Khawaran.com نشریهء سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی افغانستان

ســرلشــکر خــواب همه لشکــریان را پوره می کند! PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط پرتو نادری   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 09:05

پرتو نادریگویند روزی و روزگاری سرزمینی بود و آن سرزمین را سلطانی بود سخت بیدار دل و با کیاست! مرزبانان، سلطان را خبر رساندند که دشمنی با سپاه بزرگ عزم سرزمین ما کرده  و ما را یارای پس زدن آنان نیست!
سلطان سرلشکر را خواست و دستور داد تا فردا با انبوهی از لشکریان به مرز برود و دشمن را از سرزمین بیرون راند و مرز را با مرزبانان بیشتر در امن و امان نگه‌دارد.

ادامه مطلب
 
پیامد نقش سعودی بر مدارس دینی افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:59

پیامد نقش سعودی بر مدارس دینی افغانستانکشور عربستان سعودی طور سنتی وطبیعی بخاطر موجودیت حر مین شریفین در آن سر زمین  در بین مسلمانان جهان از موقعیت ویزۀ بنام تبرک وقدسیت قرار داشت، وبسیاری از مسلمانان در کشمکش ها ومشکلات ذات البینی ویا بیرونی از کمک های تشریفاتی وسیاسی عربستان سعودی بهره میگرفتند.اما وابستگی بیش از حد برخی کشور ها به عربستان سعودی چینل ها وچشمه های افراط گرائی وحتی

ادامه مطلب
 
جلو سقوط نظام را سد شوید PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط سید حسیب مصلح   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:07

سید حسیب مصلحدر دل شب بیدارم ساختند و از من خواستند با اصل رعایت امانت داری سخنان آن ملت گرایانی میهن دوستی استقلال طلب را به قلم کشم و به اطلاع سران رژیم ع و غ و کافه ی ملت رنج دیده افغانستان برسانم.
آنچه در داخل قوسین است متن سخنان یک تن از سران برجسته و برحال نظامی افغانستان از کابل است که خدمت شما پیشکش می شود و من مسؤول آن نیستم:

ادامه مطلب
 
چرا در پله‌های ابتدايی متوقف شده‌ايم PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط احمد سعیدی   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:25

احمد سعیدیادامه جنگ مهاجرت های داخلی و خارجی بیکاری نبود تفاهم ملی مشکلات اقتصادی و سیاسی بی برنامه گی مسئولین بخاطر نجات کشور از این بحران فراگیر همه ما را زمینگیر کرده است تمام ما از حکومت میخواهیم که جهت رفع این مشکلات هر چه عاجلتر گام های موثری بردارد بدون تردید حکومت بخاطر رفع مشکلات با در نظرداشت مواد قانون اساسی وظایف و مسئولیت های دارد که

ادامه مطلب
 
خــاورمیــانه یــا بازیچــه غــربی ها ؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط لیلما سدید   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 09:10

لیلما سدید خبرنگار بین المللیچالش های اصلی خاور میانه بیشتر منشا می گیرد از مسایل انرژی و اقتصادی برعلاوه اینکه مسایل سیاسی و امنیتی نیزمهم و ربط دارد بر نامنی های خاورمیانه بلکه بیشتر مسایل انرژی عنوان شده می تواند زیرا منابع نفت و گاز کشورهای خاورمیانه می تواند چشم اندازی اقتصادی برای جهان و افزایش رشد قدرت های نوپا در اسیا و حتی منطقه گردد.

ادامه مطلب
 
از اختـــلاف رهبــران حکــومت خــود را کتــار بکشید بگــذارید تا آنــان خــود قــربانی اختــلاف شــان شوند PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:52

از اختـــلاف رهبــران حکــومت خــود را کتــار بکشید بگــذارید تا آنــان خــود قــربانی اختــلاف شــان شوندمردم شریف و مظلوم افغانستان از اختلاف های رهبران حکومت دوری جویید و نباید خود را بیش از این در این درگیری قدرت قربانی کنید. بگذارید خود آنان قربانی اختلاف های شان شوند؛ زیرا اختلاف و کشمکش میان رهبران حکومت نه بخاطر منافع شما؛ بلکه بخاطر منافع شخصی، گروهی و تیمی آنان است وهرگز دردی در ذره ذره وجود آنان برای شما وجود ندارد. آنان می خواهند و به گونۀ جدی علاقه دارند تا شما را به مثابۀ ابزار های قومی زیر نام تاجک، پشتون، هزاره، ازبک، ترکمن و غیره قربانی بازی های سیاسی شان کنند.

