت ملی با گذشت هر روز مشکلات فراوانی دامنگیر ادارات مختلف این کشور گردیده است بخصوص  سیاست خارجی کشور ما را بخاطر مداخله بی مورد در وظایف رهبری این اداره از طرف مقامات عالی رتبه کشور

ادامه مطلب
 
معامله ومردم فریبی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط نصیر مهرین   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:56

نصیر مهریندرهفتۀ پیش، بار دیگر جامعۀ دردمند و محتاج مداوا، شاهد رویدادی بود که به دامنۀ نگرانی ها وتأثر افزود. "شورای ملی"، "ولسی جرگه" یا "پارلمان" افغانستان، فیصله نمود که وزرای دفاع، داخله وامنیت ملی، به شورا بیایند و به پرسش های وکلا در مورد رویداد خونبار شفاحانۀ چهارصد بستر(محمد داؤود) پاسخ بدهند. سخنران ها هنگام مطرح نمودن جلسۀ ویژه یا تصمیم برای استیضاح (توضیح دهی) این سه تن، بسیار با احساسات، حرارت و طمطراق نارضایتی خویش را مطرح نمودند.

ادامه مطلب
 
تقویت ارادهء مبارزه با فساد سیلی محکم بر روی تروریزم و حامیان آن PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 12:32

تقویت ارادهء مبارزه با فساد سیلی محکم بر روی تروریزم و حامیان آندر این دیگر هیچ کس شک ندارد که تقویت ارادهء مبارزه با نروریزم معنای سیلی محکم بر روی تروریزم و پشتیبانان منطقه یی و بین المللی آن است. اراده برای سرکوب مخالفان مسلح زمانی تقویت می یابد که برای مبارزه با فساد قاطعانه و سازش ناپذیر عمل کرد و در برابر مافیای فساد استوار ایستاد؛ زیرا مافیای فساد خطرناک تر از تروریزم است و مفسدان همکار و بازوان نیرومند تروریستان است.

ادامه مطلب
 
افغانستان قربانی رقابت ها PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:41

احمد سعیدیظاهراً مأموریت نظامی ناتو در افغانستان، پایان یافته است؛ اما به گفته جنرال جان نیکلسون که طالب حضور قوت های بیشتر خارجی در افغانستان است به یقین  حضور نظامی آمریکا و ناتو در این کشور هرگز پایان نمی‌یابد و فقط تغییر شکل می‌دهد. و جنگ ادامه خواهد یافت همه میدانند تداوم حضور 113 هزار و 500 نظامی آمریکایی ها در پنج پایگاه نظامی بزرگ که اضافه تر از 13 سال حضور داشتند چه گلی را به آب دادند که حالا جنرال نیکلسون میخواهد

ادامه مطلب
 
حل منازعۀ دیورند نیاز به اجماعی سیاسی در سطح ملی در مشورت با باشنده گان آنسوی خط دارد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
پنجشنبه ، 7 ارديبهشت 1396 ، 07:32

مهرالدین مشیدمعضل دیورند و آتش زدن به هیزم قومی!
دیورند را موضوعی به تاریخ پیوسته خواند و یا زخم ناسوری که شکل گیری آن شمشیری را ماند که بر قلب مردمانی فرو رفته که دارای اشتراکات فرهنگی دیرینه اند و استعمار در تبانی با شاهان سدوزایی و سرداران محمد زایی  طی دو قرن آن را بر مردم  افغانستان تحمیل کرده است. این خط از سال ها بدین سو زنده گی مردم افغانستان را به گروگان گرفته است که ریشۀ بحران کنونی کشور نیر به دیورند بر می گردد و برخاسته از سیاست های استعماری انگلیس در قرن نوزدهم است. 

