Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

پاکستان افغانستان باید ها و شاید ها PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 12:27

احمد سعیدینزدیک به یک ماه می شود که پاکستان دروازه تورخم و بنادر دیگر را بروی مردم افغانستان بسته است نه تنها افغانستان بلکه پاکستان نیز از بستن دروازه ها خسارات هنگفت را متحمل شد هفته گذشته محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت با سرتاج عزیز مشاور سیاست خارجی پاکستان در لندن با حضور داشت نماینده امنیتی انگلیستان ملاقاتی داشتند گفته می شود

ادامه مطلب
 
«علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد؟! » PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط م- ع- عزیزی   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 13:08

م- ع- عزیزیسر انجام بعد از خواب گران و طولانی؛ سی وهشت  ساله که دشمن مهاجم بر دروازه های خانه کشور های خلیج دق الباب نمود بیدار شده وبفکر افتادند که چکار کنند ؟!
سقوط نظام مستقر کشور عراق بزعامت صدام حسین وانهدام وویران ساختن مهد خلافت اسلامی بغداد وجدا سازی این کشورنیرومند و پهناور اسلامی از پیکرۀ امت اسلامی وعربی وتاسیس حکومت طایفی ومتعصب و

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 14:13
ادامه مطلب
 
نوروز، پرجاذبه ترین آیین در ادوار تاریخ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط اکبر نوابی   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 12:34

اکبر نوابینوروز، چشم انداز روشن به زندگی نو و امید های نو، با گذشت فصل انجماد و کرختی زمستان، با جوش و خروش طبیعت و پدیده های آن از راه می رسد و به پیشواز و استقبال این خجسته روز، تغییر و دگرگونی در طبیعت آغاز می شود. بلبلان با نغمه های شرین شان آمدن نوروز و بهاران را بشارت می دهند و موجودات و نباتات رنگ و بو بدل کرده و با دمیدن روح تازه بهاری در وجود شان جوانه های امید و شادابی را بار دیگر احساس و تجربه می کنند.

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 12:37
ادامه مطلب
 
مــوانع عــادی شــدن روابــط بــا پــاکســـتان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط بهار چوپان   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 22:34

مــوانع عــادی شــدن روابــط بــا پــاکســـتانخروج استعمار انگلیس از شبۀ قاره هند، برای  مردمان آن  سرزمین پهناور با تبار ها و فرهنگها، ادیان ومذاهب و زبانهای متفاوت که همه با هم در برابر اشغالگران خارجی مبارزه کرده بودند، آزادی توام با آرامشبهار چوپان و ثبات از پی نیاورد. جنگهای مذهبی پایان نا پذیر مسلمانان با هندو ها و سیکها سرانجامش جدایی بخش بزرگی از قلمرو کشور هند و تاسیس کشور نو ظهوری بنام «پاکستان » شد.

 

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 14:28
ادامه مطلب
 
ترامپ و گذار از ابهام به ثبات در افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط فرزاد رمضانی بونش، پژوهشگر و کارشناس مسائل بین الملل امید ایرانیان   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 21:32

ترامپ و گذار از ابهام به ثبات در افغانستانابهام ترامپی در مورد افغانستان
مواضع پیشین ترامپ در مورد افانستان را باید با متغیرهایی چون نقد سیاست اوباما در برابر رئیس‌جمهور پیشین افغانستان حامد کرزی در سال ۲۰۱۴ ، نگرانی در مورد به بن‌بست رسیدن نظامیان آمریکا در افغانستان، خروج نظامیان و پرداخت هزینه‌های نظامی ارتش آمریکا توسط متحدان،تاکید بر کاهش حضور نظامیان آمریکایی در منطقه، مخالفت با قدرت‌گیری داعش، مخالفت با تبدیل‌ افغانستان

ادامه مطلب
 
نظام ریاستی یا پارلمانی تقابل شدید میان رئیس جمهور و رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 20:40

نظام ریاستی یا پارلمانی تقابل شدید میان رئیس جمهور و رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی از امضای قرار داد بین داکتر اشرف غنی رئیس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه که به موجب آن حکومت بنام وحدت ملی ایجاد شد اضافه تر از دو سال و چهار ماه میگذرد، در مواد  آن قرار داد تغییر قانون اساسی و نظام ریاستی به پارلمانی با درنظرداشت مواد قانون اساسی از طریق لویه جرگه گفته شده بود اصلاحات در کمیسیون انتخابات و برگزاری هرچه زود تر انتخابات پارلمانی ایجاد یک ملیون شغل جدید،