ادامه مطلب
 
آخر از اين ميهن ويران شده و مردم درخون تپيده، چی ميخواهيد؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط امان معاشر   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:35

 امان معاشرطوری که هم ميهنان عزيز مان در جريان هستند؛ سالهاست که میهن درخون تپيده ی مان  در آتش بیداد، وستم، فساد و قوم گرايی ـ قبيله پرستی و تحجر دينی و مذهبی، می سوزد و لاشه ی هموطنان مان،زیر چکمه های خونين تنظيمها ـ طالبان ـ داعشی ها و دیگر گروپ های بنیاد گرا که حامیان بی‌چون و چرایشان در داخل و خارج در مناسب بلند دولتی قرارداشته  و درگرفتاری دزدان، قاتلان، چپاول گران تعلل می‌ورزند.

ادامه مطلب
 
«گناه اولیه» آدمی؛ با استوپیدیای بشر چه رابطه دارد؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - فلســــفی
نوشته شده توسط محمد عالم افتخار   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:57

محمد عالم افتخار(در پیوند به پیام بی بی گوهر شاد ترکمنی)
ــ بخش نخست ــ
تماس ایمیلی مهمی از اسم بانو گوهرشاد ترکمنی داشتم؛ با اینکه نمیدانم نام شان حقیقی است و یا مستعار؛ معهذا برایم خاطرات جریده وزین «پیام وجدان» را زنده کرد که در دوران "دهه دموکراسی" توسط شخصیتی متخلص به «ترکنمی» انتشار می یافت.
بخشی از همین پیغام ایشان در پای مقاله سوم «میخ های و بیخ های طوق لعنت گردن ما» در انترنیت نیز انتشار یافته است.

ادامه مطلب
 
حمايت روشنفکران افغانستان از موضعگيری سترجنرال عبدالرشيد دوستم در کانادا PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط مولانا کبير فرخاری   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:38

حمايت روشنفکران افغانستان از موضعگيری سترجنرال عبدالرشيد دوستم در کاناداشب چهارم نوامبر سال روان عده ای از شخصیت‌های روشن‌اندیش در شهر ونکوور کانادا در منزل امان" معاشر"، پيرامون وضع مردم در خون تپيده و ميهن سوگوار افغانستان،  نشست باهمی نمودند. پس از بررسی اوضاع، روی علل و عوامل جنگ های خانمانسوزی که از 35 سال بدينسو در ميهن مان جريان داشته و دراين اواخر دامنه ی آن بصورت برنامه ريزی شده به ولايت شمال شرق و شمال کشور تحت نام "طالب" و "داعش" و... وسعت داده شده و

ادامه مطلب
 
من؛ چرا و چگونه از محمد و قرآن؛ دفاع میکنم؟! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - مـــذهبـــی
نوشته شده توسط محمد عالم افتخار   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 07:59

محمد عالم افتخاردر این اواخر شماری از خوانندگان نوشتار های این کمترین؛ طی تماس ها؛ کامینت ها و ابراز نظر ها؛ وانمود می فرمایند که گویا از مواضع نظری قبلی ام در حد کتاب «معنای قرآن» و اعلامیهِ «من از محمد و قرآن دفاع میکنم!» که در برابر تحرکات ایوانجلیست های افراطی معینی دایر بر باصطلاح "محاکمه قرآن و محمد"؛ چند سال قبل؛ صادر گردیده بود؛

ادامه مطلب
 
افغانستان درخطر است PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط دکتور علی احمد کریمی تحلیلگرسیاسی دراموربین المللی- مسکو   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:42