ادامه مطلب
 
آیا ممکن است تا با بد بازی کنان و بد میدان داران، بازی را برد PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
چهارشنبه ، 20 ارديبهشت 1396 ، 08:27

هرچند با شنیدن واژۀ بازی، به گونۀ فوری ورزش و میدان های ورزشی و بازیکنان در ذهن انسان خطور می کند و پیش چشمان انسان آدم های رنگه در لباس ورزش تداعی می شود که هیجانی به سوی توپ می دوند و هر یک تلاش می کنند تا با پاس دادن ها توپ را به گول حریف شلیک کنند؛ اما همیشه این طور نیست که با یاددهانی این واژه میدان بازی و بازی کنان در ذهن ما تداعی شود؛

ادامه مطلب
 
پسمنظر اختلاف محمد داوود در مورد پشتونستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط دکتر صاحبنظر مرادی   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 14:22

دکتر صاحبنظر مرادیپاکستان درسال1945 از هندوستان جدا شد، تا این زمان همسایه جنوبی افغانستان ، هندوستان بود وتوافقنامه خط دیورند با هند بریتانوی به امضاء رسیده بود. چون در آن وقت پاکستانی وجود نداشت. با تشکیل پاکستان، نماینده افغانستان در سازمان ملل این کشور جدیدالتاسیس را به رسمیت نشناخت.
درسال 1950وزیر مستعمرات دولت انگلیس اعلام کرد که پاکستان وارث حقوق ووظایف مقامات برتانوی هند درمناطق این طرف خط دیورند می باشد.

ادامه مطلب
 
ارزش تاریخی وجغرافیای سیاسی و فرهنگی خــــــــراســـــــــان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط دکــتر بصیر کـامجــو   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:10

دکــتر بصیر کـامجــوآلمــان مارچ 2017
شناخت و آموزش ارزشهای تاریخی و فرهنگی مردم ایران کهن و خراسان بزرگ، یکی ازمهمترین وپراهمیت ترین رسالتی است که در برابر هر هم میهن آگا ه ودگر اندیش ما قرار دارد.
تازمانیکه پیرامون پیدایی هویت، منشا ء، نسب، تبار وجایگاه تاریخی، نماد وریشه زبان وهویت فرهنگی وادبیات مردم خویش در حوزۀ تمدنی جهان کنونی و بشریت آگاهی ژرف نیابیم اندیشه ها و رویکرد های دانشی و تجربی خویش را بر بنیاد آموزش وپژوهش تاریخ وفرهنگ پربار کهن نیاکان خویش گسترش و سمت وسو ندهیم،

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:29
ادامه مطلب
 
خط دیورند مرز شناخته شده و رسمی افغانستان و پاکستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط عید محمد عزیزپور   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 14:16

خط دیورند مرز شناخته شده و رسمی افغانستان و پاکستاناین یک واقعیت مسلم و انکار ناپذیر است که مرز افغاننستان با پاکستان که زمان امیر عبدالرحمان خان، میان امیر مذکور و  و حکومت هند بريتانوي در 1893 به امضاء رسيد، مر ز شناخته شده بین المللی است و هیچ سند حقوقی دیگر وجود ندارد که خلاف آن را ثابت کند.
کسانیکه درین باره فریاد می شند و گلوپاره می کنند، غیر از سخنان بی اساس و بی مفهوم که ممکن است خود شان، نیز به آن باورد نداشته باشند، هیچ سند و مدرکی حقوقی نمی توانند داشته باشند.

ادامه مطلب
 
جلال نورانی دیگر طنز نمی نویسد! PDF پرینت ایمیل
کی کیست - شخصیت هــــای مـــلی، ادبـــی و تــاریخـــی
نوشته شده توسط پرتو نادری   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:31

پرتو نادریچه دردناک است که ناگهان نگاهایت روی سطرهای می‌دوند و در پایان در می یابی که دوستی خاموش شده و بعد قطره قطره لغزش داغ اشک‌هایی را روی گونه‌هایت احساس می‌کنی.
امروز دوشنبه  بیست و هفتم مارچ 2017 برابر باهفتم حمل 1396 خورشیدی نگاه‌های من همین‌گونه روی سطرهای خبر خاموشی طنز نویس، نمایش‌نامه نویس و پژوهشگر ادبی کشور جلال نورانی دوید، چنان کودکی پا برهنه‌یی که از خط قوغ آتش بگذرد!
روانت شاد باد! چه نا به هنگام تکاور زنده‌گی به آن سوی دیوار شکستۀ مرگ جهاندی!