ادامه مطلب
 
پاکستان با لغو قانون (FCR) هدف را نشانه گرفت: PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 21:08

پاکستان با لغو قانون (FCR) هدف را نشانه گرفت:پا کستان  سال ها کوشیده است تا زمینه ادغام قانونی قبائل آزاد را به دولت آن کشور  مساعد سازد  وحال با ایجاد وضعیت اشوب واضطراب در مناطق قبا ئیلی  همه را جان به سر ویا از زندگی بیزار ساخته و  طبق پیشنهاد هیئت مؤظف  تحت ریاست سر تاج عزیزقوانین حاکم بر این منطقه موسوم به FCR  را که از ابتدای قرن گذشته میلادی بر این منطقه جاری بوده است با قوانین جدید جایگزین می‌شود.ا

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 21:16
ادامه مطلب
 
رازِ لالـــه و به ویــژه در شــعر صفا (قسمت نخست) PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط نصیر مهرین   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 22:23

 رازِ لالـــه و به ویــژه در شــعر صفا با ابراز سپاسگزاری از دوست عزیزم یوسف جان صفا که با وجود تکلیف صحی، صحبت ها و پرسش های گاه وبیگاه مرا با بردباری پذیرفته و پاسخ داده است.
اظهار امتنان از کامران پارسیان گرانقدر که طرح بالا را آماده نمود.
مطالب این نوشته هر دوهفته انتشار می یابند.

چند سخن در آغاز
مگر نه این است که لاله را دوست میداریم. گلی که بی خار و بی آزار، ساده وبا صفا است. با رنگ قرمزی، چهرۀ زیبا و جذاب، احساس دلسوزانه را نیز جلب می کند.

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 22:31
ادامه مطلب
 
نظام سیاسی غیر متمرکز "دموکراسی فدرال" گزینه ی مناسب رشد وتوسعه اقتصادی در افغانستان! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط دکتر دستگیر رضایی   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 20:53

دکتر دستگیر رضاییافغانستان کشوری که ازسال 1880 وبه ویژه در جریان سده بیستم و نزدیک به دو دهه سده بیست ویکم در چهارچوب نظام های سیاسی متمرکز، ودربرهه های بیشتر استبدادی بسر برده است. این کشور با وجود داشتن منابع طبعیی وبشری وموقعیت جغرافیای (بخصوص سیاسی واقتصادی) نتوانسته است که به توسعه اقتصادی،اجتماعی وسیاسی برسد.البته عواملی گوناگون در این زمینه نقش داشته که مهمترین آن تمرکز قدرت سیاسی، دولتداری وسیاست همیشه قومی بشمار می آید.

ادامه مطلب
 
خطاب به رهبران تاجیک افغانستانی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط عبدالسلام مقیم احمدی   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 21:23

عبدالسلام مقیم احمدینخست سلام و عرض ادب دارم به شما بزرگواران وسرنوشت سازان سرزمین برباد رفته مان.
چرا شما را بصورت علنی خلاف خواست ظاهری شما تاجیک نامیده و بدون باور به نیروی تان سرنوشت ساز می دانم.
دو موضوع بسیار مهم، که می خواهم دیدگاهم را منحیث یک شهروند تاجیکتبار این سرزمین درین مورد برای شما ارایه بدارم.

ادامه مطلب
 
جنرال عبدالرشید دوستم در میان فرازها وفرود ها PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط عبدالوکیل کوچی   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 21:40

عبدالوکیل کوچیجای تعجب نیست که جنرال عبدالرشید دوستم در اثر فشار رقبای داخلی ویا مخالفان خارجی از قدرت به انزوا واز سیاست به حاشیه کشانیده شود. زیرا کشوریکه بوسیله گروه خاص وابسته به خارج اداره شود، روزگار مردمش همینطور خواهد بود.
زندگی جنرال دوستم از همان آغاز جنگ نیابتی ارتجاع داخلی، پاکستانی ها وحامیان غربی آنها در میدانهای دفاع از وطن و شخصیت آن منحیث یک سر باز وطنپرست از ایام جوانی الی اکنون در سنگر دفاع از وطن شکل گرفته است.