دکتور علی احمد کریمی تحلیلگرسیاسی دراموربین المللی- مسکورویارویی  وجنگ های لفظی دررده های بالای دولت وحدت ملی، امنیت و تمامیت ارضی افغانستان رابیشترازتروریسم ودشمنان خاریجی به مخاطره افگنده است وبیم آن میرود که اراده کشورهای کمک کننده را به افغانستان بدبین بگرداند، چون این دولت آلوده به فساد نه تنها به قانون اساسی و خواسته مردم خود رفتار نمی نماید بلکه به قواعد ومقرارات  که به میانجگری کشورهای کمک کننده امضاء گردیده است نیز احترام نمی گذارد.

ادامه مطلب
 
حقــوق بشــر قبیــله و تهــدید هــای عــوام فــریبانه PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط داکتر اکبر همت   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 09:15

داکتر اکبر همتسواستفاده ازحقوق بشر بمثابه افزار جنگ رواني علیه جنرال دوستم
درین شکی وجود ندارد که سازمان ملل متحد در عموم و شعبه (حقوق بشر) آن بنام هومان رایت واچ در خصوص در انحصار کشور های ابر قدرت در چهره امریکا, انگلیس و اسراِئیل قرار دارد که آنرا به مثابه افزار فشار بالای دولت های به اصطلاح سرکش از حاکمیت جهانی امریکا بکار میبرد. ما مثالهای زیاد آنرا در دهه های اخیر شاهد بودیم که فجایع در لیبیا, عراق, سوریه و بوسنیا نمونه های بارز مدعاست.

ادامه مطلب
 
آن فــرزندم رفت و این فــرزندم گاهی به دیدنــم نیامد! PDF پرینت ایمیل
ادبیـــــات - نثــــری
نوشته شده توسط پرتو نادری   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:27

پرتو نادریفکر می کنم شعر همه‌چیزعاصی بود، هم عشق او بود وهم زنده‌گی او. همان سخن معروف است، او شعر نمی سرود؛ بلکه شعر بود که او را می سرود. تا کنون شاعری به شیفته‌گی او نسبت به شعر شاعری ندیده‌ام. بی‌قرار بود، گویی زمین جایش نمی داد. گاهی مانند یک کودک بود، گاهی مانند یک فیلسوف. شهرت را دوست داشت اگر در دوردست‌ترین منطقۀ کشورهم 

ادامه مطلب
 
نکــاح مــوقت/ مـــتعه PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - مـــذهبـــی
نوشته شده توسط دکتور محمد فرید یونس   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 09:13

دکتور محمد فرید یونسدر برنامۀ دوشنبه 17 ماه اکتوبر 2016 میلادی «داکتر یونس شو»، به جواب سؤال‌کنندۀ یک جوان اهل تسنن که قبل از شروع برنامه به تماس شده بود اینکه با یک دختر جوان شیعه مذهب نامزد است و خانوادۀ دختر خواهش کرده بودند که نکاح موقت صورت گیرد، صحبت کردم و وعده کردم تا درین مورد زیاد تر تحقیق کنم. من در مسایل دینی، سیاسی و اجتماعی عقاید و دید و بینش خود را دارم نه اینکه از علمای سنی و شیعه تقلید کنم.

ادامه مطلب
 
گــودبای اوبامــا! PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط دکتورعلی احمد کریمی تحلیلگراموربین المللی- مسکو   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:45

گــودبای اوبامــا!بارک حسین اوباما «4 اگست 1961» ازاعجوبه های بزرگ  سیاسی درتاریخ امریکا وجهان باقی خواهد ماند. 44 مین رییس جمهورامریکا ازویژگی های خاص چون جوانترین ونخستین فرزند سیاه پوست کنیایی وزن سفید پوست برای دودوره چهارساله اداره اموررا در قوی ترین کشوردنیا دردست داشت واولین رییس جمهورامریکا است که درسال اول ریاست جمهوری برنده جایزه صلح نوبل گردید. اوباما به امریکا چون سرزمین امکانات بزرگ ومهد آزادی افتخار می نماید.