ادامه مطلب
 
روسیه با همکاری پاکستان کمربند دفاعی علیه داعش را در بین مناطق قبایلی پاکستان ایجاد می کند PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط سید حسیب مصلح   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:50

سید حسیب مصلحبر اساس گزارش های موثق از شمال کشور، دول روسیه و پاکستان پس از مذکرات سرّی و حیاتی در عرصه مبارزه علیه داعش به توافق رسیده اند. هیئت نظامی روسیه با توافق پاکستان جهت ایجاد کمربند دفاعیی نظامی در مناطق قبایلی شمال پاکستان به آن مناطق سفر کرده است. روسیه متوجه شده است که ایجاد چنین یک کمربند در مرز های افغانستان با تاجیکستان،

ادامه مطلب
 
عوامل فساد گسترده در افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدي   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:43

عوامل فساد گسترده در افغانستانحکومت وحدت ملی  طی دو سال گذشته بخاطر مبارزه با فساد گام های برداشت اما هرگز کافی نبوده ماهیان کوچک در جال مبارزه با فساد افتاده اند اما نهنگان بزرگ که در فساد و کساد شهرت ملی و بین المللی دارند تا هنوز در بیرون جال مشغول عیش و نوش اند یا جرات گرفتاری شان وجود ندارد یا نمیخواهند مفسدین بزرگ مجازات شوند بدون تردید فساد مرضیست سرطانی که ریشه های دولت ونظام را فلج وچهره آنرا مسخ نموده است چنانچه گسترده گی فساد نظام از داخل  کاملا فلج وغیر فعال ساخته واز بیرون این حاکمیت به یک چهره زشت وبدنام تبدیل شده است.

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:45
ادامه مطلب
 
طرز آموزش و پرورش برای یکنواخت اندیشی و نیک اندیشی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - مـــذهبـــی
نوشته شده توسط دکتور محمد فرید یونس   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:35

دکتور محمد فرید یونسروز شنبه شب 25 ماه مارچ  در سلسلۀ «حدیث هفته» که هفته واربا دوستان از طریق «فیسبوک» و «آی فون» شریک می‌شوم ، این حدیث را شریک شدم
خَيرُ الدُّنيا وَالآخِرَةِ مَعَ العِلمِ وَشَرُّ الدُّنيا وَالآخِرَةِ مَعَ الجَهلِ؛
خير دنيا و آخرت با دانش است و شرّ دنيا و آخرت با نادانى. دررابطه به این حدیث، من در تبصره به دوستان نوشتم که ”یکی از عمده ترین مشکل ما مسلمانان همین است مسلمانان از قافله علم و معرفت بدور مانده اند. حتی همان که ادعای اسلامیت می‌کند از علم و معرفت بدور مانده است. بیسوادی ، تعصب، تبعیض همه ما را بسیار بیچاره کرده است.

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:40
ادامه مطلب
 
افزایش نیرو ھا جنگ تا پیچیدہ و طولانی و اما تجھیز و تحویل نیرو ھای افغان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 12:30

مهرالدین مشیدبجای افزائش نیرو ھا نیرو ھای افغان را تمویل و تجہیز کنید
پانزدہ سال جنگ ناکام امریکا زیر نام مبارزہ با تروریزم نه تنھا به جنگ ویرانگر و تباہ کن در افغانستان پایاں داد؛ بلکه دامنۀ اہن جنگ گستردہ و در ضمن ھر روز پیچیدہ و به کلافۀ سر در گم بدل شدہ است. حال جنگ افغانستان تحت فرمان اوباما که نیرو ھای امریکایی را دستور داد و گفت طالبان را نکشید و آنان را به گفت و گو برای صلح ترغیب کنید؛   فربه تر از ھر زمانی شدہ است.

ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی پایان »

صفحه 7 از 564

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 97 مهمان آنلاین


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.