ادامه مطلب
 
مراسم نوروز در برخی از کشورهای جهان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط نذیراحمد صوفی زاده   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 12:39

نذیراحمد صوفی زادهجغرافیای نوروز
جغرافیای نوروز با نام نوروز یا مشابه آن در افغانستان، ایران، تاجیکستان، آذربایجان، کشورهای حوزه کرد نشین (عراق، ایران، سوریه، ترکیه، لبنان)، عراق، پاکستان، ترکمنستان، ازبیکستان، قرغزستان، قزاقستان، ترکیه، آلبانیا، جاپان، سراسر خاورمیانه، بالکان، تاتارستان، در آسیای میانه چین غربی (ترکستان چین)، سودان، زنگبار یا تانزانیا، مصر، تایلند، لبنان، ویتنام، در آسیای کوچک سراسر قفقاز تا آستراخان و نیز آمریکای شمالی، هندوستان، بنگلادیش، بوتان، نیپال، تبت و برخی از شهرها و استان های اروپا، امریکا و کانادا را شامل می‌شود.

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 12:45
ادامه مطلب
 
باز هم آب ریختن بالای آتش مردم PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط روح الله رحمت زاده   
يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 12:23

روح الله رحمت زادههر زمانیکه خشم توده های به نقطه اوج خود میرسد حکومت نفاق ملی باهزار حیله ومکر کوشش منماید تا به شکل از اشکال آنرا خاموش سازد.
حادثه المناک چهارصد بستر که جان بیش از (170) تن را گرفت وده ها زخمی از خود بجا گذاشت خشم مردم آزاده این سرزمین را بر آفروخت. از هرگوشه وکنار کشور صدای عدالت خواهی بلند شد. وهمه با یک صدا به حکومت ناکارا ،فاسد وقوم گرا میگفتن شرم وننگ برشما باد.

آخرین به روز رسانی در يكشنبه ، 20 فروردين 1396 ، 12:26
ادامه مطلب
 
جشن نوروز زایندۀ همبستگی ودوستی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - تاریخــــــی
نوشته شده توسط دکتربصیر کامجو   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 22:50

دکتربصیر کامجوبا ادای ادب اجازه می خواهیم که جشن جهانی نوروز را بمرتبۀ یکی از مناسبت های جهانی و فرهنگی وهمگرایی بشری، به تک تک شهروندان میراث دار این روز فرخنده ومیمون در سراسر جهان، تبریک و تهنیت بگوئیم.
جشن نوروز احساس مهر ورزی ودوستی، با هم بودن وپهلوی هم بودن، را به جهان بشریت به ارمغان آورد. گرامی وجاویدان باد جشن نوروز!

ادامه مطلب
 
داکتر عبدالله عبدالله فاقد توانایی مدیریت و به تحقق رسانیدن اهداف و خواسته های مردم است PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط سید حسیب مصلح   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 21:50

كابل خونين و ويران ------------------  ايا محنت سراى  كابل  و وضع  نگونسارش جنون خيز است اوضاع محيط بى بر و بارش  بيكسو مرد و زن را كشته مييابى و در سويى تو بينى  جاده ها برباد بمب و سرب رگبارش  بسا پير و جوان هر دم كه وقف انتحارى شد روان از ديده گردد خون دل در وقت ديدارش  از آن روزى كه ديدى كابل زيبا و گلفام  را ز كين بد سرشتانست يكسان با خس و خارش  به باغ بابر و پغمان زيبا يا به گل غندى به آتش رفته يكسر بوستان و سرو و اشجارش  معاذ الله ازين كشتار و جنگ و گير و دار او خدا را ظالمان رحمى به حال زار و بيمارش  در اين آوان كه اقبالش مصيبت ميكند دنبال مگر ايزد شود حامى و محفوظ و نگهدارش  بديدى صايب ار اين حال و روز كابل خود را بمردى جا به جا از بابت محبوب و دلدارش  زبير واعظى

داکتر عبدالله عبدالله بدون حمایت جمعیت اسلامی افغانستان هرگز فرصت و توانایی نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 1394 را نداشت. همانگونه که در انتخابات سال 1387 طی یک تحلیل نگاشته بودم، عبدالله با همه تلاش هایش متاسفانه فاقد صفات نیک یک رهبر توانا است، چون موصوف به علت نالیاقتی و عدم ملبس بودن به تدبر سیاست ملی در عمل به قوام رهبری نرسیده است.