ادامه مطلب
 
حکومت وحدت ملی، ناموفق ترین حکومت در افغانستان PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط روح الله رحمت زاده   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:49

روح الله رحمت زادهحکومتی که پایه واساس آن قوم گرایی، تنظیم وتنظیم بازی باشد هر گز آن حکومت موفق نخواهد بود چنانچه امروز ما در افغانستان نمونه آنرا مشاهده میکنیم.
افراد ناکارا، فاسد  از لحاظ ذهنی مریض، متعصب وغیر مسلکی بر اساس 50%، 50% درکارکماشته شده اند.حتی قوای مسلح کشور (اوردو،پلیس ملی وامنیت ملی) نیز از این امر مثتسنی نمانده  ویکانه عامل اساسی بحران کنونی در کشور هم همین مقرری های عجولانه،

ادامه مطلب
 
تلفات اطفال و زنان در عمليات شبانۀ نيروهای افغان و خارجی در کندز PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - اجتمـــاعی
نوشته شده توسط عبدالله رسولی   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:04

عبدالله رسولیکاش آن دو افسر آمريکايی در کندز کشته نمی‌شد تا شاهد شهادت گروهی اطفال، زنان و مردان ملکی و بی‌گناه نمی‌بوديم!
چند روز قبل جملۀ کوتاه پرسش‌گونۀ ذیل را در صفحۀ مجازی فيسس‌بوک پُست نمودم: «قيمت يک افغانی (افغان) به نظرتان چند افغانی (واحد پولی) باشد؟» ديدگاه دوستان به اتفاق تمام در پيوند به ارزش انسان اين بيغوله (افغانستان)؛ مساوی به هيچ بود.

ادامه مطلب
 
رد اخراج اجباری پناهجویان افغانستان از اروپا! PDF پرینت ایمیل
پیامها و گزارشات - گــــزارشـات
نوشته شده توسط لیلما سدید   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 09:24

لیلما سدید خبرنگار بین المللیمعامله گری اتحادیه اروپا در پیوند به اخراج اجباری مهاجرین افغان!
نمایندگان یک تعداد کشورهای عضو اتحادیه اروپا با اخراج اجباری مهاجرین افغانستان از کشوهای این عضو مخالفت شان را اعلان کرده و اخراج اجباری پناهجویان را یک معامله خواندند.
نمایندگان اعضای پارلمان اروپا در مقر این سازمان در بروکسل ،در نشست روز گذشته روی مشکلات و برگشت مهاجرین صحبت کردند. و اوضاع امنیتی افغانستان را دشوار، ناپایدار و خطرناک اعنوان کردند.

ادامه مطلب
 
سکوت صاحبان حق؛ شکایت دولت مردان ناحق!؟ PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط محمد علی مهرزاد   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:10

محمد علی مهرزادجامعه ما نیم ازآن خوبیده اند وافیون شده اند، ونیمی دیگرکه بیدارشده اند درحال فراراند.ما می خواهیم این خوابیده هاوافسون شده ها را بیدارکنیم وواداریم که برپا شوند، وهم آن فراریهارابرگردانیم واداریم تا بمانند، این کا رساده ای نیست، بخصوص وقتی که این را هم در نظر بگیریم که ما انقدرها ازنظرکمیت زیاد نیستیم، همان عده کمی که هستیم

ادامه مطلب
 
اختلاف میان رهبران حکومت کشور را به پرتگاۀ نابودی کشانده است PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - ســـــیاسی
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 07:56

مهرالدین مشیدانحصارگرایی در ارگ معاون اول را هم به جان آورده است
جنرال دوستم پس از ترک جبهۀ فاریاب وارد جوزجان شد و به گونۀ قهرآمیز رییس جمهور و رییس اجراییه را مورد انتقاد های تند قرار داد و از آنان خواست که کشور را قربانی بازی های قومی و سلیقه یی خود نسازند. وی افزود که از زد وبند های رییسان حکومت خسته شده است. وی در کنفرانس  مطبوعاتی گفت : داکتر اشرف غنی ریس جمهور و داکتر عبدالله ریس اجراییه با سیاست های نادرست مردم را به طرف بربادی سوق میدهند.

ادامه مطلب
 
اهداف ناتو و درگیری فرسایشی و ناکام آن از افغانستان تا عراق، یمن، سوریه لیبی و سومالی PDF پرینت ایمیل
مقـــــــالات - در خارج از کشور
نوشته شده توسط مهرالدین مشید   
جمعه ، 21 آبان 1395 ، 08:55

مهرالدین مشیدامریکا پس از رخداد یازدهم سپتمبر در سال ۲۰۰۱ نه تنها صدها انسان بیگناه را بدون اسناد به نام تروریست در کشور های مختلف زندانی کرد و هزاران تن را در زندان بگرام افغانستان و گوانتاناموی امریکا بدترین شکنجه ها کرد؛ بلکه حمله بر تمامی کشور های جهان را زیر نام مبارزه باتروریزم دفاع از منافع ملی خود تلقی کرد و آن را مجاز شمرد. امریکا در آن زمان اعلان کرد، هرکشوری که منافع ملی آن را تهدید کند،

ادامه مطلب
 
« شروع قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی پایان »

صفحه 9 از 556

تـاریخ مطبـوعـات جلد سوم

..
جلد ســوم
تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان

تاریخ مطبوعات افغانستان؛
شامل "نشرات برونمرزی کشور"

مؤلف: پروفیسور رسول رهین
..

دوستان عزیز!

اینک جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان؛ شامل "نشرات برونمرزی کشور" تازه به زیور چاپ آراسته گردیده است.

علاقمندان میتوانند با تماس به مؤلف ویا ناشر کتاب به محتوای غنی کتاب آشنایی پیداکنند. برای آشنایی بیشتر مشخصات کتاب را در ذیل مطالعه بفرمائید.

جلد سوم

"تــاریخ مطبــوعــات افغــانســتان"
(نشرات
برونمرزی)

مشخصات کتاب:

عنوان: تاریخ مطبوعات افغانستان؛

(نشرات برونمرزی افغانستان)

(1357 – 1390)

مؤلف: پروفیسور رسول رهین

محل نشر: استوکهولم، سویدن

ناشر: شورای فرهنگی افغانستان

تاریخ نشر: مارچ 2017 (حمل 1396)

مصحح: عارف دانش

صفحه آرا : ضیاء رهین

طرح روی جلد: پوهنیار جاهد مشتاق

تیراژ: 1000 نسخه

آدرس ناشر:

Prof. Abdul Rasul Rahin

12751 Skärholmen, Sweden

Tel. 0046 8 740 63 65

Mob. 0046 73 924 09 07

E-Mail: rahin@khawaran.com

Website: www.khawaran.com

شماره ثبت: ISBN:978-91-978820-3-3

**************************

حرفهای مؤلف

دوستان عزیز:

خوشحالم، اینک حسب وعده یی که به ژورنالیستان عزیز داده بودم، توفیق یافتم جلد سوم تاریخ مطبوعات افغانستان را که محتوی نشریه های برونمرزی افغانستان میباشد، پس از سعی و تلاش دامنه داری در خارج میهن تکمیل کرده به اختیار شما دوست داران مطبوعات برونمرزی افغانستان میگذارم.

هرچند تکمیل این پروژه در برونمرزی کار آسان و ساده نبود؛ ولی با همکاری دوستان و علاقمندان دسپلین ژورنالیزم و تماسهای مداوم با ژورنالیستان پرکار خارج کشور امکان آن برایم میسر گردید تا انجام این کار مهم و با ارزش را به حقیقت مبدل نمایم. برای ایفای این کارپر ارزش تلاش کردم به ادامه شیوه کاری جلد اول و دوم تاریخ مطبوعات افغانستان مقدمه پر محتوایی در باره آغاز نشرات فارسی دری در جهان، خراسان شرقی یا افغانستان کنونی، چگونگی رشد نشرات برونمرزی افغانستان در دهه های اخیر معلومات جامع در اختیار شما علاقمندان فرهنگ غنی خراسانی بگذارم.