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 22:00
ادامه مطلب
 
تعهدات فراموش شده ای دموکراسی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - فلســــفی
نوشته شده توسط مترجم: عبدالناصر نورزاد   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 21:18

عبدالناصر نورزاد استاد دانشگاه کابلنویسنده: اندرس ولاسکو
معرفی نویسنده:
اندرس ولاسکو، کاندیدای سابق پست ریاست جمهوری و وزارت مالیه چیلی و استاد در عرصه کاربرد عملی و مسلکی انکشاف بین المللی، در دانشکده روابط عامه   دانشگاه کولمبیا است. وی در دانشگاه های هاروارد  و نیویارک همکاری اکادمیک دارد. از وی چندین اثر ناب درعرصه سیاست و اقتصاد به چاپ رسیده است.

ادامه مطلب
 
از ادبار جنرال دوستم تا شکار امرالله صالح PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط سلیمان کبیر نوری   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 21:45

سلیمان کبیر نوری(تبصره عاجل)
سازمان آی ایس آی توانست با پشتیبانی حامیان غربی خویش، بعد از 40  سال تمام، به یکی از اهداف مهم خود برسد. وآن به انزوا کشانیدن کامل و برکناری دشمن کهنه آبدیده اش جنرال دوستم از صحنه سیاسی- نظامی و قدرت افغانستان می باشد.

ادامه مطلب
 
ضرورت تصفیه و پاک سازی احادیث PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - مـــذهبـــی
نوشته شده توسط دکتور محمد فرید یونس   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 20:57

دکتور محمد فرید یونسمتمنی جواب از آقای عبدالعلی نور احراری
پیشگفتار
درین چند سال اخیر غوغای جهانی در مورد صدق احادیث شریف در جامعۀ افغانی خارج از افغانستان به پا خاست . من از آقای عبدالعلی نور احراری مترجم صحیح بخاری سه سال قبل دعوت کردم تا در یک مناظره تلویزیونی سهم گیرد و در مورد اشتباهات که در احادیث رخ داده است، مردم را قانع سازد. بعد از سه سال چون جنجال زیاد شد بالاخره حاضر شد تا درین مناظره مطبوعاتی حاضر شود.

ادامه مطلب
 
جهان با پوتین و ترامپ به کجا میرود؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط خالد کوهستانی- دانشجوی مقطع ماستری   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 20:08

خالد کوهستانی- دانشجوی مقطع ماستریدرکل وضیعت جیو استراتیژیک جهان دارد رنگ و بوی دیگری را به خود میگیرد، تقابل منافع استراتیژیک غول های نظامی-اقتصادی  برای چند قطبی ساختن جهان به نقاط حساسی رسیده. به نظر میرسد که نقض پیمان منع راکت های هسته ای میان برد میان روسیه وامریکا،  رونمایی و عملیاتی ساختن سلاح های مرکباتر با آخرین تکنولوژی روز ونصب این سلاح ها در حریم های

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 20:18
ادامه مطلب
 
همه جا دکان رنگ است همه رنگ میفروشند PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط دکتور شهیرنثاری   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 21:26

همه جــا دکان رنگ است همه رنگ میفروشند
دل من به شیشه سوزد همه سنگ میفروشد

دکتور شهیرنثاریوقتی دیروز سخنرانی آقای محمود صیقل، سفیر و نمایندۀ  کشور ما را در سازمان ملل متحد مقیم  نیویارک، در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد پیرامون وضعیت در افغانستان شنیدم، یک احساس بسیار یاس و نا امیدی  برایم دست داد.:

ادامه مطلب
 
نظرى گذرا به پيشينه نوروز باستان PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نظــمی
نوشته شده توسط زبیر واعظی   
چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 21:54

زبیر واعظی

بهار آمد و گُــل ها شگفت و دل ها شاد
در اين زمــــان خجسته كسى ملول مباد
به بهاران بگير "واعظـــــى" تو كــــام اميد
كه نقد عمــر ز دست ميرود چو صرصر باد
زبير واعظى

آخرین به روز رسانی در چهارشنبه ، 9 فروردين 1396 ، 22:04
ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی پایان »

صفحه 8 از 564

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب


مقـــــاله چهـــاردهــم
وضع تاجیکــان دردوره
زمــداری قلابی حامـد کــرزی

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

رســتاخیز پرسـتوهای تغییر

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 119 مهمان آنلاین


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.