با آنکه دسترسی به مطبوعات این دوره هاکه در سراسر کشورهای جهان پراگنده میباشند، مشکل است وبا تمام تلاشها بازهم این امکان رابه من نداد تا به همه آنها دسترسی پیداکنم؛ ونیز اکثر این نشریه ها پس از انتشار یک یا دو شماره متوقف گردیده بودند که اینهم میتوانست بر دشواری جمع آوری و توضیح محتوایی آنها تأثیر منفی گذارد. چاپ یک نشریه به عین نام و عنوان در چند شهر و چندکشور جهان از مشکلات دیگری بود که توانست در تفکیک و شناسایی نشریه هامشکل ایجاد نماید، نشرنامنظم و غیر مسلکی نشریه ها که اکثر شان فاقد تاریخ نشر، معلومات در باره ماهنامه و جریده بودن ویا روزنامه بودن آنها فکت دیگری است که کار مارا به کندی سوق کرده، حتی مؤفق نشدیم شهرت مکمل یکتعداد نشریه ها را که بایست مکمل معرفی میشد بدست بیآوریم. و لی نگارنده که در تصمیم خود عزم راسخ داشتم سعی کردم با استفاده از محتوای نشریه هایی که بدسترسم قرارداشتند و نیز آثار چاپ شده سایر محققان و ژورنالیستان داخلی و خارجی بر مشکلات غلبه کرده در تکمیل این پروژه ارزشمـند ساعی بمانم. اینکه گفته اند تصمیم نصف مؤفقیت است، بکار خود ادامه داده تقریباً بیشترین و حتی کاملترین مجموعه نشــــریه های چاپی برونمرزی را که تعداد مجموعی آنها به بیش از 900 نشریه میرسد جمع و باختیار دوستداران مطبوعات برونمرزی کشور بگذارم.

ازدوستان و علاقمندان، بخصوص از ژورنالیستان سخت کوش کشور توقع دارم، در صورتیکه اشتباهی و یا اصلاحی در باره تاریخ ها وسایر معلومات داده شده درکتاب نزد شان ظاهر گردد، صمیمانه و دوستانه مرا در جریان گذارند تا در چاپهای بعدی مطابق بمیل و آرزوهای شان کتاب جامع در اختیارشان بگذاریم.

در مورد ژانرکتاب که یکی دیگر از مهمترین ژانر های مطبوعاتی بشمار میرود بخاطر وسیع بودن انتشار کتاب در برونمرزی نتوانستیم درین مجموعه کاری انجام بدهیم. سعی خواهم کرد تا در جلد جداگانه آثار چاپی این دوره ها را نیزبچاپ رسانم.

مطلب مهم دیگری که میخواهم از آن آگاهی دهم اینست که بنابر نداشتن حروف مشخص الفبای پشتـــو در کمپیوتر کاری ام، نتوانستم واژه های .پشتو را به حروف خاص پشتو تائپ کنم. هرچند معادل فارسی دری آنها را آورده ام ولی کافی نیست و در خواندن واژه های پشتو یک اندازه دقت بیشتر ضروری میباشد. ازین بابت شرمنده ام و ازدوستان خود عذر میخواهم.

قابل یاد آوری میدانم که بدسترس قرار دادن سهل و آسان این مجموعه، ایجاب میکرد تاعموم نشریه های هر دوره را پس از دسته بندی به روزنامه، جریده، ماهنامه، دوماهنامه، فصلنامه و...، به ترتیب تاریخی، تنظیم نموده، سپس یک تعداد نشرات این دوره ها راکه به سبب ناقص بودن فنی نشرآنها در گروپ های بالا نمی گنجیدند زیر نام نشریه ها معرفی کنم. البته یک تعداد گاهنامه ها نیز در اخیر هر دوره به ترتیب تاریخی آورده شده است.

امیدوارم پس از چاپ جلد سوم بتوانم بالای ژانر کتاب های برونمرزی کارکرده، جلد چهارم این مجموعه را که محتوی آثار چاپی این دوره ها میباشد، هرچه زودتر بچاپ رسانم. در اینجا یک مطلب را میخواهم به علاقمندان در میان گذارم؛ آن اینکه، چون همه فصلهای کتاب حاضر، درفصلنامه آریانای برونمرزی بخـاطر گرفتن نظرات علاقمندان محترم بچاپ رسیده است و دوستان نظریات نیک خود را بوقت و زمانش ارسال داشته اند؛ کوشیده ام در نسخــــه آخری و چــــــاپ نهایی "زیر نویسها".را از آخر هر بخش به آخر فصلها با شماره های جدید تسلسل بدهم. مطلب اینست که ممکن در تنظیم شماره ها درداخـــــل متن ویاهم در"زیـــــر نویسها" که در آخر هر فصل برده شده است، یگان پـــــس و پیشی هایی در شمــــاره ها رخ داده باشد. اگر چنین شده باشـــــد، نگارنده را عفو کرده، مطلوب خـــــــودرا یک شماره پیشتر ویا بعدتر جستجو نمایند.

چیزیکه نگارنده در باره محتوای کتاب علاوه میکنم اینست که این کتاب در پهلوی اینکه یک اثر جامــع و خیلی غنی در بـــــاره تاریخ مطبوعات افغانستان میباشد، در حقیقت تاریخ تحول فرهنگی افغانستان را نیز ارائه می نماید. درین کتاب بادست باز تلاش گردیده تا از مؤسسات فـــرهنگی و ریشـــــه های فــــــرهنگ ستــــــیزی و دورنما های تحـولات فرهنگی افغانستان گرمجوشانه بحث شود. پس خوانندگان محترم باین کتاب نه تنها بحیث تــــاریخ مطبوعات افغانستان عطف تــــــوجه داشته باشــــند، بلکه بحیث تاریخ فــــرهنگی افغانستان نیز بنگرنــــد که میتواند رهنمــــا و راه گشـــای خوبی بــــرای کسانی باشــــد که در آینده بخــــواهند تاریخ تحـــــول فــرهنگی افغانستان را تألیف نمایند.

باید بگویم که در تألیف این کتاب دوستان، مؤرخان و ژورنالیستان باتجربه فراوانی با من همکاری کرده اند. جناب نجم کاویانی که همکار دایمی و همیشگی آریانای برونمرزی هستند، مواد معتبری در باره روزنامه بخاری شریف چاپ کردند که حتی بعضی قسمتهای مقاله های شان مستقیماً درین کتاب گنجانیده شده است. در بخش فرهـــــنگی ازیادداشتـــــهای جناب حمزه واعظی استفاده کرده ام که بی شک بر غنای این اثـر تأثیر عمیق داشتـه است. جناب محترم عـارف دانش همکار این نشـــــریه و مشـــــوق چاپ این کتاب، آخرین پروف خوانی این گنجینه فرهنگی و ژورنالیستی را صمیمانه انجام داده اند که نظر باثواب شان شامل حال این کتاب میباشد.

این مجموعه به هیچ صورت تکمیل نیست که از حقدار اولی و اصلی آن جناب پروفیسور حبیب الرحمن هاله سپاس فراوان نه نمائیم. جناب هاله که در آغازکار آمر دیپارتمنت مطبوعات دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه کابل بودند، اولین سنگ بنای این مجموعه را مشوره دادند و مرا برآن داشتند تا همچو اثری را طراحی کنم. ایشان با حسن نیت لکچر نوتهارا میخواندند و ازگرد آورده های هفته وار من لذت میبردند. .

یکباردیگرخودرا مکلف میدانم از همکاریهای دوستانم پروفیسور حبیب الرحمن هاله، نجم کاویانی و همکار صمیمی و همیشگی نشریه آریانای برونمرزی جناب پروفیسور شاه علی اکبر شهرستانی و استاد تازه کار، جوان و پرتلاش دانشگاه البیرونی جاهد مشتاق که در جمع آوری اسناد و مدارک معتبر ژورنالیستی مرا یاری رسانیده اند سپاس فراوان کنم.

از سایر دوستانیکه درین راه با من همراهی کرده اند سپاس فراوان دارم، امیدوارم که در نشر و چاپ سایر مجموعه هایم نیز این دوستان با من باشند و بتوانیم باهم و کمک یک دیگر آثار ماندگار دیگری نیز به جامعه افغانستانی خود تقدیم بداریم. دوستان شاد و همیشه باشند.

درود

پروفیسور رسول رهین

استوکهولم، سویدن

حمل 2017

TOLO TV LIVE

SHAFI AYAR - 329

رد پـــای فـــرعــــون

...
رد پـــای فـــرعــــون
افســانــهء در پنــاه حقیــقت

افسانه ی در پناه حقیقت
نویسنده: احمد بهارچوپان
ویراستار: آثار الحق حکیمی

برای دانلود این کتاب ارزشمند
بروی پوشه آن اشاره نمائید!

.....

تـاجیــکان در گــذرگــاه تــاریخ

پروفیســور رســـول رهیــن
پروفیســور رســـول رهیــن
مجمــــوعه مقـــالات پیــرامــون
تاجیــــکان درگـــذرگــــاه تــاریــــخ

مقـــــاله نخست
خـــاســـتگاه واژه تاجیــــک

مقــــــــاله دوم
تاجیــــکان پـــار دریـــا

مقــــاله ســـوم
تاجیـــکان خُــراســـان باختــری یـا
(افغـــــانســــتان کنـــــونی)

مقـــاله چهــارم
تاجیکــــان باختـــری یـا
(افغــانســـتان کنـــونی)

مقـــاله پنجـــم
ظهــور باغبــان بچـهء تاجیــک تبــار:
(شـــاه حبیب الله کلــــکانی)

مقــــاله ششــم
حکومت خـودکـــامه محمـد نـادر و
قتـل عـام تاجیـکان کـابل وشمالی

مقــــاله هفتـم
قتــل عــام تاجیکـــان، اوزبکـــان و
تـــرکمنهـــای قطغـــن و بدخشـــان

مقــــاله هشــتم
عملــکرد غیــر انســانی
محمــد هاشــم صـــدراعظـــم
در مقــابل
تاجیکـان و هـزاره هــای افغـانسـتان

مقــــاله نهــــــم
وضــع تاجیــکان در دوره دمــوکــراسی
قُـــلابی شـــاه محمـــــود خــان

مقـــــاله دهـــــــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره صــــدارت و
جمهـــوریت اســتبدادی محمــدداؤد

مقـــاله یازدهــــم
وضع تاجیکـــان در
جمهـــوری دمو کراتیک
تره کــــــی و حفیــــــــظ الله امیـــن

مقـــاله دوازدهـــم
وضـــع تاجیکـــان در دوره
زمــامــداری ببــرک کــــــارمــل

مقــاله سیزدهـــم
وضــع تاجیکــان در دوره
زمــامــداری داکتــر نجیب

...

...

تاجيکـــان در قـــرن بيســتم

 

متـــن کــامـــل کتـــاب
متـــن کــامـــل کتـــاب
تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم
بـــرای دانلـــود


تـــن کــامـــل کتـــاب

تاجيکــــان در قــــرن بيســـــتم

سـرگذشت زبـان فـارسی دری


سـرگذشت زبـان فـارسی دری 

ســرگـــذشت
زبـــان فـــارسـی دری

ایســـتگاه خبــری "یکصــــدا"


یکصـــدا
ایســــتگاه خبـــری یکصـــــدا

.

پـــــارســـــی

تعداد آنلاین

سایت پذیرای 156 مهمان آنلاین


Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/vhosts/khawaran.com/httpdocs/templates/mini-website-builder/html/pagination.php on line 151 قدرت گرفته از Soltia!. XHTML and CSS.